Aandacht Van week tot week. Van de Schiedamsche industrie. En natuurlijk is het dat er op dergelijke wijze van de betrokkenen geen verdediging te verwachten valt. 't Is te min De Moker kan niet anders dan wijken, als de tegen partij zulk een (waardige!) houding aanneemt. Eerlijk gezegd, kijkt-i wel 'n beetje op z'n neus verwacht had-i 't zeker niet. En dat ze 'm nou den rug toe draaien och, zeggen zal i 't natuurlijk niet, daarvoor ontbreekt 'm al te zeer het eerlijkheidsgevoel, maar denken doet-i zeker als wijlen de Heer Uilenspiegel in 'n dito geval: ,,'k Heb 't er naar gemaakt!" Maar toch, de schobbejak weet heel goed wat-i ge daan heeft; en als-i nou maar niet vergeten had dat 't juist de typografen waren, die hij onder handen had, dan ware 't heusch niet zoo erg geweest doch fat soenlijke menschen behooren op fatsoenlijker toon en in fatsoenlijker stijl te worden toegesproken. Wacht even 'n Enkele is er die meent, dat voor de ivijze van optreden de Moker misschien ook motieven gehad heeft. Sommigen meenen d&t de Moker dingen wist die beter waren bestemd onbekend te blijven, als te worden ge publiceerd. En die zelfde menschen meenen ook, dat de groote verontwaardiging onder de typo's en hun weigering om te weerleggen wat de Moker schreef, oorzaak vindt in vrees voor erger. De Moker wil alleen dit zeggen De gewoonte, om de dingen bij den zachtsten naam te noemen, heeft-i nooit gehad; hij heeft altijd gemeend, dat 'n beest bij z'n naam genoemd moet worden, wil men gehoorzaamheid kunnen verwachten. Fatsoen- redeneeringen blijven hierin buiten spel; hij heeft ge meend door de wijze van optreden de werkelijke orga nisatie te dienen, doordat zich wellicht de schapen van de bokken zouden gaan scheiden, en men partij zou gaan kiezen, 't zij links of rechts, waardoor de partijen zuiverder tegenover elkander zouden komen te staan, waar men veilig mag aannemen dat de ondervinding van enkele jaren geleerd heeft, dat samengaan onmo gelijk is; dat-i aan vakorganisatie meer eischen stelt dan wat „Adelphismus"' in heel haar lang bestaan heeft nagestreefd; dat „Adelphismus" eenvoudig bewezen heeft geen begrip te hebben wat vakorganisatie beteekent. daar zij de voornaamste plichten daarvan nooit heeft betracht; dat „Adelphismus" als 't knutselproduct van enkele peuteraars aan ekonomische begrippen vergeten heeft Wat haar taak was als vereeniging soli dariteit onder hare leden aan te kweeken of aan te wakkeren, weg te nemen onderlinge naijver en afgunst, waardoor men niet die ellendige verhouding verkregen zou hebben, dat de min of meerdere goede welstand van 't individu vaak geregeld naar zijn meer of mindere handigheid in pluimstrijkerij bij de superieuren Voorloopig heeft de Moker niets meer. Het woord is aan alle degenen, die zoo flink hun gal loozen op de Mokerin onder-onsjes, om te bewijzen dat wij gelogen of misgeslagen hebben en zij rechtmatig toornen. Deemoedig verwachten we onze terechtzetting. vragen wij voor de volgende missive van den partij secretaris Aanvragen om debaters en sprekers. Her haaldelijk komen bij mij aanvingen om debaters en sprekers. Somtijds komen de aanvragen op het laatste oogenblik, zoodat er geen sprake van kan zijn om pogingen zelfs aan te wenden aan het verzoek te vol doen. Laat men toch bedenken, dat de partijgenooten, die als spreker optreden menschen zijn die niet zelden weken vooruit al hun avonden bezet hebben met allerlei werkzaamheden direkt of indirekt voor de partij, voor uit- of inwendige propaganda en organisatie. In de eerste plaats dring ik er dus op aan zoo tijdig