Steunt de slachtoffers van de staking. No. 14. ZATERDAG 6 JUNI 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeiing Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Redactie en Administratie: „CONSTANTIA" Hoogstraat. COLPORTAGE. Vergadering v. d. afdeeiing Gemeenteraad. Ons Congres. i ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal vooruithetalina franco per post 30 cent j 3 voorumemmff- Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Aan partijgenooten en geestverwanten in VL AAR DINGEN wordt meegedeeld, dat er gedurende de maanden JUNI, JUUI en AUGUSTUS in Vlaar- dingen niet met „HET VOLK en „DE MOKER" gecolporteerd kan worden. In SEPTEMBER hopen we weer op post te zijn. Wie zich abonneeren wil op „Het Volk", kan dit doen bij den Agent voor Schiedam ST. KLEPKE, HELENASTRAAT 16. Voor ;,De Moker" verwijzen wij naar het admini stratie-adres. Zondagmoi'gen 1.1. half elf huishoudelijke vergadering in „Constantia." Onder de ingekomen stukken de missive van den „Bond van Miliciens en Oud-Miliciens." Zie hiervoor het desbetreffende stuk, in dit blad afgedrukt. Het nieuwe diploma-boekje, dat de bekende kaarten komt vervangen. Bezwaren tegen den prijs van 10 ets. werden niet vernomen. Vóór 1 December van dit jaar moeten alle kaarten tegen de boekjes zijn ingewisseld. In het tekort aan bestuursleden werd in deze ver gadering nog niet voorzien. Het rapport van de financiëele commissie luidde onverdeeld gunstig. Na het voldoen aan de diverse financiëele verplich tingen wees de kas een voordeelig saldo aan. De Vraag: Zal de exploitatie van „De Moker" worden voortgezet, werd bevestigend beantwoord. Hoewel de administrateur meende, niet volledige inlichtingen te kunnen verstrekken, bleek voldoende, dat de financiëele zijde voorloopig geen zorg behoeft te wekken. Redac- tioneel staat dit nummer onder 't bestuur. Bij de rondvraag werden enkele mededeelingen ge daan door de commissie voor Algemeen Kiesrecht. Te circa 1 uur werd de vergadering gesloten. De heeren Faure en Honnerlage G-rete, onze onder- wijs-specialiteiten, hebben gesproken. Om nu eens iets te zeggenAls ze niet gesproken hadden, zou iedereen toch wel weten, wat ze gesproken zouden hebben, indien ze hadden willen spreken. Want het zijn partijmannen, en voorstanders van goed onderwijs en van goede orga nisatie van onderwijszaken natuurlijk. Meer nog. Men zou kunnen veronderstellen, dat zij voorstanders moeten zijn van neutraal of partijloos onderwijs. De heer Faure is arrondissemenrs-schoolopziener èn raadslid èn chris- telijk-historische-burgers-belangen-bevorderaar. 't Is te begrijpen, dat iemand onder den druk van zoo'n vracht gewichtigheden de kluts kwijt raakt en dus soms zwaar argumenteert tégen iets, waar hij fei telijk vóór moest zijn. Zoo althans is nu geschied. Het gaat over 'n ontwerp-reglement op de openbare middelbare scholen te Schiedam. Zullen de betrokken klasse-onderwijzers mede de verklaring onderteekenen, dat de leerlingen de hoogste klasse met goed gevolg doorloopen hebben Neen, zeggen wethouder en schoolopziener och, neen, het raadslid. Nieuwe argumenten soms P Kom, wat nieuws kon uit Schiedam komen? 