Binnenlandsch Overzicht. Van week tot week. een of ander geval de arbeiders gelijk hebben patroon nietStel je 't eens voorJe het niet Ik oók nietMaar dat is niet de schuld van onzen eersten Minister, 't Is onze eigen schuld 't Is wonderlijk hoe die soort van menschen andei:- gaan redeneeren als ze zien dat die arbeiders niet tiheer bang behoeven te zijn voor hun gropte broer, als d/ie arbeiders door hun organisatie wat in de melk brokkelen. s dat geen mooi voorbeeld om te doen zien wat ike organisatie van arbeiders vermag Zoo'n minister zoo'n burgemeester, daar heb je nog eens wat aan. die soort kunnen wij ook krijgen, als wij maar eerst rk genoeg zijn en ons parlement bezetten met reis die er een ander geloof op na houden dan dat v er ld door onze lieven Heer geschapen is voor de et witte vesten en dikke buiken alleen. Kom aan, jongens! Organiseert! Weest wakker! hat je stemmen hooren! In je vak-organisatie! En bij en stembus vooral Over 't geheel is het Nederlandsche Vakvereenigings- wezen nog niet sterk ontwikkeld en wacht ons nog veel harde en soms ondankbare arbeid eer we zoover zijn, dat iedere werkman 't groote belang gevoelt lid te zijn van zijn eigen, onafhankelijke vakvereeniging. Toch moet 't dien weg uit, en ook „De Moker" zal aan de akorganisatie hier te lande onverpoosd zijn aandacht wijden, overtuigd, dat hij door de echte ijzervreters in de vakbeweging krachtig in zijn streven zal worden gesteund. De vakorganisatie, de kweekplaats van het gemeenschapsgevoel onder het proletariaat van den ar beid, vormt met de politieke organisatie het machtigste wapen tot bevrijding der groote, onterfde massa. Hoe komt het, dat hier te lande over 't algemeen de vakvereenigingen nog zoo weinig tot grooten bloei zijn gekomen Och, de redenen zijn van zeer ver scheiden aard. Vooreerst is het met den materieelen istand van den werkman in Nederland over 't alge- en nog treurig gesteld. Multatuli wees er jaren ge en reeds op in een zijner 'ideeën, hoe ongelukkig de beider hier te lande zich voedde in vergelijking met m makkers in andere staten. En om niet van dere schrijvers te spreken heeft Henriëtte Roland- lst in baar laatste werk met cijfers welsprekend aan- uïu'g hoer allertreurigst de toestanden van het pro letariaat in de eerste helft der vorige eeuw waren. Schrijnende armoede heerschte onder de arbeiders en wij weten het waar ellende rondwaart, worden de schoonste menschelijke gevoelens, de lierheid en de onafhankelijkheid, verstikt. In die tijden werd aan veel kromruggen het levenslicht geschonken en nog altijd gaan er duizenden van die soort door 't leven heen, gew agen naar lichaam en ziel. Lange werktijden en lage loonen zijn de onafwijsbare gev' Igen der zwakke vakorganisatie en omgekeerd hou n zij de ontwikkeling van 't vakvereenigingswezen t ;gen. De afgetobde arbeider heeft geen tijd, of liever i geestkracht meer aan eigen belangen te denken acht ook het kapitalisme niet noodig. Speciaal ons land heeft nog een oorzaak, die de ont wikkeling der vakbeweging tegen houdt. Dat is de aan geboren zin tot godsdienstig geharrewar bij zoovelen. Hoeveel godsdienstige geschillen meldt onze geschiedenis niet. Handig trekt de kapitalist met zijn trawanten van genoemden karaktertrek partij en groepeert de onna denkende arbeiders in vakken, elk naar zijn kerkelijke gezindheid. Flink werken zij nu elkaar tegen, tot groote vroolijkheid van den kapitalist, wiens brandkast vader land noch godsdienst kent. Bedachten die arbeiders, dat de kapitalisten zich groepeeren, zonder op godsdienst noch grenzen te letten, dat zij gerust hun schatten in buitenlandsche ondernemingen steken, wanneer daar meer buit te behalen is, dan in hun eigen dierbaar