Kroniek, Afdeelingszaken. Verspreiders Strooibiljetten. Ingezonden. Ontvangen chieken weg: niet gevolgd,- zulke verzoeken werden terzijde gelegd" Erg eng; de Heeren verschuilen zich achter de domheid en onbekendheid der slaven, die zich al den vrijen tijd, die hun nog rest, onledig moeten houden met het lappen van schoenen enz., willen ze niet stikken van honger of te wel aankloppen bij het armbestuur. Zullen ze zoo door gaan Ach 't gaat zoo goed, heeft doet er Abram gezegd. Tweede Jaarverslag „Wijkverpleging" te Schiedam. I Juni 1901-31 Mei 1902. Vereeniging Schiedamsche Huishoudschool Schiedam, Jaarverslag 1901/1902. Een van de goede dingen, die men op- voorbeeld van andere plaatsen ook te Schiedam is begonnen, is de Wijkverpleging. De zieken thuis verplegen, is er het doel van. Uitmuntend, dat breken met de gemakke lijke sleur van de zieken zooveel mogelijk naar de ziekenhuizen te brengen of ze thuis aan de meest onvoldoende zorg van huisgenooten en buren over te laten. Daar moet het heen, dat het ziekenhuis alleen wordt gebruikt voor zieken, wier behandeling en ver pleging thuis totaal onmogelijk is of beslist schadelijk voor den zieke of zijn omgeving. En daarnevens moet hoe langer hoe meer het bewustzijn doordringen, dat goede verpleging evengoed aan geoefende en goedvoor- bereide personen moet worden overgelaten als een goede medische behandeling. De goede resultaten van de Schiedamsche wijkverpleging zullen, hopen wij, dat bewustzijn snel in alle kringen doen doordringen. Nu is dat nog niet het geval. Het verslag zelf geeft daarvan do bewijzen. Immers: „er zijn er nog zoo- veelen wier namen wij niet vinden onder onze begun stigers." Waarom niet? Omdat wijkverpleging een vorm van liefdadigheid is (altijd zooiang ze nog door particuliere bijdragen moet worden bekostigd) die reeds een aanduiding, een eerste begin is van een betere arbeidsverdeeling in dit opzicht, van een nieuwe for muleering van de plichten der gemeenschap Onbewust stuit „Wijkverpleging" daardoor op onuitgesproken tegenzin. Het is wel bedroevend dat de bedorvenheid van ons maatschappelijk stelsel tot zoover toe kan doordringen. En daarnaast ontbreekt ook nog de voldoende waar deering van verpleging aan huis, door de zieken en hun omgevingen zelf. Er zijn er nog zoovelen die meenen dat een oppassing van familieleden en buren, hoe onvol doende ook, te verkiezen is boven verpleging door een geoefende verpleegster, met hoeveel toewijding zij haar werk ook moge verrichten. En dan meent men, zijn familie-verplichtingen beter na te komen door geen goede verpleegstershulp in te roepen maar zelf zoowat rond te scharrelen. Dat nu is volkomen verkeerd gezien. Iemand, die ziek is, zal toch wel niet nalaten, den dokter thuis te laten komen om zich te laten behandelen. Welnu, evenals een goede medische behandeling een vakman vereischt, evenzoo vereischt een goede verpleging ook voldoende verplegingskennis en oefening, en welk ge woon mensch heeft de gelegenheid die in het dagelijksch leven op te doen? Dat wij gaarne de wijkverpleging tot een algemeene gemeentezaak zouden zien gemaakt, is natuurlijk geen reden om niet te kunnen waardeeren, wat de particuliere „Wijkverpleging" thans doet. Wij wenschen haar veel succes toe en veel medewerking vooral van de menschen, die goede verpleging aan huis hoog noodig hebben. De Huishoudschool begint ook meer waardeering te vinden. Zij vermeldt in haar laatste jaarverslag een toe neming van belangstelling en een vermeerdering van leerlingen. Een eerste belangrijk praktisch succes was, dat de gemeenteraad het kookonderwijs opnam onder de vakken voor de hoogste klasse der herhalingsschool. Maar de getallen der leerlingen zijn nog klein: dag cursus met 11—16 leerlingen, kook-cursussen met 12, 6, 3, 9—11. en 6 leerlingen, strijk-cursus met 3, verstel- cursus 80, knip-cursus met 40 en 16—20 leerlingen. Alleen de beide laatste hebben dus grooteren toeloop; eigenaardig dat juist in die vakken noch op school, noch thuis eenige kennis is te verkrijgen. Of daarom de andere cursussen minder noodig zijn Dat zal wel niemand beweren, die ook dit soort vakopleiding voor hoogst noodzakelijk houdt. Maar dit is hieruit alweer af te leiden dat parti culiere regeling van dergelijke zaken, met hoeveel ambitie enkelen daaraan ook mogen deelnemen, persé gedoemd is tot onvoldoende gevolgen en nooit zijn doel kan bereiken Als voorbereiding voor een betere regeling kunnen wij intusschen ook deze particuliere