No. 21. ZATERDAG 25 JULI 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der SociaaSdemokratische Arbeiderspartij Vrijheid. Ook coöperatie? ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j - vooruiti)etaling. franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONSTANT IA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. jr Bij abonnement belangrijke koiffog. Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in "net bezit der Redactie zijn. „Wij willen rechtvaardigheid en vrijheid," riep 'n vrijzinnig-democraat op een onzer vergaderingen ter gelegenheid van de gemeenteraadsverkiezingen. De recht vaardigheid bleef verder rusten, maar de vrijheid, daar zou 't treurig mee gesteld zijn, wanneer de sociaal democratische invloed de overheerschende werd, wan neer ten slotte de productie-middelen in één hand zouden vereenigd zijn. 't Ging hier over economische vrijheid van den arbeider. Zijn toestand zou verschrik kelijk zijnhij zou zijn vrijheid volkomen missen en daaraan zou geen ontkomen zijn, juist door de alge meen-geldigheid van bepalingen en verordeningen, waar van de naleving gecontroleerd zou worden door één centraal gezag. Zoo was de korte inhoud van de argu mentatie. Er had bijgevoegd kunnen worden, wat gewoonlijk geschiedt, dat politieke onvrijheid den mensch slechts gedeeltelijk treft, terwijl economische onvrijheid den mensch in al zijn uitingen belemmert, den geheelen mensch van zijn vrijheid berooft. Waar komt echter deze heele kwestie op neer? Hoe is de toestand nu De arbeider heeft nu afgezien van het feit, dat lid zijn eener samenleving noodwendig vrijheidsbeperking meebrengt de vrijheid, zijn brood heer of werkgever te verlaten, wanneer het hem niet langer bevalt, en te trachten, elders werk te vinden. In dit laatste toevoegsel ligt evenwel het zwaarte punt. De toestand in onze geordende maatschappij is zóó, dat werkloosheid regel is. Er zijn altijd meer arbeiders, die zich aanbieden, dan plaatsen, die te ver vullen zijn. De vrees van niet te kunnen vinden, van werkloos te worden, het hongerspook dus, bindt den arbeider aan de onderneming, die hij misschien liefst zoo spoedig mogelijk zou willen verlaten. Waar is de vrijheid xan den arbeider? Hij wacht en zucht onder zijn niet zelf gekozen juk, tot hij door slapte, door invoering van machines, faillis sement enz. op straat wordt gesmeten, liever, dan van zijn zoogenaamde vrijheid gebruik te maken. Vreemd, dat de vrees voor vrijheidsbeperking van den toekom- stigen arbeider belet te zien de diepe slavernij, waarin hij nu leeft. De economische toestand legt dus de vrij heid van den arbeider aan banden, niet de sociaal democratie, ook niet in de toekomst. Volgende de richting, die de economische ontwikkeling gaat, is het dwaasheid, den arbeider vrijheid voor te spiegelen, maar wèl is het mogelijk, de verhoudingen zóó te wij zigen, dat de beperking der vrijheid minder wordt gevoeld. In deze maatschappij ziet de arbeider bevoor rechten, die hun werkkring kunnen kiezen, die hun arbeid beginnen, als zij er zin in hebben, die eindigen, als het hun lust, menschen, die economisch in betrek kelijke vrijheid leven. De tegenstelling met hun eigen lot is werkelijk een geestelijke marteling en die vervalt in een maatschappij met gelijke rechten en gelijke be langen voor allen. In deze richting sturen de sociaal democraten, omdat het gansche maatschappelijke ont wikkelingsprobleem dien weg wijst. Geen gedwongen verhoudingen dus tusschen arbeider en kapitalist, die behooren elk afzonderlijk tot een klasse met tegenstrijdige belangen, maar daarvoor is de plaats der verhouding van gelijkberechtigde leden eener gemeenschap, arbeidende voor dezelfde belangen. Dat dit een socialistisch droombeeld zou zijn, of, zooals de geliefkoosde uitdrukking der Schiedamsche vrijzinnig-democraten luidt, een socialistisch dogma, worden weersproken door het werken der vakvereeni- gingen. Wanneer de vrijzinnig-democraten aldus redekavelen, dient er op gewezen, dat