No. 8. ZATERDAG 25 APRIL 1903. 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Socu aidemokratische Arbeiderspartij. ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. Bureau van RedaktieNIEUWSTRAAT 28. Bnrean van Administratie: NÖ0RDAE8T 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke kortisg. Stukken ïoor 't eerstYolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Arbeiders tegen arbeiders. De arbeider, die door den arbeid van zijn banden of zijn hoofd zijn brood moet verdienen, is als zoodanig volkomen afhankelijk. Zijn arbeidskracht baat hem niets, indien de een of ander, die arbeidskracht kan betalen, ze niet noodig heeft in zijn dienst. Die afhankelijkheid drnkt sterk op de waardeering van zijn werk en van zijn arbeidskracht zelve. Want indien er meer arbeidskracht beschikbaar is dan er op dat oogenblik gebruikt kan worden door wie die arbeidskracht noodig hebben en kunnen betalen, dan zullen de voorwaarden, waaronder die arbeidskracht in dienst wordt genomen, minder gunstig zijn dan in het tegenovergestelde geval. Blijft er voortdurend meer arbeidskracht beschikbaar dan gevraagd wordt, dan worden dié arbeidsvoorwaarden blijvend minder-gunstig. Dat wil zeggendit is het geval, zoolang alle arbei ders zonder onderscheid niet inzien, dat zij door vol ledige aaneensluiting en samenwerking wel geen einde kunnen maken aan hun afhankelijkheid maar wel aan dien dwang van ongunstige arbeidsvoorwaarden. Een van de hoofdeischen, die aan ieder ontwikkeld bewust arbeider kan gesteld worden, is dezedat hij dat inzicht onder zoovelen zijner kameraden als hij maar bereiken kan tracht te doen doordringen. En het doordingen van dit inzicht is een van de eerste voorwaarden voor een eenigszins krachtige vak beweging en een eenigszins gezonde klasseontwikkeling der arbeiders. Hebben de gebeurtenissen der laatste maanden in Nederland vooruitgang of achteruitgang gebracht? Wanneer men de heftigste of meest reactionaire bladen leest, dan krijgt men den indruk, dat die meenen, dat een geweldige nederlaag toegebracht is aan het zich organiseerende arbeidende volk. Maar als men onder de zoogenaamd-verslagenen komt, voorzoover zij met groo'te bewustheid de ontwikkeling der omstandigheden volgen, dan hoort men geheel andere uitlatingen. Die overwinningsroepers, ja, ze hebben in zoover gelijk, dat aan eenige bestaande vakvereenigingen een gevoelige klap is toegebracht, een enkele zelfs geheel en al uit elkander is geslagen Maar zij vergeten, dat daarmee bij de best-ontwikkelden en best-dóórdenkenden (en dat zijn er zeer velen) het inzicht in de noodzake lijkheid van algemeene aaneensluiting en samenwerking van alle arbeiders geenszins is vernietigd doch integen deel zeer is versterkt. En zij vergeten, dat door het uiteenslaan van enkele voorname vakvereenigingen aan diezelfde menschen zoowel de fouten hunner organisatie als de fouten hunner taktiek zijn duidelijk geworden. Duidelijk, onverwoesteljjk duidelijk, nu zij meedoogenloos tot slachtoffers zijn gemaakt van hun inzichten en den strijd voor hun rechten. Men kome slechts onder die zoogenaamd-verslagenen Sterker dan ooit leeft in hen het bewustzijn, dat ver betering in het lot van het proletariaat aileen komen kan door een groote volkomen organisatie, die weer alleen mogelijk is door bewustmaking en ontwikkeling Grooter dan ooit is hun strijdensmoed en hun arbeids- lustBloedender en schrijnender dan ooit zijn de wonden, die de kapitalistische knoet hun gelagen heeft! Niet gebroken, maar krachtiger, grooter, rijker is hun weer standsvermogen geworden In zoover hebben de laatste maanden een grooten vooruitgang gebracht aan de zaak van den arbeid. Meer zelfbewustzijn, veel karakterloutering, vergroote strijdmoed, nog meer onoverwinnelijke onverzettelijkheid Zeker, er zijn velen die meeliepen, velen die volgden, afgevallen. Maar de innerlijke, de