SCHIEDAMSCH SOCIAALDEMOCRATISCH WEEKBLAD. Van mie vroede vaderen. No. 47. ZATERDAG 17 JANUARI 1903. 2e Jaargal ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7 n 7- franco per post 30 cent j Uj v00™tMn9- Losse nummers 2 cent. BUREAU van ADMINISTRATIE en REDACTIE: NOORDVEST 12. ADVERT ENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Dit nummer bestaat uit twee bladen Bericht aan de Postabonnees. Nog bleven enkele postabonnees achter in het toezenden van het verschuldigde abon nementsgeld. Als zij het ons deze week doen toekomen, verlichten zy onze taak in groote mate. DE ADMINISTRATIE. Zoo'n eerste zitting in 't nieuwe jaar begint altijd plechtig. De voorzitter spreekt dan zijn nieuwjaarswensch uit. Zoo ook nu weer. Hij hoopte, dat het Schiedam, de leden van den Raad.... enfin, dat kennen we wel al van buiten. Toen ging zijn Edelachtbare naar een compli mentje hengelen. „Ér is nog veel ontevredenheid en ongeduld, zóó, dat spreker wel eens mistroostig, moede wordt, en daarom verzocht spreker den steun van den Raad voor het Dagelijksch Bestuir, want werkelijk, de gemeente gaat een goede toekomst te gemoet en wan neer Gods zegen er op rust, zal het der gemeente in dit jaar goed gaan." Alzoo sprak de voorzitter. Wat zal dat plechtig en indrukwekkend geweest zijn De heele Raad daar zoo aangedaan te hebben zien zitten, nu weeklagende over die vervloekte socialen, die maar ontevredenheid en on geduldzaaien, moet. wel een leuk gezicht geweest zijn. En dan de kracht en de macht niet te bezitten, die voortgaande ontevredenheid te stuiten, te moeten toe zien, lijdelijk toezien, dat zijn vijanden steeds sterker en grooter in aantal worden, da s zeker een ding om „mistroostig en moede" te worden. Sterker naturen dan onze burgemeester zijn hierover aan 't huilen gegaan. De heer Klein heeft getracht, den burgervader te troosten en 'm gezegd, dat ie 't zich zoo niet aan moest trekken als er wat ontevredenheid heerschte en dat 't wel los zou loopen." Die goeie groote Klein. Tranen-droger van zijn Edel achtbare. Wij zijn niet zoo tevreden over het optreden van den Burgemeester als de Raad. Pas wanneer hij toont, dat de belangen der proletaren zwaarder bij hem wegen dan alle andere overwegingen, wanneer hij zal zijn gewor den de verdediger van de proletaren-belangen, daar in den Raadzaal, wanneer hij klasse-belangen zal hebben ondergeschikt gemaakt aan arbeidersbelangen, dan pas hebben wij reden van tevredenheid ove den heer Versteeg. Maar helaas, wij vreezen met groote vreeze, dat wij hem nooit als zoodanig, als een vurig en onversaagd strijder voor de onterfde massa, zullen kunnen begroeten. Wat de eigenlijke zitting aangaat, weinig zaaks, 't Belangrijkste kwam weer achteraan. Lekkerste luitjes 't laatst, denken B. en W. 't Was 't bekende voorstel van den heer Gouka, om voor de berekening van het pensioen van de ambtenaren van den reinigingsdienst, die vroeger in dienst van particulieren voor de gemeen tereiniging werkzaam waren, deze te beschouwen als ambtenaren, die steeds in dienst der gemeente zijn ge weest, ook v or den tijd, dien zij bij de aannemers der gemeentereiniging in dienst zijn geweest. Dit voorstel was de vorige vergadering reeds aan gehouden. 