vaderland, zoo zouden zij met de andere vakgenooten zich vereenigon tot één grooten vakbond, tegenover de verbonden, sterke machten der kapitalisten. Doch, helaas, zoo ver zijn wij nog lang niet. Tqch gaan wij vooruit. In de week, die achter ons ligt, hebben verschillende vakbonden hun jaarvergade ring gehouden en met 't oog op onze beperkte kolommen, vestigen wij alleen op enkele de aandacht. Vooreerst op de vergadering der Soc. Dem. Onderwijzers Vereeni- ging. Zij is een propaganda-club, die eenerzijds onder de arbeiders, anderzijds onder de onderwijzers propa ganda maakt voor haar beginselen. Zij telt 156 leden, meest bekende voormannen in de vakbeweging dei- onderwijzers. Haar orgaan ,.De Volksonderwijzer" telt duizend abonné's en is de schrik van velen, die op onderwijsgebied wat op den kerfstok hebben. Het belangrijkste punt van bespreking was wel het vraagpunt van 't Hoofdbestuur: „Kunnen wij in den Bond "*ah Ned. Ond. er toe medewerken, dat deze 'n onder wijzer niet sociaal-democraat in de Kamer tracht te krijgen?" Ketelaar is in de Kamer in de allereerste plaats vertegenwoordiger van zijn vakbond, hoe men de kwestie ook draaie. En waren er voor de soc. dem. onderwijzers bij de vorige verkiezing reeds pijnlijke momenten, 't is te "voorzien, dat in de toekomst de zaak ingewikkelder zal worden. Ketelaar, dé algemeene secretaris van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers is bij de meest militante bondsleden, en dat zijn in hoofdzaak de democraten, wel gezien en over zijn houding in de Kamer, kunnen ook de sociaaldemocraten in hoofdzaak tevreden zijn. Daarbij komt, dat 't aanzien van de vakvereeniging gestegen is, sedert zij de vlag barer beginselen in 1897 op 't Binnenhof plantte en die in 1901 wist te handhaven. Maar daar staat tegenover, dat de.praktijk ons reeds nu heeft geleerd, dat 't in 't algemeen niet gewenscht is, dat de vakvereeniging rechtstreeks den gang dei- politieke verkiezingen leidt. Wij zijn overtuigd, dat dit in de toekomst steeds duidelijker zal blijken. Een beslissing werd in de S. D. O. V. niet genomen, want algemeen was men overtuigd, dat eerst na rijpe overweging, na ruime gedachtenwisseling, hetzij in den Bond van Ned. Ond. hetzij in de soc. dem. ond. club, de eindconclusie kon getrokken worden. Maandag en Dinsdag daarop vergaderde de Bond van Ned. Ond. in Groningen. Terecht schreef de verslaggever van Het Volk: „de aanblik van de zaal gaf een idéé van de macht dezer vereeniging. De onderwijzers zijn fier op hun krachtige organisatie, zij kunnen tegen een stootje. In den loop der jaren riepen honderden onder wijzers de hulp in van den Bond en dikwijls had een krachtig, maar beleidvol optreden van Hoofd- of Afdee- lingsbestuur zegenrijke gevolgen. Thans telt zij meer dan 7000 leden, verdeeld over bijna '200 afdeelingen. Eén doel staat allen helder voor oogen: de zelfstandigheid van den onderwijzer. Het is de kern van 't programma, en hoever ook nog van 't ideaal verwijderd, hoe ook bestreden en belasterd door kleine despootjes of beuepen autoriteiten van allerlei slag, de strijd wordt gewonnen. Treden er soms uit de rijen, deserteeren er wel eens, anderen nemen hun plaats in. Ook bij 't middelbaar onderwijs komen meer voor standers van de repubjikeinsche school en straks wordt de strijd over de geheele linie gevoerd. Er is twee dagen door den onderwijzersbond kranig gewerkt. Van de genomen beslissingen vermelden wij in de eerste plaats, dat de Bond zal blijven agiteeren voor gelijke belooning van den man en de vrouw in de school. Men betaalt zoo gaarne een vrouw wat minder in alle vakken. Doch een juist inzicht inzicht in den stand van zaken brengt mee,.daartegen strijd te voeren Men moet