In den naam van Christus. Voor wat hoort wat. Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. Nauw heeft de leider der chris.-hist., dominéé Schrijver, zich teruggetrokken uit de Schied. Christ.-Hist. K>s- vereeniging „Eendracht" nauw heeft de man zijn hielen gelicht, nog niet eens Schiedam verlaten, of er gebeurde iets, dat, mocht het verwondering baren bij andersdenkenden, toch ook velen der christ.-hist. ver bluft deed staan en ontzette. Ofschoon wij het niet weten, meenen wij wel, dat het meest verbluft en het meest verwonderd ds. Schrijver zal geweest zijn, die, nu hij nog niet eens vertrokken is, z'n werk van jaren met één slag ziet verbrijzeld de richting, door hem aan gegeven, ineens ziet verlaten door de Chr.-Hist. Kies- vereen., die als nieuwe koers een evolutie met Rome en Dordt aanging neen, die zich wierp, zonder eenig voorbehoud, in de armen van het zwarte verbond, dat zij steeds had geschuwd, steeds had bestreden had ontweken. De stroomingen in Schiedam steeds elkaar vrij vijandig, zijn plots ineengevloeid De wonderen zijn de wereld nog niet uit, 'tis waar, doch hoe is 't mogelijk dat men met een beroep op 't zelfde beginsel, dat men met hetzelfde devies omhoog geheven, vandaag z'n volgelingen oproepen durft te helpen hen, die men steeds heeft bestookt? Hoe kan men in den naam van Christus nü de katholieken bij den stembusstrijd steunen, waar men hen vroeger in denzelfden naam zooveel mogelijk afbreuk deed De christ.-hist. zelf zijn ditmaal op den achtergrond gebleven in Schiedam. Zelf hebben zij, schoon de sterkste fraktie, geen kandidaten gesteld. Het heerschzuchtige handjevol antirevolutionairen in onze stad schjjnt hen te hebben overbluft hiin kandidaten zijn vaak ge kozen geworden, welke lorrige fignren 't ook waren, dóór de stemmen der christ.-histdie zoo ze hadden ge wild, bijv. nü voor den dag hadden kunnen komen met meer respectable menschen dan Yan der Velden of Van der Drift. Maar nimmer nog hebben de christ.-hist. nog katho lieken gesteund dan nu ds. Schrijver is heengegaan en 't bestuur is overgelaten geworden aan menschen als Job Schellevis en Teunis van Es. Deze twee aan elk Schiedammer welbekende figuren en zonder twijfel ook gewichtige politieke autoriteiten hebben, naar wij van bevoegde zijde vernamen, het overloopen naar den vijand, den liistorisclien vijand, bewerkstelligd, den nieuwen koers aangegeven. Door hen is dan (in dit geval) het Protestantisme in Schiedam aan dien zelfden historischen vijand verraden Echter schijnen er, hoe gedwee het christ.-hist. „stem vee" hier ter stede ook schijnt te zijn, enkelen geweest te zijn die het wat te walgelijk hebben gevonden zóó met zich te laten sollen, die wat meer beginselvast zijn en meer doorzicht schijnen te bezitten. De advertentie in De Zondagsbode van een groot aantal christ.-hist. kiezers om bij de herstemming den liberaal te kiezen boven den klerikaal, is daarvan 't bewijs Maar de heele zaak heeft berust op 't hooggeroemde christelijke beginsel de katholieken zijn bij eerste stemming gesteund geworden in den naam van Christus en mag nu een liberaal boven een katholiek gekozen worden Teunis van Es wordt door deze „karakterloosheid" en „woordbreuk" zijner „Eendrachts"-vrinden zóó boos, dat-i per advertentie bekend maakt dat-i als bestuurslid 'm smeert, 'n Heele slag voor „Eendracht!" Ook Job Schellevis c. s. doet per advertentie over „karakterloosheid" een duit in 't zakje en laat een door 't bestuur van „Eendracht" onderteekend strooibiljet verspreiden ter aanbeveling van den klerikaal, waarin zelfs de April-staking tegen de liberalen wordt uitge speeld (o, heilige onschulden