Waar zijn de bran dersknechts? „Voorwaarts" Troelstra deelt de getroffen regeling meeeen van de redacteuren bewerkt de berichten en telegram men, en de redacteur buitenland doet dit politieke en vakbeweging. Zooveel mogelijk zal het Zondagsnummer worden voorzien van een hoofdartikel van algemeen propagandistisch nut. Vliegen is nu redacteur, velen denken gunstiger over het Zondagsblad, dan hier is gezegd. De voorzitter merkt op, naar aanleiding van 't gesprokene door Hendels, dat dient geprotesteerd tegen de wijze, waarop de voorzitter en andere leden van het N. A. S. zich hebben uitgelaten over Het Volk op hun laatste jaarvergadering. Bijna zou afkeuring moeten worden uitgesproken over de daar aanwezige partijgenooten, die geen woord van protest lieten hooren. Tot partijbestuurders worden gekozenTroelstra, Henriette Roland Holst, Helsdingen en Spiekman. De Kamerfraktie wordt besproken. Gelaakt wordt haar houding bij de behandeling der militaire strafwetten. De bekende bewering van Schaper komt eveneens ter sprake en 't optreden van Ter Laan in kleinere zaken, de adressen over een kazerne te Nijmegen en de kwestie-Bruigoms. Troelstra deelt namens de Kamerklub mee, dat zij eerstdaags een voorstel tot grondwetsherziening bij de Kamer zal indienen, ter invoering van het Alg. recht- streeksch eti geheim Kiesrecht voor alle Nederlanders, tevens ingezetenen, zonder onderscheid tusschen mannen en vrouwen, maar zoodanig, dat als voor mannen en vrouwen een aparte regeling wordt gemaakt, dames kiesrecht onmogelijk zal zijn. Naar aanleiding van een vraag van Bergmeijer, of een Kamerlid ten allen tijde verplicht is, wat in de sekties geschiedt, geheim te houden, zegt Troelstra: Worden er schurkenstreken beraamd in de Kamer tegen de arbeidersklasse, dan hebben wij lak aan de burger lijke gewoonte der geheimhouding. Schaper antwoordt op de vraag van Vliegen, wat er geworden is van de opdracht aan de Kamerfractie, een ontwerp in te dienen voor den wettelijken acht- urendag, dat de fraktie in de aangekondigde vervan ging der arbeidswet reden heeft gezien, om geen voorstel aangaande den arbeidsduur te doen. De militaire strafwetten zijn van groot belang; zij bevatten de behandeling van de zonen des volks in de kazerne. Wij konden wegblijven, of wij moesten de zaak ernstig behandelen. Hoofddoel was bij de amendementen, verbetering aan te brengen. Bovendien verzekert men zich door het indienen de vrijheid van 't woord. Wat zijn veel ge wraakte uitlating betreft, wijst hij op tal van bekende partijgenooten in het buitenland, die naast hem staan. De Voorzitter brengt bij de mededeeling van den uitslag der verkiezing voor partijbestuurders. Schaper dank voor de nauwgezette wijze waarop hij zijn functie heeft vervuld, en betuigt zijn leedwezen over diens heengaan. (Applaus). Hij vervolgt danDrie onzer partijgenooten zullen vermoedelijk hun optreden in de jongste beweging met gevangenisstraf moeten boeten. Kappetein is reeds voor een vrij onschuldige zaak sedert lang in hechtenis. Bovendien wordt Hngenholtz en Van der Goes met de gevangenis bedreigd. Moet het zoover komen, dan zullen wij hun vrouwen en kinderen met onze liefde omringen, in gedachte zullen wij steeds met al onze achting en waardeering bij hen zijn; wij hopen dat zij gezond en geestkrachtig zullen terugkomen (Luid applaus Besloten wordt, aan kappetein een telegram te zenden. De Voorzitter eindigt met erop te wijzen, dat het Kongres niet rijjas geweest aan resoluties, maar wij zullen bewijzen, onze geestkracht