Zou het waar zijn? Uitzuigerij door de Gemeente. Buitenlandsch Overzicht, BINNENLAND. toestanden, tot een menschwaardiger bestaan, tot meer invloed op den gang van zaken in staat en maat schappij? Ket ware te wenscken! Kameraden opent de oogen! Ge ziet, ge ondervindt het, dat men dadelijk gereed is, U aan banden te leggen, bij de geringste uiting van Uw kracht! Alle middelen worden daartoe aangewend, zelfs die van den nieuweren tijd, zooals de Coöperatie, worden niet versmaad. Maar weest gij verstandig en versmaadt dit middel ook niet, om Uw positie minder onhoudbaa'der te maken. Steunt de bestaande Arbeiders-Coöperatie. Treedt toe als lid en toont daardoor, dat het U ernst is met de groote arbeiderszaak en ge ook in het maatschap pelijke steeds wilt „Altijd Voorwaarts". Men fluistert, dat A. C. A. aangemoedigd, door zijn succes, zich in 1905 gaarne beschikbaar zal stellen als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Men fluistert, dat Job Schellevis en Teun van Es zich zielen aanmelden voor het lidmaatschap van de kies- vereeniging „Recht, plicht en orde." Men fluistert, dat A. C. A. N. benoemd is tot Eerelid van de Christelijk-Historische Kiesvereeniging „Een dracht." Men fluistert, dat de Wilhelmina-molen niet door de Gemeente gekocht zou zijn, wanneer de Wethouder Honnerlage Grete van plan was geweest, te gaan ver huizen. Men fluistert, dat er een Spoedvergadering van den Raad zal gehouden worden, om de concessie-voorwaarden van de Schiedamsche Tramwegmaatschappij te herzien. Men fluistett, dat er weer een Directeur van Gemeen tewerken komen zal. Zou het waar zijn Toen onlangs in den Gemeenteraad het adres van 't bestuur der vereeniging S. A. Vernède, aan de orde kwam, om uitbetaling van 3 maanden salaris bij 't over lijden van gemeente-ambtenaren en bedienden aan hunne nagelaten betrekkingen, was het de heer P. C. M. Jansen vooral, die bang was in deze te ver te gaan. Hij zou het verschrikkelijk vinden als nichten en neven met de huit gingen strijken. De heer Lagerweij waagde het nog verder te gaan. Hij moest verklaren dat er in Schiedam zulke goede tractementen worden uitbetaalddat ieder der ge meente-ambtenaren best een levensverzekering kan sluiten. Om nu even te laten hooren welke goede tracte menten in Schiedam worden uitbetaald aan gemeente werklieden, zullen wij het volgende aanhalen. De werklieden der vnilnisstaal moeten ieder op hun beurt een nacht dienst doen als stalwacht. Dit is voor elk circa éénmaal per week. Nu zou men zoo denkennou dat is zoo erg niet, want op den dag kunnen ze uitslapen en bovendiennachtwerk is dubbel geld. Mis hoor, zoo scheutig is onze gemeente niet. Luister! Wanneer zoo'n man 'snachts heeft dienst ge daan, moet hij toch op den dag ook werken. Waarom niet? 't is immers maar een arbeider of werkdier beter gezegd. Kijk dat noemen wij verschrikkelijk, mijnheer P. C. M. Jansen. Maar er wordt een flink salaris voor betaald, zie jeHoeveel er voor betaald wordt Vijftig centen, zegge 50 heele centen voor een heelen nacht dienst. Cwoede loonen nietwaar mijnheer kagerweij O zat er een arbeider in den Raad, dan kon hij ook hierin zijn stem laten hooren. Nu dit niet zoo is, zullen we hopen, dat de heer.... JLagerweij daarover zich eens in zal spannen, dat zou beter zijn dan zich moeilijk te maken over de uitspraak van het woordje mij of mayn. Alleen het verval, dat maakt het loon goed bij de gemeente. Zoo was er laatst iemand, die een