Bakkersgezellen. Poëzie in 't „Nieuwsblad." Manifest Voor 't Algemeen Kiesrecht. flink als remtoestel heeft dienst gedaan diezelfde afd. Rotterdam, beheerscht door zulke personaadjes, zou immer en altijd wel weer de oorzaak van scheuring worden óók in een nieuwe vereeniging, als er 'n klein beetje drang kwam tot voorwaarts gaan, 'n heel klein beetje zin tot nieuwer banen-bewandelen. Intusschen, zal Klerkje, die natuurlijk in de op te richten organi satie voorop moet komen te staan, 't kind wel zien op te zoeken in een zaal'gen kle> ks-geest. Maar als nu de Klerk eens voorman geworden was in 't oude verbond, zouden we dan nóg gescheurd hebben Krasse staaltjes van de mannen der hoogere inspi ration, beschenen door 'tgroote Licht, ziende in dat Licht, handelende in dat Licht, ontwrongen aan de misleiding der duistere rede, krasse staaltjes van geestes- helderheid en beginselvastheid worden of liever zijn nu bij den afloop der Gemeenteraads-verkiezingen geleverd door de mannen der regeeringspartij, de Anti-Revo lutionaire. Ofschoon bizonder amusant, willen we slechts één bloempje plukken op 't rijk getooide veld 't welk geleverd is door de Anti-Revolutionaire Rotterdammer, ter gele genheid van Spiekman's val: Het kan dan ook kwalijk van ons verwacht, dat wjj thans over Spiekman's val al te zeer juichen. Wij zijn verheugd, dat zijn zetel zal worden ingenomen door den heer Leesberg. Maar al hebben wij allerminst iets op met mannen, die de leiding nemen van „anarchistische avonturen", toch is het een sombere gedachte, dat in het politieke leven een man als Spiekman, die meestal den strijd voert met open vizier, moet vallen, en dat een „politicus als de heer De Klerk, er door het deftige liberalisme, zelfs door de groot-liberale Nieuwe Rotterdamsche Cou rant met vlag en wimpel wordt doorgeholpen. Goed gehuilebalkt Eerst je uiterste best doen en alle mogelijke middelen gebruikt om een kandidaat te doen vallen en als i dan gevallen is wat krokodillentranen geweend óver z'n val. De anti-revolutionaire politiek schijnt een zéér zonder linge het groote licht kon wel een dwaal-licht zijn. Nog eens de Jeneververkiezing-en. De katholieke Kamerleden Janssen en Merckelbach, komen onnoozel in de Tijd beweren, dat van alle praatjes over de Lim- burgsche bier- en jenever verkiezingen niets waar is. Zij schrijven o. a. „Üit al het voorgaande blijkt nogal duidelijk, dat verkiezingen voor de Tweede Kamer in Limburg als regel ruim zoo moreel gevoerd worden als boven den Moerdijk, en dat hoogst enkele uitzonderingen, in den loop van eel jaren voorgekomen, thans worden aange dikt en tot regel gemaakt, om daardoor Limburg in het bijzonder en de moraliteit der katholieke kiezers in het algemeen aan de kaak te stellen." De Tijd schrijft hieronder Gelooven deze heeren zelf werkelijk, dat zoowel de volksmeening als de persmannen de dupe werden van laster en zinsbedrog betreflende gebeurtenissen, welke voor iedereen waarneembaar zijn, en waarvan men het bestaan niet anders dan met leedwezen en schaamte kan erkennen?" D'r behoeft wezenlijk niets meer bij. We zijn allang bekoord en natuurlijk wij niet alleen, doch ieder en al wat gevoel heeft voor poëzie zal in 't vervolg wel met reikhalzend verlangen uitzien naar poëtische ont boezemingen van 't Nieuwsblad. Och, de kleuter meent 't toch altijd zoo goed as-i nou maar een beetje mee kón doen!... De vergadering, belegd door de bakkersgezellenbond in 't Verkooplokaal aan de Lange Haven, waar Ten Boekhorst het vóór-ontwerp van wet op arbeids- en rusttijden in broodfabrieken bespreken zou, was