mogelijk de aanvraag te doen. Wordt een debater gewenscht laat men dan vooral niet verzuimen op te geven plaats, lokaal, tijd, spreker en onderwerp en ook, en dit vooral niet te vergeten, op wiens kosten de debater komt En nu iets tot de sprekers en debaters zelve. Zooals het nu gaat kan het niet blijven voortgaan. Komt er een aanvraag, dan wend ik me per telegraaf, per bode, per post. enz. tot degenen die genoemd zijn geworden Sommige afdeelingen zijn alles behalve bescheiden. Ge woonlijk is het resultaat nihil. Kosten van telegrammen, post enz. weggeworpen, deze hadden beter gebruikt kunnen worden, zonder nog te spreken van den verloren tijd en de vergeefsche moeite. Daarna wend ik mij tot sprekers en debaters, waarvan ik kan vermoeden, dat zij niet bezet zijn. Gewoonlijk is het resultaat daarop ook nihil. Daar, zooals ik reeds boven zei, de tijd ge woonlijk te kort is, moet ik na twee of drie vergeefsche pogingen het opgeven. Dat moet en dat kan anders worden,wanneer sprekers en debaters willen meewerken in de eerste plaats en de uitnoodigers in de tweede. Laten de debaters en sprekers mij aan het begin van iedere week opgeven welke avonden zij in de daarop volgende week beschikbaar hebben. Mocht er nu in de opgaven verandering komen dan geven zij daarvan kennis. Laten de uitnoodige- s de bescheidenheid betrachten en het zooveel mogelijk aan mij over laten te zenden., wie ik meen, dat geschikt is. Zijn de beste krachten beschikbaar, welnu dan zullen zij gaan; zijn deze er niet dan moet men zich maar met minder beste tevreden stellen. Ten slotteindien een aanvrage om een debater komt en er staat niet bij voor wiens rekening, dan zal ik de aanvrage terzijde leggen, tenzij ik meen, dat het partij- belaug wettigt de kosten te laten dragen door de partijkas. Pai'tijgenooten, zoo kan het niet langer; ik kan de verantwoordelijkheid voor een goede regeling niet langer op mij nemen. Ik doe dus een beroep op allen om mede te werken, dat ook dit gedeelte uwer propagande door organisatie beter tot haar recht komt. Van Kuijkhof, partijsecretaris. De Zondagsbode. Ze hebben dominee zeker „de Moker" gestuurd. Hij begint tenminste (let op, hoe christelijk) met beleefden dank te betuigen aan vrien delijke en onvriendelijke zenders van geschreven en gedrukte stukken. De man verbaast zich over den socialen (zooals hij ons bij voorkeur betitelt) bescheidenheid. Hij schrijft„Op een zekeren dag doen zij heel het lieve vaderland beroofd worden (wat fraaie stijl) van een geregeld spoorwegverkeer, en zij jubelen over den krachtmeter, dien ze hebben aangelegd (ze hebben im mers overwonnen?) maar als ge hun de eer wilt geven voor dat kunststuk, dan krijgt ge den wind voorin." We moeten dominee nog eens zeggen, dat hij zich vergistbeambten van alle gelooven van alle poli tieke richtingen hebben het werk gestaakt. De lei ders van de stakers waren niet uitsluitend sociaal democraten. Ofschoon we dominee toegeven dat deze er zich op veel plaatsen, nadat de staking uitgebroken was hebben voorgespannen, de opgewonden gemoederen tot rust aangemaand en orde op de zaken gesteld. Ons dunkt, dat zelfs dominee dit kalmeerend optre den zal moeten goedkeuren. Een verkie/.ingsmop. Dominee (Schrijver) geeft in „De Zondagsbode" een aanbeveling voor de heeren L H. T. A. Faure en A. J. v. d. Poel. Dominee zegt't zijn ferme mannen, mannen naar ons hart. Da's de heele aanbeveling. Zeer zeker een kernachtig en ganschelijk niet te verwerpen verkiezingsartikel. Tot zoover kan het er dan ook wel mee door. Maar nu zegt dominee: laten wij de