een heeleboel groote woorden over Oproer, Revolutie, dierbaar christelijk beginsel en Hoog Gezag in voorkomen, 't Heele pamflet getuigt dat-i een oogenblik van „durf" schijnt te hebben gehad In den naam van Christus! Brutaal hebben de leiders der „geloovige" kiezers samengerot en gekonkeld, om het zwarte verbond te doen zegevieren broederlijk hebben zij gestreden met elkaar, die voorheen tegen elkaar vochten als de stembusstrijd is afgeloopen zal de aap uit de mouw komen, zal blijken wat achter 't mooie devies: in den naam van Christus was verborgen, welke adder onder 't gras school. Als straks de wethoudersverkiezing moet plaats hebben, dan zal, reeds nu is dat besloten, de bondgenoot wéér worden in den steek gelaten, wantbesloten is: Mr. Jansen zal worden uitgeworpen (wat we hem wel gunnen) Honnerlage Grete in z'n plaats komen en de daardoor ontstane vacature onderwijs-wethouder worden vervuld door den heer Faure. In den naam van Christus is er een groote komedie gespeeld In den naam van Christus is er gelogen en bedrogen. In den naam van Christus vliegen de broederen van heden elkaar morgen in de haren Maar in den naam van Christus is 't arme, domme volk schandelijk misleid Straks blijkt al dat gedoe, die puf en dat gebluf u „in den naam van Christus" kool geweest te zijn humbug en bombast, slechts gebruikt voor de omhoog- duikelarij van een heerszuchtige richting, die den Christus weer opbergt, zoodra haar plannen zijn verwezenlijkt Gemeen, infaam bedrog Brutale huichelaars wie is jullie Christus De gemeenteraadsverkiezingen zijn ditmaal door een samenloop van omstandigheden ongunstig voor de liberale heeren, in het bijzonder die van Algemeen Belang'\ afgeloopen. Hoewel de candidaten van genoemde ver- eeniging dag aan dag door de eens vrijzinnig-demo cratische Schiedamsche Courant werden aanbevolen, struikelden zij alle op één na, een aftredend lid, de heer J. M. van der Sehalk Jr. Vermelden we daarbij, dat zijn tegencandidaat, de heer A. C. A. Nolet, een grooten voorsprong heeft, en op drie stemmen na reeds bij eerste stemming was verkozen, dan moet er heel wat gebeuren, om den eenigen nog niet heelemaal ge vallen candidaat in den Raad te brengen. En wat voorvalt, is helaas een herhaling van wat we in Schie dam al zoo dikwijls gezien hebben. Een paar voor beelden zullen onze bedoeling verduidelijken. In 1901, bij de algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer, steunde Algemeen Belangden can didaat der Christelijk-Historischen, graaf van Limburg Stirum. Deze werd gekozen door de hulp van „Armeen BelangDe eene dienst is de andere waard, dachten ook de Christelijk-Historischen, en deze steunden daarom een paar weken later de candidaten der liberalen voor den Raad, de heeren de Groot, Vürtheim, Gouka, Loopuit en Visser. Alle vijf liberale heeren werden gekozen. Kort daarop ontstond een vacature in district II, de heer J. M. van der Schalk Jr. werd met de hulp der Christelijk-Historischen met groote meerderheid gekozen. De heeren Schellevis c. s. liepen wat zij loopen konden, om toch maar dien liberalen candidaat gekozen te krijgen. Zij kregen hun zin. Niets echter veranderlijker dan een mensch. Dezelfde heer Schellevis, die toen zoo zijn best deed voor den heer Van der Schalk, bestrijdt hem nu zoo hard mogelijk. De man, die thans onderteekent een strooibiljet, waarin de zinsnede Van u kiezers hangt het af, den vreedzamen strijd te doen eindigen met eene zegepraal voor de positief Christelijke beginselenontzag zich na 1901 niet, den man, dien hij nu tegenwerkt, met alle kracht in den Raad te brengen. Welke beginselen zitten bij zulke mannen voor De uitslag