den een niet tegen den ander kunnen uit spelen. Het voorstel van de afd. Amsterdam, gesteund door 't H. B. om voortaan in gevallen, waarbij het ver- eenigingsrecht, hetzij in binnen- of buitenland bedreigd of aangetast wordt, namens den Bond daartegen te protesteeren en een zekeT bedrag uit de Bondskas voor genoemd doel te bestemmen, droeg eveneens de goed keuring der vergadering weg. De rooden juichten en met reden: meer en meer komt de Onderwijzersbond de strijdkrachten der arbeiders versterken De kleine, maar immer strijdvaardige afd. Schiedam had succes met haar voorstel over de afschaffing van particuliere examens. Eén bevoegdheid eischt 't hooge belang van goed onderwijs. Ook het voorstel, de behandeling van 't verkiezings reglement een jaar uit te stellen, werd aangenomen. Een triomf voor de soc.-dem., die echter door het ver werpen van Amsterdam en Arnhem: „De Bond sluite zich aan bij de beweging voor Algemeen Kiesrecht een gevoelig échec leden. Maar niet versaagd, het scheelde maar weinig stemmen en straks komen zij weer op de vlakte, de mannen van links en binnen korten tijd, het Alg. Kiesrecht is er nog niet zal de Bond ook op dat gebied zijn plaats in. de rijen der arbeiders vragen. Over enkele andere jaarvergaderingen de volgende week. Voor wij eindigen, moeten wij echter nog even de aandacht vestigen op het treurige feit, dat in de Jaar vergadering van den Slagersgezellenbond vermeld werd dat aan de Koningin een adres was gezonden, het laten bezorgen van vleesch voor het Hof op Zondag wat te beperken. Op 't oogenblik moet zesmaal opi Zondag versch vleesch bezorgd worden. Arbeiders, dit tot slot. Onze wethouder van onderwijs. Een mensch is een veranderlijk wezen't Is ook niet bij allen „mijn ja, zij ja en mijn neen, zij neen." Dit heeft de heer M. L. Honnerlage Grete weer eens voor de zoo- veelste maal bewezen. Voor zijn verkiezing tot wet houder sprak hijvan niet willen wezen, en zeker geen wethouder van onderwijs, want daar had hij geen verstand van." Zoo ongeveer heeft de heer Honnerlage zich uitge laten. Dit was zeker eenigszins onder de drukkende onzekerheid, waarin en de Christelijken èn de liberalen verkeerden vöör de Stemming. Liep het tegen, welnu, dan kon men zijn teleurstelling altijd nog verbergen achter een groot woord. Doch ziet, de Christelijkheid zegevierde, de heer Honnerlage werd gekozen. Direct ja zeggen, ging niet, zich eerst bedenken. Zooals te verwachten was, het partijbelang gedoogde niet, dit buitenkansje prijs te gevenaannemen. Van wethouder tot wethouder van onderwijs was te voorzien en dat zal de heer Honnerlage ook wel voorzien hebben. We hebben dus op 't oogenblik een R. K. Wethouder van Onderwijs (dus een tegenstander van het Openbaar Onderwijs), die nota bene zich zelf uitlatingen heeft laten ontvallen, als zou hij geen verstand van dezen tak van dienst hebben. Nu, wat je niet hebt, kun je nog krijgen, zal onze nieuwe wethouder gedacht hebben en daar heeft hij gelijk in.. Dat kan hij krijgen, als hij wil. Als hij zich ernstig in de zaak wil inwerken, schrijven we den heer Honnerlage wel zooveel verstand en energie toe, dat hij na niet al te langen tijd zich zelf geen brevet van onbekwaamheid meer behoeft u t te reiken. Een machtigen steun zal hij zich zeker kunnen ver zekeren door de onderwijzers in 't algemeen en den Bond van Nederl. Onderwijzers in 't bijzonder te polsen en hun meening over Onderwijstoestanden, over toe standen dus uit hun eigen vak, naar waarde te schatten. Toch, onderwijzers, opgepast. De heer Honnerlage is Katholiek en heeft als zoodanig opvattingen over 't Onderwijs, die lang niet altijd met de onze overeen zullen komen Nogmaals dus. Opgepast Onze „Mieuwe" en