heeren Faure en v. d. Poel eenparig en goed «wart maken. Wou dominee hier uiig wezen of is 't een stommiteit? Zijn eigen dierbare vrienden zwart maken! Foei, is dat christelijk Konwe drukte. Onze collega de S. C. weet te vertellen, dat er in verband met de troebelen in den lande ook in Schiedam politiemaatregelen zijn genomen. Waar of ze in bestaan schrijft 't blad niet. Zeker in 't aanstellen van een nachtwacht meer, of in een extra oefening van onze heldhaftige schutterij. Mannen van Orde. Nu de spoorwegmannen hebben getoond wat organisatie en eensgezindheid ver mag, slaat men overal als dollen aan 't organiseeren en wel tegen de bestaande spoorwegorganisaties, 't Zijn zoo wat allemaal vereenigingen op touw gezet door de geestelijken of hooggeplaatste superieuren. Zondag jl. is er een R. K. secretariaat van spoorwegbeambten te Utrecht opgericht. Veertien Schiedammers zijn er in gevlogen. De N. S. C-. roept van: „eere aan die wakkere mannen die toonen hun plicht zoo goed te begrijpen." Als ge voor „eere" „oneere" en voor „goed" „slecht" leest, heeft men ons oordeel over die mannen. Goddank. Men fluistert, dat IJ. Z. na 't bericht in de S. C. dat de Beursbrug al heel spoedig in gebruik zal worden genomen, voor het eerst na maanden een gernsten nacht heeft gehad. De nachtmerrie is ge weken. Moge 't zoo blijven. Een sterk stuk. Er zijn te Schiedam vele ziekenbussen. Verscheidene daarvan hebben ook meer dan 1 apotheker. Zoo was er een bus met de apothekers van Westendorp en Filedt Kok. Niet lang geleden, tijdens de ziekte van de eigenares der laatstgenoemde apotheek, werd besloten... voortaan slechts één apotheker bij de bus te hebben en wel den Heer van Westendorp. Toen door den Heer Filedt Kok. die na den dood zijner moeder de apotheek overnam, werd geïnformeerd, waar om een dergelijk besluit buiten hem om was genomen, bleek, dat de Heer van Westendorp de levering der apothekersbenoodigdheden 2 procent lager dan vroeger had gesteld. Ook de Heer Filedt Kok wilde dan des noods ook wel 2 procent lager leveren, maaraan het eenmaal genomen besluit bleek niets meer te ver anderen. Van personen als den Heer Van Westendorp zijn zulke dingen wel verwonderlijk. Dat hij zijn onvast baantje als wethouder in den steek liet voor een vaster baantje als schoolopziener, was. 'vreemd. Bovenstaand feit is.nog vreemder. Verkeerde gevolgtrekking. „De Pionier", het orgaan van de „Vereeniging gemeenschappelijk grondbezit" in zijn no. van den 21 Februari 1903 tracht De Moker uit te spelen tegen Troelstra, Mendels, de Stem des Volks en De Blijde Wereld in zake de „Keuterboerderijtjes" van Bussum en Blaricum. Wij moeten tot onzen spijt „De Pionier" teleurstellen; wij zijn het volkomen eens met Troelstra en de overigen. De zin die „De Pionier" uit een artikel van De Moker „Na de staking" slechts voor een klein deel overnam, zegt niets anders, dan dat o i. (lees slechts goed!) de productie-coöperatie een der middelen is om „het wankelend kapitalisme aan het wanke'en te houden", even goed als de „voortdurende stormloop tegen de kapitalistische rechten op de bepaling van loon, arbeids duur enz.En de productie-coöperatie kan deze rol vervullen (dat is heel wat anders dan de kapitalis tische productiewijze vervangen), omdat zij 1» krachten kweekt, die naast de techniek der voorbrenging de techniek van de verhandeling der voortbrengselen leeren omvatten, en 2° een vorm van voortbrenging is, die op een geheel anderen moreelen grondslag rust dan de kapitalistische. Als zoodanig kan de productie-coöperatie een uitmuntend strijdmiddel