pakje haarspelden vond op de staal en stak dit in z'n zak. Direct kreeg die man een dubbeltje boete. Weer een ander moest dezelfde boete betalen, omdat hij een bosje peenlof mee nam voor z'n konijnen. Mooie toestanden hé De Paus Leo XIII is dood. De man had een geze- genden leeftijd bereikthij was 93 jaar. Zooals ieder oud mensch had ook Leo XIII de gebreken en kwalen, die de ouderdom meebrengt. Hij was al enkele jaren, wat men noemt, sukkelende. Natuurlijk werd dit net zoolang als maar eenigszins mogelijk was door de katholieke toonaangevers tegengesproken. Kwam er een bericht de wereld in, dat de Paus weer „dit" man keerde of „dat" voelde, direct waren er tien andere berichten, die inhielden dat de Paus in blakenden wel stand verkeerde of als men 't toch niet heelemaal kon loochenen, dat Z. H. slechts licht verkouden was, of dat de stoelgang niet was zooals het behoorde. Het schijnt, dat men van meening is, dat een zeer hoog geplaatst persoon behalve zooveel andere dingen ook nog dit voorheeft op gewone stervelingen, dat „ziek- zijn" voor hem tot de onmogelijkheden behoort. Zoo stellen sommigen het tenminste voor. Een week lang ongeveer, verwachtte men haast elk oogenblik de doodstijding van dezen Kerkvorst. Sommige personen, voor wie aan het sterven van den Paus, belangen verbonden zijn, hebben daardoor een tijdige waarschuwing gehad, om toch vooral goed om die belangen te denken. Zooals we de vorige week al meedeelden waren de kardinalen, die een nieuwen Paus moeten kiezen, daarom allen reeds naar Rome gekomen en hadden ze ook reeds geconfereerd met elkaar, wat we toen meteen als „oneerbiedig" hebben gekwalificeerd. Behalve de kardinalen waren er echter nog anderen die hun maatregelen reeds getroffen hadden. Zoo had men uit Rome ook al een Duitsch professor ontboden, die de eer zal hebben den Paus te balsemen. Zooals men ziet, men is daar in Rome zeer zorgzaam. Een broer van den Paus, die niettegenstaande de hooge waardigheid van Leo XIII altijd broer is ge bleven, was ook al naar Rome gekomen, om zijn deel van de erfenis op te eischen. Hij voorziet zeker, dat dit wél zoo maar in een vloek en een zucht zal gaan en dat de kerk hem wel het een en ander zal betwi-ten. Hij heeft zich ten minste al van een advocaat voorzien en wel van een zeer bekend sociaal-democraat, 's Pausen broeder schijnt dus zelfs wat rood op de graat te zijn. We hopen dat de man zijn wettig deel zal krijgen, dat geen peulschilletje zal zijn; want Leo XIII heeft er slag van gehad om zich schatten te verwerven. Wat den dood van den Paus in de Katholieke poli tiek zal teweeg brengen is natuurlijk nog niet met zekerheid te zeggen, maar er is alle reden om aan te nemen, dat de opvolger van Leo XIII in 't zog van zijn voorganger zal varen. De taktiek van Pius IX, den voorgaanden Paus, die de wereldlijke macht der kerk wilde handhaven en uitbreiden, heeft zulke bedroe vende resultaten gehad voor de katholieken godsdienst in 't algemeen, dat 't van 't standpunt van Leo XIII heel goed gezien was, om die wereldlijke macht maar te laten voor wat ze is en zich met hand en tand aan de kerkelijke macht te houden. En dank zij die taktiek is de katholieke kerk bijna overal in aanzien en macht gestegen. We behoeven alleen maar naar ons eigen land te zien, waar drie katholieke ministers aan het roer zitten, om hiervan overtuigd te worden. Wel zijn die resultaten niet door eigen kracht ver kregen, wel heeft men er