Bond van branders- en distillateursknechts. Schiedammers naar Rotterdam. Zondag 13 September is DE dag! No 28. ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeiing Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Stnkken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten niterlijfc Woensdag a. s. 's middags 12 nar ia het bezit der Redactie zija naar de Nationale Meeting! Op Onderwijs-nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE («eboiiw „COJfSTAJfTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. W IATKRBFiR(ii, Aieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Zorgt allen met den trein van 12.23 (stadstijd) a. s. Zondag naar Rotterdam te gaan, Schiedam moet ditmaal heel sterk vertegenwoordigd zijn Allen op post Schiedamsehe Arbeiders, weest, als ge kunt, Zondag a. s. present op de Rotterdamsche Meeting. Uit alle oorden van het land maken uw mede-arbeiders zich op, om de betooging grootsch en indrukwekkend te doen zijn. Zult gij achterblijven? Neen, gij zult u aansluiten bij de drommen van duizenden, daar saamgestroomd. Ook Schiedam zal zijn aandeel leveren. Daar zal het besef in u komen, dat gij niet alleen staat in den strijd, daar zult gij zien, dat ge deel uitmaakt van het groote leger, dat onder de roode vaan den strijd heeft aangebonden voor mensche- lijkheid en recht, daar zult ge ondervinden, dat gij samengaat met duizenden trouwe kameraden. En gesterkt in uw geloot aan de overwinning van uw klasse, zult gij terug keeren, en uit die ondervinding zult ge kracht putten en moed en lust, u te wijden aan den zwaren arbeid op eigen terrein, in eigen omgeving. Het bezoek aan de meeting zal voor u zijn een ver- frissching van den geest, een sterking van uw ver trouwen. Achterdocht en verdachtmaking zullen weg gevaagd worden door den adem der solidariteit, en opbloeien zal de wil, over veel klein geschil heen te stappen om eendrachtig het groote te bereiken. De meeting-gang is een verjongingskuur voor den strijdlust en de strijdwaarde der arbeiders. Nu zal den 13den September betoogd worden voor het verkrijgen van een bepaald recht: het kiesrecht. Dat de arbeiders daarvoor moeten betoogen, teekent den toestand. De bezittende klasse is er volkomen van overtuigd, wat een overwicht zij heeft door het bezit van het kiesrecht, en die zal er voor zorgen, dat bezit te handhaven, dat overwicht te behouden. Door het kiesrecht van nu blijven de machtsmiddelen in handen van de bevoorrechte klasse, de voorrechten moeten beschermd worden en behouden blijven door diezelfde machtsmiddelen. Het is voor de arbeiders zaak, macht tegenover macht te stel len, vrijwillig laat de bezittende klasse geen stukje van haar macht los. En zij kan dat doen, omdat het geweld haar ten dienste staat, het geweld in zijn meest volmaakten vorm, snelvuurkanonnen en repeteergeweren. De arbeiders kunnen de macht niet breken, dan worden zij slachtoffers van hun poging, zij moeten de macht der heerschende klasse ondermijnen, stuk voor stuk afbreken. Dat kunnen zij, wanneer zij in 't bezit zijn van het kiesrecht. Wanneer zij de kopstukken van 't behoud, de handhavers van de klasse-voorrechten van hun zetels kunnen doen duikelen, wanneer zij de opengevallen plaatsen doen bezetten door de mannen, die hun be langen voorstaan, die bevoorrechting willen vervangen door gelijk recht, dan zal bij het stjjgend aantal van hun afgevaardigden, in gelijke mate de macht en invloed der bevoorrechte klasse dalen. Het kiesrecht aan de arbeiilers óók zal de deur openen van het tijd perk van overgang naar menschwaardige toestanden voor allen. Arbeiders! bezoekt de nationale meeting! meen kiesrecht mag Zondag a.s. ontbreken. Ieder be- grijpe het groote belang, dat er in zijn