niet te hebben ver loren de gemeenteraadsverkiezingen staan voor de deur, wij zullen de waarheid bewijzen van het woord: Ondanks alles is de wereld ons! (Luid applaus.) Het Kongres gaat uiteen onder het zingen van den socialistenmarsch. Eene kollecte voor de slachtoffers der algemeene werk staking bracht f85.43 op. Er is natuurlijk geen sprake van, dat deze afdeeling van arbeiders zoek zou zijn. Deze vraag geldt de organisatie van de brandersknechts. Er bestaat namelijk een bond van branders- en distellateursknechG, die enkele maanden geleden de eer genoot, op aller tong te zijn. De patroons spraken over „den Bond" en de arbeiders eveneens. De Bond groeide en groeide, het was een lust.... voor de patroons een nachtmerrie. D'r zat leven in, en leven is 'n bewijs van kracht en wie sterk is, wordt gevreesd. Daarom was de bond voor de patroons een nacht merrie. Daarom ook was hij voor alle Schiedamsche arbeiders een lust.... zij staarden er op met gretigheid. Zagen zij er niet in een beeld van hun georganiseerde macht? Beloofde de Bond niet te worden de kern, het merg van de Schied. arbeidersbeweging? Was bij niet bestemd, om in zich op te nemen de arbeiders uit de betrokken vakken: molenaars, gistknechts, zakkendra gers, de losse werklieden? Maar 't gaat met jonge vakvereenigingen als met den jongen menschongeduld kenmerkt het begeeren, ze willen alles hebben, wat ze zien, ze meenen eenvoudig, de handen maar behoeven uit te steken, om het te bezitten. Zóó gemakkelijk gaat dat evenwel niet en een program opmaken, of het te verwezenlijken, zijn twee. Waarmee heeft de vakvereeniging rekening te houden? Met een aantal leden, die het klappen van de zweep niet kennen, die niet geschoold zijn, zooals 't heet. Onder de brandersknechts waren er velen, die nooit aan het voreenigingsleven hadden deelgenomen, die dus niet het minste begrip hadden, wat de vakvereeniging kan bereiken en hoe ze dat moet aanleggen. Dat moet geleerd worden. Stukje voor stukje en beetje voor beetje, na volhouden van weken en maan den, moet elke verbetering in den ellendigen toestand, hoe gering ook, worden veroverd. Strijd moet de vak vereeniging voeren tegen 't kapitalistisch stelsel, dat nooit ophoudt, den arbeider te drukken. Nu was één der eerste voordeelen van het bestaan van de Bond alleen, dat op veel plaatsen het loon om hoog ging en dat nachtarbeid werd afgeschaft hier en daar. Die voordeelen werden, om zoo te zeggen, den Brandersknechts in den sehoot geworpen, die kregen zij door lid der vereeniging te zijn en hun contributie te betalen. Die gemakkelijke overwinningen hebben de ar beiders overmoedig gemaakt; ze meenden, hun mond maar behoeven open te doen, om hun wenschen ver vuld te zien. Hun overwinningen waren echter maar schijnbaar. Het bestaan der vakvereeniging drong hier en daar een patroon tot verbetering, maar viel er te spreken van een overwinning in het geheele bedrijf Wat heeft de Bond voor H geheele bedrijf gedaan gekregen Is de nachtarbeid overal afgeschaft Is er een loonstandaard ingevoerd Neen. De bond heeft zich laten verlokken, aan wat anders te beginnen, vóór een punt van het program in alle deelen van het bedrijf was doorgevoerd. Daarin ligt de fout van 't optreden. Nu mist de Bond bij zijn optreden de zedelijke kracht van te kunnen zeggen Zie, dat heeft de organisatie der brandersknechts in Schiedam gegeven. Wanneer gezegd wordtIn die branderij is 't loon verhoogd of daar is de nachtarbeid afgeschaft, dan is 't antwoord: Nou, ja, dat hadden die patroons