zijn katholieke beginselen, die van ouds vijandig waren tegenover de Hervormden bij ingeschoten, maar, en dat is het voornaamste voor de Kruisbelijders, de Kerkbloeit. Er gaan in ons klein en geliefd en veel-bezongen vaderlandje nog wel dingen om, die men nu maar zoo niet in iedere courant leest en die, als men ze leest, ons vaak zóó ongeloofelijk voorkomen, dat we als eenige waarheid uit de mededeeling putten, dat de courant een laster- en schendblad is, een vuilnisbak voor de een of ander die z'n tegenpartij eens 'n hak zetten wil. Als er gesproken wordt over het „Jeneverkatlio- licisme" in onze zuidelijke provinciën, dan kijken in onze streken de menschen je aan met oogen die dui delijk genoeg vragen„belje me nou, of hoe zit 'tEn vooral als wij het zeggen, of dat het in onze bladen staat, dan wordt de waarheid ervan nogal flink in twijfel getrokken. De menschen hebben gelijk, dat niet-vertrouwen moeten ze ons nog maar niet te veel, asjeblieft heelemaal niet, schenken. Vooral in Schiedam wordt 't de lui nog-al duidelijk gemaakt, wie wèl en wie niet te vertrouwen is. De laatste verkiezings campagne heeft daaraan krachtig meegewerktwie beweren zou dat er een volks-verneukerij op groote schaal heeft plaats gehad door de „geloofs"-partijen, die liegt hetAan dien kant is men toch zóó van rechtvaardige waarheid, en liefderijke barm hartigheid doortrokken, dat je die luidjes je belangen wel kunt toevertrouwen, en rustig je hoofd terneerleggen. Maar anders is 't nog daar in dat zuidelijke Neder-, land, in 't bizonder in Limburg. Daar wordt de ver kiezingsstrijd niet gevoerd in vergaderingen of anderszins, maarin de kroegDe candidaat, die de meeste borrels schenkt, hij is de man, die zegevierend uit de stembus te voorschijn komt. Reeds vroeger hebben wij gewezen in ons blad op de walgelijke en meer dan schandelijke tooneelen, welke bij zoo'n verkiezing-zuippartij voorvallen, van welke gelegenheid zelfs kinderen „profiteeren," dochwij komen nu eenmaal uit 'n rare hoek, en aan alles, waar wij mee komen aandragen, is een bizonder luch-i; wij zijn nou eenmaal doorvreten van papenhaat en op 't gebied van lasteren niet de minste. Dit alles weten we, en in 't besef van onze zonden, buigen we meestal deemoedig het hoofd. Doch wat be treft de schoremerij in 't Limburgsche, daarmee heeft onze laster-vaardigheid niets uitstaande, want we staan daarmee in zeer geacht gezelschap. Bijna de geheele burgerlijke pers heeft er ditmaal wel nota van willen nemen uitgezonderd de klerikale bladen. Zelfs ons eerlijk Nieuw Schiedammertje heeft er over.... gezwegen als een mof. Wij willen voor 't oogenblik er echter ook niet breed meer over uitweiden, doch slechts uit de jongste campagne één feit halen, dat nogal tameljjk spreekt vóór brutaliteit tegen zedelijk hoog-staan. De heer Henri Beckers, ongekozen kandidaat te Sittard, schrijft in den N. L. Koerier. „Bij deze breng ik mijn welgemeenden dank aan heeren kiezers, die mij zoo vrijwillig met hun stem vereerden, en houd mij tevens aanbevolen bij een eerstvolgende verkiezing. Streng heb ik mij gehouden aan het hoofdartikel van de Limburger Koerier van 2 Juli jl. 1), doch kan dezen maatregel niet aanbevelen om gekozen te worden: dus een goede les voor een volgende verkiezing." 