slecht bezocht. Circa 30 menschen waren aanwezig en of nij het slechtte weer al van invloed moge geweest zijn, de urgentie van het onderwerp had in ieder ge val een beteie opkomst gevorderd. Doordat Ten Boek horst de trein had misgeloopen, kon eerst te negen ure inplaats van acht (zooals aangekondigd was) worden begonnen. De Bruin sprak in z'n openingswoord z'n leedwezen uit over de geringe opkomst, er op wijzende dat Schiedam zich ook heden zoo echt Schiedam toont en niet warm is te krijgen voor wat ook. Tevens betreurde hij 't, dat de afgevaardigde ter Tweede Kamer, Van Limburg Stirum, uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen, schittert door afwezigheid niet alleen, doch tota;.l niets van zich heeft laten hooien. Hierna verkrijgt Ten Boekhorst het woord Aan de hand der rapporten Dordrecht-Delft-Zutfen, samengesteld door commissiën welke bestaan uit ele menten van alle richtingen, geeft spr. eerst een over zicht van het leven en van den toestand van den bakkersgezel. Dit zijn nu eens niet gegevens die ge leverd zijn door het zgn „rooie element" doch mannen van den R-K. Volksbond, Patrimonium e. a. stelden het onderzoek in en spreken in hun rap, ort zoowel van Dordrecht, Delft als Zutfen van overmatig langen arbeid, schandelijk lage loonen, slechte huisvesting en zoo meer. Het zgn. „interne stelsel" doet den kostknecht lichamelijk en geestelijk afhankelijk zijn van den patroon. Een tehuis heeft de kostknecht meestal niet dikwerf moet hij z'n toevlucht zoeken in de kroeg of andere min-aanbevelens-waardige plaatsen, waarbij nog komt dat heel dikwijls de voeding slecht is en de slaapge legenheid mede heel veel te wenschen over laat. 2 a 3 personen moeten vaak in één bed slapen en het geval deed zich zelfs voo^, dat de bakkersknecht mocht gaan slapen in het bed, dat de meid pas had verlaten. Te Zutfen was aan een intern werkend jongetje tot slaapplaats aangewezende trog En dan die nachtarbeidDie historische, maar ge vloekte gewoonte in het bakkersbedrijf, voor zoo'n groot deel de schuld van onzen ellendigen toestand, van onze demoralisatie en toch zoo geheel overbodigDe Bakkersgezellenbond heeft al de jaren van zijn bestaan gehamerd op hetzelfde aambeeld en afschaffing geëischt de aandacht van verschillende personen buiten het be drijf, zooals Dr. Vitus Bruinsma, de oud-minister Borrel, is er op gevestigd en door hen veroordeeld. En zoo mogen wij ook veronderstellen dat het nu besproken voor-ontwerp van wet een uitvloeisel is van de agitatie van den Bond. Na nog een uiteenzetting te hebben ge geven van de eischen van den Bond omtrent arbeidsduur en rusttijden, gesteld tegenover het gejammer der midden klasse die, dood-gedrukt door het groot-kapitalisme, z'n bestaan ten onzen koste poogt te rekken, eindigt spr. met een krachtige opwekking tot de aanwezig.e bak kersgezellen zich bij den Bond aan te sluiten, zijn be langrijk betoog. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruikge maakt, óók niet door de aanwezige bakkerspa,troons. Reeds^ meer hebben we beweerd dat in 't kleine Krantje van Van Noortwy k een groote geest schijnt te schuilen. In 't laatste no. komt de waarheid van die bewering sterk voor den dag. Onder 't opschrift „Splinter en Balk" worden uit 't Zondagsblad van Het Volk enkele dichtregelen van Hermans aangehaald en voorgesteld ze als volgt te wijzigen: Overigens weten zij perfekt hun woede te wreken. Daar kunnen de_doden in Rusland mede van spreken; de congregaties in Frankrijk van spreken En het beginsel van den Barthalomeusnacht, Is in dit land eens per maand n°g van