No, 15. ZATERDAG 13 JUNI 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Redactie en Administratie: „CONSTANTIA" Hoogstraat. BERICHT. Ons Congres. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7. franco per post 30 cent j hj vooru^et^9- Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensö ag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Door verandering van Administratie zijn de vorige week eenige abonnees bij de verzorging overgeslagen. Deze week is daarin voorzien. De verzorging geschiedt nu weer geregeld. Alleen zullen eenige abonnées het blad Zaterdag in plaats van Vrijdag ontvangen. Losse nummers zijn verkrijgbaar aan „Constantia", Vrijdag en Zaterdagavond van 8—10 uur. Den tweede dag werd het Congres te negen uur geopend. Schaper was eerst in de rij van sprekers. Hij con stateerde, dat de motie-Bussum, vooral door de toelich ting van V. d. Goes, een votum van hooge goedkeuring van de staking geworden is. Sprkon evenwel de lof tuitingen aan 't adres van 't Partij-bestuur niet aan vaarden. Zijn oordeel over de staking pakt spr: saam in deze woorden De heele geschiedenis beschouwde spr. als van een hen die eende-eieren heeft uitgebroed en de eendeknikens nu uit moederlijk instinct nazwemt. Het proletarisch instinct van v. d. Goes is een eendekuiken-instinct. Er moet erkend worden, dat het gebeurde een ramp en een fout is. De theorie van Van der Goes leidt er toe, dat men, als men geen brandspuit bij de hand heeft, maar zelf in de vlammen moet vliegen. Henriëtte Roland Holst was het op eenige punten met Troelstra en Schaper niet geheel eens. Het artikel „Wat nu?" kon spr. zich niet verklaren uit de door haar bijgewoonde tweede vergadering van hoofd besturen. Zeker, de anarchisten dreven naar een anar chistisch avontuur. Maar hun moties waren teruggetrok ken of verworpen. Ook beriep Troelstra zich op het geheimhouden der sterker feiten door het comité. Spr. meende, dat er veel sterker had moeten worden aange drongen op het publiceeren daarvan. Maar zelfs al had de zaak er beter voorgestaan, dan was het nog beter geweest dat het partijbestuur had tegengestemd. Zulk een ontzaglijke gewichtige zaak moet door de leiders in besloten vergadering zooveel mogelijk worden tegenhouden. Dringen dan de arbeiders zelf naar voren, dan is het goed. Het oordeel van sprover anarchistische arbeiders wijkt ook eenigszins af van die, welke op 't congres gehoord zijn Wat nu de zoogenaamde anarchistische arbeiders betreft. Fortuyn en Troelstra noemen ze burgerlijk en zeggen dat ze verder van ons afstaan dan de christe- lijken. Maar Troelstra heeft in dezen strijd weinig aan de agitatie kunnen doen. Maar spr. en andere hebben velen ;van die gewone vakmannen hoog leeren waar- deeren. Velen van hen zijn als slachtoffer gevallen en het gaat niet aan te zeggen, dat zij verder van ons afstaan dan de christelijken. Sleef verklaart, dat in de motie-Wessels, die door 't Comité van Verweer werd aangenomen, niet dealge- meene werkstaking werd geproklameerd, Oudegeest beweert van wel. Gorter kan nog niet toegeven dat Troelstra een lijn gevolgd had die hij moest volgen. Het was duide lijk in die dagen dat er gestreden moest worden. En dan waren er maar twee antwoordenzooals Wibaut zegt: neen, en zoo spreker zegt: ja. Maar men kan niet zeggen nu eens ja en dan eens neen. De tegen strijdigheid in het artikel „Wat nu?" is onoplosbaar. Spr. meende verder, dat Troelstra de Calvinistische arbeiders veel uitlokkender tegemoet ging dan zij zelf de anarchistische. Hij verzocht ten slotte te bedenken dat bij de propaganda aan te toonen is, dat onze strijd een reuzen wapen is tegen het gebrek aan organisatie, dat de anarchisten kweeken. Maar dan ook gezegd: wij hebben dezen strijd ten volle meegëstreden, maar schoorvoetend. Deze motie hebben wij noodig in den