BINNENLAND. Vergadering-Melchers. Ned. Int. Sig. en Tabaksbew.-Bond. Flinke kerels. eeu goed voorbeeld. Mogen de stadgenooten-kiezers bij de herstemmingen er hun voordeel mee doen't Is gebeurd in Duitschland bij de verkiezingen van den Rijksdag, waarvan ik zoo even sprak. In een dorpje Lindenberg geheeten, stonden 104 kiezers op de lijst. Van de 104 gingen er 104 stemmen en wat het aller beste wasze stemden alle 104 rood. Nou moet je daar in dat Duitschland ook wel rood worden, zie je, of je wilt of niet. In ons gezegend landje is dat heel anders, daar is alles piekfijn in orde en daar gaat rechtvaardigheid bovenal. Vooral bij rechterlijke uitspraken is dat vaak merkbaar. Sommigen maar 't zijn er gelukkig niet veel spreken wel van klassenjustitie, maar dat is maar onzin. Die wat verdient, mot maar wat hebben. Te drom mel, het wetboek van strafrecht is er toch ook niet om niks. En de rechters zitten toch ook maar niet voor de leut in een zwarten toga en met een witte bef, en de gevangenissen zijn toch ook maar niet gebouwd om leeg te staanWaarachtig niet. 'k Zeg dus nog eens, je hoéft in ons dierbaar landje niet rood te wor den, als je niet per sé wilt. Maar dat DuitschlandKijk, daar gebeuren af en toe dingen, waarover je uit je vel zou springen. Daar hebbe me nou die rechters weer een graaf, vat je, een graaf, dat is iemand, die van adel is, d.w.z. die blauw bloed heeft, daar hebbe me nou die rechters zoo'n heuschen graaf veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Nou vraag ik je toch, komt dat nou te pas. Is nou een gevangenis gebouwd voor dieven, moordenaars en volksmisleiders of voor graven, 'k Zou denken een graaf (dat is iemand met blauw bloed) hoort in een kasteel thuis en in geen gevangenis. Dat zei de man van 't blauwe bloed zelf ook en daarom vroeg hij aan een ander man met net zulk bloed (dat was de Keizer) gratie. En de Keizer? Wel, die heeft 't hem natuurlijk gegeven Daarvoor is hij keizer en de gratie-vragende graaf. Nu wil men zeker nog graag weten, wat meneer de graaf had uitgevoerd. Nou, dat was niks bijzonders hoor. Hij had heusch geen onderkruiper aan zijn jas getrokken. Neen bij dit gruwelfeit waren zijn mis- drijfjes, drie in getal, slechts nietigheidjes. Ten eerste had meneer de graaf zich sterk geinte- teresseerd voor Jodenvervolging op kleine schaal. Hij kon die wezens niet zien of luchten. Ten 2e had hij zijn rechters bij dit en vorige von nissen (geldelijke) wat grof toegesproken. (Sommigen spraken zelfs van openlijke beschimping, maar dat zijn geen graven, die dat zeggen). En ten derde had hij een door zijn buurman aange- legden veldspoor vernieldEn nou vraag ik je om zoo'n beetje ijzer, dat er toch zoo veel op de wereld is, daar zou een graaf om moeten brommen, zes heele weken lang. Neen, neen, de keizer heeft goed begrepen, dat het recht van gratie nooit beter dan hier te pas kon komen, en daarom heeft hij den armen drommel, het voorwerp van klassejustitie, begenadigd. Leve de gratie Op 't Binnenhof is stille stilte weergekeerd de Kamer is op reces. Nu, 't was noodig dat de heeren weer vacantie kregen na zooveel weken van in- spannenden arbeid behoort men eerst wel eens te gaan uitblazen. En (voor de kamerleden zeer gelukkig) is 't een eigenschap van ons huidig bewind, dat er goed voor de vacantie wordt gezorgd. De laatste, niet mee gerekend, hebben we al heel mooie dagen gehad en als er mooie dagen zijn wordt het Binnenhof onze regeeringsmannen spoedig „zu hasslich." Met mooie dagen zijn er voor dat slag menschen mooie plekjes, fraaie oorden tot genieten en leven en laving te vinden, daar moet Dr. Kuyper nogal van weten mee te spreken. De