Botterdamsche Bestuurdersbond Ons Politiekorps, Uit de Bakkers-beweging. Schijn bedriegt Drankmisbruik en Tering. l)e Uitslag van de Verkiezing. De meerderheid is ongerept. Algemeen-Kiesrecht. Staking. (FEDERATIE VAN 51 VEREENIGINGEN). Aan de Vak- en Algemeene Arbeiders- Vereenigingen in Zuid-Holland. KAMERADEN, Evenals het vorige jaar, heeft ook dezen zomer de Rotterdamsche Bestuurdersbond weder georganiseerd een Meeting voor Vakorganisatie in de open lucht, waaraan verbonden zal worden een OPTOCHT MET MUZIEK EN VAANDELS. Van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam is de vergunning weder verkregen deze meeting te houden op liet prachtige terrein Schuttersveld aan de Linker Rottekade, dezelfde plaats waar ook het vorige jaar de meeting heeft plaats gevonden. De meeting zal plaats hebben op Zondag' 26 Juli a.s. en dus al zeer spoedig. Wij noodigen alle Arbeidersorganisaties, Vakvereeni- gingen, Bestuurdersbonden en Plaatselijke Arbeids-Secre- tariaten dringend uit, om deze Meeting te bezoeken en te maken tot eene provinciale demonstratie voor de Vakorganisatie Laat men spoedig boottochten organiseeren, of op wekken tot trein-bezoek. Van alle kanten moeten de bezoekers toestroomen, om dezen dag te maken tot een grootschen dag. Voor de namen der sprekers zie men de groote biljetten. Vooruit mannen, nu allen aan den arbeid voor de meeting. Allen den 26sten naar Rotterdam. Hoe méér, hoe beter Namens het Bestuur, H. SPIEKMAN, Voorzitter. Ooieva arstr. 8. L. SCHOTTING, Secretaris. Onze orde-mannen zijn in 't genot gesteld der zwaren helm gedurende de warme maanden te verwisselen met het lichter en luchtiger hoofddeksel: pet. Wie ooit zoo'n glimmend (grimmend?) hoofddeksel op z'n hoofd getorscht heeft, zal de waarde beseffen welke onze dienders aan de gunstige verandering hechten. Nog iets goeds is, dat ze de in de kermisweek verspeelde vrije dagen inhalen mogen, iets wat nog nimmer ge beurd is. Flink zoo. Men gaat dus nota nemen van de grieven en wenschen der ondergeschikten, 't Begin is er nu en alles kan niet ineens. Ook Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd maar zoo zachtjes aan (niet al te zachtjes) denke men eens om de te lange dienst- dagen, de te uitgebreide routes, de te weinige vrije dagen, de te lage loonen En inferieure suprieuren Ah, kom, waar een wil is, is een weg, en met wat goeden wil kan er voor onze agentjes nog veel gedaan worden. Dat zal je zien. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal op Dinsdag 28 Juli, des avonds te 8 ure, in 't Verkoop- lokaal aan de Lange Haven door de afd. Schiedam van den Bakkersgezellenbond een openbare vergadering wor den gehouden, waarin de heer J P. A. ten Boekhorst van Amsterdam het wetsontwerp op arbeids- en rust tijden in broodfabrieken en -bakkerijen alsmede het verbod van nachtarbeid, zal behandelen. Dringend wekken wij onze lezers op, deze hoogst belangrijke vergadering te bezoeken. De toestanden in het bakkers-bedrijf, zoo diep, zoo in-trenrig, waar overmatig langen arbeidsduur en zwaren arbeid de bakkersknecht verstompt, demoraliseert op de ergste wijze, hem aftakelt, op reeds jeugdigen leeftijd, maakt tot menschelijke ruïne, die nooit gekend heeft te leven, doch alleen weet van zwoegen en ploeteren voor een hongerloon hij, de man, die ons allen van eten voorziet, zelf ontberend vaak, heel vaak, het aller- noodigste voedsel zelfs ten val gebracht, stompzin nig gemaakt gelijk het dier, verdomt door 't zeven maal zevenmaal vervloekt monsterde nachtarbeid, bij ons, Schiedammers, maar al te goed bekend, ook hij, de bakkerij-slaaf, worstelt om z'n mensckenrechten, strijdt voor betere levensvoorwaarden. Door organisatie is voor hem veel, doch niet alles te krijgen vak actie alleen is in het bakkersbedrijf niet machtig de vele misstanden op te heffen. En nu onze regeering van zins is, voor het bakkers bedrijf een wet te maken, streeft de Bakkersgezellen- bond er naar, invloed daarop uit te oefenen en het ontwerp zoo goed mogelijk als wet te verkrijgen. Daar voor is hun agitatie daarvoor is bovengemelde ver gadering. Moeten wij hen niet helpen? Moeten wij niet allen hun vergadering bezoeken? B. en W. geraakten zoo langzamerhand in ongenade bij de Schiedamsche bevolking vanwege het hooge pro cent dat men op de inkomstenbelasting hief. Het vorige jaar was dat nota