Vorstenaanbidding. Eenigen tijd geleden kon men in vele nieuwsbladen lezen, de soort der dieren en hun aantal, geschoten door den Duitschen Keizer, gedurende al de jaren, dat deze monarch zich aan de edele jachtsport wijdt. Dat aantal was eerbiedwaardig groot en daarom stond dan ook bij dit bericht„Hoeveel bokken zouden daarbij zijn Met andere woorden - hoeveel zou hierbij zijn gelogen Vergissen we ons niet al te zeer, dan nam onze „Nieuwe" dit bericht ook over, daar mede den spot drijvende met de dikwijls overdreven flauwe berichten over vorstelijke personen. Dit is een zeer geoorloofd vermaak volgens onze Zus, wanneer 't buitenlandsche vorsten aangaat. Met onze eigene regeerders is dat natuurlijk heel wat anders. Ieder bericht omtrent hun doen en laten is volgens onze burger-organen waard der vergetelheid ontrukt te worden en wordt den volke meegedeeld als een heel bijzonder feit. Zoo vertelt ons nu de Nieuwe Schiedamsche Courant dat Prins Hendrik uit één drift 47 konijnen en 6 fazanten schoot, 't Is kras, dat bekennen wij en wij zien er, even als waar schijnlijk onze collega vaii de geachte „Nieuwe", geen kans voor. 't Is een bericht, volkomen de kolommen van 't nieuwtjesblad waardig Arbeidsbeurs. Zooals onze lezers weten be zitten we, al is 't dan ook een gebrekkige, arbeidsbeurs, een mismaakt kind, dat den heer de Groot tot vader heeft. Hoe die arbeidsbeurs werkt, weten we nog niet, maar een teekenend feit is 't toch, dat eiken keer, als de aangeboden en de gevraagde.arbeidskrachten in de twee Schiedammers worden gepubliceerd (de Moker is daar voor natuurlijk niet goed genoeg) de eerste de laatste altijd verre in aantal overtreffen, 't Is het duidelijkst bewijs dat de patroons werkvolk in overvloed kunnen krijgen en dat daarentegen voor de arbeiders moeilijk is hun arbeidskracht op de markt af te zetten. Hen uiDe Nieuwe Schiedamsche Courant (die zit nou waarachtig ook altijd in ons vaarwater) tapt een mop, waarschijnlijk onbewust. Ze vermeldt, dat er in 't afgeloopen jaar zijn binnengekomen in onze havens 59 stoom- en zeilschepen en laat er dan heel laconiek achter volgen: hieronder zijn niet begrepen 213 vis- schersschepen. 't Is erg moppig dat „hieronder zijn niet begrepen", maar ook tamelijk stom ten minste volgens ons. Pamfletten. De Roomsch Katholieke Volksbond afdeeling Schiedam is een vereeniging, die zich ten doel stelt, de zedelijke en de stoffelijke, maar vooral de zedelijke, belangen van de leden te bevorderen. Haar roeping getrouw, vroeg ze aan den Burgemeester het venten, van aanstootgevende pamfletten, den verkoop van pornografiën (onzedelijke platen) tegen te gaan. We gelooven niet ver mis te tasten als de Roomsch Katholieke Volksbonders de Moker onder die aanstoot gevende pamfletten rekenen. We zijn natuurlijk in hooge mate gevoelig voor de belangstelling en opmerkzaam heid, waarmede we de eer hebben door de „aangestoten" Roomsch Katholieke Volksbonders, waargenomen te worden, maar we zouden ze toch den raad wel willen geven: „ga eerst je eigen tuintje eens wieden." Dan heb je vooreerst werk genoeg. Het minne ding „zoo lasteren de socialen" is van dien aard, dat het werkelijk een pamflet genoemd kan worden Zoolang nog zulke producten door Roomsch Katho lieken gecolporteerd durven worden, moeten ze heusch maar een toontje lager zingen. De burgervader moest de verzoekende volksbonders helaas nul op 't request geven, maar hij heeft hun den weg gewezen, dien de Bond moet volgen, indien hij de zaak wil doorzettend Nu, we vertrouwen, dat de nooit versaagde en altijd op de bres staande Volksbond in dezen de zaak nog niet opgeeft, en niet zal rusten voor ze in haar loffelijk pogen geslaagd zal zijn.

De Moker | 1903 | | pagina 2