Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. Bij geval wat voor Schiedam? De heeren en dames bestuurders hadden zich dan de schande van een boycot kunnen besparen. Wij zeggen schande, want wanneer de leden willen, moet het bestuur hun wel hun zin geven. Wij meeneu toch niet te overdrijven, wanneer we zeggen, dat de biljart de kurk is, waarop 't Volkshuis voor een groot deel drijft. Dat is zeer zeker een bedroevend verschijnsel voor een instelling als 't Volkshuis. Duitschland. In 't land van Keizer Wilhelm ben je toch gauw bakker an, d. w. z., je kunt daar al heel weinig van zijn Excellentie vertellen of ze stoppen je achter de tralies. Als we daarmee Nederland ver gelijken, dan leven we hier nog in een gezegend land. Als je maar niet staakt of een onderkruiper niet aan zijn buisje trekt, dan kan je heusch al een heele boel doen en zeggen, zonder dat ze je bij je kladder nemen en opbergen. Bij onzen Oostelijken nabuur heb je al gauw „spassies" met de politie, vooral als de persoon van den Keizer er in betrokken is. Als een staaltje daarvan het volgende: Eenige dagen geleden deelde de Vorwarts, het grootste Duitsche partijorgaan mede, dat er in hofkringen sprake was van den aankoop van het eiland Pichelwerder. Op dat eiland zou dan een keizerlijk, versterkt paleis worden gebouwd en het zou een afzonderlijk kiesdistrict worden. Het hof zou dan natuurlijk wel zorgen, dat er in dat keizerlijk district, alleen keizersgezinden woonden, zoodat er geen kans zou zijn, dat dit district ooit door een sociaal-democraat zou worden vertegenwoordigd. Wat er van deze onthulling waar is, kunnen wij natuurlijk niet beoordeelen. Afgaande op uitlatingen en daden van Wilhelm schijnt het ons niet onmogelijk dat de Vorwarts het bij het rechte eind heeft. Natuurlijk wordt dit bericht tegengesproken zooals met alle onthullingen, die wat ontijdig komen. Die tegenspraak is nu niet zoo erg en was natuur lijk te verwachten. Wat echter beduideuder is, dat is een proces wegens majesteitsschenning. Eerst heeft men op 't bureau van de Vorwarts tot tweemaal toe huiszoeking gedaan en daarna heeft men den verant woordelijken redacteur, partijgenoot Leid, in zijn woning gearresteerd. Zooals men ziet vat men zulke dingetjes daar om den drommel niet lichtvaardig op. Nu we 't toch over majesteitsschennis hebben, wil ik je ook nog zoo'n proces meedeelen. Ook al in Duitschland, daar zijn die gevallen niet van de lucht. Als ze daar in Duitschland eens voorstelden, dat voortaan een keizer niet meer beleedigd kon worden, en er bijgevolg geen enkel proces van dien aard meer gevoerd zou worden, dan denk ik dat de heeren rech ters met hun vrijen tijd geen raad meer zouden weten. Ditmaal betreft 't een Duitscher, die in Holland (Den Haag) den keizer van Duitschland beleedigde. Een paar Duitschers woonden die beleediging bij en gaven er de Duitsche politie kennis van. Toen de beleediger, Baron Oscar von Fielitz, die den keizer in een mop bespot telijk had gemaakt, weer in zijn gastvrije vaderland kwam, werd hij ingerekend en veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Als slot voor deze week geven we nog een onge hoord staaltje van soldatenmishandeling. Er blijkt weer uit voor de zooveelste maal, hoe ontzettend de tirannie wel zijn moet waa'aan de mindere soldaten blootstaan, voor men er toe overgaat te straffen. Een zekere onderofficier Breitenbach werd beschul digd van 1500 gevallen van lichte en 300 gevallen van zware soldatenmishandeling. 