aan dergelijke bewijsvoering een sterk sprekend individualisme tea grondslag ligt. De redeneering, die deze heeren volgen, is dezeIk zon er voor bedanken, onderworpen te zijn aan de regelen en verordeningen, die over mijn hoofd worden uitge stort. Ik zou de vrijheid van mijn persoonlijk inzicht in vele gevallen niet willen prijsgeven, enz. Altijd is haa uitgangspunt of punt van waardeering hun eigen dier baar ik, samengesteld uit de diverse meeningen en gevoelens. Aldus redeneerend, kan men zichzelf waarschijnlijk wel het epitheton vrijzinnig, maar zeker niet dat van demokratisch toekennen. Vrees voor de vrijheid betee- kent dusvrees voor ónze vrijheid, voor de vrijheid, zooals wij, vrijz.-democrdie verstaan. Het on-demo- kratische zit bij die menschen in het negeeren van het gemeen overleg, in het huldigen van den kliekgeest. De vakvereeniging, de kleine dwangstaat, zooals het zou kunnen heeten in vrijzinnig-demokratischen mond, is de duidelijke weerlegging van de vrijheids-vrees theorie. De vakvereeniging toch regelt bij gemeen overleg loon, arbeidsduur, rusttijden, overwerk, Zondagsarbeid, stukwerk, leerlingschap en zelfs de verhouding tot de patroons, dat alles zeer nauwkeurig, en welke arbeider beschuldigt zijn vakvereeniging van tyrannic, van in grijpen in zijn persoonlijke vrijheid? Die eischen ont wikkelen zich uit de toestanden, zooals de taktiek, 0111 ze doorgevoerd te krijgen. De vakvereenigingsmannen zien de noodwendigheid, om die eischen te stellen, groeien onder hun eigen oogen, er is geen gedachte bij hen van vrijheidsbeperking, oftidat het instellen van een bepaalde regeling geworden is tot hun inzicht. De klasse der nitgebuiten heeft alles te winnen bij het invoeren van regel en orde, de klasse der uitbui ters heeft, naar zij meent, veel zoo niet alles te ver- De onvrijheid in de toekomst zal de arbeider minder gevoelen dan de onvrijheid van nu, maar een enorm voordeel komt er bij. Wanneer orde en regel de stel selloosheid van uw vervangen zullen hebben, wanneer het socialisme zal hebben gezegevierd, dan wil dat ook zeggen, dat geen arbeidskracht meer zal verspild wor den, dat de arbeidstijd aanmerkelijk verkort zal wor den en dat de arbeider den tijd heeft, zich te ont wikkelen. Alle pogingen, dat nu te bereiken, ontwikkeling van den arbeider nl., zullen weinig of geen succes hebben door het gemis aan vrijen tijd. Slechts een kleine groep arbeiders zullen een zeer matig gebruik kunnen maken van instellingen, welke dit doel beoogen. Het socialisme eerst zal brengen gelijke voorwaarden tot de ontwikkeling van allen, een maatschappij op on eindig hooger zedelijk peil dan de huidige. Waar komt dus die vrijheidsvrees op neer Dat in de socialistische maatschappij de onvrijheid van den arbeider bestaat in het vrij komen van een moordend langen arbeidsduur, dat hem daarmede de vrijheid is gegeven, zich te wijden aan wat hem 't meest verheft. Voor de middenstanders, die in de Sociaal-domocratie haar grootste vijand zien, omdat zij zich ook dooi de Coöperatie strijdmiddelen wil verschaften, kan het volgende een nuttige les zijn. Er blijkt al weer eens afdoende uit, dat niet de arbeiders den middenstand het leven lastig maken, maar dat juist het groot-kapitaal een geweldige, steeds sterker wordende druk op dezen stand gaat oefenen. Niemand minder toch, dan de directie der H. IJ S. Mij. gaat onder haar personeel een Coöperatie stichten. Daardoor wordt de koopwaarde van de loonen van het personeel verhoogd. Voor hetzelfde bedrag kan men immers een grootere hoeveelheid waren ontvangen. Die feitelijke loonsverhooging komt evenwel niet uit de zakken der patroons, maar het is de winkeliers- stand, die door de oprichting dezer Coöperatie weer veel klanten zal moeten missen en die dus bloeden moet Opgelet, winkeliers! Wat hier de directie dei- H. IJ. S. M. doet, gebeurt overal. Het groot-kapitaal drukt U harder dan alle arbeiders gezamenlijk! Maar ook de arbeiders kunnen hier iets leeren, wan neer