kracht, nog daag'lijks van kracht. Dat's al mooi, maar hou-je centen in je zak, de koopman geeft nog meer. Hallob, daar gaat-i. O socialisme My**" als gij uw ellende Verkwikkend in 's menschen gemoed eens doet dalen Verwoestend in 't menschen gemoed door blijft zenden Dan zijn wij verlost van dat leed en die pijn, Dan eerst begint recht dat leèd en die pijn, En zal er op aarde broederschap zijn, En dan zal deez' aard een helle reeds zijn. Werkelijk aardig bij elkaar gescharreld. Vooral het tweede „couplet", daar is zorg aan besteed. Dat is aan woordkeuze, stijl en rythmus wel duidelijk merkbaar. Jongens ja, als we daar bijv. de 2de regel nog eens lezen Verwoestend in 't menschen gemoed door blijft zenden. Houtw.-Ver. „Streven naar Verbetering" (A'dam.) Afdeeling van den Ned. Scheeps- en Bootwerkersbond. Wederom een manifest der Houtwerkers, zal door menigeen gezegd worden, wanneer men dit in handen krijgt. Ja, mede-arbeiders, wederom een manifest om het verkeerde denkbeeld, dat deze staking verloren zou zijn, tegen te spreken. Enkelen denken het, anderen zeggen het reeds, maar met de meest mogelijke beslistheid wenschen wjj tegen deze verkeerde meening op te komen. Aan hen, die met ons bedrijf niet bekend zijn en meenen dat deze strjjd reeds te lang duurt om nog op een overwinning te kunnen rekenen, zij het nogmaals gezegd dat de houtwerkers zelf daarover een andere meening zijn toegedaan en niet zonder reden. Niettegenstaande door onze patroons, in navolging der andere werkgevers in het havenbedrijf, kosten noch moeite zijn gespaard om de houtwerkersorganisatie te vernietigen, is daarmede niet anders bereikt dan dat de Amsterdamsche Houthandel een gevoelige knak heeft gekregen. Die patroons welke niet direkt in de staking betrokken zijn hier ter stede, en voor het grootste deel de firma W. Pont te Zaandam, maken van dien toestand gebruik en zetten zonder stoornis hun bedrijf voort. De loodsen en terreinen aan de Houthaven staan zoo goed als leeg. Dat die toestand voor de houthandel onhoudbaar is, zal elkeen, ook de patroons moeten toegeven. Het is ons gebleken dat het onze patroons gelukt is, de afzending van Zweedsche ladingen tot een minimum te beperken. Ook in enkele andere havenplaatsen hebben de patroons dit klaar gespeeld. De werkgevers hoopten daardoor den strijd zoolang te kunnen rekken dat het voor ons onmogelijk zoude zijn dien vol te houden. Want wie had ooit durven denken dat de houtwerkers 3 maanden lang dezen strijd konden voeren zonder iets te verliezen. De patroons zeker niet. Door ons is steeds beweerd dat vroeg of laat de afzendingen zullen plaats hebben en daarmede het werk in de haven zal aankomen. Het is ons bekend dat deze week aan de kantoren onzer patroons telegrammen van de afzenders uit ver schillende havenplaatsen zijn ontvangen, met het drin gend verzoek, de opgehouden ladingen te accepteeren, daar afzenders geen ruimte daarvoor disponibel hebben en hunne terreinen niet langer kunnen afstaan, een en ander met het oog op de contracten, die na de hunnen zijn afgesloten. Dus over eenigen tijd pas zal blijken, wat er waar is van de bewering der patroons, dat ze over voldoende goede werkkrachten zouden beschikken. De hout werkers weten te goed dat zooiets beslist is gelogen. Immers, als dat zoo was, waarom dan hebben de patroons het hout niet als gewoonlijk laten komen Waarom getroosten zij zich de daaruit voortvloeiende groote schade Waar om wachten ze het uiterste af? Om de eenvoudige reden dat de patroons, bevreesd te moeten toegeven, het niet durfde wagen, de aanvoer evenals vorige