Partijgenooten, gedenkt het Verkiezingsfonds. Uit de Pers. Ben nuttig, goedkoop Vacantie-reisje. weerbarstigen geest knakken moet en gehoorzaamheid leeren aan bestaande orrrrde 't zij wan-orde of niet. Daar gaan ze de mannen daar gaan ze de vaders daar gaan ze onze vrienden, onze kameraden, onze medestrijders in den heil'gen strjjd voor Vrijheid en Recht, voor verlossing der Menschheid uit de boeien van het Kapitalisme daar gaan ze het misdadigers- hol in en knarsend heeft de zware, betraliede gevan genisdeur hen van ons gescheiden. En met satanischen grijns heft dreigend achter hen het vreeselijk monster zijn klauw omhoog Hij heeft verwonnen Leve de Sociaal-Demokratie Wij kennen onze mannenWij kennen hen, aan wien de belager z'n woede wreekt ze zullen niet buigen Nooit!!! Vallen ze ook als offers eener rechtvaardige zaak zijn zij ons tijdelijk ontscheurd, straks komen ze weer, afgemat en bleek wellicht van de gevangenislucht, maar met opgelicht hoofd, met vrijen, fleren geest en met vurige, gloedvolle overtuiging hun plaatsen in de gelederen hernemen wéér-aanbindend den strjjd voor Menschheid en Recht tegen tyrannie en uitbuiting. Gaat dan, makkers, gaat dan strjjdgenooten, 't scheiden doet wee smaitelijk zjjn wjj gestemd doch hoopvol lacht ginds weer de toekomst in hereeniging. Gaat gaat wij zullen u niet vergeten, al hebben de grauwe gevangenismuren u van ons gescheiden, vergeten doen wij n niet. Des dichters woorden z(jn niet tevergeefs, waar hij zegt: Vergeet hen niet, die in den kerker zuchten Als offers der gekroonde dwinglandy Die tyrannie, noch vorstengrootheid duchten Noch kapitaalnoch priesterheerschappij, Vergeet hen niet, die dapp're martelaren Wier leven hen op 't moordschavot verliet, Vergeet hen niet, de roem der proletaren, Vergeet hen niet! Natuurlijk zijn al reeds de beschouwingen allerwege begonnen over het Congres. De Schied. Conr. neemt, als naar gewoonte, brokstukjes uit die beschouwingen over, een zeernou, hoe zullen we 't zeggen.... een zeer lekker b okje uit de „Arnhemsche Ct." Comedie staat er boven. Er wordt zoo ongeveer 't zelfde in ge schreven als in de „Nieuwe Ct." nl. dat Troelstra en Gorter elkander op tooneel kregen. Zooals we weten, drukten ondanks alles, aan 't einde van 't Congres Troelstra en Gorter elkander de hand, daarmee symboliseerend in beeld brengend onze solida riteit, waarop de vijanden hun tanden stomp zullen bijten. Het spreekt van zelf, dat de burgerlijke woordvoer ders, in volkomen afwezigheid van zoo'n soort gevoel in hun binnenste, na afloop van 't congres gingen likken en lekken, aan alle kanten van de „vertooning," en toen zij ten slotte hun belekt product voor 't publiek brachten, toenwel, toen werden ze zelf misselijk van het aanzien. En zoo'n produkt is dat Arnhemsche. Aan 't slot spuwt de maker er tegen met de volgende bewoordingen Wie van met personaliteiten gekruide debatten houdt en ook niet afkeerig is van zoo nn en dan een grooter of kleiner theatereflectje daartusschen, kan zich met de lezing van het verslag van het congres der S. D. A. P. te Enschedé zeker wel vermaken. Maar om door niet-partijgenooten voor ernstig te kunnen worden gehouden, zal die part\j toch wel ietwat meer overeenstemming moeten gaan brengen tusschen haar daden en haar woorden, en zich bewust worden dat van zulk een tooneel-verzoening onder toejuichingen en zang toch geen verstandig man dupe is." Welk gevoel van de burgelijke enghartigheden moet er worden gewekt, om ze eenigszins 't besef te geven van 't gevoel der solidairiteit? Neem aan, dat een bourgeois in de penarie zit vanwege het slechte verloop eener speculatie: 't spant er. Als hij nu nog eens 'n halve ton had om er in te steken, dan, danja, dan zou hij driedubbel en dwars de meneer kunnen blijven. Hij vliegt, rent, bij een vrind, nóg 'n vrind, het