ondernemingen slechts toejuichen. Arbeiders-Jaarboekje voor 1903, uitgegeven door de Sociaal-Democr. Arbeiderspartij. Eerst eenige cijfers. In de afgeloopen 5 jaar groeide de S. D. A. P. dat het een lust is. Van nog geen 50 afdeelingen kwam ze tot meer dan 100; geen week gaat er voorbij dat er geen nieuwe bijkomen. Het aantal leden steeg in dien tijd van 2000 tot 6000. Het partij orgaan is een dagblad geworden, dat onophoudelijk meer abonné's krijgt. Daar naast verschijnen overal plaatselijke partij-bladen. En de laatste verkiezingen te Amsterdam en elders wijzen de enorme toeneming van den invloed der sociaal-demokratie aanin Amsterdam IX van 900 tot 2100, in Amsterdam III van 1400 tot 2500, in Gouda van 200 tot 500, in Leiden van 0 tot 100. Zoo gaat het overal waar wij werken gaan. Door de goede zorgen van de regeerende klassen, vallen ons overal bij honderden aanhangers in onze reddende armen! Het arbeidersjaarboekje geeft een duidelijk overzicht over de arbeidersbeweging in Nederlandeen groot aantal adressen (waarom ontbreekt daarin de Schiedamsche Bestuurdersbond de partij- en vakpers, een korte ge schiedenis van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond, een belangrijk Binnenlandsch overzicht van Mevrouw Roland Holst, een overzicht over het werk dér arbeiders partij in de Tweede Kamer en een Kroniek Buitenland. De Alg Ned. Diam.-Bond is een heerlijk voorbeeld van een krachtig zich ontwikkelende vakvereeniging. Wie het nut en de kracht der vakvereeniging nog mocht onderschatten, kan door het artikeltje over dezen bond worden genezen. De Bond telt nu 7500 leden Men leze de rest in het Jaarboekje. Alleen dezen zin nemen wij over: „Heeft de A N. D. B. den materieelen toe stand der diamantbewerkers aanmerkelijk verbeterd, door verhooging der loonen, de afschaffing van verschillende knevelarijen, de verkorting van den arbeidstijd enz. ook op hunne moreele gesteldheid is hij niet zonder invloed gebleven." Uit het „Binnenlandsch Overzicht" ook een enkele aan haling. Men zie hierin een opwekking om het in zijn geheel te lezen. „Beter dan jarenlange propaganda het vermag, wanneer zij door geen in het oogspringende feiten gesteund wordt, hebben de uitsluitingen in Amster dam en Enschedé, de militaristische uitlegging der nieuwe leger wet, de-hondsche woordendoor minister Kuyper bij de behandeling van het haringspeetstersontwerp gesproken, de houding der liberalen in Amsterdam IX, hebben al deze uitingen van burgerlijk klassebewustzijn het prole tariaat gebracht .tot bewustzijn van zijn toestand in de kapitalistische maatschappij, van de eendrachtige gezind heid der verdrukkers waar 't geldt de arbeiders er onder te houden, en van de noodzakelijkheid der prole tarische solidariteit. Met letters van vuur werd het woord „klassenstrijd" alom in de lucht geschreven, tot de meest vers'okte temperaar het voor zijn oogen zag dansen en hoe_ de vrijzinnig-demokraten wischten en wischten, de vurige letters verbleekten niet." Openbare vergaderingen der afdeeling Schiedam S. D. A. P. De groote politieke strijd der laatste maanden heeft veel van de krachten van al onze propagandisten ge vergd. Nu kunnen die zich weer aan allerlei andere zaken gaan wijden. Ook onze afdeeling zal weer eenigen hunner in openbare vergaderingen zien optreden. Voor Januari zijn reeds avonden vastgesteld voor Mevrouw Roland Holst (12 Januari) en voor Hugenholtz. Onderwerpen en data worden natuurlijk nog nader medegedeeld. Eerst iets over de financies. Zooals allen leden der S. D. A. P. bekend is, heeft de afdeeling een harer leden aangesteld als bode ter inning der contributies. Daarbij zijn de volgende bepalingen gemaakt lo. Dat de contributies zullen worden geïnd in den loop van de eerste week van iedere maand 2o. Dat de bode van ieder lid per maand zal ont vangen 1 cent; dit bodegeld wordt dus niet afgetrokken van de contributie maar moet behalve de contributie afzonderlijk er worden bij betaald 3cx. Dat ieder, die den bode wegzendt zonder beta ling,. hem indien hij terugkomt 2 cent bodeloon moet geven. Allen nu gezorgd, dat deze bepalingen strikt worden uitgevoerd Afdeelingsvergadering. Zooals bekend, is aan eenige leden opgedragen, onze jonge .afdeeling, die hoe langer hoe grooter werd zonder ooit een behoorlijke organisatie in verband met die uitbreiding te hebben verkregen, nu een goede organisatie te bezorgen. Met ijver en spoed heeft deze commissie gearbeid, a. s. Woensdavond (zie advertentie) zal zij met