suiker-accijns is het voornaamste en het laatst behandelde onderwerp geweest de zitting 3 Juli is er hoofdzakelijk aan gewijd geweest. Uit de besprekingen bleek, dat de suiker-industrie nog zoo slecht niet is voor H.H. kapitalisten. De Nederlandsche producenten staan in dit opzicht reeds in gunstiger conditie dan hun buitenlandsche konkur- renten; en in de toekomst is met het oog op de conventie ook veel in ons land voor die industrie te verwachten, volgens de minister Harte. De debatten waren nogal vinnig. Aan de eene kant wilde men met alle geweld surtaxe (invoerrecht)' de heer de Ram b v. was hiervoor bizonder strijdlustig, aan den anderen kant wilde men van geen surtaxe weten, trots de adressen der fabrikanten, die wel van een lagen accijns, doch tevens van een bizonder hoog invoerrecht houden, 't Was een lastige zaak voor den minister, die klappen deelen moest aan z'n vrienden. Onze partijgenooten, bij monde van Schaper, be pleitten accijnsverlaging, en stelden een amendement op 's ministers ontwerp voor, waarbij de vaststelling van het bedrag der accijns vóór 1 Sept. 1905 zou moeten worden herzien. Daar toog de oppositie ten strijde. In den Katholieken hoek ging men even aan 't smoezen en gemoedelijk kwam toen de heer Kolkman met den vriendenraad van Schaper voor den dag, het amendement maar weer in te trekken... Schokking vond mét Schaper accijnsverlaging een dringend volksbelang maar zóó'n amendement deed afbreuk aan de vastheid der wetten. Schaper verzocht de heeren geen chicanes te zoeken, maar dan liever eerlijk te zeggen dat zij tegen ver laging zijn. Hij veranderde echter zijn amendement een beetje, en bracht het bij een ander artikel onder, en trots het ongunstige advies van de kommissie van rapporteurs, had liet groote kans op aanneming. De minister stond achter zijn tafel, vroeg het woord, vroeg het woord toch eigenlijk maar niet, of toch eigenlijk maar wel, of neen, toch maar niet, De Voorzitter sloot het debat. Maar de katholieke heeren, de lange baron Michiels voorop, stoven naar de ministerstafel, en brachten den heer harte aan het verstand, dat hij wat zeggen moest. Allo dan maar, zei de minister, en vroeg het woord, en bestreed het amendement zoo goed en zoo kwaad het ging. Er zou geen tijd zijn om den accijns te herzien voor 1905, en het zou juist in het verkiezingsjaar vallen, en er was nog meer tegen te zeggen, maar dat wou hem zoo voetstoots niet invallen. De heer Tijdeman stelde toen voor, den termijn op 1 September 1906 te bepalen. Schaper nam dat over, de Voorzitter vroeg of iemand stemming verlangde, en de demokratische anti revolutionair Pompe van Meerdervoort riep ja. Met hem stemden de antirevolutionairen Okma, Van Alphen, Van de Velde, Krap, Van Löben Seis, Brummelkamp, Brants, Van Wassenaar van Catwijck, Sluis, Van Heemstra en De Vries tegen, de katholieken Van Nispen, Van Wichen, Van den Berch van Heemstede, Travaglino, Nolens, Kolkman en Friesen, en de christe- lijk-historischen Idsinga, Van Veen, Van Limburg Stirum*) en de Voorzitter.De heeren Talma en Duymaer vau Twist stemden met verschillende katholieken en de gansche linkerzijde voor; het amendement werd aan genomen met 42 tegen 23 stemmen. Het wetsontwerp ging er zonder hoofdelijke stemming door, en het zittingsjaar 1902/1903 was afgeloopen. De heeren hebben zomervacantie Voor de afd. Schiedam S. D. A. P. sprak Maandag avond Melchers naar aanleiding van de gemeenteraads verkiezing. Zooals meer en meer gebru kelijk wordt, voeren de tegenpartijen een actie tegen de sociaal-democratie. Dit bewijst zwakheid. Wanneer de tegenpartijen in hun eigen inzichten geloofden, dan zouden zij niet ophouden, pro paganda te voeren, ten einde alle anderen te ovei tuigen van de juistheid van haar inzichten. Dit nu gebeurt niet. Men ziet de partijen zich vereenigen tot de nume riek sterke van de S. D. A. P. Aan die taktiek doen ook mee, de vrijzinnig-democraten. Het bewijst ook, voor de burgerlijkheid dier partij, dat de Christ.