strijd tegen de anarchisten. Op voorstel van Spiekman werd besloten, thans alleen nog maar te laten spreken hen, die ook in den eersten aanleg gesproken hadden. Tak verklaarde, dat na het gesprokene van Troel stra den vorigen dag, zijn bezwaren nog niet weg zijn. Die gelden de taktiek van partijbestuur en krant. Remmen en opwekken beurtelings geeft geen vastheid van lijn. Wanneer men nu ten aanzien van zoo gewichtige vraagstukken de redactie moet voerenop die wijze, dan hangt men van het toeval af, niet van een vaste meening der partij. Troelstra hid de leelijke anarchistische staking tot een mooie sociaaldemokratiscbe staking omgepraat. Het was als een goochelaar. Zoo stond er nog een glas water onder een koker en na wat hokus-pokus was het een citroen. (Gelach). Hu is er geen zweem van wantrouwen. Maar erkend moest noodzakelijk worden dat er gefaald was. Een enkel woord over de motie-V. d. Goes. Dat was niets dan een onder frasen bedekte aanmoediging, dat we een volgenden keer weer moeten meenemen. Vooral ook in het laatste der toelichting stemt ons dat tegen de motie. De hier toegelichte taktiek is een andere, dan waarop de meeste onzer lid zijn geworden van de partij. Dat gaat maar zoo ineens niet. Hét proletarisch in stinct is als een teeken van ontvankelijkheid van de bewustheid met vreugde te begroeten. Maar zoolang het niet tot bewustzijn ontwikkeld is, moeten wij dat instinct wantrouwen. De motie gaat in tegen onze waardeering van den parlementairen arbeid, tegen al onze oude taktische inzichten. Spr. stelt namens Amsterdam III de motie voor, waaraan deze bedoeling ten grondslag ligt: Het is noodig, voluit onze instemming met de aan sluiting bij het Comité van Verweer uit te drukken. Maar we moeten ook sterk uitdrukken, dat we terug willen naar onze oude taktiek. "Vliegen wijst er op, dat vier partijbestuurders vóór de motie-Wessels hadden gestemd, maar hun verklarin gen waarom, waren er vier. In Troelstra's rede zit dat hij eenerzijds de staking verheerlijkt en haar anderzijds aftakelt. Er is een merk waardige overeenkomst tusschen Troelstra en Gorter ze zien gaarne de arbeiders op zijn mooist en houden hun wenschen voor de werkelijkheid. De staking is niet zoo mooi geweest. Duizenden die meestaakten, wisten niet wat ze deden. Hendels vindt de fout in het klakkeloos meegaan met het anarchisme. De fout was dat men dit als gelijkgerechtigd be schouwde met de S. D. A. P. en de vakbonden. Daardoor hebben wij al die beunhazen in de beweging gehaald als mijnheer v. Eeden, die toch waarachtig niets met de arbeidersbeweging uitstaande heeft. Spr. kan niet meegaan met de vele overwegingen der motie-Bussum. Toch moet er een verklaring van 't Congres komen. Maar in geen geval moeten wij den indruk maken alsof wij op het zondaarsbankje waren gaan zitten. Spr. en bijna allen hadden met volle overtuiging meegedaan en dat moet uit de motie blijken. Wibant zegt, dat er wel zooveel uit het gebeurde geleerd is, dat we een volgenden keer zullen trachten, een aantal groote fouten te vermijden. We hebben nu eens ons best gedaan om de reaktie heel scherp te maken. Als we het algemeen kiesrecht missen, is dat dan een reden om aan een onmogelijke beweging mee te doen? Dat we desnoods revolutie willen, dat scheidt ons van de vrijzinnig-demokraten, zegt Gorter. Maar spr. wil geen revolutie, als we er de macht niet toe hebben. Dat moest ee>st overwogen en het is niet overwogen. v. d. Goes constateert dat zijn toelichting niet of nauwelijks is aangetast. In „wat nn?" is een wending die onbegrijpelijk is voor de massa. Troelstra overweg"3, of hij altijd klaar genoeg zijn wendingen uitvoert Pan zullen vele onaangename verhoudingen, door 't meer begrijpen ontstaan, wegvallen. Fortuijn stelt een motie, inhoudende de atkeuring van 't congres over de houding van 't