't Zou nu eens met bekwamen spoed behan deld... o pardon, 'k bedoel weer aangehouden worden. De heer de Groot stelde dit voor. B. en W. moesten met meer gepreciseerde voorstellen voor den dag komen. Natuurlijk greep de Raad met beide handen deze gelegenheid aan om 'm r.aar huis te smeren. De man nen van den reinigingsdienst mogen nog een maandje in spanning verkeeren. Wat komt dat er ook op aan, nie-waar We hopen nu een volgenden keer te vernemen hoe veel leden van den Raad even democratisch denken als de heer Gouka. A Een heele boel zake! werden verder in handen van B. en W. gesteld om advies We noemen o. a. een adres van R. van Erpecum en t 10 anderen (met 11 te zamen) waarin ze verzoeken kosteloos een gemeente-terrein, groot pl. m. 50 M. te mogen gebruiken voor hun voetbalspel. We misgunnen natuurlijk dit elf-tal het genoegen van het edele voet balspel niet. In geenen deele. Maar zijn ze alle elf zulke arme slokkers, dat ze dit terrein kosteloos in ge bruik moeten hebben. Waarom kunnen de heeren geen huur betalen? We hopen dat de raad op dit adres afwijzend zal beschikken. De Eerste Hollandsche Ijzererts-Maatschappij wil den prijs en conditiën weten, waarop de gemeente bereid is haar een terrein af te staan van de voormalige werf „de Nijverheid" of aan de Maaskade. We weten niet of 't de bedoeling is, het terrein te huren dan wel te koopen. 't Woord „afstaan" laat zooveel uitleggingen toe. In 't laatste geval, 't zal wel niet helpen, maar we radenverkoop niet. Nu, nooit en te nimmer. Een duidelijker vraag deed L. van Eijk, die grond wil koopen aan de Nassaustraat a f 6.per M2. Ook al in handen van B. en W. Ons oordeel is bekend. Dan nog een adres van de vereeniging „S. A. Vernède", dat verzoekt aan weduwen of erfgenamen van gemeente ambtenaren of werklieden Ge betalen een salaris over drie maanden. Weer al in handen van B. en W. (Gut gut, wat zullen die nou de handen vol hebben Van harte hopen wij dat er op dit adres gunstig wordt beschikt. Dan zal 't niet meer voorkomen, dat er bij 't sterven van een gemeente-ambtenaar een sa-* laris aan zijn erfgenamen wordt uitbetaald, netjes tot op een halve cent berekend, tot aan den dag van zijn overlijden. Dit wat de verschillende voorstellen aangaat. Nu nog 't een en ander over een bedankje. In de vorige raadzitting was de heer M. Horn, directeur der H B. S.,' benoemd als lid der commissie van Toezicht op 't lager onderwijs. Buiten de voordracht omStout van zoo'n raad, nie-waar? Maar eervol voor den heeir Horn! Edoch, de heer Horn is niets erkentelijk voor die on derscheiding, want hij bedankte voor de eer. Zoo zie- je Raad, 't kwaad straft zich zelve. Waarom nu ook al tijd beter willen weten en je niet als zoete jongens aan de voordracht gehouden. 't Mooiste komt echter nog. De heer Horn heeft een schrijven aan den raad gericht waarin hij „onder dank betuiging voor dit hernieuwd bewijs van vertrouwen," meedeelt, dat hij zijn benoeming niet aanneemt en ook waarom hij dit niet doet. De redenen zijn deze De directeur der H. B. S. heeft een instructie, volgens welke hij tijdens de lesuren zooveel mogelijk in het gebouw aanwezig zijn moet. Wordt hij nu lid van de schoolcommissie, dan moet hij telkens de H. B. S. verlaten om zijn minderwaardige broeders de gewone onderwijzers te gaan controleeren. Beide dingen tegelijk, in de H. B. S. en er uit zijn, acht de heer Horn nu wel een beetje gek. Hoe onze vroede vaderen nu zoo'n stomme streek kunnen uithalen blijft ons een raadsel. Enfin de heeren hebben er voldoende voor op hun broek gehad. De heer Horn schreef nog meer, nl. dithij acht zich niet geroepen het werk in andere scholen te gaan beoordeelen en verbeteren, zoolang er in zijn eigen school nog iets te verbeteren valt. Die kun nen de heeren ook in hun zak steken. Wie waardig gevonden zal worden de plaats van den heer Horn te bezetten? 