bene 4.5 (Als bewijs hoe onze Schiedamsche pers maar raak schrijft, diene, dat de beide Schiedammers, die toch beter moesten en zeker konden weten, eerst meedeelden, dat dit het vorige jaar 4 35 was). Men voorzag dat dit ll0£ hooger zou worden en daarom heeft men naar een middeltje omgezien, dat het zou verlagen en dat de menschen toch meer zou laten betalen. Dat middeltje hebben B. en W. gevonden (en de Raad heeft dit aanvaard) in een nieuwe klasse-indee ling, die we al eens meer in de Moker hebben onder handen genomen. Men betaalt nn volgens die nieuwe indeeling spoediger dan men dit vroeger deed. De menschen met inkomens van even boven de f 400 worden er in de eerste plaats door getroffen, terwijl men verder voor een denkbeeldig inkomen kan hebben te betalen, daar als grondslag voor iedere klasse wordt genomen het gemiddelde van de klasse, waarin men is aangeslagen. Alleen de groote inkomens zullenwat de verhooging betreft, er goed afkomen, daar het nu vermindert. Sommigen zullen zelfs minder te betalen hebben. De arbeiders in de eerste plaats worden er de dupe van. Daarvan kan niet genoeg worden gehaald. Eerst schoolgeld, nu belasting. Ja ja, men weet wel aan centen te komen, en B. en W. zijn wel goede financiers. Enfin, daarvoor hebben we ook iemand, voor Wethouder van Financiën, die kassier en advocaat is. Beter kan het al moeilijk. De menschen, die zicli echter al blij gemaakt hebben, toen ze van verlagen van het hoorden, hebben zich echter ve:heugd met een doode musch. Schijn bedriegt. Den Hoofdingenieur Putzeijs te Brussel, werd in dit voorjaar door den hooge Gezondheidsraad van België opgedragen een staat van kosten in te dienen voor de oprichting van Sanatoria's voor onbemiddelde longlijders. De personen uit de arbeidende klasse die jaarlijks in België aan deze vreeselijke ziekte bezwijken, zijn ruim 12000 tusschen de 20 en 30 jaar. Hij komt nadat hij zijn berekening gemaakt heeft tot de conclusie, dat ge stichten en Sanatoria's niet in staat zijn, het sterfte cijfer te doen verminderen, de oorzaak der ziekte, tast men er niet door aan, want de oorzaak is het gebruik en misbruik maken van alcohol. Wanneer men nu weet dat wat hierboven geschreven staat voor België, in gelijke mate geldt voor Nederland, zou dan niet elk gedwongen worden den strijd tegen koning alcohol, den bewerker van al deze ellende te aanvaarden Het is koning alcohol die hier dit moordend vernielingswerk verrichthet is koning alcohol, die in België zoowel als in Nederland jaarlijks 12000 jonge menschen vermoordt. NeenWij zijn het volkomen met Putzeijs eens, daar helpen geen artsenijen of sanatoria's voor, daar staat alles bij stil, want alles wat men buiten de oorzaak aantast en tracht te herstellen, zijn hulp middelen en kwakzalverij, Wil men de oorzaak van die ziekte bestrijden, die zeker voor 90% komt voor haar rekening, bestrijdt dan het gebruik van den alcohol, dan bestrijdt gij de oorzaak. Ik wil hiermede niet zeggen dat men zijn steun moet onthouden aan de bestaande sanatoria's of aan de menschen met die sleepende ziekte behept, neen, ook die taak verdient den lof die haar toekomt, en die mijn pen niet vermag weer te geven. Maar in de eerste plaats en voor al, bestrijde men de oorzaak, men aan vaarde met ons den strijd tegen den drank en de drinkgewoonte. Dat zij zoo. De uitslag van de herstemming is natuurlijk niet naar den zin van het katholieke blad De Nieuwe Schie damsche Courant. De redactie spreekt van een „grie vende teleurstellingHet laat zich begrjjpen, dat het voor de redactie niet erg aangenaam is. Zoo menig maal toch heeft ze den Christelijken Kiezers voorge houden dat hun eenparig en eensluidend votum" ten gunste van den heer Nolet moest uitvallen, dat ze op het laatst zelf wel moet gedacht hebben meneer Nolet komt er. Maar meneer Nolet is verslagen en leelijk ook. Het schijnt dat de liberalen nog wat „feu sacré" be zaten, dat ze bij de herstemming hebben opgemaakt. Ze hebben voor hun doen knapjes gewerkt Maar zooals in den regel waren ze wel wat laat bij de pinken. De Nieuive weet nog te vertellen, cj^t de heer v. d. Schalk gesteund is door de Sociaal-Democraten. Dat is meer dan wij weten. Misschien heeft een enkele sociaal democraat van zijn stemrecht gebruik gemaakt en dan natuurlijk den heer v. d. Schalk gestemd, als partij heeft de S. D. A. P. niet deelgenomen aan de her stemming. De Nieuive Schiedamsche Courant tracht zijn onge noegen over den uitslag der verkiezing wat te ver bloemen door te roepen De meerderheid is ongerept". Bedoeld wordt dan natuurlijk de Christelijke meerderheid. Toch verdenken wij de redactie er sterk van dat zij met genoegen der anti-revolutionairen broeder, die een katholieken zetel heeft bezet, gaarne had zien tuimelen, als daardoor de verkiezing van den heer Nolet verzekerd was geweest. 