zeer zakelijke voorstellen komen, die voor .ieder goed lid der afdeeling van het aller grootste belang zij. Zonder goede organisatie is goed werken onmogelijk. Wat goede organisatie vermag, hebben bijvoorbeeld onze Amsterdamsche partij-afdeelingen bewezen. Schiedamsche partijgenooten, beseft allen het gewicht der uitgeschreven vergadering. Zooveel mogelijk allen tegenwoordig. Den 12 Januari komt Mevrouw Roland Holst in een afdeelingsvergadering spreken. Partijgenooten, zorgt voor een volle zaal door. velen mee te brengen. Lid van het Hoofdbestuur onzer Partij, een onzer ijverigste propagandisten en een onzer belangwekkendste en be kwaamste partijgenooten, kan zij aan ieder, wie hij ook zij, veel belangrijks vertellen. Partijgenooten, profiteert zelf in ieder geval allen van deze gelegenh kennis te maken met deze krachtige strijdster eerste gelederen Alle leden onzer afdeeling Zaterdag 10 Janua des avonds 8 uur present in „Constantia", vo verspreiding van strooibiljetten voor de Openbare gadering op Maandag 12 Jan. Allen op uw post De Secretaris der afd. Schiedam van de S. D. A. VLAARDINGEN, 22 Dec. 11 Kuiperstoestamlen. Naar aanleiding, en als gevolg van het antwoord van patroon Joh. Storm Lz. in het vorige nummer van dit blad, op ons schrijven vau 3 Dec. 1.1. het volgend 1°. Patroon Storm erkent volmondig ons bewert alsdat hij de loonen lager stelde dan bij andere p troons, en (volgens zijn eigen bewering) met het oo merk, dit als een extra'tje in zijn zak te steken, i wat naar onze meening loondiefstal is. 2° Ail hij (Storm) voor elk der andere genoem feiten (er zijn er nog 4) f25,geven, doch vermeld niet aan wie Wij zijn zoo vrij dit te noemen schermen in de lucht en willen wij hem alsnog vragen, waar of bij wie dat geld gedeponeerd zal worden, en ten wiens bate dit geld zijn zal. 3°. Wij trekken geen woord terug van hetgeen door ons is vermeld, integendeel zullen wij, om het geheugen van Patroon Storm nog eens wat op te frisschen, er nog een paar staaltjes aan toe voegen, om ook hiermee de Humaniteit!? van Patroon Storm te bewijzen. 1. Een jonggezel maakte 60 J/16 fusten per week (zijnde het aantal waarvoor het maximum-loon beta werd) doch Patroon Storm dacht er anders over, en per stuk 2 cent minder. 2. Een ander gezel werd, toen er destijds bra uitbrak in de Tonwslagerij de „Zeevaart", door d patroon (Storm) uitgenoodigd daarnaar te gaan kijke Het gevolg was tijdverlies, maakte aldus het bewust aantal fusten (60) in die week niet, doch maar 58 stuk Ziezoo, dacht Storm, het vereischt -j aSntaT is éi im,„, ik betaal per stuk 1 cent minder, dat is alweer zooveel in mijn zak, want wie weet het kon wel eens te pas komen om premie's van f25,uit te loven! 3. Een ander jonggezel was belast met het maken van de meergenoemde fusten (1/16) é°ch moest op order van patroon Slorm daarmee ophouden, en kreeg daar voor in de plaats ander werk (ijzeren banden geeren) een werkje, dat men alleen door gewoonte kan vol houden (doch niet eens allen); die gezel moest het dan ook opgeven doordat zijn pols was ontwricht, hij klaagde bij pa/roonlief! Het gevolg was dat hij ten genoege van patroon Joh Storm Lz. een volle week moest wandelen. Voegen wij hierbij nog, dat die jonggezel kwam uit e°r g j waar moeder reeds 3 jaar ziek lag en de vader do omstandigheden per week niet meer kon verdienen da f 5,^ dan pleit dit alweer voor de verregaande Humaniteit of liever harteloosheid van patroon Storm. Wil echter Storm nog meer weten, welnu onze voor raad is nog niet uitgeput, en zijn wij bereid, in een volgend nummer zoo er plaats is, nog meer feiten te noemen. Eenige Gezellen. VLAARDINGEN 23/12 1902. Aan de Redactie van het Weekblad de Moker. Geachte Redacteur! Vriendelijk verzoek ik U nogmaals een plaatsje in de Moker, waarvoor ik u nogmaals mijn dank zeg. Mijn verwachting is tot nog toe teleurgesteld, mijn heer de Red daar zich nog geen van die geachte ge zellen heeft aangemeld. Ik wil eit nog ter aanvulling doen weten, da <r leen zal gelet worden op hen die zich het zij pergetee kenden en gefrankeerden brief, of persoonlijk bij mij, o bij het bestuur der gezellenvereen. zich aan meldëiiWy? kranten of weekbladen neem ik geen nota. Hooogachtend, Joh. Storm Lzn, Afl. 15 en 16 van „De Dageraad der Volksbevrijding" door W. H. Vliegen. Prijs per afl. slechts 12 Vs cent Uitgave van S. L. van Looy te Amsterdam. Afl. 15 bevat een keurig portret vau den vroegeren medestrijder C. Croll.

De Moker | 1903 | | pagina 3