zijn tegen het kapitalisme, en tevens een voorbereidingsmiddel voor nieuwe ver houdingen Vergadering Raadsverkiezing. Zaterdag avond werd de openbare vergadering gehouden, waarin behalve onze candidaten voor den gemeenteraad D. van Dijk en J. de Ligt ook als spreker optrad H. Spiekman, lid van den Rotterdamschen gemeenteraad. Was de opkomst in den beginne althans niet schitte rend te noemen, wat later op den avond was de zaal goed gevuld. En dat men ook buiten onzen kring belang scheen te stellen in onze vergadering, bleek wel het meest door de tegenwoordigheid van de geheele redactie der „Schiedamsche Courant", een blad, dat zich in tijden van ve> kiezingen niet alleen niet druk maakt, zich ook niet neutraal houdt, doch doodleuk met dezelfde woorden als de kiesvereeniging vAlgemeen Belang oftewel societeitskiesvereeniging de candidaten van genoemde vereeniging aanbeveelt. Met den meesten aandrang beveelt zij de candidaten aan, met den meesten aandrang volgt de oude Schie damsche het voetspoor der vereeniging. Hoe zou ons oudje zich ook kunnen bewegen, als niet een ander de baan in orde bracht. Een blad, dat aldus handelt, is vroeg of laat ten doode opgeschreven. Alleen de Moker en de Nieuive Schiedamsche het werd in het debat geconstateerd bevelen hun candidaten op verschil lende gronden aan. Spiekman, de eerste spreker, begon met mee te deelen, dat hij onze candidaten niet in de eerste plaats zou aanbevelen om hun persoon, maar omdat ^ij- pact^ge'»^' nooten zijn. Personen aanbevelen laat hij over aan de burgerpartijen, die dikwijls hun mannetjes op de sociëteit uitkiezen. Zullen nu de arbeiders hun vertegenwoordigers in den raad krijgen Hij weet dat niet, maar wel weet hij, dat Schiedam er evengoed als andere plaatsen, nu of later, aan gelooven moet. Het is de wet der nood zakelijkheid. Ons gemeenteprogram, zooals geen enkele andere partij dat heeft, kan alleen door onze mannen worden verdedigd.. En dat dit noodig wordt, blijkt het meest uit de meerdere werkzaamheid van de verschillende gemeenten in den loop van 50 of 60 jaar. Amsterdam bv. is de grootste werkgeefster van ons land, Rotter dam streeft haar al aardig na. Andere plaatsen volgen. Waar dit zoo is, maken recht en billijkheid alleen reeds het feit noodig, dat de arbeiders hun vertegenwoordigers in den raad hebben. Bepalen we ons alleen tot onder- wijs en armenzorg, dan hebben we genoeg de noodza kelijkheid van het zitting nemen van een arbeider in den raad aangetoond. De beide andere sprekers, Van Dijk en De Ligt, bespraken meer in het bijzonder punten, die speciaal Schiedamsche toestanden bet offen, zoodat we het niet noodig achten, daarover verder verslag uit te brengen, te meer, daar die punten ook vroeger in dit blad aan de orde zijn geweest. Na een kort debat werd de vergadering te ongeveer half elf gesloten. Een collecte voor 't verkiezingsfonds der afdeeling bracht ruim f3,00 op. IJit de Branderij. Een staaltje van onnoodigen Zondagsarbeid levert een branderij aan de Nieuwe Haven. Een meesterknecht Rost laat de branderijslaven des Zondags reeds 's morgens te 2 uur of half drie binnenkomen. Dan wordt er gewerkt tot ongeveer^// negen. Waren de knechts verder den dag maa,r vrij, dan was het nog lang niet in orde, doch ons m'eester- knechtje vindt het dan nog noodig, dat het volk om tien uur terugkomt tot half twaalf, om de gist inzak ken te doen. En onze meesterknecht? Wel, die gaat doodleuk in dien tijd naar de kerk, op denzelfden tijd als zijn patroon. Herinneren we er nog even aan, dat elke morgen

De Moker | 1903 | | pagina 3