Partijbestuur in 't comité van verweer. Troelstra geeft repliek. Eerstens over de onvast heid van lijn, welke hem was verweten. Het beginpunt zijner lijn lag in de motie van 20 Februari, het eindpunt in de motie-Wessels. Waar bleek, dat de geest der arbeiders beslist voor staking was en waar spreker een vaste taktiek volgde, moest hij vóór die motie stemmen. Spr. gaf zijn meening over de onjuiste wijze, waarop het klubje van de Nieuwe Tijd tegen hem tracht te ageeren. Ook kwam hij er tegen op, dat men zijn zoeken naar de lichtzijde in de beweging een goocheltoer noemde. Er is veel schoons in deze beweginghet leelijke zit hem in het inwendig wantrouwen. Spr konstateerde met genoegen dat de bedoeling der motie-Tak handhaving der oude taktiek is. Door den strijd zelf zullen de inzichten zoozeer verhelderd worden, dat zulke avonturen als het verledene niet zoo licht meer zullen voorkomen. Maar wij moeten ook uit dezen strijd weer solidair te voorschijn komen en bedenken, dat wij eendrachtig moeten staan tegenover den gemeenschappelijken vijand, dat ons van alle kanten zoo fel bedreigt. Het moet hier blijken dat wij als trouwe broeders te samen zijn. De vijand moet zien dat zij zich de tanden stuk zal bijten op de rots onzer solidariteit. Spr. noodigde Gorter uit als teeken op het podium te komen om hem de hand te drukken. (Gorter snelt naar het podium en beiden drukken elkaar langdurig de hand.) In de middagzitting is aan de orde het verslag van de partij-secretaris en de partijleiding. "Vliegen spreekt over het kolossaal gebrek aan brochures. Het P. B. moet de leden uitnoodigen, pro pagandistische brochures te schrijven en ze tevens be talen. De voorz. toont aan, dat tienduizenden brochures en geschriften door het P. B. in den loop van het jaar zijn verspreid. Het schrijven moet betaald worden, zoo goed als het zetten en drukken. Ceton mist goede propaganda brochures bij ver kiezingen en wegens inrichting van het verslag is kritiek op de gemeenteraadsleden niet mogelijk. Spr. keurt af, dat giften voor de progaganda zijn gegeven aan be paalde personen en onder bepaalde voorwaarden. De Voorzitter noemt het een euvel, dat in de partij menschen zijn, die geld geven aan het P. B. of aan bepaalde organisaties, met vooropgestelde bestemming. Hierdoor krijgen wij personen, die zich beijveren, hier of daar een blad op te richten of een propagandist te vestigen, zonder dat van e'genlijke erkenning van het P. B. sprake is. Wie iets beschikbaar heeft, storte het onvoorwaarlijk in de partijkas. Het Kommunistisch Manifest zal binnen kort afgedrukt kunnen worden. Wibaut herinnert aan de instelling voor verbruiks coöperaties, die coöperaties, welke een deel van de winst voor de arbeidersbeweging willen afzonderen, bij de oprichting van advies en leiding dient. Er is geld noodig. Aan bestaande coöperaties vraagt spr. een kleine jaarlijksche bijdrage in de kosten der commissie. Tak deelt namens de commissie, benoemd voor de kleine pers, mee, dat zij haar verslag niet heeft ingezonden. Er is geen aanleiding voor ingrijpen. Het rappo:t zal in zijn geheel worden gepubliceerd. Het partijorgaan wordt bedisknseerd. Pieters vindt het eenige goede van het Zondagsblad de zeer aardige teekeningen van Hahn. Het buitenlandsch overzicht is eveneens niet vol doende. Gorter vindt te veel ruimte beschikt voor binnen- landsche politiek. Bijna geheel ontbreekt nu in het blad de algemeene propaganda, ten behoeve van partij- genooten die nog in hun kinderschoenen staan. Het buitenland wordt voor ons Roe langer hoe be langrijker b v. Amerika, Engeland, Italië, Frankrijk. Over wat daar voorvalt, behooren geregeld overzichten te worden gegeven. Hendels mist eenheid tusschen hoofd-redactie en redacteuren. Soms is de toon over 't N. A. S. hinderlijk. MOKER

De Moker | 1903 | | pagina 1