angst zweet begint te parelen, eindelijk, eindelijk, daar is de man gevonden. Hij stopt 't gat, de redding is er Meneer, ik vraag u, of de geredde, de nu driedubbele meneer, niet 'n oogenblik ten minste het overweldigend gevoel moest hebben van uit te barsten in onwijze gebaren bij 't hooren noemen van den naam van zijn redder. Hij zon... Welnu, de spanning van 't gevoel der solidariteit is minstens zoo groot, maar de voorstellingen, die de span ning opvoerden tot dit peilkijkt, burgerlijke heeren, wat fijner en edeler gedachtenleven is daaraan vooraf gegaan Wanneer zij dus spreken over solidariteit en de daden die daaruit voortvloeien De handeling van Troelstra en Gorter als „comedie" te bestempelen, bewijst slechts het volkomen gespeend zijn aan de momenten, die in de arbeidersbeweging ons groot doen voelen. Toen Ed. Anseele 't vorig jaar hier en elders in ons land over koöperatie sprak, noodigde hij, na eene dui delijke uiteenzetting hoe men te Gent de koöperatie opvatte en eene levendige beschrijving van wat men daar bereikt had, zijne noordelijke partijgenooten uit eens een kijkje te komen nemen, daarbij de verzekering gevende, dat het aan een warme vriendschappelijke ontvangst niet zou ontbreken. Zjj, die deze lezingen bewoonden, zullen met sym pathie dien levendigen man vol temperament, die zijn leuke gezegden met zoo'n eeuwig guitigen blik verge zeld deed gaan, wel gedenken. Toen ik laatst in de buurt van Gent was, dacht ik, kom, nu moet ik er eens gaan zien, wat er van al die wonderverhalen waar is. Nu het was waar, en niet overdreven. Voor ons Nederlanders, die op koöperatief gebied nog zoo ten achter zijn en zoo weinig gewoon, is het grootsch, overweldigend. Op de historische Vrjjdagmarkt te Gent, staan twee trotsche paleizen, waar men op de gevels in groote vergulde letters, die als 't \vare de bourgeoisie uittar tend aanzien, leest: „Socialistische Werkersvereenigingen, Ons Huis", en Samenwerkende Maatschappij „Vooruit", „Werklieden aller landen vereenigt u". Onze vriend Anseele leidde mij rond en toonde mij zijn heilig dom, waar aan hij zijn leven groo- tendeels ge wijd heeft. Men kent zjjn verhaal hoe men begon met een bakke- rijtje in een kelder met een primi tieve trog, en nu uitge breide win kelpaleizen met aller hande arti kelen, ma- nufakturen, meubels, galante rieën, apo theken, zie kenfondsen een groote moderne brood fabriek, vijftien kruideniers winkels, spinnerij om de eigen garens te spinnen, zelfs een ho tel aan zee te Ostende om den pro letariër des zomers goedkoop van de versterkende zeelucht te laten ge nieten. Anseele's onbedwingbare arbeidszucht droomt nu van een eigen visschersvloot met de roode vlag in top, ankerend voor het koninklijk paviljoen. En droomen en verwezenlijken zijn voor Anseele één. Die man is een organisatorisch genie en nu begrijpen wij, dat het geen pocherij was toen hij oolijk zei: „wij zijn ook thuis op de beurs en de kooplui kunnen ons voor geen centime verneuken." Zoo over alles pratende, kwam ik terug op zijn invitatie en hebben wij een plan gemaakt, dat ik hier den partijgenooten nu meedeel. Op een Zaterdag in Augustus, waarschijnlijk den 15den, vertrekken wij 's morgens vroeg per extra-trein van Rotterdam. Dien dag brengen wij door te Brussel om daar het Maison du Peuple (volkshuis) te bezich tigen, waarover straks uitvoeriger. 's Zondagsmorgens naar Gent, waar onze partijge nooten ons een mooien feestdag zullen bereiden, ont vangst met muziek aan de „staatsie", bezichtiging der coöperatie-wonderen, gezamenlijk middagmaal in de feest zaal van Vooruit, als menu noemde Anseele op zijn smakelijke manier: soep, twee, vleezen, een pudding en een „potteke" bier, en dat voor slechts frs. 1.25, of 62Y3 cent. 