No 18. ZATERDAG 4 JULI 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Openbare verdiensten, ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j-- vooruitbetaling. tranco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken Yoor 't eerstYolgenc nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nur in het bezit der Redactie zijn. Kort Verslag van personen en Kaken. De dag nadert dat zij, door hun medeburgers ge kozen tot beschikkers over 't wel en wee onzer ge meente en gemeentenaren moeten vervangen of herkozen worden, 't Is gemeenteraadsverkiezing 'n gedeelte van onze tegenwoordige vroedschap heeft z'n taak volênd en treedt af. Gewoontevast is nü eerst het oogenblik daar, dat eens gevraagd wordt: hoe is de houding van dit of dat lid geweest, wat heeft hij alzoo van zich laten hooren en bovenal: wat heeft hij alzoo gedaan Bij aftreding is naast de gewoont'e der behouds- menschen het oogenblik daar tot „balans". Balans dusBalans voor den geheelen raad, maar in 't bizonder voor de aftredenden. Als wij de balans dezer heeren opmaken, valt hij misschien wel eenigszins anders uit, dan wanneer dit 'n ouwe of nieuwe Schied. Courant-redacteur doet, doch dan dient er eens nagegaan, wat de feiten zeggen. Iemand op te hemelen is niet zoo'n bizonder zwaar werk, doch die ophemelarij te doen berusten op grond van feiten, welke van deugdelijkheid en capaciteiten spreken, daartoe moet de stof aanwezig zijn. En nu treft het al heel eigenaardig, dat de nu heengaanden geen van allen op een behoorlijken staat van dienst bogen kunnen, tenzij men er bizondere opvattingen op- nahoudt, wat wèl en wat niet verdienstelijk is, dus geapprecieerd behoort te worden. Wat waren figuren als Brillenburg, Blaisse, Bender? Over deze menschen is de balans heel spoedig opgemaakt't waren zwijgers, verstokte zwijgers, blootgeven deden zij zich niet. Nu de verdienste van dat eeuwige zwijgen opgescharreld! Of de figuur van den heer Van der Schalk gunstiger is? We zouden het niet gaarne beweren. Nu komt er 'n bekende, onze waarde belasting specialiteit, Mr. W. H (je kent 'm wel). Diens optreden in den Raad is bekend, (misschien wel wat te veel dan goed en nuttig voor hem is) en vrijwel heeft hij de „achting" onzer gemeentenaren verdiend. Hieronder worden z'n heldenfeiten nog wel 'ns herdacht, om de achting nog wat op te frisscheu. Ook over Mr. W. H.'s echo, oftewel den heer P. C. M. Jansen wordt 't een en ander gezegd, terwijl over de heeren Smit en Blaisse gevoegelijk gerekend kunnende worden te hebben behoord bij de rustende colonne, weinig gezegd kan worden. In de zitting van 2 Maart kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om de jaarwedde van een con cierge aan het Gymnasium met f 100.te verhoogen. Er waren aan het schoonmaken echter zóóveel kosten verbonden, dat een voorstel werd ingediend dit bedrag op f 150.— te brengen. Gespeculeerd wordt echter op den arbeid van de vrouw van den concierge, welke volgens de heeren niet behoeft te worden bezoldigd en de man krijgt de f 150.— niet. Tegenstemmers waren o.a Brillenburg en (natuurlijk) Mr. W. H. en P. C. M. Jansen. Bij een adres van den R. K. Volksbond amendeerde de heer de Groot een voorstel van B. en W., welke bij aanbesteedde gemeentewerken den werklieden een minimum dagloon van f 1.20 wilde toedenken, dit op f 1.50 te brengen. Verworpen met medewerking der H. H. P. C. M. en Mr W. H. Evenmin mocht de Groot's amendement tot een maximalen arbeidsduur van 11 Va uur genade vinden in onzer vroedschap's oogen. Krenterig waren de heeren het heele jaar door te verstaan daar, waar 't arme drommels goldt. Een enkele kee1", dat ze gul waren in dat opzicht, was 't met een enkele stem