Uit het leven der brandersknechts Reiniging der Schoollokalen. Nog eens de wethoudersverkiezing. Spoorzaken. A fdeelingsberichten. Verspreide Strooibiljetten. Ingezonden. Jan. Veel heil en zegen in het Nieuwe Jaar, Willem! Willem. Dank je, en jij ook. Jan. Och, bij mij gaat het nog al. Maar anderen denken er anders over. Willem. Hoe zoo Zijn er weer ontslagen bij ge brek aan werk? Jan. Wel neen. Maar wat ik in het begin van de week hoorde, overtrof alles, wat mij. van het branderij leven bekend is. Willem. Kerel, je maakt me nieuwsgierig en tegelijk beangst. Zijn er ongelukken gebeurd Hebben enkelen zich ernstig bezeerd Of is er op het loon gekort Jan. Dat laatste, daar wil ik het over hebben. Ik hoorde dan, dat bij de firma Vrijland op de beide Kerst dagen en op den Nieuwjaarsdag gewerkt is. Willem. Dat is niets bijzonders Ik kan je nog wel andere namen noemen, zooals Van der Eijk, Tak, G-ebr. Van der Velden, Windhorst. Jan. Juist, als ik die namen hoor, kookt me juist het bloed. Daar is verschil in die gevallen. De laatste firma's hebben in ieder geval wat extra's betaald voor het overwerk, maar de firma Vrijland niet. Willem. Dat begrijp ik niet. Hoe zit het er mee? Jan Kijkv. d. Eijk waarover ik meer vertellen zal betaalde f 3,boven het loon uit voor de drie feestdagen, Tak f 1,50 en f2,—voor den meesterknecht, Gebr. v. d. Velden 2 maal f 1,50 en Windhorst fl,— De firma Vrijland echter hield zich, alsof er geen chris telijke feestdagen bestonden, en betaalde niets daar voor uit. Willem. Maar Jan, xS het wel waar, wat je daar vertelt. Zou zoon christelijke meneer als de heer Vrij land zijn arbeiders op de Kerstdagen laten werken, en ook op Nieuwjaarsdag, en dan daarvoor in het geheel niet betalen. Heusch, dat kan ik mij niet voorstellen. Jan. En toch is het zoo. Onderzoek het maar. Ik weet zeker, dat het zoo gebeurd is. Willem. Goed, ik zal je raad opvolgen. Maar wat zou je me nog van v. d. Eijk vertellen Jan. O ja. Dat zou grappig zijn, als het niet zoo in-treurig was. Verbeeld je, die patroon zegt tot zijn werkvolk: „Jullie zijn niet bij dien brandersknechts- bond. Jullie kunnen dus die drie dagen wel komen werken." Hoe vin-je die Willem. Ik kan hen en anderen, die in hetzelfde geval verkeeren, maar één raad geven. Zij moeten zich allen aansluiten bij den Bond. Als dat gebeurd is, dan zullen zaken, zooals jij me daar verteld heb, wel niet meer voorvallen. Jan. Dat is ook mijn idee. We moeten alles in het werk stellen, om onze organisatie zoo krachtig mogelijk te maken. Nou jö, ik ga naar mijn werk. Bonjour! Willem. Gegroet, tot a. s. Zaterdag. Dan zullen we nog wel eens met mekaar praten. Het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft aan de Afdeelingen een vragenlijst over dit onderwerp toegezonden Hier volgt ze: la. Hoe dikwijls worden de vloeren der klasselokalen gedweild lb. Hoe dikwijls worden die vloeren geschrobd? 2a. Hoe dikwijls worden de portalen en trappen gedweild 2b. Hoe dikwijls worden deze geschrobd 3. Worden de klasselokalen geveegd en zoo ja, hoe dikwijls 4. Worden de portalen en trappen geveegd en zoo ja, hoe dikwijls 5. Hoeveel uren zijn de klasselokalen dagelijks in gebruik 6. Verwisselen de kinderen van schoeisel, vóór ze de klasselokalen binnengaan 7. "Worden de tafels en banken wel eens nat afge nomen 8. Zijn de vloeren gevernist of niet 9. Zijn de vloeren glad? 10. Hoeveel kinderen mogen in elk lokaal geplaatst worden 11. Hoeveel klasselokalen zijn in elk schoolgebouw? De Afdeeling Schiedam