zonder den Bond óók wel gedaan. Zoo'n antwoord is begrijpelijk. De Bond heeft zich dus laten verlokken, waarschijnlijk onder den drang van een groot aantal leden, die den aard van den strijd niet kendeneen grooten slag te wagen. Onder den indruk misschien van de staking van het spoorwegpersoneel, werd hei besluit genomen, den tweeden Paaschdag niet te werken. Op de bekende aanplakbil jetten werd dat besluit gepubliceerd. Wat was er voor gevallen in de twee vergaderingen, druk bezochte, daar over belegd Het vóór en tegen was overwogen, de mogelijkheid van uitvoering eveneens. De twijfelachtigen kwamen onder den indruk der vergadering, de niet geschoolden kregen vergaderingkoorts. Ja, ja, het kon. Kijk zoo'n vergadering eens aan. wat tal van mannen En zouden die niet in staat zijn, zich één vrijen dag te verschaffen. Het drukke leven, het geroezemoes van aanporrende stemmen, het bij elkaar zijn in zoo groot getal Het moet kunnen Maar daarna... Vrouw en kinderen, de patroon en dan weer zoo geheel alléén staan... 't is moeielijk, zou 't wel goed zijn... hoe zou 't afloopen? De klopper moest dan toch maar komen, den tweeden Paaschdag, ze konden in ieder geval eens gaan kijken... en velen gingen kijken, en an werkten, werkten, tot eer der industrie. Die nederlaag plofte de arbeiders weer in den ge wonen sleur. DV is toch niks an te doen, werken maar en -zweeten, werken en zwijgen, zoo vindt ieder, dat men 't best de belangen van vrouw en kinderen be hartigt. Wat nu? Zou de Bond dood zijn? Volstrekt niet\ Wanneer dat gevoel van die nederlaag weer gesle en is, wanneer het gevoel van de dage- lijksche ellende weer 't sterkst gaat nijpen, dan ontwaakt met nieuwe kracht 't verzet, dan wordt de strijd weer aangebonden op het terrein, waar hij niet is voleindigd. Dan scharen de brandersknechts zich weer bjjeen onder de leuze Afschaffing van den nachtarbeid en invoering van den loonstandaard. Eén der oudste en meer ervaren leden sprak dikwijls Jongens, laten we wachten tot na Paschen met een beslissenden slag, met 't oog op onze Katholieke leden. Dan eerst kunnen we zien, over hoeveel krachten de Bond werkelijk beschikt. In verband met deze woorden geeft de toekomst van nu wel iets te denken. Eigenaardig is nog de houding der onderafdeeling van den R. K. Volksbond. Wat was 't in de weer! En wat 'n kracht ging daarvan uit Circulaires met verzoeken en circulaires met de be kendmaking, dat er toch werkelijk wel iets haperde aan den toestand van de brandersknecht. En ze hadden 't tot nu toe gedragen, terwille van vrouw en kind en uit plicht. Maar de R. K. Volksbond vindt nu zeker, dat ze nog wel weer 'n beetje kunnen gaan dragen, tot er weer actie komt naar buiten van den Bond van Br. en Distell. knechts. Daar springt de Volksbond ook meer op de bresOch, neen, op den bok, en dan gaat-i remmen, remmen, dat et vuur d'r uitspringt en dan zegt-iAl dat werk doen wij, tot heil van [onze ar beiders Maar de arbeiders zien ook hier weer uit, dat ver betering van hun lot hun eigen werk moet zijn. Nog steeds is voor de brandersknechtsj' en groote zaak wachtende. De vorige week was in ons blad een oproeping op genomen, gericht tot alle reislustigen in Schiedam. Wie in de maand Augustus over een paar vrije dagen en reisgeld kan beschikken, moet gaan genieten van het schoone, dat onze Zuidelijke naburen met stalen vol harding hebben tot stand gebracht. Brussel en Gent, maar vooral de laatste stad, met haar coöperatieve wonderen, zijn een bezoek overwaard. De penningmeester van de „Voorwaarts" verstekt gaa' ne inlichtingen. Wie kan gaan, mag niet verzuimen zich bij hem aan te melden: Zijn adres is: öostsingel 81. De strijd der aibeiders wordt op drieërlei terrein gevoerd. Ie. In de vakvereenigingen. 