meerderheid, dus per ongeluk En in 1899 was 't niet veel beter, 't Bekende adres der slagers over keurloon verwotpen door tegen- stemming óók der Heeren Brillenburg, P. C. M. en Mr. W H. In diezelfde vergadering werd een makelaardij met 'n „luch-i" bedreigd met 'n verordening Onder de tegenstemmers daarvan behoorde P. C. M. Jansen, die wel hadt goedgevonden de slagers hun keurloon te doen blijven betalen. Gek, hé Voor beter onderwijs, bijv. uitbreiding der meisjes school, waren de H.H. Smit, P. C. M. en Mr. W. H. niet te spreken. Een niet-betalende in 't ziekenhuis verpleegde, zelf z'n dokter te laten kiezen was te veel weelde. Tegen o. a. P. C. M. en Mr. W. H. Erfpacht nonsensDe gemeente moet d'r grond maar verpatsen zooveel ze kan. Alle nu aftredenden van dezelfde opinie. (Blaisse stemt in 't koor ook al mee.) En 't heele jaar 1899 waren in broederlijke eensge zindheid de figuren der nu aftredenden bijeen, stem mende tegen uitgebreid onderwijs, (vooral Mr. W. H., die houdt niet van „geleerdheid die onder 't volk te land zou komen); subsidie verleenende aan gastentoon- stellinkjes en wat dies meer zij, beknibbelend de pen sioenen der gemeente-werklieden. Een fraai stelletje 19 O 1. Zitting van 26 Maart. In deze zitting werd behandeld het verstrekken van voedsel en kleeding aan behoeftige schoolgaande kin deren. Geen der schoolhoofden, bij wie men inlichtingen had ingewonnen, had verklaard, dat er geen gebrek bestond. De heer Gouka stelde daarom voor een klein bedrag uit te trekken (t 250.om in eventueelen nood te voorzien. En wat zei Mr. W. H. Jansen? Van zijn allerchris- telijkste lippen vloeiden deze woorden: „Juist het voteeren eener som zal de behoefte doen ontstaan en eenmaal ontstaan, vergrooten. De heer Gouka sprak van f 250, doch misschien zal het blijken, dat een enkele school ten slotte wel 2 00 gulden zal gaan eischen." Hoort ge 't, arbeiders. Wanneer uw kind hongert, dan gaat ge vragen voor uw pleizier En hongert het niet, dan zult ge ook wel aankloppen, zegt Mr. Jansen. Ge zult overvragen. Ge zult u voor uw genoegen arm en ellendig houden. Dat zegt Mr. Jansen. Als ge kunt betalenhoudt ge u arm! Nu Mr. W. H. Jansen kan het weten. Kiezers, denkt er om„Zooals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten." Er werd geen geld toegestaan voor armen en behoef- tigen. Onder de tegenstemmers treffen we aan: Mr. Jansen, Lagerweij, Smit en P. C. M. Jansen. Onthoudt hunne namen, arbeiders! Nu leeft ge mis schien nog in gunstige omstandigheden, maar er kan een tijd komen, dat ge voor uwe kinderen hulp drin gend noodig hebt. Waakt daarom voor het belang van uw kind! Denkt er aan, als de geopende stembus voor u staat Bewaar schoolonderwijs. In de zitting van 30 April kwam dit punt ter sprake Het is van algemeene bekendheid, dat vele arbeiders hun kinderen naar de bewaarschool moeten zenden omdat zij niet in de gelegenheid zijn er zelf behoorlijk toezicht op te houden, omdat vader en moeder uit werken moeten gaan Het is dus in het belang van den arbeider vooral, dat het Bewaarschoolonderwijs zoo goed mogelijk zij. Een voorstel werd gedaan om aan de Departementale bewaarscholen (Nieuwstraat en Leliestraat) een subsidie te verleenen van f 1.per kind (boven 3 en beneden 6 jaar). Onder de tegenstemmers vinden we: Mr. Jansen, Smit en P. C. M. Jansen. Ook hier we d voor het kind van den arbeider, niets gedaan. Arbeiders, denkt er aan, wanneer ge mooie biljetten thuis krijgt om u te scharen aan de zijde van hen, die wel uw stem begeeren, maar u dan aan uw lot over laten. Voor de bewaarschool hadden de heeren niets over. Wel stemden ze voor subsidie aan de Te-kenschool van den Roomsch-katholieken Volksbond. In deze zitting