't Is de oude kwestie. Een onderwijzer is een goed werktuig in handen van 't gezag. Door zijn vereischte handteekening zou hij zelf gezaghebbend worden en dat nooit.... Zoo'n onderwijzer. Goeie menschen hoor. maar onder danig, altijd onderdanig.... De Schiedamsche onderwijzers behoeven voor hun zelfstandigheid van dien kant niet veel te verwachten. Om den algeraeenen indruk weer te geven, die de bezoekers van het congres ontvangen kunnen hebben, geven wij, wat daaromtrent staat in „Het Volk" van Woensdag 3 Juni: Ons negende congres behoort dus weer tot het verleden. Het is geheel besteed, behalve wat de noodzakelijke daden van organisatie betreft, aan zelfkritiek. Wel zelden of nooit heeft een partjj zoo eerlijk de buitenwereld haar innerlijkste wezen blootgelegd als de S. D. A. P. op dit congres. Geen zweem van eenig streven om de waarheid te bedekken. Onomwonden, onbarmhartige kritiek. Geen ander doel dan om door ruiterlijke bespreking van het gebeurde de noodige lessen te trekken voor de toekomst. En dat terwijl van alle kant de vijand loerde of er geen scheuring zou komen, of er geen munt tegen be paalde personen uit te slaan zou vallen, of er geen materiaal voor het „Gedenkboek der Samenzwering" zou loskomen. Welnu, zij zullen daarvoor zeker een en ander uit de diskussiën weten op te rapen, maar wat zij óók zullen gezien hebben, is dat de S. D. A. P. uit den strijd .moediger, beradener en eendrachtiger dan ooit is te voorschijn gekomen. De geweldige, geestdriftige betooging van solidariteit aan het slot der discussies over de staking spreekt boekdeelen. Op onze onverwoestbare liefde voor het proletariaat en ons vast vertrouwen in de juistheid onzer beginselen, waarbij al wat klein en persoonlijk is in het niet ver zinkt, zullen onze vijanden zich de tanden stukbijten. En thans, vrienden, met nieuwen moed en verhoogde eendracht de toekomst in. Aan de hand van 't verslag in „Het Volk" volgen hier eenige brokstukken uit verschillende redevoeringen van bekende partijgenooten. De zelfkritiek werd ge oefend naar aanleiding van het optreden tegen de dwangwet. Eigenaardig is de meedeeling van den verslaggever, dat alle treinen de aansluiting te Hengelo misten. Dat zegt iets over de directies. Zaterdag, op den feestavond, schetste Troelstra in een rede de verweerstaking en de gevolgen! Geen afbreuk voor de arbeiderspartij, die wel onvaste kleinburgerlijke elementen zal verliezen, maar voor goed het vertrouwen der proletariërs, door haar onwrikbaren strijd voor hunne rechten gewonnen heeft. Afbreuk wel voor de liberalen, die hun vrijheidsbe ginsel verloochend hebben en tot een hulptroep van dr. Kuyper geworden zijn; er bestaat geen zelfstandige liberale partij meer. Afbreuk ook voor de vrijzinnig-demokraten, wier voorspelling van tempering van den klassenstrijd een jammerlijk fiasko geleden heelt. Henri Polak opende den eersten dag te tien uren het Congres. Hij herdacht de overleden partijgenooten: Cornelie Huygens, Dirk Troelstra en Bay ens. Een telegram aan de Duitsche partij werd verzonden. Toen kreeg het binnenland de beurt: Over de hoofdmomenten der geschiedenis van het afgeloopen jaar zal genoeg worden gedebateerd; er moet echter even worden stilgestaan bij de verkiezingen in Amsterdam IX en Amsterdam III. Wij hebben toen gezien wat met het proletariaat in de groote steden te doen is, als maar met de noodige aktiviteit wordt ge werkt. Op vorige kongressen is geklaagd over te veel aan dacht, aan het platteland geschonken. We hebben thans gezien, dat ook de massa in de groote steden in be weging is te brengen voor de verovering van den staat; in deze verkiezingen hebben wij een richtsnoer voor onze propaganda en taktiek. De verdubbeling onzer leden, de sterke toename van abonné's op Het Volk en het brengen in de Kamer van Troelstra is te danken aan de groote geestdrift èn opofferingsgezindheid van onze amsterdamsche partijgenooten en bestuurders, met hun ongekende geestdrift, die straat in straat