ze letten op de bedoeling, die de patroons hier met het oprichten der Coöperatie heeft. zoozeer voor den arbeider als wel voor den patroon. Immers zal het personeel door dezen Coöperatiebond vaster dan totnogtoe aan zijn patroon, de H. IJ. S. M. geklonken worden. De vrijheid van handelen van den arbeider wordt door dit soort van Coöperatie juist belemmerd. Een tweede bezwaar is, dat iedere arbeider, die uit deze Coöperatie zijn benoodigdheden betrekt, nu niet in de gelegenheid is, om zich aan te sluiteu bij de be staande Arbeiders-Coöperatie's, die van hun winst een deel afstaan om de arbeiders in hun maatschappelijken strijd tegen het kapitaal te steunen. Zijn toetreden tot deze patroons-coöperatie maakt het hem dus onmogelijk, zich de wapenen te verschaften in den grooten strijd, die hij met zijn kameraden moet voeren. Inplaats van de wapenen, waarmede hij zijn vrij making moet bevechten smeedt deze coöperatie de cetenen, waarmede zijn onderdrukking zwaarder en langduriger zal worden gemaakt. Op deze wijze worden de arbeiders van de algemeene arbeiders-beweging afgesloten Dat de Directie nogal wat van plan is met de nieuwe stichting blijke uit het volgende: De organisatie zal bestaan uit: 1Verbruiksvereeniging (kruidenierswaren, huishoud- artikelen, kleeren, voedingsartikelen, brandstoffen). 2. Spaar- en Voorschotskas. 3. Uitzetfonds voor in het huwelijk tredende dochters der leden, voor in een ambacht gaande zoons der leden. 4. Ziektefonds (voor gezinnen der leden, omvattende betaling van dokter, apotheker, verpleegster, en even- tueele hulp in de huishouding). 5. Ondersteunings-fonds bij ziekte der leden, met het doel aan het door ziekte getroffen personeel eene onder steuning te verstrekken boven en behalve de uitkeering, welke in zoodanig geval van de maatschappij wordt ontvangen. 6. Herstellings-Instelling. Het plaatsen va,n herstel lend personeel en herstellende vrouwen en kinderen in bestaande herstellingsoorden. Wellicht later het inrichten van zeer eenvoudige eigen herstellings-oorden (aan zee en boschstreek) voor herstellend personeel, herstellende vrouwen en kinderen. 7. Vakantie-Instelling voor zwakke kinderen der leden en eventueel voor leden met hunne gezinnen. 8. Begrafenisfonds. Uitkeering van kosten der be grafenis van vrouw en kinderen der leden. 9. Weezen-verzorging. Het verleenen van hulp bij de verzorging van weezen of halfweezen van in dienst omgekomen personeel. 10. Woning-Instelling. Het stichten van goedkoope woningen op plaatsen waar zulks noodig en mogelijk is. 11. Onderwijs-Instelling. Vakonderwijs, herhalings- onderwijs, voorbereiding voor examens der Maatschappij. 12. Instelling tot ondersteuning bij buitengewoon onderricht. Het geven van een vrij-plaats of het ver strekken van financieelen steun bij het verkrijgen van eene plaats aan kinderen der leden op ambachtsscholen, huishoudscholen, tot opleiding van dienstboden, studie beurzen op H. B. S. of andere scholen. 13. Bibliotheken. Op bijv. drie plaatsen van het Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappjjnet, waaruit alle leden, op welk station ook, boeken kunnen leenen. 14. Instellingen tot ontspanning. Een muziekkorps, bijv. op drie plaatsen van Hollandsche IJzeren Spoor- weg-Maatschappij-net, plaatselijke zanggezelschappen, plaatselijke of gewestelijke tooneelvereenigingen, organi- seeren van populaire voordracht-avonden in verschillende plaatsen, reis-kombinaties in verloftijd, enz. 15. Instelling tot lichamelijke ontwikkeling, Plaatse lijke sportgezelschappen. 16. Het uitgeven van een algemeen orgaan, zoowel voor vak-doeleinden als ter bevordering van den werk kring der hoofd-vereeniging en der onder-vereenigingen. Men ziet, er zijn grootsche plannen. Geen middel laat het kapitaal onbeproefd om den arbeider af te houden van zijn strijd om lotsverbetering. En wat doen de arbeiders? Zien zij reeds in, dat er wat gedaan moet worden om te komen tot andere MOKER ll6Z6D. AdU - 7

De Moker | 1903 | | pagina 1