kwam ook het salaris der brugwach ters ter sprake. De heer De Groot pleitte voor de verhooging der loonen met f 50 per jaar. Mr. Jansen zeide, liever te zien, dat de minimum- jaarwedde werd verlaagd, zoodat die niet hooger zou zijn dan 400 gulden per jaar. Mooi zoo, van nog geen acht gulden per week, kan men in Schiedam wel vet soppen. Dat zou Mr. Jansen liever zien! Het voorstel De Groot werd aangenomen, maar tegen stemden o. a. Mr. Jansen en P. C. M. Jansen. Wat een waardeering voor anderer arbeid toonen deze vroede mannenHoe lager loon, hoe liever ze 't zien. Ja, ja, je moet er maar om kommen! Maar bij de stembus Hoe hooger stemmencijfer, hoe liever! Bij de tramkwestie stelde de heer De Groot voor, het minimumloon der beambten vast te stellen op tien gulden per week, in plaats van negen, zooals in de voorloopige concessie was opgenomen. Tegen dit voorstel stemden weder o.a.: Mr. Jansen en P. C. M. Jansen. Men ziet het, alles wat in het direct belang van den loonslaaf ondernomen wordt, vindt in deze menschen zijn bestrijders. Arbeiders, past op je zakken en... op uw stembiljet! Nog een bloempje uit dezelfde zitting. De voorzitter zegt, dat hij bij ondervinding weet, hoe streng concessievoorwaarden ook mogen zijn, er toch altijd voor een concessionaris mazen genoeg over blijven om er door te glippen Nou, zoo'n voorzitter kan het weten Een concessionaris komt er wel door. Maar voor een arbeider is er moeilijk een gaatje te vinden. Wie daarvan meer wil weten, iuformeere maar eens bij hen, die nu gedwongen worden, schoolgeld te betalen! Ge moet weder gaan stemmen, arbeiders! Bedenkt, wat ge doet! Bezint, eer ge begint! 1902. De regeerdaden van de aftredende candidaten moeten soms blijken uit het uitbrengen van hun stem alleen. De heeren Blaisse en Bender kunnen vrijwel tot het zwijgende element gerekend worden, hun 't meest nabij komen de heeien v. d. Schalk en Brillenburg, terwijl de beide Jansens en de heer Smit tot het spraakzaamste deel behooren. De heer Smit heeft bovendien democratische neigingen, opgedaan zeker onder de klem van zijn bakkersbedrijf. Mr. W. H. Jansen, onze wethouder van financiën, beslaat echter niet zoo'n groote plaats in de officieële gemeenteraads verslagen, als waarop zijn wethoudersrang aanspraak zou kunnen maken. In elkele principieële zaken, o. a. erfpacht en bestrijding van werkeloosheid heeft hij zijn licht laten schijnen. In de eerste zitting reeds ver klaarde hij zich ten opzichte van de erfpacht-kwestie neutraal. In dat opzicht hield hij van vrijheid: 't Kon goed zijn, te erfpachten 't kon ook goed zijn, te ver- koopen. Bij stemmingen verklaart hij zich in den regel er tegen, hoewel hij inde zevende zitting verklaart, dat hij niet is tegen het uitgeven van grond in erfpacht in t algemeen. Zijn uitspraken in de eerste vergadering luiden Wanneer er een prikkel noodig is, om huizen aan te bouwen, dan wil hij erfpacht aanbevelen. Waar ge noegzaam gebouwd wordt, daar kan het verkieselijker zijn, den grond alleen te verkoopen. Er bestaat, het is meermalen uitgesproken in Schie dam behoefte aan woningen van f 2.50 weekhuur. De bouwers koopen grond van de gemeente, zij verklaren zelfs, in geen geval op aanbod van erfpacht te zullen ingaan (zie 3e raadszitting.) Die behoefte is de prikkel tot bouwen. Als nu Mr. Jansen zegt: Erfpacht is prikkel, dan verkoopt hij kool. Speculatie-woede koelt af aan erfpacht. Gronden langs de rivier, die over 10, 20, 30 jaar 25X zooveel waard zullen zijn, lokken aan tot koop. Particulieren steken de voordeelen in den zak en de gemeentenaren komen nooit onder de belasting- MOK Bender en Van der Schalk hadden in '99 nog geen zitting.

De Moker | 1903 | | pagina 1