uit, huis in huis uit, trap op trap af gingen. Spr. brengt hen onze ware dank en hulde. {Applaus.) Het doet goed, in deze tijden nog eens te gedenken aan de dingen, waartoe de partij in staat is; nog eens te gedenken aan de werkkracht en energie, welke zij kan ontplooien, nog eens te wijzen op het verkregen resultaat. En waar bij de volgende groote gebeurtenis, de ver weerstaking, die werkkracht en energie niet geleid hebben tot resultaat, daar getuigt het van domheid of leugenachtigheid, dit te wijten aan de laaghartig heid van één man. Daarover sprak Henri Polak, als volgt Het tweede groote moment in de jongste geschie denis is de aktie tegen de dwangwet. Straks zal over het optreden van het P.B. het noodige worden gezegd, en het is goed, dat dit geschiedt. Het P.B. zal van antwoord dienen; thans komt spr. met den meest mo gelijken nadruk op tegen valsche voorstellingen die van onze houding worden gegeven, vooral in de dag bladen, ondanks de herhaalde weerleggingen in 'Het Volk en elders. De partij door middel van het P.B. en dit door middel van Troelstra, heeft aan het op werpen van de algemeene werkstaking part nog deel. Uitgesproken is in de eerste vergadering der opgeroepen besturen, dat een werkstaking zou uitbreken onder de transportarbeiders, en dat deze zou worden gesteund. Spr. komt op tegen al den laster en al den smaad, in de laatste weken Troelstra aangedaan, luid applaus) dat men hem met de laagste politieke bedoelingen tracht te maken tot zondebok, hem af te schilderen als een karakterlooze, een lafaard, die een vuurtje stookt, en dan bang wegloopt. Wij zijn overtnigd, dat hij eerlijk en recht door zee zjjn overtuiging volgt als geen onzerspr. brengt hem de betuiging van ons ver trouwen, dat niet verloren maar eer versterkt is door de laatste gebeurtenissen. {Luid applaus). Onder geestverwanten heerschte ook de meening, dat de Partij beter gedaan had, zich terug te trekken. De voorzitter wijdde ook daaraan enkele woorden, o.a. deze Onder onze geestverwanten, menschen die dicht bij ons staan, zijn er die meenen dat wij op het kritieke moment ons hadden moeten terugtrekken en geen deel nemen aan de algemeene werkstaking. Hadden wij dat gedaan, dan zou men dat fiasko dat komen moest, absoluut ons in de schoenen hebben geschoven. De schuld der mislukking, het bestaan der dwangwetten, zou aan ons zijn geweten, en wij konden niet zoogoed als thans ons verdedigen. Zijn meening over de van nu af te volgen taktiek gaf spreker in deze woorden Wij zullen onze oude beproefde taktiek, de Duitsche taktiek weer volgen, onzen weg gaaD, niet van het pad afgaan, en zeggenwie iets met ons te doen wil hebben, moet met ons meeloopenwij loopen nooit meer met anderen mee. Op de tatiekkwestie aan 't slot terugkomend, eindigt sprmet 'n krachtige opwekking, aldus Onbekommerd over wat de bourgeoisbladen zullen zeggen, moeten wij hier klaarheid brengen over onze taktiekdaarna zetten wij onze aktie voort in de poli tieke- en de vakbeweging en de koöperatie, en behaalt thans de Duitsche partij een overwinning, naar verhou ding moet de onze van 1905 even groot zijn spr. vraagt van allen de belofte, met geestdrift, hoop en vertrouwen voort te schrijden op den weg ter eindelijke overwinning. (Applaus.) Bij 't jaarverslag kwamen de jongste gebeurtenissen ter sprake. P. L. Tak zette de besprekingen stevig in. Hij sneed kwade bedoelingen jegens of verkeerde opvat tingen van de uit te brengen kritiek af en pakte in 't kort het beleid samen na 31 Jan: in de volgende bewoordingen I

De Moker | 1903 | | pagina 1