verzamelde reeds de noodige gegevens. Zijn we wel ingelicht, dan zijn er zeer ge gronde aanmerkingen te maken op het schoonhouden der lokalen. Voor ons blijft het onomstootelijk vast staan, dat er steeds wat aan zal blijven haperen, zoolang het beheer en de controle over dezen tak van dienst aan de schoolhoofden blijlt opgedragen. De nieuwbenoemde Wethouder vindt hier een ruim arbeidsveld. Zijn goede gezindheid kan hij dadelijk too- nen, door de reiniging in gemeentelijk beheer te nemen, in het belang van het schoolkind vooral, dat een groot deel van zijn jeugd in vunze lokalen hokken willen we niet zeggen moet doorbrengen. Nog altijd geldt voor onze gemeente de uitlating van Professor Schoop uit Hamburg, die we in No. 13 van den eersten jaargang van De Moker reeds aanhaalden: „Mocht toch spoedig de tijd aanbreken, waarin onze schoolgebouwen met hun eigenaardige reinheid niet meer op gevangenissen zullen lijken, maar tempels voor de jeugd zullen zijn." Onze verwachting is hooggespannen. Laat van den heer Honnerlage Grete onze hulpe zijn „De liberale verrader is gevonden," jubelt het in de liberale kringetjeswij hadden graag gezegdin de liberale kampenmaar die zijn er niet meer te Schie dam. Het gaat hier zooals het in België ginghet libera lisme verdwijnt als regeeringspartij, maakt plaats voor het clericalisme en dit vindt het socialisme als zijn heftige steeds-sterker-wordende bestrijder tegenover zich. Doch ter zake. Zooals wij in ons vorig nummer schreven, verdacht men „pukkie" van verraad. De libe ralen, vielen als wolven op dien armen puk aan, gut, zoo'n goejig pukkie. Zij schijnen zich vergist te hebben. Pukkie is onschuldig. Een ander is schuldig. Een veel grooter en belang rijker man dan de doodeenvoudige puk. Wie die ander dan is en hoe hij tot zijn verraad kwam, wij willen nog een korte wijle het doek neer laten, de zaak is daarvoor interessant genoeg. Thans deelen wij slechts dit mee over deze geschiedenis, die een zeer zéér mooie bijdrage is tot de woekerpraktijken van ons heerlijk kapitalistisch stelsel, en tevens een bewijs voor de waarheid, dat in den grond der zaak én liberalen èn clericalen broertjes en zusjes zijn, kinderen van denzelfden kapitalistischen mijnheer. Een groepje kapitalisten heeft zich over Schiedam pntfermd. Die arme stad met haar achteruitgaande industrie, haar verloopen handel, haar berooide finan ciën heeft (voor dat groepje kapitalistenhet geluk een gemeentebestuur te bezitten, dat voorzien is van een zeer korte neus en niet verder kijkt dan zijn neus lang is. Waar in alle steden, ook een groot aantal kleinere, door de omstandigheden wordt bewezen, welk een be lemmering het particulier grondbezit is voor de vrije geregelde ontwikkeling van de stad, redeneert de kort zichtige regeeringspartij te Schiedam aldus: „nu ja, maar wij kunnen ieder dubbeltje gebruiken en zijn ver plicht ieder dubbeltje dat ons geboden wordt aan te nemen, te meer omdat je van te voren toch niet weten kunt wat later je bezittingen waard zullen zijn." Een redeneering, die juist past in de exploitatie- en speculatieplannen van dat groepje kapitalisten. Dit groepje begreep intusschen, de achterdochtige Schiedammers niet zoo maar te kunnen overrompelen. Eerst dus ze lekker gemaakt. Een worst gezocht voor den waakhond! De worst werd natuurlijk gemakkelijk gevonden: een stichting ten bate van het algemeen. Welk een ondernemende menschen toch, om in Schiedam zooiets te beginnen. Iedereen, op een enkelen stalhouder na, was