't Is haast niet te geloo- ven. De man werd veroordeeld tot B1/, jaar gevange nisstraf en tot degradatie. Heusch niet te veel. De oorlog' in Korintji. Wat van Kol in de Kamer indertijd voorspelde en wat de Regeering toen beslist ontkende, is reeds in vollen gang. De landstreek Korintji, in de buurt der Padangsche Bovenlanden op Sumatra, zal worden veroverd. Met dat al schiet het niet te best op en op dit oogen blik mag men gerust spreken van de neerlaag in Ko rintji. Een expeditie is het binnenland ingetrokken en heeft een vijfdaagschen, zeer moeilijken tocht volbracht. De expeditie bestond uit 90 Europeanen, 75 inlanders en 90 dwangarbeiders (die schijnen er altijd in over vloed te zijnmet levensmiddelen voor 1 dag, terwijl iedere man nog één blik voedsel in reserve had. 's Mor gens om 7 uur begaf men zich op weg. Tegen elf uur werd er op den troep gevuurd. [Hoe komen die inlan ders aan vuurwapenen? Zouden daar ook Nederlandscke onderdanen meer van weten Een eind verder, in een benauwd boschpad, begonnen de inboorlingen opnieuw en beter. Al spoedig waren er gesneuvelden en gewon den 10 pCt. der mannen werd buiten gevecht gesteld. En dat op 2 groote dagmarschen van het bivak, dat zelf nog weer 5 dagmarschen buiten Nederlandsch gebied lag. De aanvoerder, overste Bruynis, wilde niet van terug trekken weten. De» gewonden werden in het midden genomen en verder ging de troep over berg en door dal en door oerwoud, met „zijn treurige vracht in het midden", zooals De Padanger zich uitdrukt. Lempoer, het doel van den tocht, moest en zou bereikt worden. En het werd bereikt en geheel verlaten gevonden. Men had dus niets anders te doen dan den volgenden morgen met dezelfde treurige vracht terug te keeren. Na vijf dagen was de tocht volbracht en was men nog even ver als te voren De Padanger voegt er bij dat de kampongs, de in- landsche dorpen, alle zwaar versterkt zijn met een dubbele bamboepagger (een heg van ondoordringbaar bamboe) er om heen. Tusschen deze pagger en den kampong, ligt dan nog een diepe moddersloot, aan weers zijden met versperringen afgezet. De kampongs zelve liggen grootendeels in moerassen, zoodat het einde van deze nieuwe verwikkelingen nog voorloopig niet is te zien. HW.) De Kiesrecht-betoogingen op 23 Aug. in iedere pro vincie van ons land gehouden, zijn allen uitstekend geslaagd. Overal dezelfde geestdrift, overal dezelfde aandacht voor en sympathie mèt desprekers er heeft een kreet geklonken, er is een stem gehoord welke de bourgeoisie met angst en ons met vreugd en nieuwen moed bezield 't volk heeft gevraagd z'n recht z'n kiesrecht Wat 't volk wil, zal het bekomen, zelfs van de meest reaktionaire regeering óók 't kiesrecht. Als 't volk zich roere, als 't vragen eischen, gaat wie zal zijn wil weerstaan En 23 Augs. is getoond geworden dat de onmondigen ontvoogding willen dat ze niet langer verstoken zijn willen van hun burgerrechten. 