No. 6. ZATERDAG 11 APRIL 1903. 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Van onze vroede vaderen. De Staking. ABO N.N EMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7. franco per post 30 cent hy ^rwAetdkng. Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie: NIEUWSTRAAT 28. Bureau van AdministratieN00RDVE8T 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stnkken yoor 't eerstyolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Dinsdag 7 April. Door de installatie van de heeren Faure en Van de Poel is onze Raad weer voltallig, d. w. z. op papier, in werkelijkheid ontbreekt er nog al eens wat aan. Aan middag hadden we echter niet te klagen, er waren wel enkele laatkomers, maar ten slotte waren er toch 19 van de 21 heeren present. De heeren Kranen en Loopuyt waren afwezig. Over de installatie van de nieuwe raadsleden valt niet veel te zeggen: dë heeren hebben de gevorderde eeden afgelegd, de Burgemeester heeft een gebruikelijk woord gesproken, en de Raad heeft een gebruikelijk, goedkeurend applaus laten hooren. Alles ging zoo 't gebruikelijk was. Al bij de eerste zitting hebben beide heeren getoond dat zij zich niet zullen laten bepalen tot stemmen, maar dat zij zoo af en toe ook eens over een „ditje of een datje" zullen meepraten. Nu denkt ieder zeker, dat er modderslooten te dempen waren of dat er be zuinigd moest worden op 't onderwijs. Nu, waar achtig niet. 't Was heel wat anders, waarbij we een maidenspeech van den nieuwen wethouder van onderwijs een maidenspeechje van den heer v. d. Poel en een ditotje van den heer Faure hebben genoten. Zooals iedere Schiedammer wel zal weten, is de directeur van de gasfabriek een arme slokker, die maar een aanvangst'actement van f3000.—heeft. Wanneer hij nu echter bekwaam blijkt en ijverig is, krjjgt hij volgens de oude verordening nog f 500.er by. Iemand die niet in den Raad zit, en dus van al zulke dingen geen verstand heeft, zou zeggenmen moet iemand waarvan men de zekerheid niet heeft, dat hij bekwaam is, niet benoemen, en iemand, waarvan men bemerkt, dat hij niet ijverig is, tot grooter ijver aan sporen en hem, wanneer die aansporing absoluut zonder gevolg blijft, al is 't dan ook noode, zijn ontslag geven. Ik zeg, zoo zou iemand redeneeren, die geen ver stand heeft van zulke dingen, zooals bv. de raadsover- zichtschrijver van „De Moker." B. en W. redeneeren echter anders. Ze zeggen de directeur blijkt bekwaam, blijkt jjverig, dus ja, hij moet wel verhooging van salaris hebben, maar op een andere manier dan dit in de verorde ning is vastgesteld, we zullen hem een aanvangs salaris van f 2000 geven en verder zal hij genieten f 1 per 1000 M3 gas boven 500,000 M3 geleverd aan anderen dan aan de gemeente of over muntgas meters, met bepaling, dat wanneer, meer dan 2000.000 M3 boven 500.000 M3 op zoodanige wijze mocht worden afgeleverd, een nadere regeling zal worden gemaakt. Men ziet de inkomsten van den directeur staan in een zekere verhouding tot de inkomsten van de fabriek, een stelsel, waarvoor zeer veel te zeggen valt. Maar, zei de heer de Groot, waarom moet de directeur alleen profiteeren van den vermeerderden afzet, ge moet de belangen van het heele personeel verbinden aan de belangen van de fabriek. En toen kwam de heer Faure uit den hoekDenk er om,^ zei de heer Faure, dat ge dan ook aan de werklieden het reeht toekent van controle op de exploitatie en de boekhouding, 't Was maar een opmerking, zie je! Als meer moesten ze 't niet be schouwen. De heer v. d. Poel zei: als de directeur bekwaam en ijverig is, geef 'm dan zijn verhooging, maar men mag toch verwachten, dat een zoo hoog geplaatst en een zoo hoog ontwikkeld ambtenaar, als waarover sprake is, geen bijzondere prikkels noodig heeft, om zijn plicht te doen. Deze uitlating van 't nieuwe raadslid is heel mooi, als de heer v. d. P. er tenminste maar niet mee be