't Zal wel geen arbeider zijn De schoolcommissie is geen lichaam voor arbeiders. De heeren hooren daar thuis. En dan in hoofdzaak heeren die van 't onder wijs geven net zooveel af weten als een arbeider van couponnetjes knippen. En daar zijn de Schiedamsche arbeiders in thuis Naschrift. Het Gemeenteraadslid, de heer J. J. Vürtheim, heeft als zooddnig ontslag genomen. Deze ontslagname, die in verband staat met de ontworpen grondspeculaties van „een groepje kapitalisten," waar over wij in ons vorige nummer schreven, is voor de liberalen waarschijnlijk weer een schrede achteruit op hun kreeftenbaan. Of met deze ontslagneming ook de ontworpen speculatie vervallen zal,.... wij zullen daar over nog wel nadere inlichtingen verschaffen. „Nog zoo kwaad niet." Dat is de titel van het (14-daagsche) hoofdartikel in de N. Sch. Courant van verleden Zondag. Wij waar- deeren de moedige pogingen onzer geliefde zuster, om van tijd tot tijd ook eens met een hoofdartikel voor den dag te komen. Maar, lieve zuster, is er onder al uwe aanbidsters niet ééne, die wat beters kan te voorschijn brengen dan artikels zooals het aangehaalde? H schijnt wel van niet, want reeds zoo dikwijls hebb wij u een dergelijken raad gratis gegeven, en tot toe tevergeefs. Uw zieligen toestand in aanmerking nemende, zulle wij u daarom niet te hard vallen over de onbeholpenhei uwer hoofdartikels, lieve zuster. Maar wij kunnen helaas met deze betuiging van medelijden niet la n afloopen. Omdat uwe groote onbekendheid met de zakeu waarover ge schrijft u brengt tot voorstellingen, die door hun scheeven bouw wel de lachlust opwekken der kenners maar op onkundigen den indruk van zuiverhe' van stijl maken. En bovendien schijnt te meenen wat ge schrijft. Onze lezers moeten dan weten, dat de Nieuwe Schie dammer in 78 regeltjes van zijn nauwe kolommen, waarbij een overmatige hoop wit, in bovengenoemd artikel wil bewijzen, dat een „christelijke regeering nog niet zoo'n slechte regeering is." Ze redeneert dan aldus: „in Nederland heb-je ook een christelijke regeering, maar daar kan-je niets van zeggen voordat ze 8 jaar aan het bewind is; Frankrijk heeft een tekort van 175 millioen francs over 1902, Zwitserland 6 millioen, Luxemburg 2lh millioen, in Duitschland „sneeuwt het ook al geen rozen"; maar België, „daar kan men over het dienstjaar 1902 veilig rekenen op een overschot van enkele millioenen", en dan komt dit slot „Of men daar dan alles maar in kas houdt, en bijv. voor sociale ivetten 1niets over heeft? „Waarlijk niet." „De pensionneering der 65-jarigen heeft dit jaar aan de schatkist 12 millioen gekost, en zal voor het volgende dienstjaar 13 millioen eischen. „Daarbijde jaarwedden van alle Rijksambtenaren zijn in België verhoogd, wat ook uit geen leege beurs betaald is. „En niettegenstaande dit alles zal de beurs der belastingschuldigen niet méér worden aangesproken dan in andere jaren. „'t Is te begrijpen, dat de kiezers in België met het katholieke 1) ministerie ingenomen zijn. De kiezers zijn daar dan ook zoo verstandig de katholieke 1) meerderheid in Kamer en Senaat bij algemeene ver kiezingen te handhaven en aldus de voortleving van een christelijk 1) ministerie mogelijk te maken. „En daar doen zij, blijkens de uitkomsten 1), zeer goed aan". Het geestelijke, dat de zoogenaamde christelijke partijen steeds heeten voorop te zetten, ontbreekt vol komen in dit bewijs, dat een christelijke regeering^ zoo kwaad niet" is. Meer materialistisch kan men redeneeren dan de N. S. Crt. ditmaal. Immers haar redeneering komt hierop neer„Kijk maar, al die andere landen zonder christelijke (of katholieke?) regeeringen, daar heb-je overal te korten (net als in Schiedam), in België alleen niet; en zeg dan nog eens dat een christelijke regeering niet goed is!" Ze zegt niet: „Zie, in België neemt onder het zegenrijk bestuur van het katholieke ministerie, dat reeds 18 jaar aan het bewind is, het aantal misdaden af, vermindert het drankmisbruik, 1) Cnrsiveering van ons.

De Moker | 1903 | | pagina 1