blijEen groote stad werd Schiedam ineens Maar nu het succes van de worsthet eigenlijke doel van de worstgeverij! Het eigenlijke doel was: grond koopen van de gemeente Schiedam, goedkoop, spot goedkoop, belachelijk goedkoop, bijna voor niets, hoe meer hoe liever. Alles liep mee. Er moest een nieuwe wethouder komen, ook die moest en kon er een zijn naar het hart van het grondbeluste kapitalistengroepje. De libera len besloten den heer Gouka te kiezen, de katholieken en andere clericalen den heer Honnerlage Grete (zie verder de vorige Moker). Dn heer Gouka is voorstander van erfpacht, de heer Honnerlage Grete voorstander van het opruimingssysteem. En toen geschiedde wat steeds opnieuw geschiedt in onze bourgeoismaatschappij onder haar voorstanders: toen het liberale raadslid, vertegenwoordiger van meer genoemd kapitalistengroepje, gezet werd tusschen be ginsel en belang, tusschen partij en lastgevers, toen trok de portemonnaie hem naar beneden. Als liberaal stemde hij op Gouka, officieus, als centenman stemde hij op Honnerlage Grete, officieel. Nu kan het kapitalistengroepje grond koopen naar genoegen, Schiedamschen grond, voor bijna niets, een heerlijke speculatie voor een winstbegeerig kapitaal. En de Nieuwe Schiedammer kan dan weer zingen „zie je wel, het gaat goed zoo," net als Brammetje. Stommelingen Ziehier het voorspel. De klucht zelve zal later wor den vertoond. (Deze rubriek staat onder redactie en verantwoordelijkheid van de Afdeeling ScHiedam der Ned. Vereen, van Spoor en Tramwegpersoneel.) In het artikel onder het hoofd „Spoor en Tramweg personeel" in het nummer van den 20 Dec. eindigden wij met de melding, dat na een grondig onderzoek van ongeveer 5 minuten de man al of niet wordt goed gekeurd om bij de militairem.och neen, ik bedoel bij de H. S. M. almachtig, in dienst te treden als werk- beest, om te helpen zorgen dat zooveel mogelijk dividend den aandeelhouders in handen komt. Voor deze keuring betaalt de proletariër, zooals de redactie in een noot terecht aanmerkte, de niet geringe som van f 5.00 zegge vijf gulden. Is het niet driewerf schande, dat zoo'n docter f 5.00 van den armoedzaaijer in den zak steekt voor 5 minuten kijken, want werken is het rechte woord niet? Maar wat kan het hem schelen, of die arme kerel daar soms met vrouw en kinderen honger voor lijdt? En wat gaat het de H. S. M. aan Zij, de directie, is zich immers bewust, daardoor weer een klassegenoot te bevoordeelen Ik zal echter zoo vrij zijn van dit onderwerp stappen, daar het verder doorschrijven hierover sc zou doen aan mijn zwak gestel; want bij het de aan deze ongerechtigheid kookt mij het bloed i aderen, en zou ik ieder ongeorganiseerden kamei willen toeschreeuwen „Zijt ge dan geheel ziende h' ziet ge het onrecht niet dat u op die manier aangedaan? Ziet ge niet, dat een ander mooi speelt van uw zuur verdiend loon Ziet ge niet ge door uw laksheid die misstanden in stand hei houden en op die manier uw zelf en uw huishoude benadeelt Komt, werpt af die lauwheid en onverschil ligheid en sluit u aan bij uw vakvereeniging! want op u is de wacht. Bedenk dat velen lijden door uw schuld dat de bezitters nog macht hebben over de georgani- seerden dóór de ongeorganiseerdenlaat u niet langer weerhouden, noch door het een, noch door het ander, maar laten wij als één man voor onze belangen opkome~ En aan hen die deze misstanden helpen bestend' of in het leven roepen wil ik nog dit zeggen „Wee nWanneer eenmaal het slapend proletari door de organisaties zal zijn