SCHIEDAMSCH SOCIAALDEMOCRATISCH WEEKBLAD. Bericht aan de Postabonnées- No. 53. ZATERDAG 28 FEBRUARI 1903. 2e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7.. J 7. franco per post 30 cent j 3 voormtbetalmg. Losse nummers 2 cent. BIJKEAE van ADMINISTRATIE en REDACTIE: NOORD VEST 12. Den abonnées buiten Schiedam wordt verzocht, het abonnementsgeld voor het nieuwe kwartaal, dat met het volgende nummer ingaat, zoo spoedig mogelijk per postwissel toe te zenden. levens wijzen wij cr op, dat enkele abonnées voor het loopende kwartaal slechts 20 cent hebben toegezonden. We vertrouwen, dat deze de verschuldigde 5 cents gelijk zullen overmaken. De Administratie. Stokken voor 't eerstvolgend niimmer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. ADVERTENTIËN: 3 cent pér regel. Bij abonnement belangrijke korting. De Raadsverkiezing. Van de 962 kiezers in district II kwamen er verleden Dinsdag slechts 614 op. Daarvan waren er voor de vacatute-Pinster 54 en voor de vacature Vürtheim 50 van onwaarde. De overige waren aldus verdeeld: Vacature-Pinster: L. H. F. A. Faure 506 stemmen. D. van Dijk 84 Vacature-Vürtheim: A. J. van de Poel 354 D. Ris, EHz. 171 J. de Ligt 69 Uit deze stemming kan het volgende worden opge maakt lo. dat er 350 katholieken, antirevolutionairen en ckristelijk-historischen hebben gestemd; 2o. dat een 150 tal liberalen op den gemeenschap- pelijken candidaat van christ.-hist. en R Katholieken, en dat de anti-revolutionaire stemmers ook maar op den heer Faure hebben gestemd al was hij hun candidaat niet; 3o. dat slechts 15 liberalen of vrijzinnig-demokraten voor de vacature-Pinster op den sociaaldemokraat hebben gestemd. ^Maar stellig zijn er een 300 400 onder, die rijp zijn voor liet leger der sociaal-demokraten. De verkiezingen in Amsterdam hebben geleerd, hoeveel nog-niet-in-beweging-gekomen-aanhangers der sociaal- demokratie in die thuisbiijvende kiezersmenigte huizen. Onze afdeeliug heeft zich hiernaar dus slechts te schik ken. Een flinke organisatie, flink gewerkt met brochures, met „Het olk en met huisbezoek, en het zal niet lang duren, of zelfs met de beroerde kieswet, die we thans hebben, zal district II sociaal-demokraten naar den Raad zenden. De domme glorie der Nieuwe Schiedamsche is alleen.... dom. De verkiezingen in district II in Juli 1901 gaven heel andere resultaten. Toen werd de heer M. C. M. de Groot in eens gekozen met 405 van de 781 uitgebrachte geldige stemmen. Zijn voornaamste tegenstander, de antirevolutionaire Heer W. van der Most PHz. bracht het slechts tot 344 stemmen en kwam toen in herstemming met den heer J. J. Vürt heim, die 337 stemmen had. Bij de herstemming werden er evenveel stemmen uitgebracht; de heer Viirtheim bracht het toen tot 431 de heer van der Most slechts tot 363. De „Nieuwe Schiedamsche Courant" van Woensdag avond deelt het volgende mede „De uitslag der verkiezingen op gisteren is een ware voldoening voor de christelijke partijen, die zich voor dit verkiezingswerk zooveel moeite getroost hebben" (cursiveering van ons). Deze mededeeling bevestigt dus het- getal 350 zoo genaamde christeiijken-, immers in 1901 van der Most 344 en 363, nu van de Poel 354 en Faure evenveel. Dat loopt dus geheel om de 350 heen, hoogstens 360. Er zijn 962 kiezers. In aanmerking nemende „de groote moeite" der kerkelijke partijen, kan men dus veilig dat er niet veel meer dan een, laten wij zeggen, 400 christelijke stemmers in district II zijn. De N. S. Ct. is dus feitelijk ver beneden de waar heid gebleven in haar mededeeling: „Ook nu is dus weder gebleken, dat de christelijke partijen in district II beslist de meerderheid hebben." Ook nu? Dus de N. S. Ct. rekent de verkiezing van de heeren de Groot en