moreele waarde der tallooze achtergeblevenen is tegen dat verlies volkomen opgewassen er staat tegenover dien achteruitgang in getal een groote vooruitgang in moreele innerlijke kracht. Maar dan die groote scheuring onder de arbeiders die afschuwelijke tegenstelling van organisatie tegenover organisatie, is dat dan geen treurig verschijnsel Die gelooven, haasten niet. Treuig is natuurlijk de aanblik van die onderlinge verdeeldheid en verkette ring op het oogenblik zelf. Treurig is het natuurlijk te moeten zien, dat het eene deel der arbeiders fiont maakt tegenover het ande e deel. Weerzin wekt het voortdurend, waar te nemen, dat de eene groep arbeiders zich leent tot handlangersdiensteu voor een stelsel, waarvan zij zelf tot heele of halve ellende toe afhan kelijk zijn, om de andere groep van arbeiders te helpen verschoppen en vernederen. En verbittering groeit op in de kringen van de aldus door hun eigen makkers verschopten en vernederden. Maar niemand moet hierbij vergeten, dat de christelijke vakorganisaties, de hulptroepen die het kapitalisme noodig had om nog een keer de baas te kunnen blijven, thans in vollen gang van organisatie zjjn gebracht, en dat daaruit óf een blijvende krachtige vakaktie kan voortkomen óf een spoedige verwatering en algemeene vervalling. In het laatste geval zullen zij geen goed en geen kwaad doen. In het eerste geval daarentegen zullen zij de groote vakbeweging slechts versterken door het meer algemeen doen doordringen van het be wustzijn, dat de arbeiders een algemeene aaneensluiting en samenwerking noodig hebben, om tot verbetering in hun lot te komen. En dat is slechts winst voor de ge- heele klasse. Waar nu de christelijke organisaties zich schrap zetten tegenover de neutrale, en vooral de sociaaldemokraten heftig aanvallen, waar met andere woorden de christelijke arbeiders front maken tegen de arbeiders, die een zelfstandige organisatie met uitsluiting van alle geloofsverschillen enz. begeeren, daar moet de be wuste zelfstandige vereenigingsman zijn „christelijke" klassegenooten kalm hun gang laten gaan. Willen zij van hun kant hooge muren optrekken en scherpe schei dingen maken, wij van onzen kant moeten niet mee werken aan de versterking van die muren. Wij moeten niet tegenover hen plaats nemen maar naast hen. En het is slechts een bewijs van goed inzicht, om, zooveel dat mogelijk is met onze denkbeelden, hun openbare actie te steunen. De arbeiders hooren naast elkaar en niet tegenover elkaar. En evenzoo is het slechts een uitvloeisel van goede taktiek, in hun organisaties betere en juistere opvat tingen over onze denkbeelden en inzichten te doen doordringen door een zeer kalme en goed-begrijpende propaganda. Tegenover hun praktijk van „arbeiders tegen arbeiders" sta de onze van .arbeiders naast arbeiders." Een les uit de geschiedeniser was een tijd, dat de vorsten steun zochten bij de burgers tegen de edelen, en zij onderwierpen den adel van hun gezag, en de dankbare burgers mochten zich koesteren in de machts uitstraling van den vorst en zijn adelhofmaar door het verbond met den vorst waren de burgers machtig ge worden, en hoewel velen zich behagelijk voelden in de koestering van de hofwarmte waren er toch nog meer deren, die een hinderlijken druk voelden van het door hen meegevormde en meeversterkte vorstengezagen ziet, er kwam een tijd, dat de burgers het vorstelijk gezag aan zich ondergeschikt maakten. Nu is het verbond gesloten tusschen den christelijk aangekleeden Mammon en een deel der Mammon- verdrukten. Wie weet hoe spoedig Waakt op, arbeiders, allen naast elkanderGij hebt slechts één enkelen vijand, één algemeenen vijand voor u allen gezamenlijk, dat is het kapitalistische stelsel, dat u laat leven in de grootste afhankelijkheid en de grootste onzekerheid van bestaan. Van week tot week. Die ver nut led ij de socialisten. Onlangs ont