tegenwoordigheid gelegen is. De tegenstanders in de Tweede Kamer moeten weten, dat zij niet slechts te rekenen hebben met de kleine groep in de Kamer, maar ook met de massa erbuiten. Arbeiders van Schiedam, als ge maar even kunt, versterkt de gelederen van de betoogers, gaat op naar de nationale meeting te Rotterdam op den 13en September a.s ZONDER STRIJD HEEN OVERWINNING OP, VOOR HET ALGEMEEN KIESRECHT! Als straks een kleine groep in de Tweede Kamer den strijd aanbindt tegen de overmacht, als daar met kracht en klem het goed recht der arbeiders wordt uiteengezet, als daarvoor wordt opgekomen, moet deze kleine groep kunnen wijzen op het machtige leger achter zich. Dan moet die kunnen spreken uit naam van tienduizenden. Dat is een machtige steun, dat geeft aan de mannen, die voor uw belangen opkomen, moed en zelfvertrouwen. Geen voorstander van het alge- 1 Voor dezen bond sprak Zaterdagavond 5 Sept. G. W. Melchers lid der tweede kamer in „Constantia", over Vakorganisatie. De Voorzitter opende de vergadering. De Spreker wees er op dat men ook met een kleine, vastberaden groep, de belangen kan behartigen, dus dat men zich door het kleine getal niet moest laten ont moedigen. Alleen staande kan men aan den ellendigen toestand, waarin alle arbeid 9rs, dus ook de branders knechts verkeeren, niets veranderen, alleen door krach tige samenwerking kan verbetering worden bereikt. „Eendracht maakt macht," deze leuze zal ik u trachten in te prenten, zegt spr. Vroeger telde de organisatie van brandersknechts 150 leden welk getal verminderd is, na de April-gebeurtenftsen. Toen voelde gij, dat een dracht macht maakt, maar ge hebt te vroeg van die macht gebruik willen maken en daarna den moed ver loren. Spr. zou echter willen vragen of er één reden bestaat om uit de vakvereeniging te blijven. Neen geen enkel bezwaar bestaat er tegen, integendeel, verbetering van toestand krijgt men door de vakvereeniging, dus moet men zich organiseeren. Als gij den geheelen dag werk moet verrichten, zooals gistpersen, waterstorten enz., denkt ge dat het goed is voor uw geestelijk leven? Komt gij 's avonds niet vermoeid thuis Het lot van een brandersknecht is werken van 2 of 4 uur in de morgen tot 's avonds, zoodat van vrijen tijd voor ontwikkeling en gezellig samenzijn geen sprake is. In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood ver dienen. Dit bijbelwoord is hier goed van toepassing op de brandersknechts, maar spr. wil dit bijbelwoord wij zigen als volgt: In het zweet uws aanschijns zal de patroon makkelijk zijn brood verdienen. De arbeid zou voor velen verlicht kunnen worden, als de meesterknecht zelf wat mee werkt, maar in vele gevallen speelt hij voor patroon en komt zijn werk weer voor rekening van de brandersknechts, (geroep uit de vergadering: dat doen ze haast allemaal.) De loonen in het brandersbedrijf hoewel zeer min, zijn niet zoo laag als die van de arbeiders op het platte land, maar deze vraag dient gesteld te wordenWat kan ik met dat meerdere loon voor levensgeluk koopen. Spr. wijst er op hoe onzeker het bestaan is van de brandersknechts, en haalt als voorbeeld aan hoe op Zaterdag 15 Aug. bij M. Wouterlood drie man, zonder voorafgaande waarschuwing plotseling op straat werden gesmeten. Ook vertelt spreker, dat hij in een der branderijen een man ontmoette van 54 jaar met ge bogen rug en uitgemagerd gezicht. Van kinds af had hij in de branderij gewerkt, waar hij vroeger meer ver diende dan nu, daar hij nu oud was en inplaats van pensioen lager loon kreeg, voor een zelfden arbeidstijd. De man zeide tegen sprIk ben niet bang, dat je mij zal onderkruipen. Gij ziet dus, geheel uw leven' hard werken en wordt gij oud, dan vermindering van loon. Dit alles kan veranderen als