't Is een mooie, grootsche dag geweest een dag van diep-indringende propaganda, door onze tegenstan ders zeker met leede oogen aanschouwd. Uit de Nieuwe Rotterdamsche Courant visschen we 't volgende ingezonden stuk SCHRILLE TEGENSTELLINGEN. Wie in deze weken het voorrecht heeft te kunnen genieten van het natuurschoon dat Apeldoorn biedt, heeft stellig niet verzuimd een uitstapje te maken naar Hoog-Soeren met zijn onvolprezen bosschen en daardoor heerlijke wandelingen. Grootendeels behooren deze bosschen tot het Kroon domein, renteambt Het Loo, en verklaarbaar is het dus dat hieraan veel arbeid wordt ten koste gelegd. Zij die hierin werken zijn bewoners van Hoog-Soeren en als men daaraan denkt, staat men verbaasd over de zichtbare armoede en de schamelheid der woningen. Hoe is het mogelijk, vraagt men zich af, dat arbei ders van een kroon-domein niet beter gehuisvest zijn. Schrijver dezes heeft zich gewend tot eenige bewoners en een onderzoek ingesteld. Het resultaat hierv«n vinde hierbij een plaats, in de hoop dat het de aandacht zal trekken van hen die geroepen zijn voor de belangen van de Soerensche menschen te waken. Het loon dat een arbeider te Hoog-Soeren verdient, bedraagt in den zomer f0.90 en des winters f0.75 per dag. Hiervan moet, na aftrek der huishuu", gelééfd wor den door gezinnen van 2 tot 9 personen. Bij ziekte ontvangt men niets. Wordt een arbeider op het kroon-domein oud, toch moet hij blijven werken, want van pensionneering is geen sprake. Een man van 70 of 80 jaren sukkelt voort, ook al dreigt hij neer te vallen, want de nood dwingt hem. Voorbeelden hiervan zijn aanwezig. Ik trof een echtpaar aan in diepe armoede. De man had meer dan een halve eeuw op het kroon domein gewerkt, doch ten leste kón hij niet meer. Nu leeft hij met zijn vrouw in een kleine kamer en lijdt vaak gebrek. Inderdaad, men kan zijn oogen niet gelooven als men ziet, dat zulke toestanden bestaan onder trouwe werk lieden, over wie een rentmeester gesteld is, te Apel doorn woonachtig, die deze dingen wéét. Indien ergens het loon verhoogd en bij ouderdom een pensioen toegekend moet worden, dan is het hier. Een kroon-domein, waarover het oog der Re geering gaat! De bezoeker van Hoog-Soeren. 12 Aug. 1903. Wij oordeelen: le. Dat „de bezoeker" z'n neus in dingen gestoken heeft, die hem niet aangaan. Als men Hoog-Soeren bezocht, behoeft men nog geen nota te nemen van z'n bewoners, laat staan 'n onderzoek in te stellen naar hunne maatschappelijke positie. 2e. De Nieuwe Rott. Cour. heeft hare kolommen te vullen met andere stof, dan ingezonden stukken van dien aard. Zij heeft nu eenmaal de verheven roeping het prestige van 't deftig-liberalisme hoog te houden en.... ja, 't moet gezegd, dit wordt door 't plaatsen van zoo'n stuk wel 'n weinig (of misschien veel?) te grab bel gegooid. Want de uitzuigerij en uitperserij op 't Kroondomein Hoog-Soeren is een erfenis door de liberale aan onze christelijke regeering vermaakt. Dat deze de affaire op denzelfden voet voortzet, dat ze de Augiasstal Augiasstal laat blijven, is haar zaak. Maar als instelling is 't een voor de Hoog-Soerenaars dankbaar aandenken aan liberaal bewind. D'r gaan er weer heel wat uit logeeren. Volgens krantenberichten komen te Veenlmizen soms per dag meer dan 40 gasten tegeljjk aan allemaal belast gast te zijn van den herbergzamen Nederlandschen Staat. Ja, ja, 't is tocli heerlijk dat daar in Drente zoo'n buitenplaats ligt. Als je dan nergens meer weet heen te gaan, d. w. z. als de maatschappij, onze hooggeroemde modern-christelijke samenleving je heeft uitgeworpen als je 'n paria zijt, 'n vervloekeling, zoo'n verloopen schooierig sujet, voddepak met boeventronie, van God en alle menschen verlaten omdat je bijgeval wel 'ns werkstakertje hebt gespeeld, bijv. als