jaren te doen plaats hebben, waardoor de proef op de som zou worden gezet. De patroons meenden, door het werk te verschuiven, niet alleen tijd te winnen, maar ook de houtwerkers te ontmoedigen, en alzoo hun slag te kun nen slaan. Neen, heeren patroons, uwe pogingen en kosten zijn tevergeefs. De houtwerkers blijven gewoonweg staan en zijn niet zoo licht te verschalken. Laten we even nagaan de voordeelen door factors en patroons behaald. Door de patroons zijn de volgende sommetjes betaald voor het verwerken van enkele partijtjes hout: voor 150 standaards aan de loodsen van Sundswal f810.—kost in gewone omstandigheden aan houtwerkers volgens loonstandaard f370.voor een grooter partijtje aan de loodsen van Zweden f900.— kost in gewone om standigheden aan houtwerkers volgens loonstandaard f 450.—. De opslag van het ss. Mathilde kosten onge veer f500.meer dan anders het geval was. Maar genoeg daarover. Door de patroons is wel eens beweerd dat ze geen kosten zullen sparen, maar toch zullen ze zich wel tweemaal bedenken, voor en aleer ze door op dien weg voort te gaan, het te moeten aanzien dat hun handel, nog meer dan thans reeds het geval is, zich zal verplaatsen voor een groot deel naar Zaandam. Wij geven daarom ons mede-arbeiders, die gedurende drie maanden onzen strijd flink gesteund hebben, in overweging: ga voort op den ingeslagen weg. Onthoudt ons uw financieelen steun niet. Dat men bedenke, dat hier een grootschen strijd gestreden wordt. De houtwerkers toch zijn de eenigen die na het verliezen van de algemeene werkstaking pal bleven staan en dit zullen blijven doen. En al bedraagt hun aantal nu geen duizenden, toch moet er 250 man worden gesteund, waarvoor wekelijks een bedrag noodig is van f 1500. Komaan dan mede-arbeiders, er kan hier een glorie rijke overwinning worden bevochten, helpt daartoe allen mede door uw penningske te offeren op het altaar der solidariteit. Geef geen gehoor aan de verdachtmakingen van buitenstaanden, wie hij dan ook zij, dat de staking der Houtwerkers verloren is. Indien gij ons financiëel in staat stelt zullen wij het tegendeel bewijzen. Hoog de organisatie der arbeiders. Voor het Hoofdbestuur van den Nederl. Scheeps- en Bootwerkersbond, A. C. WESSELS. Het Bestuur der Houtwerkersvereeniging „Streven naar Verbetering" D. HOOGEVEEN. OPROEP OM STEUN. Pas is voor de arbeidersklasse de eene strijd achter den rug of de andere eischt alweer inspanning van alle krachten. Na de April-beweging de Gemeenteraadsverkiezingen. En als om dat alles te bezegelen komen last not least de Provinciale meetings met de Nationale Betooging voor 't Algemeem Kiesrecht. Voor de April-beweging en de slachtoffers daarvan is veel geldelijke steun gevraagd en ook voor de Gemeen teraadsverkiezingen was veel geld noodig. Maar de conclusie, waartoe de aktie tegen de dwang- wetten leidde, was om dergelijke wetten ons van 't lijf te honden, en om zulke botsingen te voorkomen, moeten we hebben 't Algemeen Kiesrecht. De Gemeenteraadsverkiezingen hebben eveneens, vol gens de algemeene opinie, bewezen, dat de arbeiders klasse geen duurzame resultaten zal bereiken, als ze mist het Algemeen Kiesrecht. Welnu, het Nederlandsche Comité voor algemeen Kiesrecht, bestaande uit den Bond van Ned. Marine matrozen, den Bond van Ned. Gemeente-werklieden, de Ver. voor Vrouwen-kiesrecht, de Soc.-Dem. Arbeiders partij, de Soc.-Dem. Onderwijzersvereeniging en een aantal Plaatselijke Comité's, roepen allen, die hiervan overtuigd zijn, op, te toonen dat deze meening diepge- Geldersche Rade 77, Amsterdam,.

De Moker | 1903 | | pagina 3