't Katholieke Limburg, toch van alle socialistische pestpokken vrij, waar pastoortje nog zoo'n onbeteugelde macht heeft, 't schijnt op zedelijk gebied duizelingwekkend hoog te staan In Gorinchem echter is 't beter gesteld. Daar is niet het katholicisme overheerschend. Daar zijn we anti- revolutionairrrrr, m'nheerAsjeblieft hoorAldaar echter zijn bij de gemeenteraadsverkiezingen de aftre dende anti-revolutionairen door de liberalen geklopt. Toen nu een fanfarecorps 's avonds een optocht hield, liet de gevallen kandidaat Morten een zijner arbeiders, die meeblies, wegroepen met de boodschap, dat als hij nog langer voor zijn tegenstander blies, hij ontslagen zou worden. In 't vrije Nederland is het toch heerlijk wonen Ieder die op dezen heer Morten stemde, kon overdag gratis bier bekomen. Geen katholiek glas jenever, maar een echt onver- valscht glas anti-revolutionair bier. Uit één wo'tel des geloofs Naar aanleiding van het verbod van de direktie der Holl. Spoor aan haar personeel Het Volk en het Volksdgbl. te lezen op kantoor, loods of werkplaats, schrijft het Weekblad voor het Spoorweg-personeel „Voor hen die het nog niet wisten blijkt daaruit weer dat het niet meer de heer Van Hasselt is, als op 30 Januari, maar de heer Nierstrasz, die de teugels voert. Op 30 Januari, toen de staking was uitgebroken, hoorde noch zag men iets van deze ouden, stuggen en kleinzieligen man. Bij de konferentie van het hoofdbe stuur met den Raad van Administratie was hij dan ook niet tegenwoordig, wat aan het goede en snelle verloop der zaak ten goede kwam. Maar nauwelijks was die beweging achter den rug en moesten er maatregelen genomen worden om het personeel tot een tweede staking te dwingen of dezelfde man die vroeger door zijn kortzichtigheid zooveel had bijgedragen om het personeel tot vertwijfeling te brengen trad op en schoof den heer Van Hasselt op zij. Wij hebben wij willen het hier ronduit zeggen juist in de dagen van strijd die achter ons liggen, de overtuiging gekregen dat de heer Van Hasselt is een nobele, edeldenkende figuur, maar niet krachtig genoeg om zich te verzetten tegen de wraakmaatregelen door de heeren Westerwoudt, Roëll en Nierstrasz be volen, daarin krachtig gesteund door den minister De Marez Oyens. Want dit moet ook vastgesteld blijven tot meerdere schande van ons knevelwet-ministerie Het is mede op verlangen van onzen christeiijken minister de Marez Oyens dat de Maatschappijen zich verbonden hadden om bij het uitbreken van de tweede staking de leiders en hen die op den voorgrond waren getreden, te ontslaan. Slechts op die voorwaarde was de minister bereid zijne medewerking tot het nemen van wraak vo>r 31 Januari te verleenen. Als de geheime dossiers en de verslagen van de aan het ministerie gehouden confe renties eens uit de brandkasten van de beide secreta rissen der maatschappijen, de heeren Van der Wijk en Beyen, te voorschijn werden gehaald en openbaar ge maakt, dan zou men verbaasd staan over den „chris teiijken" geest der Regeering, welke daaruit sprak! En aan wien kan men het uitvoeren van die wraak maatregelen beter toevertrouwen dan aan den heer Nierstrasz Bij hem was niet het gevaar te duchten, dat hij zijn gevoel liet meespreken, zooals dat bij den heer Van Hasselt het geVal zou zijn. Men lette slechts op, hoeveel meer er bij de H. IJ. S. M. ontslagen zijn, dan bij de S. S. En hoeveel meer wraak daar ook nu nog wordt ge oefend. Van eene naleving van art. 113 A. R. D. is geen sprake meer, zij durven toch immers niet te klagen sfc 1). Waarin een raad de jenever-tapperij buiten 't spel te laten. (Red. Muher.)

De Moker | 1903 | | pagina 2