wakker geschud, dan za het u de kracht doen gevoelen die de massa ontwikkeld heeft, dan zal ze u met woeker het geledene terug betalen ge zult dan niet kunnen zeggen „ik heb niet geweten,'' want de tijd die verbruikt is om u wél te doen weten, is enorm. Het is evenwel in uw belang, de toestanden te laten zooals die heden ten dage zijn,j maar het is in ons belang dat daarin verandering en' verbetering kome, bedenkt dat. Wij zullen dan ook blijven strijden, totdat alle onrechtvaardigheden uit den weg zijn geruimd en wij zullen zegevieren Ik zal tot de zaak terugkeeren en verhalen, wat verder met zoo'n spoorslaaf gebeurt. Nadat -weer eenige tijd is verstreken wordt men beleefd doch dringend verzocht zich naar Amsterdam te begeven om aan den chef van dienst te worden voorgesteld. Te Amsterdam aangekomen begeeft men zich naar het administratiegebouw om daar in een der vele kamers te worden binnengeloodsd bij den hoogen oome. Deze ziet achter zijn bureau zittend, nadat allen (want^ men is veelal met 8 a 10 man tegelijk daar) zich in de rij hebben geschaard naar hen op, vraagt hun naam en ouderdom en begint verder een speech af te steken tegen deze jongelui (want ouder dari~JW jaar zijnde komt men bij de H. S. M. niet meer ii aanmerking), die ongeveer als volgt in elkaar zit „De H. S. M. neemt jullie nou in dienst en je word voor dien dienst goed beloond en behandeld, maar daar tegenover staat, dat de maatschappij je ook plichten oplegt en een der eerste pl...zeg man, die derde daar van de rechtervleugel hoe heet jij ookw» gediendJa Nou dan moest je toch zeker weten, dat als een meerdere tegen je spreekt, je de positie heb aan te nemen en laat je handen langs het lijf afhangen Zooik zeg dat een der eerste plichten is, hetdirekt gevolg geven aan een gegeven bevel, dat u door een uwf ™enrdfen ge"even wordfc- (men heeft meerdere met fl.80 daags en minderen met f2.30 daags, zoek dat nou maar eens uiten verder verbiedt de maat schappij jullui, en onthoudt, dat goed, en knoopt het in je oorenverder verbiedt de maatschappij je lid te zijn van een vereeniging. Nou, ik heb dit' goed ont houden en beu direkt lid geworden der Nederlandsche Vereenigin?. Bij mij rees de vraag: Waarom mag men geen lid zijn van een organisatie? Ik ging informeeren bij organisatiemannen wat hiervan de o,rzaak kon zijn en kwam tot de ontdekking, dat ik mij direkt bij zoon vereeniging moest aansluiten. Hiervoor dan ook mijn dank aan den hoogen baas, die mij tot nadenken heeft gebracht. Eindelijk is men dan ook na veel heen en weer gescharrel zoover gekomen dat men aangesteld beambte is der H. IJ S. M En dan, gode zij dank, gaat men de eerste betaaldag 1) de beste dat men bij de H. S M in dienst is, in plaats met 14 dagen, met 8 dagen traktement naar huisHet overige blijft staan tot den ouden dag. Dan krijgt men die week plus de bij komende rente J O, zorgzame H. IJ. S. M, uw goedheid kent geen grenzen6 Alle leden onzer afdeeling Zaterdag 10 Januari a. s. des avonds 8 uur present in „Constantia" voor de verspreiding van strooibiljetten voor de Openbare Vergadering op Maandag 12 Januari. Allen op uw post! De Secretaris der afd. Schiedam van de S. D. A. P. Mijnheer de Eedacteur! i iendelijk verzoek ik u om eenige plaatsruimte in uw geëerd blad. In de „Branderij" van den Heer van der Vlies, Korte Haven, was de zifter zoo ongelukkig een paar 'keeren ziek te worden door een zware kou die de man heeft 1) De H. S. M. betaalt maar om de 14 dagen uit.

De Moker | 1903 | | pagina 3