gij flink georganiseerd zijt. Nachtarbeid is volgens spr. geheel overbodig. Hoofd zakelijk zou de nachtarbeid hierdoor bestaan, dat gist geen 24 uur lang kan bewaard blijven. Hij heeft dit onderzocht, en bevonden dat dit wel kan. Er is geen enkel technisch bezwaar, dus is het zuiver willekeur, die door den patroon best kan worden weggeruimd. D rar de patroon dit echter niet doet, kan ook hier de organisatie optreden, mits zij krachtig genoeg is. Iele arbeiders weigeren zich te organiseeren met andersdenkenden, dit nu is verkeerd begrip. In de vak vereeniging is er geen vraag naar godsdienst. Vraagt de patroon aan zijn collega's, welk geloof ze zijn toegedaan O, neen, onverschillig van welk geloof, zij werken in den brandersbond broederlijk samen. Neemt daar een voorbeeld aan. Wat gij ook zijn moge Protestant, Katholiek, Israëliet of wat ook, organiseert u. Spr. haalt aan de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan, waarmede Jezus bedoeld heeft, dat men elkaar moet bijstaan afgezien van het geloof. Hij die in de vakvereeniging die gelijkenis nakomt volgt meer de leer van Christus op dan menig dominee of pastoor. En juist de patroons speculeeren op het verkeerde begrip van den godsdienst. Een liberaal patroon in Brabant had het liefst R. K. arbeiders, want die waren het meest gedwee. Ook de politiek in den vakbond vindt spreker niet verkeerd. Alleen door de wetgeving kan b v. nacht arbeid worden afgeschaft. De vakvereeniging moet zor gen, dat grieven, welke ze zelf niet kan wegnemen, daar ter sprake komen waar het noodig is nl. de wet geving. Spr. waarschuwt ook voor het gebruik van den alco hol. Het is treurig genoeg dat gij dit gevaarlijk vocht moet maken, laat het vooral niet in uw lichaam komen. Om te eindigen roept spr. ieder ongeorganiseerd arbeider toeSluit u aan bij uwe organisatie terwille van uzelf, vrouw en kinderen. Van de gelegenheid tot debat werd door drie perso nen gebruik gemaakt. De eerste zei, dat Zondagsrust alleen door de wetgeving kon worden ingevoerd. De tweede haalde twee geboden aan uit den Bijbel: lo. Ge zult niet. stelen en 2o. Gedenkt den sabbathdag dat ge dien heiligt, 'i.es dagen zult gij arbeiden enz. Hij vond, dat de branderspatroons deze geboden al heel slecht nakomen. No. drie protesteerde tegen de houding van vele mees terknechts, die niets doen dan een sigaar rooken en daarvoor het hoogste loon van 17 tot f 20 ontvangen. Spr. beantwoordde uitvoerig. Daarna ging deze vergdoor den voorzitter geslo ten zijnde, over in een huishoudelijke verg. van Br. en D. knechts. Geen Reactie. In den Bond van Nederlansche Onderwijzers zijn eenige stemmen opgegaan om het tweetal, dat ontslagen is te Hilversum, geen ondersteuning te verleenen. Tegen dit reaktionair gedoe van sommige leden werd door het Hoofdbestuur e. a. krachtig te velde getrokken. Nu de stemming over de ondersteuning in verschillende afdeelingen bekend wordt, blijkt, dat het meerendeel der leden geen reactie wil en flink protesteert tegen het optreden van de regeering in deze zaak. Ziehier enkele cijfers. Vóór steunAfd. Amsterdam met 800 tegen 30 stemmen. Dordrecht, met algemeene stemmen, Utrecht met 110 tegen 3 stemmen, Gooi met 20 tegen 1 stem, Leiden 24 tegen 11, Rotterdam groote meerderheid vóór, Haarlem 93 tegen 4, Den Helder 28 tegen 1 stem. Naar wij vernemen werd ook in Schiedam met algemeene stemmen tot steun besloten. Geen hongerkuur toegepast op menschen, die steeds correct hun plicht hebben ver vuld. Geen reactie De afd. Schiedam heeft in de laatste huishoudelijke vergadering J. W. Gerhard van Amsterdam candidaat gesteld voor Redactielid van het vakblad. We vernemen, dat Gerhard de candidatuur heeft aangenomen. MOKER T

De Moker | 1903 | | pagina 1