doelde, dat, hoe hooger ambtenaar, hoe grooter plichts gevoel, hoe geringer ambtenaar, hoe kleiner plichtsgevoel. En dit zou men uit de woorden van den heer v. d. P. op kunnen maken. Wat we echter vooralsnog niet willen doen, om zijn eigen bestwil, zie-je. Er is nog ontzettend veel over deze kwestie gespro ken, maar tot een resultaat is men nog niet gekomen. Op voorstel van den heer v. d. Schalk is het voorstel naar B. en W. gerenvoyeerd (teruggezonden) om een nieuw voorstel te overwegen, waarbij de tantièmes (aandeel in zekere onderneming) worden in verband gebracht met het winstcijfer de exploitatieberekening. Een voorstel van den heer de Groot om die tantièmes ook uit te strekken over de werklieden, kelderde met 5 tegen 14 stemmen. Een voorstel van Ris om B. en W. uit te noodigen, om bovenbedoelde zaak te overwegen werd aangenomen. Tegen waren hier nog Fagerwey, Beukers en P. Jansen. Hiermee is deze zaak voorloopig weer van de baan geknikkerd. Hoe ze ook af zal loopen, dit is er wel in te voor zien: de werklieden zullen er niet vet van soppen. De heer Honnerlage zei ook de loonen op de fabriek zijn zeer goed en het personeel is er volkomen mee tevreden Is dat waar, personeel van de gasfabriek? De Raad heeft echter nog andere belangen behartigd dan van hooggeplaatste ambtenaren. Ook de belangen der kleinen der aarde zijn niet vergeten. Reusachtige pensioenen en gratificaties en premiën zijn toegekend. Zeven gulden aan agenten voor het blusschen van brand. Een pensioen van f38 en een toelage per jaar van f 15 aan R. van Oort, eervol ontslagen syphonschepper. (Mooie titel hè voor een leelijk ding). Dan nog aan J. Batenburg, gewezen baggerman, een pensioen van f 39 en een toelage van f78. En, alsof 't niet opkon, aan H. Wor, ook al gewezen baggerman, een pensioen van f 39 en een toelage van f 195. Je ziet 't, syphonschepper en baggerlieden kunnen zich op hun ouden dag in weelde gaan baden. De machinist van den Berg heeft vrije woning gekregen. Bij de behandeling van die zaak kreeg je rare dingen te hooren. Verhooging van salaris is niet noodig, zeide B. en W., maar we willen v. d. Berg de 75 ct. huis huur kwijtschelden, die hij elke week moet betalen. De zaak is, dat v. d. Berg vroeger vrij wonen had, maar toen hij moest verhuizen, omdat zijn aangewezen dienst woning (volgens verklaring van Dr. Ris) zeer onge zond was, en hij een woning moest betrekken, die duurder was dan zijn ongezonde dienstwoning, hij zelf die meerdere huur moest betalen. Misschien, dat B. en W. het onbillijke van hun toenmaligen eisch hebben in gezien, en daarom met dit voorstel aankwamen, dat met algemeene stemmen werd aangenomen. Zien ze echter in dat ze tegenover v. d. Berg een onbillijkheid hebben begaan, dan zijn ze ook verplicht hem gedurende den tijd, dat v. d. Berg 75 ct. per week voor huur heeft moeten missen, hem dat bedrag terug te be talen. Dit eischt de billijkheid We raden v. d. Berg dan ook aan in dezen geest te adresseeren. Tot slot werd er een zaakje behandeld, dat de ge meente f 2500 zal kosten. B. en W. vroegen nl. een crediet aan tot dit bedrag, ten einde een deskundige te belasten met het ontwerpen .van plannen voor de uitbreiding der gemeente. Dit voorstel werd gedaan, naar aanleiding van de voorschriften van de woningwet. Vroeger had men een teekenaar aan de stad. Na het vertrek van dien titularis is besloten, die betrekking af te schaften. Men had 'm niet meer noodig, zei men. Nu blijkt echter wel degelijk dat hij noodig is. En in plaats van nu een teekeuaar aan de stad te verbinden de' vorige verdiende f 1200 wil men deze zaak aan een ander opdragen en denkt daarvoor ongeveerf 2500 noodig te hebben. Waarom B. en W. niet liever voorstelden opnieuw een stadsteekenaar aan te stellen is ons niet erg duidelijk. Misschien zijn 't minder prettige ervaringen met den vroegeren titularis, die hen daarvan