Vürtheim aan de christelijke partijen toe? Je moet het maar nauw met de waarheid durven nemen! Maar nu de 550 kiezers, die beslist de meerderheid vormen in district II en beslist mei! christelijk zijn? Onder die 55(3 is stellig een deel, dat liever den duivel dan een sociaal-demokraat zal stemmen en dus door ieder der burgerpartijen welke ook, op sleeptouw zal kunnen worden genomen. Een enkel woord nog over het klein aantal stemmen, uitgebracht op de sociaal-demokratische candidaten. Dit geringe aantal is te wijten aan 3 oorzaken lo. sluit de kieswet- Van Routen een groot aantal arbei ders uit, die zoo ze stemrecht hadden op onze candi daten zouden hebben gestemd; 2o, is de kiesrechtactie onzer afdeeling evenals haar verkiezingsactie nog zeer ontoereikendde lange late arbeidsdagen geven slechts weiuigen de gelegenheid buiten hun arbeidsuren veel voor de partij te doenonbezoldigde (geestelijke of an dere) verkiezingsagenten bezitten wij niet; en de arbeid die van onze afdeeling wordt gevergd, neemt bijna al den beschikbaren tijd der paitijgenooten in beslag; en 3o. is de sociaa l-demokra tie nog niet door den lichtschuwen verdachtmakenden tegenstand onzer christelijke tegen standers heenwij zullen nog veel moeten arbeiden, vóór de in den donker werkende oppositie is ontmas kerd en in haar leelijke valschheid is aan de kaak ge steld; we zullen er komen, daar twijfelt niemand aan, maar we zijn er nog niet. Wij hebben evenwel geduld en moed. Wij weten, dat geen enkele tegenwerking onze overwinning in het eind kan beletten. Ook Schiedam zal eens ons zijn Van de gekozen candidaten nemen wij natuurlijk voorloopig geen afscheid. Wij hopen ze nog dikwijls in onze gemeenteraadsverslagen te zien verschijnen, de heer Van de Poel, volgens de „N. S. Ct„stinkende slooten, open riolen, en openbare vuilnisbakken in het Singelkwartier uit" drijvende, de heer Faure volgens de zelfde „N. S. Ct." ijverig meewerkende aan „het strev.en naar bezuiniging op onderwijsgebied." Over de candidaatstelling van den heer Faure moeten wij het in het bizonder nog eens hebben. De heer Faure is gesteld door christelijk-historischen en Roomsch-Katholieken, maar ook gestemd door de anti-revolutionairen, terwijl van de niet-kerkelijke par tijen de zoogenaamde majoorspartij (Algemeen Belan°0 den heer Faure stelde. Nu doet zich hierbij het gekke verschijnsel voor, dat de Algemeen-Belangers niet hun Bestuur maar hun Vaandrager op den heer Faure afstuurden, en deze vaandrager verklaarde de zaak in orde. En nog gekker is het, dat de R. Kath. den heer Faure stelden buiten zijn weten, dat de heer Faure over de zonderlinge aanbeveling in de „N. Sch. Ct." (die hem, schoolopziener, durfden aanbevelen als iemand, die op het onderwijsgebied zoo veel mogelijk zou helpen bezuinigen) danig ontevreden was en alleen door invloed zijner vrienden zich niet nog op het laatste oogenblik terugtrok. Wat dan is ook het geval De heer Faure beschouwt zich zelf heelemaal niet als politicus, hij is dus wat men in de techniek een „wilde" noemt. Uitdrukkelijk verklaarde hij, in vele opzichten tegenover de anti-revolu tionairen te staan, eveneens in vele opzichten tegenover de katholieken (een 3e katholieken wethouder zou hij bijv. nooit willen hebben), eveneens in vele opzichten tegenover de christelijk-historischen-en eveneens in vele opzichten tegenover de liberalen. Nu eens zal hij dus zus, dan eens zoo, een derde maal weer anders en een vierde maal nog weer anders partijkiezen. Misschien stemt hij ten slotte .dan wel blanco. Snapt men nu, waarom geen der burgerlijke partijen met haar candidaten openlijk voor den dag kon komen? e katholieken, anti-revolutionairen, christelijk-histo rischen en liberalen