't Is welaap, wat heb je mooie jongen, maar de tijd is nog niet vergeten en zal waarschijnlijk nog wel eens wederkeeren, (wie weet hoe spoedig) dat „Ketter" „afvallige" en „paap" weer geliefkoosde uitdrukkingen worden, onder de broederen van heden. Het provinciaal Comité voor Algemeen-Kiesrecht heeft een vragenlijst rondgezonden aan de betrokken vereenigingen, betreffende de provinciale meeting, welke zal gehouden worden op Zondag' 23 Augustus a. s. te Dordrecht. Er zal gelegenheid zijn, deel te nemen aan een boottocht vanaf Schiedam "Vlaar- dingen en Rotterdam naar de meetingstad geor ganiseerd. Een zestal vereenigingen binnen deze stad zullen zich officieel doen vertegenwoordigen. De tijd van afvaart zal nader worden bekend gemaakt. Wie deel wil nemen aan den tocht, moet zich aanmelden vóór 15 Augustus bij A. Winterberg. Nieuwe Sluisstr. 5. De kosten bedragen 30 cent per persoon. Tevens kan men toegangskaarten voor het terrein be komen a 10 ets. Particulieren kunnen deelnemen. (Uit het Fransch van MariusRenard.) (V e r v o 1 g.) Wat, ben jij het, Mènil.... Schaam je je niet, jij een van de onzen, tegenover je broeders te staan. Bah, vuile lafaard! De soldaat verbleekt. Zijn handen klemmen zich wanhopig om zijn wapen en voor zijn blauwe oogen, klaar als de morgenstond, vertoont zich plotseling, in woeste wanhoop een liefdesvizioen. Want hij heeft hem herkend, den oude. Het is Labruchat, ja, Labruchat van zijn dorp Courrières, de schelm die hem zijn ge liefde ontstal, in weerwil van het kind, vrucht hunner teedere liefde, dat geboren zou wordenzij was arm, zijn meisje en haar Ménil eveneens. En Labruchat was rijk, in de goede jaren had hij verdiend. Plotseling verdubbelen de kreten en steenen rollen tot voor de soldaten. De officier voelt een lichte rilling langs den rug en zeer snel zijn woorden afbijtend, spreekt hij: velt 't geweer! pakt de schreeuwers! De geweren gaan omlaag. Soldaten gaan in draf voor waarts en grijpen Labruchat, dien men dadelijk opsluit in een bijgebouw van de mijn. De menigte wil op haar beurt aanvallen. De keien regenen op de troep. Slaat ze dood! slaat ze dood! Maar op hetzelfde oogenblik klinkt een hoorngeschal. De dragonders... de dragonders! Een charge... Weg! Weg! En de opgejaagde bende vlucht heen. Het is nacht. In de groote zaal die tot slaapplaats der soldaten dient heeft de slaap allen schijn van leven doen wijken. In de verte geeft een klok van een dorpje met traag geluid de uren te hooren. Door de kruisramen werpt het maanlicht wijde, helle lichtkringen op de steenen. Maar door de getraliede deur, die op de slaapplaats uitziet, kijkt Labruchat, dien men in afwachting van zijn overbrenging naar Arras opgesloten heeft, naar de in slaap gevallen soldaten. Zachtkens fluistert zijn stem: MénilMénil De soldaat antwoordt niet. Op de stroozakken, die tot bed dienen, is er geen wakker. Stilte. Maar een lichaam richt zich langzaam overeind... En Ménil luistert en ziet rond. Hij ziet een droom beeld zich weven in het heldere licht van den nacht. Hij luistert naar een zachte en fluisterende stem, een geluid dat komt en gaat in liefkozende stembuigingen. Het is een herdersliedje van zijn land. Ja, hij herkent het versje dat zijn geliefde vroeger zong om het kleintje in slaap te snssen: „Slaap, slaap mijn hartje!" Het kleintje. Zijn kind! Hij die thans een anderen naam draagt, den verafschuwden naam van Labruchat, van den ouden, rijken man die hem zijn geliefde ontnam, de mooie bloem die zijn leven doorgeurde. Maar de haat is verdwenen op dit uur, Ménil hoort hem ont vluchten in den nacht. Want wat hij nu geniet, is het geluk van de herinnering, iets dat ruischt in de stilte en langzamerhand het gelukkig verleden doet ontwaken. Hij ziet te Courrières een hut omringd door velden, weiden omzoomd door paden met meidoorns omhegd,

De Moker | 1903 | | pagina 3