van de stemming schijnt echter bij som mige vrienden van den heer Schellevis kwaad bloed gezet te hebben. Altijd de Katholieke candidaten te hebben tegen gewerkt, en nu ze allen in den Raad te brengen, dat ging boven hun petje. Neen, dan maar liever in het zog der liberalen. Dat was toch nog veel gezelliger, en misschien zekerder voor de toekomst. Je kunt maar nooit weten, zie je. Het begon Zaterdag al. De Schie damsche Courant tenminste sprak toen al van Christelijk- Historische geruchten, om op Van der Schalk Jr. te gaan stemmen. Ah, dachten we, het bloed kruipt toch, waar het niet gaan kan. De Zondagsbode had door een advertentie den heer Van der Schalk Jr. aanbevolen. Uit onverdachte bron kwamen dus de berichten. Maar wat nu volgt, is voor vele kiezers, die zich het vuur uit de sloffen geloopen hebben voor de Christelijke heeren, zeker wel een verrassing. Nu komt tot ons het bericht, dat de Ckristelijk-Histousche broeders den heer Van der Schalk Jr opnieuw in den Raad zullen helpen brengen voor een prijs van ja raadt eens, hard- loopende Christelijke-partij-kiezende kiezers Voor den wethouderszetel van Mr. Jansen. Wordt de heer Van der Schalk Jr. gekozen, dan stemmen de liberale en Christelijk-Historische heeren, samen de meerderheid vormende, den Christelijk-Historischen heer Faure als wethouder. De heer Mr. Jansen, eerst door der Christelijk-Historischen hulp mede in den Raad gebracht, wordt over twee maanden verstooten. Kiezers, walgt ge met ons niet van zulk bedrijf? Wanneer zult ge met ons inzien, dat er eens een groote schoonmaak in het Stadhuis noodig is Eerst dan kunnen zulke dingen niet meer voorvallen. Denkt er eens over na, en zegt nietwat die Moker, dat schend blaadje schrijft, wil ik niet lezen! Neen, hanteert den bezem in eigen omgeving, en ontdoet u van leiders, die zelf nog alle leiding van noode hebben. Op het oogenblik, dat ik dit overzicht schrijft, is het hoofd van de Roomsch Katholieke kerk, de Paus, Gods Stedehouder op aarde, zeer gevaarlijk ziek, zoodat het dan ook best mogelijk is, dat hij reeds gestorven is, als de Moker verschijnt, 't Kan me zoo voorstellen, dat een rechtgeaard, goedgeloovig Katholiek met angst en beven, maar tevens met hoop en verlangen naar ieder bericht omtrent den Paus uitziet, dat zijn geheele le ven, zijn dénken, zijn voélen voor een zeer groot deel wordt in beslag genomen door de telkens terugkeerende gedachte aan dien stervenden Paus. Voor zulke diep voelende Katholieken heb ik eerbied, ik kan ze begrjjpen, ik kan ze zelfs waardeeren, ofschoon ik socialist ben en niet doe aan persoons vergoding. En zulke Katholieken zullen er naar ik hoop en vertrouw ook wel wezen, ofschoon ik er in deze dagen niet zooveel van heb kunnen bemerken. Integendeel heb ik verscheidene zaken gehoord, die mij, die toch werkelijk graag gelooft in de eerlijkheid en de recht schapenheid der menschen, Katholiek of niet Katholiek, die mij, in dat geloof zeker niet versterkt hebben. Zoo wordt er thans met advertenties in Katholieke bladen druk gewerkt voor den verkoop van de kunst beelden van Z. H. Leo XIII. „De voorraad vermindert zeer", schrijft men erbij, m. a w. haast je toch, om er een te koopen, als Leo XIII gestorven is, zal de vraag naar die afbeeldingen zeer toenemen. Voorzie je dus tijdig. Bovendien is er aan dien verkoop nog een loterij vei bonden. Op deze manier wordt dus een stervende Paus ge bruikt als reclame voor een loterij-onderneming. Dat getuigt niet van groote liefde voor het opperhoofd der kerk. Een ander staaltje Hoe dichter bij Rome, hoe slechter Christen, wordt er wel eens spottende gezegd en wanneer men het volgende hoort