-Hist, zelfs met haar willen samengaan. Over de grens tot aan de sociaal-democraten komt de behoudzucht nooit. Dit ver schijnsel wijst op een diepgaand verschil tusschen de soc: demokratie en eenerzijds en de overige partijen anderzijds, dus ook tusschen vrijzinnige- en sociaal- democratie. Daar de huldiging van het individualistisch, hier die van het socialistisch beginsel. De ontplooiing van alle krachten van het individu alleen te verwachten van het particulier ondernemerschap. Gfeen inmenging vau staat of gemeente dus. De leus van staatsonthou ding klonk goed in de ooren van bestuurders, die als ondernemers daarbij het hoogste belang hadden. Maar wat ook het particulier initiatief, de vrije con currentie voor goeds heeft teweeggebracht voor die krachten-ontplooiing, de kapitalistische klasse profiteerde het. meest van de stoffelijke voordeelen, die het gevolg daarvan waren. Voor haar de gouden regen, voor de arbeiders niet eens de koperen. Het socialistisch begin sel brengt mee: het beroep van de tal ijkste klasse op den staat. Heeft bovendien de praktijk niet de onhoud baarheid van de leer der staatsonthouding bewezen? In tal van steden is het bedrijf van particulieren over gegaan in handen der gemeente. Dat beheer is intenser beter, en meer in 't belang van den arbeider, kan dit tenminste zijn, als het gehalte der gemeenteraadsleden van de goede soort is. Wat houdt de arbeidersklasse in de ellende van haar bekrompenheid? Zijn het niet werkeloosheid, slechte woningen, slechte voeding, slecht onderwijs? Een groote taak heeft de gemeente te vervullen. Achtereenvolgens behandelt spreker nu bovengenoem de program-punten. Als strijdmiddel tegen werkloosheid moet tevens dienen een betere regeling der gemeente lijke armenzorg Ter verwezenlijking van dit alles zijn mannen noodig, die doortastend, die los zijn van kapi talistische overwegingen en inzichten. Die mannen zijn de candidaten der S. D. A. P. In debat komen de heeren C. van Meurs en M. C. M de Groot. Beiden waren van oordeel, dat deze rede evengoed door een vrijzinnig-democraat zoo gesproken zou kunnen zijn. Het ideaal, een arbeider in den Raad, kon dan toch door samenwerking óók bereikt worden Melchers repliceerde, dat hij de scheidingslijn had aangegeven en voegde er ter verduidelijking bij, dat de vrijzinnig-democraten met beide beenen in de kapitalis tische maatschappij staan, dat hun werk is: oplappen, ook waar zij in de praktijk met de soc.-dem. samen gaan, terwijl voor de soc.-democraten elke schrede op den weg der praktijk is het optrekken van het socia listisch gebouw, stuk voor stuk. De heer de Groot wees er daarna nog op, dat het den vrijz.-democraten te doen is om rechtvaardigheid en vrijheid, de laatste vooral achtte hij bedreigd dooi de soc.-democratie. De gemeenschappelijke voortbrenging beteekende voor hemvermindering der productie. Mel chers wees op het vrijwel onbediscussiëerbape begrip vrijheid, terwijl gemeente en staat niet moeten be schouwd worden als de grootste werkgeefsters dei- arbeidende klasse, met haar werkgevers-belangen staande tegenover het arbeidende volk. De voorzitter sloot met de gewone plichtplegingen. Afdeeling SCHIEDAM. De openbare cursusvergadering, door bovengenoemde afdeeling Zondag 28 Juni in „Constantia" gehouden, was niet druk bezocht. Zeker het warme weer... De inleider, S