weerhouden. Een getrouwde teekenaar kan echter veel coupeeren, heeren Uitvoerig over de staking verslag te geven, gaat in „De Moker" natuurlijk niet aan. Wie daarvan op de hoogte wil blijven, leze „Het Volk". Iets erover schrijven willen wij evenwel tocher worden^ zulke belachelijke voorstellingen en meeningen te Schiedam verkondigd, dat een zuivere stelling van het geval dubbel en dwars noodig is. Vooraan ga evenwel het oordeel van 3 buitenlandsche bladen, die geen van allen iets meer zijn dan gewone burgerlijke kranten, maar die door hun veraf-staan van het ter ein van den strijd juister oordeelen dan hun collega's in het binnenland. De „Vossische Zeitung" schrijft: Het was te voorzien dat de bedreiging, om de uiterste middelen toe te passen, ten uitvoer gelegd zou worden als de werklieden geen tegemoetkomende houding von den van de zijde der regeering. Dr. Kuyper is de open bare meening slechts op één punt tegemoet gekomen hij heeft de strafbepalingen voor het werkstakende spoorwegpersoneel aanmerkelijk verminde1 d, maar de strafbepalingen niet ingetrokken, noch het wetsontwerp verdaagd. Het schijnt twijfelachtig of hij, zoo doende, goed gezien heeft, wellicht zou het voor den maatschap- pelijken vrede beter geweest zijn, de wet in te trekken. Aan den anderen kant valt 't te betwijfelen, of de ook nu nog scherpe strafbepalingen de spoorwegbeambten tot een andere houding zullen brengen Het belang in den afloop van deze nieuwe werksta king blijft niet tot Nederland beperkt, ook in het bui tenland zal men met spanning aanzien of het de regeering gelukt, het verkeer op eenigszins bevredigende wijze in stand te houden. De „Iiidépendance Beige zegt: De toestand is buiten gewoon ernstig, en het is te hopen dat de regeering zich door al die moeilijkheden zal weten heen te wer ken. Ongelukkig is Dr. Kuyper niet handigwat hij doet is niet altijd in overeenstemming met zijn goede voornemens. De minste onvoorzichtigheid van zijn kant zou de agitatie in een revolutionaire beweging kunnen veranderen of hem nopen tot volstrekt toegeven, het geen een betreurenswaardig voorbeeld en de erkenning wezen zou, dat de vakvereenigingen door muiterij zich meester kunnen maken van de openbare zaak. In zeker opzicht, zegt de „Daily News", is de werk staking in Holland de meest dramatische worsteling op industrieel gebied die men kent, en ze zal, volgens het blad, grooten invloed uitoefenen op de arbeidersbewe ging in Europa. „De aanval der Nederlandsche regeering op de werkliedenverenigingen geschiedt rechtstreeks, bijna uittartendHet blad geeft den conservatieven de schuld van den toestand, en gewaagt ten slotte weer van Duitschland's lust om Nederland in te palmen. Het is er ver van daan, dat alle bladen in het buiten land aldus oordeelen. Velen ervan zijn even klasse verblind als de bourgeoisbladen in Nederland zelf. Maar de 3 aangehaalde bladen behooren tot de voor naamste dagbladen uit Europa en uit hun opvatting blijkt in elk geval, dat velen in het buitenland, die geheel of grootendeels tegenover de vrije arbeidersbeweging staan, wel degelijk Dr. Kuyper en zijn volgelingen ronduit ervan beschuldigen, de oorzaak te zijn van de bestaande moeielijkheden. Wat juist van onze zijde steeds is en nog wordt bewee d. Zeer sterk zelfs is de uitdrukking van de „Daily News," die wij nog eens afdrukken: ,,De aanval der Nederlandsche Regeering op de werklieden-vereenigingen geschiedt rechtstreeks, by na uittartend." In ons nummer van 7 Maart begonnen wij ons artikel „De Revolutie" met deze zinnen: „Wie zich wel eens ingewerkt en ingedacht heeftin een tijd van revolutie, vindt in de gebeurtenissen dezer weken in Nederland en vooral in de wijze waarop die gebeurtenissen worden beschouwd, de duidelijke sporen eener ingetreden omwenteling. „Die omwenteling is het logische, noodzakelijke ge-

De Moker | 1903 | | pagina 1