's Middags feest in den „hof", en dien hof, hun eigen tuin, moest ik zien, een mooi uitgebreid terrein met muziektent. De Gentsche arbeiders-kinderen zullen een uitvoering geven. Hiervan moet ik toch wat meer vertellen. Bo- gaerts, de bekwame hoofdredakteur van Vooruil, heeft die zaak op touw gezet, en is er de leider, de ziel van gebleven. Eenige malen per week komen vele kinderen, jongens en meisjes, der leden van „Vooruit" in de feestzaal bijeen. Zij leeren daar tooneel-, zang- en gymnastische spelen opvoeren. De op te voeren stukken worden zorg vuldig saamgesteld, opdat de kinderen niet bedorven worden door de dwaasheden der burgerlijke moraal, die altijd in gelegenheidsstukjes te vinden is. Des zomers geven zij tegen entree uitvoeringen in de stad en in de provincie en uit de op die manier gevormde kas worden de onkosten van mooie zomer-vacantie-reizen bestreden. Zoo bezochten zij met hun onvermoeiden leider den Rijn, Parijs, Zwitserland etc. Dat klinkt ongeloofelijk, doch het feit bestaat. Onze zuidelijke buren, zijn ons in 't organiseeren verre de baas. Maar die kindervereeniging doet ook mooi werk voor de propaganda. Vele Vlaamsche boeren houden er de eigenaardige onhebbelijkheid op na, als onze propagandisten voor het eerst in hunne dorpen komen spreken, hen er gewoon op christelijke manier uit te ranselen. Nu zenden zij eerst de kinderklub naar zoo'n weer- spanning dorp; die winnen daar de harten der boeren, die dan bedenken dat die socialisten toch zoo erg gemeen niet kunnen zijn, als 't pastoorke hun beduidt. Komen de propagandisten dan terug, dan vinden zij in plaats van het pak slaag eenige geduldige hoorders en de rest volgt van zelf. Anseele gaf mij den raad naar Brussel te gaan naar onzen vriend, Romain van Loo, den chef-bestuurder van het Maison du Penple (Volkshuis) die ons ze ker ook een aangena- men dag al daar zou willen be reiden, en hij had het niet mis. De vriende lijke,bereid willige man was direkt voor 't plan te vinden. Hij toonde mij ook zijne reusachtige inrichtin gen, win kels, groot volkskoffie huis, even als te Gent vergader zalen voor de vakver- eenigingen, kantoren van de vak- vereenigin - gen, waar het sekreta- riaat geves tigd is, bibliotheek, groote feestzaal, een konsul- tatiekamer, waar iederen dag een eigen dokter aanwezig is, om de leden der koöperrtie gratis te bedienen. Niet-leden worden ook gratis geholpen, doch moeten hunne medi cijnen betalen. Zaterdagmiddag zouden wij een goed maal bekomen in een der groote zalenik zie Van Loo nog met veel ambitie groote passen makend de zaal doorkruisen, om uit te rekenen hoeveel man hjj kon plaatsen. Nu dat zijn er velen. 's Avonds zou hij een feest organiseeren in hunne groote schouwburgzaal, waar eventjes drie duizend gemakkelijke zitplaatsen op vouwstoeltjes zijn. De kosten voor deze reis zijn betrekkelijk gering. Ik heb met de Staatspoor gekorresponpeerd en de prijs voor een speciaal retour van uit Rotterdam en terug zou zijn f 3.65, voor andere plaatsen in verhouding. Het diner en logies te Brussel kost francs 4.50 a 5 of f2.25 a f2 50. Het diner te Gent francs 1.25 of 62V, cent. Dus bijeen voor de geheele reis ongeveer f7.50. Nu is de bedoeling, dat deze reis niet een zaakje is voor ie Rotterdamsche afdeeling, maar voor alle partij genooten uit het land. Een kommissie heeft zich daartoe gevormd, waarvan secretares is G. N. v. d. Heuvel, Witte de Witstraat 12, Rotterdam. Indien de deelname uit Amsterdam groot genoeg is, zullen we zien een extra-trein te krijgen van Amsterdam naar Rotterdam, die de deelnemers uit Haarlem, Leiden Den Haag enz. kan medenemen. Wie eenigszins het met den tijd en geld kan vinden, mo t deze reis met vrouw en kind meemaken. Vooral de vrouwen moeten er bij zijn. Ten eerste is het een UlE1""'" 1 1 v. - - Ww mTmTOiii IIIr DE VpORGEVELS VAN „VOORUIT OP DE VRIJDAGMARKT TE GENT.

De Moker | 1903 | | pagina 3