2e. In de politieke organisatie"1 s. 3e. In de Coöperatie. In de vakvereeniging strijden de arbeiders voor betere arbeidsvoorwaarden, voor verhooging van hun levens standaard, enzkortom zij trachten er die voordeelen te veroveren, welke rechtstreeks in verband staan met hun bestaan-als-arbeider, met het aan den man brengen, het verkoopen van hun arbeidskracht Van uit hun politieke organisatie's trachten zij werkers te zenden naar de regeeringslichamen. (Gemeenteraad en Tweede Kamer.) Daar moeten, de door de vakveieeniging verworven rechten door middel van de wetgeving worden ver zekerd. Daar moet de strijd worden gevoerd tegen kapitalistische regeeringsmeerderheden, daar moeten proletarische eischen worden gesteld en zoo mogeljjk ingewilligd. Doch voor den strijd in politieke- en vak-organisa'ie is munitie noodig zonder geld is niets bereikbaar. De munitie wordt den strijders geleverd door hun coöpe ratie De Arbeiders-Coöperatie. Zoo hebben onze Belgische broeders den strijd ook begrepen. Wetende, dat zonder wapenen moeiljjk ge streden kan worden, hebben zij in de eerste plaats ge zorgd, zich behoorlijk van krijgsvoorraad te voorzien. De illustratie van de vorige week gaf ons een Coö peratief paleis te zien. En wie de cijfers onder de oogen krijgt van den jaarlijkschen omzet in de „Voor uit" te Gent, die watertandt. Onwillekeurig zucht men „Zoo ver zijn wij in lang nog niet!" Neen, arbeiders! Zoo ver zijn we mog niet. Maar wat niet is, kan worden. Toen ruim een half jaar geleden onze „Voorwaarts" begon te werken, verwachtte niemand, dat de omzet in korten tijd zóó zou stijgen. Hoopvol kunnen we dan ook voorwaarts gaan. Zitten we nu nog achter kleine ruitjesdat zal spoedig anders zijn. Het zal nog zulk een gevel niet worden als van de „Vooruit" te Gent, maar het is ons een vingerwijzing naar betere tijden, naar gezegende toe komst. Daarvoor is evenwel noodig, wat onze Belgische kameraden begrepen en in practijk gebracht hebben: Arbeidersvereenigt U! Arbeiders! Nu de „Voorwaarts" uitvoering gaat geven aan het reeds lang bestaande plan, haar bedrijf uit te breiden met een Beschuit- en KleingoeA-bakkerij, nu rekenen we weer op uw aller medewerking, om ook dit deel der onderneming te doen slagen. Vereenigd kunt ge alles! Toont dat het u wat waard is, materiaal te verzamelen voor uw strijd, voor den strijd uwer kameraden. Steunt de Voorwaarts! Zoo ge niet aangesloten zijt, sluit u aan! Wekt uw medearbeiders op, hetzelfde te doen! Bevoordeelt uw eigen zaak in de Coöperatie! Dan zal Schiedam bij andere plaatsen niet behoeven achter te staan! Dan kunnen we trotsch zijn óp onze arbeid en op zijn resultaten! „Naar Gent en Brussel!" zal menig lid van de „Voor waarts" denken. „Ze hebben mooi praten, maar hoe moet ik aan de centen komen? Als Voorwaarts" daar nu ook voor zorgde, dan, ja dan Maar nu We zijn platzak en het kan geen dag verzuim lijden". De „Voorwaarts" zorgen! Ja, vrienden, dat kan nu nog niet. Maar, indien het bedrijf zoo blijft vooruitgaan, wie zegt ons dan, dat niet te eeniger tijd daarvoor wel kan worden gezorgd? Toekomstmuziek klinkt ons in de ooren. Doch ieder arbeider is in staat aan de verwezenlijking van dit denk beeld mee te werken. Komt dan kameraden! Nog eens Op voor Uw Coöperatie! >1-

De Moker | 1903 | | pagina 2