vingen de leden der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers een circulaire, onderteekend door den keer D. W. Stork, te Hengelo. Boven aan de circulaire stond met vette letters gedrukt: Zeer vertrouwelijk. Niemand anders dan de wei kgevers-leden der vereeniging mocht dus daarvan kennis nemen, en uit den inhoud der circulaire komt dit dubbel en dwars uit. Ook blijkt dit ten overvloede uit de verslagen der laatste verga dering van de Werkgeversvereeniging, waar de heer D. W. Stork iets meende te moeten zeggen over het openbaar maken van de zeer vertrouwelijke cir culaire. Ons dunkt, dat de heer Stork zeer verstandig hadde gehandeld, indien hij er verder het stilzwijgen maar over had bewaard. In ieder geval dienen de werkgevers bij onderlinge briefwisseling in het vervolg wel de tienvoudige vertrouwelijkheid toe te passen, met andere woorden: zelf de circulaires aan de adressen te be zorgen. Misschien blijft dan de vertrouwelijkheid, die echte Nederlandsche deugd van voor eeuwen bewaard, ofschoon wij dan toch nog twijfelen. In ieder geval: de zeer vertrouwelijke circulaire is bekend geworden, en wat blijkt ons daar uit? Het bestuur van bovengenoemde vereeniging wenscht een volksweekblad op te richten, dat zich in het bijzon der tot onze arbeidersbevolking zal richten en vooral als tegenwicht zal dienen tegen den invloed der socia listische bladen en blaadjes. En dan, heelemaal in den geest van onzen tijd, het moet den steun kunnen ont vangen van menschen van allerlei godsdienstige en politieke richting. Een eind verder in de circulaire heet het, dat de verspeiding althans aanvankelijk (voor het eerste half jaar) gratis zal moeten geschieden. We weten het dus van het bestuur der Nederland sche werkgeversvereeniging zelf: het blad wordt niet in naam, doch inderdaad uitgegeven door haar veree niging en zal zoo mogelijk alle richtingen op godsdien stig en politiek gebied vereenigen. Allen zullen gearmd ten strijde trekken tegen die vermaledijde socialisten. AVe zien ze al in de straten rondloopen, arm in arm: Vrijziuuig-demokraten, Liberale-Uniemannen, liberalen van het slag der kiesvereeniging Algemeen Belang, vrij-anti-revolutionairen, anti-revolutionairen, christelijk- historischen, katholieken, er.z. enz. Alleen socialisten mogen toekijken en desnoods lachen. Feitelijkheden, dat weet ieder, mogen niet meer gepleegd worden. Dus wij laten het bij lachen. De Katholieken gingen een stapje verder. Zij wilden toonen, dat zij er ook nog waren. Alsof iemand aan hun bestaan twijfelde! \Toor ieder is het immers dui delijk, dat vooral aan de Katholieke partij de stakings- wetten te danken zijn. Dat sociale werk zullen wij altijd den Katholieken verschuldigd blijven. Dankbaar blijven wij hen, dat hun regeering ons die wetten be zorgd heeft. De Katholieken dan, vaardigden een aparte circulaire uit, niet zeer vertrouwelijk, doch streng ver- trouwelyk. Daarin heet het: „Een ontzettend lange campagne (van welken kant?) is aangevangen." En verder: „In deze dagen rust op ons, Katholieke mannen, een zware plicht. Wij moeten actie stellen tegenover actie, orde tegen over oproerzucht, waarheid tegenover leugen." Op welke manier willen onze Katholieke medeburgers hun doel bereiken Niet dodr persoonlijk optreden, neen, door middel van geld, veel geld. Met dikge- drukte letter zeggen zijWij hebben duizenden en duizenden van noode." Dit is dan, om vergaderingen te beleggen, zooals wij er hier, blijkens het vorige num mer, ook een hebben genoten, vergaderingen, alleen toegankelijk voor reeds overtuigden. Wat een actie, die zich alleen uit door besloten vergaderingen! Nog een bloempje: „Ook manifesten en brochures moeten het land als overstroomenOch heere wat komen onze Katholieken toch altijd met de nachtschuit. Dat doen wij, vermaledijde socialisten, immers al een MOKER

De Moker | 1903 | | pagina 1