zou men het waarlijk wel gaan gelooven. Zooals onze lezers wel zullen weten, wordt er een nieuwe Paus gekozen door de 70 kardinalen, dit zijn zjj, die in rang op den Paus volgen. Van te voren weet men haast nooit, wie er Paus zal worden, daar de kardinalen het in den regel niet spoedig eens worden over de keuze. Men kan vermoeden, maar zekerheid heeft men niet. En wat zien we nu in Italië, in't land van den Paus. Daar worden weddenschappen aangegaan op den uitslag der Conclave, (zoo heet die verkiezing). Men (lobbelt daar dus om den nieuwen Paus, terwijl de tegenwoordige te zieltogen ligt. Ook daar dus weinig eerbied, weinig liefde.. En hoe is 't met de kardinalen, de mannen, dié den nieuwen Paus moeten kiezen Tien dagen na den dood of de begrafenis van den Paus moeten zij bij elkaar komen tot het kiezen van een opvolger. Thans reeds, nu de Paus nog leeft, zijn de heeren vergaderd geweest om over de Paus' keuze te beraadslagen. Getuigt dat van veel liefde en eerbied? We zouden zoo nog wel een poosje door kunnen gaan en nog meer ergerlijke dingen kunnen mededeelen, maar het lust ons niet. Wij zijn geen sociaal-demo craten om de verkeerdheden in de Katholieken gods dienst bloot te leggen. We zouden zelfs er over gezwegen hebben, indien er van de zpe van het hier verschijnende Katholieke blad, dat deze dingen even goed weet als wij, wanneer er van die zijde eens een woord van afkeuring gehoord ware. De gemeenteraadsverkiezingen zijn ditmaal met veel belangstelling gade geslagen. Overal bijna zijn door alle partijen alle zeilen bijgezet ieder heeft de aktie ge voerd met al zijn krachten, wantde uitslag nü zou de graadmeter zijn voor de sterkste der verschillende partijen. Of die graadmeter wel zoo bizonder betrouwbaar is?.... Wij zouden het niet durven beweren. Nog altijd viert de reaktie hoogtijd. Nog altijd werkt de terugslag der Aprilbeweging bij zeer velen, die door de nederlaag der arbeiders, arbeiders-beweging en demo- kratie feitelijk als weggevaagd van den aardbodem beschouwen. t Is nu eenmaal gemakkelijker den overwinnaar te huldigen, dan den verslagene trouw te blijven. Men is vaak zeer vatbaar voor ontmoedigingen vandaar dat voor ons de uitslag der verkiezingen niet zulk een betrouwbaren graadmeter is als anderen wel willen opgeven, want, al is voor ons het behaalde stemmen- cijfer verre van ontmoedigend, ja, zelfs héél bevredigend, heilig zijn wij overtuigd als niet de verkiezingstijd juist nü had plaats gehad, als de reaktie wat meer tijd ge laten was, uit te werken, het aantal stemmen op onze kandidaten uitgebracht, was enorm grooter geweest. Doch zelfs onder onze partijgenooten is de verslapping nog merkbaar, er had harder gewerkt kunnen en moeten worden. Voor onze partijgenooten een les voor een volgende keer voor de tegenpartijen een wenk niet te vroeg, 't hosanna te zingen. Over 't algemeen zijn 't de liberalen weer, die klappen hebben gekregen. Wonder is dit niet wij weten sinds lang het liberalisme ten doode opgeschreven en vinden er heusch niet zooveel aan verbeurd. Al zijn de liberalen volgens velen onze stamvaderen, bizonder veel achting voelen we niet voor hen. Het zwarte verbond heeft hier en daar succes gehad onder de leuze: tegen de demokratie (in 't bizonder socïaal-demokratie) hebben dominé en pastoor hun vol gelingen opgetrommeld. Straks mag men elkander weer in 't haar vliegen, op 't oogenblik geldt het een strjjd tegen het roode spook, en broederlijk gearmd gaan de tuiniers uit 's Heeren wijngaard, de predikers van Liefde, Waarheid' en Rechtvaardigheid, ten strijde! De brandkastbeschermd door bijbel en wierookvat

De Moker | 1903 | | pagina 2