Bosman, verheugde zich juist in dit gebouw ontvangen te worden, waar vroeger een alcohol- fabriek was geweest en nu een vergaderlokaal der S. D. A. P., waar aan de muren vele geheel-onthouders platen hingen. Nu begon spreker met zijn inleiding en toonde aan, hoe noodzakelijk de politiek en vakbeweging moest samengaan. Hij wijst er op dat de gemeente zich hoe langer hoe meer verplicht gevoelt en gedwongen is, het'werk in eigen handen te nemen. Nu begint die gemeente met lage loonen te betalen, gelijk de patroons. Hiervoor kan alleen gewaakt wor den als men tracht, mannen in den gemeenteraad en de kamer te brengen, welke voor de arbeidersbelangen opkomen. Wil men nu zelf die mannen kunnen aan wijzen moet men belasting betalen, vandaar dat er velen het kiesrecht niet bezitten. In Nederland is het al treurig gesteld met het kies recht. Van de 1.176.706 man hebben maar 609.511 dit recht, de vrouwen zijn geheel buiten gesloten. Toch betaalt ieder belasting, maar dat komt niet eens in aanmerking. Zoo betaalt men op ieder K. G. suiker van 42 cent; 27 cent belasting, op vleesch en thee betaalt men dat ook, vooral op liet laatste, betaalt een werkman veel meer belasting dan de kapitalist, omdat de werkman evenveel belasting betaalt op de goed- koope thee dan de kapitalisten op de dure. Om dus invloed te hebben op de samenstelling der wetten moet men zien een kiesbiljet in handen te krijgen. En om dit te krijgen moet er een krachtige beweging op touw gezet worden, zoowel door vrouwen als mannen. Sluit u dus aan bij het comité voor algemeen kiesrecht! Wij vragen niet of gij behoort tot de S. D. A. P. of dat ge zijt Cristen-Demokraat, vrijz. Dem. of wat ook, wij vragen alleenbeseft gij dat het algmeeu kiesrecht noodig is, voor vrouwen en mannen, zoo ja sluit u dan aan bij genoemd comité. Enkele personen doen spreker eenige vragen welke hij naar genoegen beantwoordt. Daarna wordt deze vergadering gesloten voor niet sigarenmakers, en gaat over in h h. vergadering. Daar w-rd besloten mee te doen aan de prov. beweging te Dordt op 23 Aug. en de afd. door twee afgevaar digden te doen vertegenwoordigen. Onder dit opschrift worden in De Sigarenmaker twee voormalige leden van den Bond gepubliceerd. Eén er van zullen wij overnemen. Na eerst jaren lid te zijn geiveest en circa hondeid gulden uit den Bond te hebben getrokken, met de staking bij den heer Louis L. v. Emden te Schiedam heeft J. Th Rensche den bond verlaten. Reden Wij nemen dit over, omdat zulke dingen bekend moeten worden onder alle arbeiders. Om echter de zaak iets duidelijker te maken willen we het volgende er nog aan toe voegen. R. was reeds jaren lid van den Bond, toen er op de fabriek van L. v. Emden een commissie werd benoemd om over de grieven te spreken. Ook R. had zich bij deze commissie laten kiezen. Toen nu de commissie Zaterdags naar .v. E. zou gaan, trok R. zich terug en bedankte als lid van de Commissie. Eenige weken daarna, werd hem dit verweten en: bedankte hij als lid van den Bond. Toen nu de staking uitbrak, betaalde R. één week contributie, dus was opnieuw lid en ontving steun, circa f 100 trok hij. Weer aan 't werk zijnde betaalde hij, van de acht weken dat hij lid was, drie weken contri butie, dus had hij 5 ivëken schuld en bedankte voor het lidmaatschap. Reden Ook wil hij die achterstallige contributie niet betalen. Dit is hem namens de afd. eenmaal schriftelijk en twee maal mondeling gevraagd, doch hij heeft beslist geweigerd Ook de eerste maal, dat hij den Bond verliet had hij 4 weken schuld. Kijk. daar is onze man ook. Die vindt 't ook maar gekheid zeker, volksvoedsel wat goedkooper te maken.

De Moker | 1903 | | pagina 2