je dan, gehaat, veracht, verschopt en vertrapt, geschuwd als 'n lepra lijder, het zaal'ge genot smaakt, te zijn als wijle Jezus, en geen steen hebt om je hoofd neder te leggen.... ga, dan, raedemensch, ga, dan, broeder of zuster, kind van God, naar wiens beeld gij geschapen zijt, zoo goed als wij, ga, ga.... naar Veenhuizen!.... O, die Nederlandsche filantrofiezij lof in alle eeuwigheid Wraak wil bloed Kien!... Bij den wissel op het Mariniersplein te Amsterdam is een wegwerker van de S. S. overreden door een pas- sagierstrein. De locomotief en zes wagens gingen over zijn lichaam. De ongelukkige was direct dood. Woensdag is aan de Nieuwe Vaart een rangeer der der H. IJ. S. M. tusschen de buffers van rangee- rende wagens beklemd geraakt, heeft een arm gebroken en is inwendig gekneusd. Donderdag is op het stationsterrein te Nymegen de waarnemende treinsmid, J. S., tusschen de buffers beklemd geraakt en gedood. Is 't haast genoeg, christen-regeerders Is 't haast genoeg, hooghartige en wraakzuchtige spoorweg-direkties Of moeten er nóg meer slachtoffers vallen? Of is de lange zwarte lijst nóg niet lang genoeg? Komt dan uw wraakzucht nóóit voldaan? De procureur-generaal bij het Hof te 's-Hertogenbosch is bezig te onderzoeken in hoeverre de heeren die bij de verkiezingsschandalen te Sittard geïnteresseerd zijn geweest, zich willen laten vangen. Och ja, die lui spelen altijd „open kaart," weet-je, dus als er wat op hen is aan te merken, loopt 't gauw in de gaten. Daar moet je net heeren zwartrokken voor hebben! Potdorie, zoo'n onderzoek zal wel wat uitwerken! Let maar eens op bij een volgende verkiezing in ons brave Limburg! Dan zal je de wonderen wel zien ge beuren hebt goeden moed! Tot zoolang kunnen we ec .ter óók wachten met onzen hoop op die- gunstige verandering, 't Mocht anders zoo erg tegenvallen. Niet voor niemendal stelt men de gerechtigheid steeds voor met den blinddoek voor de oogen, alsof 't moest beteeken, dat niet behoeft te worden gezien de onrecht vaardige vonnissen, zoo voor en m geveld. Thans heeft weer een Groninger studentje gemeend een vrijbrief te hebben voor alles wat hem goeddacht. Dit jongmensch had des nachts zitten fuiven en zag des 's morgens 2 letterzetters passeeren. Zonder veel te spreken nam dit ventje een revolver en schoot op deze menschen, zonder echter hen te raken. De politie met het geval in kennis gesteld, nam de student gevangen, doch liet hem terstond weer los, terwijl het zal te bezien staan, of vervolging zal worden ingesteld. Verbeeld eens, dat zulk een „grapje" door een werk man was uitgehaald. De „vrijbrief' was dan.niet geldig. Sinds het bestaan in Duitschland der onafhankelijke vakorganisatie, die voor de arbeidersklasse een beter bestaan en meer recht wil veroveren en reeds meer dan 600,000 arbeiders vast en voortdurend heeft geor ganiseerd, worden er van kerkelijke zijde allerlei po gingen gedaan om de arbeiders daarvan af te trekken. Maar men is in de keufee der middelen daartoe niet altijd even gelukkig. Naar in het Correspondentieblad der Duitsche vakvereenigingen wordt medegedeeld, ver scheen er een paar weken geleden in Augsburg een boekje van den geestelijke Joseph Reiter, onder goed keuring van de kerkelijke autoriteiten, getiteld: ,,De christelijke arbeider. Tot leering en vorming voor den arbeidersstand". Het heeft vooral ten doel, de christe-

De Moker | 1903 | | pagina 2