hadden hutspotcandidaten, en in hutspot zit niet veel vastheid. Maar de Heer Faure zal nu toch zeker wel den zedelijken moed hebben te bedanken? Dat hij daartoe niet kwam op den dag voor de stemming, kunnen wij desnoods begrijpen, omdat dan de sociaal-demokraat had kunnen gekozen worden. Maar nu de Nieuwe Schie damsche Courant hem, een schoolopziener, officieel heeftaanbevolen om zijn geschiktheid in het be strijden van de belangen van het onderwijs (want daar komt het op neer!), nu zal hij, gekozen door de hulp van een dergelijke partij, gekozen voor een dergelijk doel, toch wel niet kunnen aannemen, wil hij niet vóór zijn intrede in den Raad reeds als- onpartijdig schoolautorite.it gecompromitteerd zijn. En nu nog protesteeren tegen dat stuk, gaat ook niet, want dat zou den schijn hebben zich wel door zulke hulp te willen laten kiezen maar tegenover het publiek te doen of men die hulp niet heeft willen aanvaarden.—-, A ij intusschen protesteeren tegen verkiezingsprak tijken als ook nu weer zijn gebruikt. De katholieken durven in district II niet met een katholiek candidaat voor den dag komen en slikken dus maar wat hun christelijke bondgenooten hun in de maag willen dnwen. En nu wij toch aan het protesteefEn zijneren dé Nieuwe Schiedammer en haar handelingen, protesteeren wij ook tegen de meer dan onwaardige en onware behandeling van de Verkiezingsvergadering in Constantia. De redacteur der N. S. Ct. was persoonlijk aanwezig. 1 allooze malen bewijst hij, zeer nauwkeurige verslagen te kunnen maken. Waarom de nauwkeurigheid dan ook niet betracht tegenover de sociaal-demokraten} Wij wezen daarop reeds meermalen. Ook nu weer. De N. S. Ct. heeft den treurigen moed, uit het gesprokene op dien avond vooral op den voor grond te stellen, dat „de nu reeds ontzaglijke kosten voor het onderwijs... zeker tot een enorm bedrag zoudenJ worden opgevoerd als het onderwijs naar het socialistisch ideaal geheel kosteloos zou worden...." Maar (en er ligt duidelijk opzet daarin) zij verzwijgt, dat op die vergadering zeer helder en met zeer grooten nadruk werd aangewezen, dat de sociaaldemokraten op onderwijsgebied niets anders maar ook niets minder willen dan een zoo uitnemend mogelijk onderwijs onder zoo uitstekend mogelijke omstandigheden voor ieder een, onverschillig tot welke secte hij behoort, onverschillig welken godsdienst hij belijdt;' de sociaal- demokraten willen onderwijs van dezelfde uitstekende hoedanigheid voor de menschen van alle mogelijke gezintenzij willen dat ieder zijn kinderen zal kunnen zenden naar de scholen die hij verkiest, maar dat op al die scholen de best mogelijke onderwijsvoorwaarden bestaan. Dat is heel wat anders dan de N. S. Ct. ons liet zeggen. En meer dan treurig sluit deze tirade van de N. S. Ct. daaraan aan „Zult gij uw stem geven aan hen, die alles uit de gemeentekas willen halen en aldus de gemeentebe lasting loodzwaar zullen doen drukken op hen, die nu reeds de belariingpenningen zoo moeilijk bijeen brengen Neen, Nieuwe, ntet uit de gemeentekas, uit de brand kasten, waar ook de katholieke staatkundige partij trouw de wacht voor houdt. En uit die brandkasten willen wij het geld halen, dat noodig is om de leege en hongerige magen van millioenen proletariërs een behoorlijke voeding te geven, en dat noodig is om de verwaarloosde verstandelijke en lichamelijke, geestelijke en materieele ontwikkeling van millioenen arbeiders op te heften tot de hoogte van het menschwaardige. Wij willen t de brandkasten halen, door te beginnen met. igeregelde en goedwerkende progressieve lTV 'mg, door de uitbreiding der successie- r meer. En ten leste door de opheffing .Ubezit van den grond en alle productie-

De Moker | 1903 | | pagina 1