OPROEPING. Van onze vroede vaderen. No. 31. ZATERDAG 3 OCTOBER 1903. 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Afdeelingsnieuws. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent j hj vooruitbetaling. Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Op de laatstgehouden Afdeelingsvergadering werd besloten, dat aan den Cursus, door Jos. Loopuit te geven, een voorbereidenden Cursus zou voorafgaan, als inleiding tot de door Loopuit te behandelen onderwerpen. Een oproep zou worden gericht, aan de afdeelings- leden, die de geschiktheid en den lust bezitten om dezen Cursus te leiden. We verzoeken hen, die dezen Cursus leiden willen, daarvan het Bestuur in kennis te stellen, liefst zoo spoedig mogelijk, maar in ieder geval vóór 7 October a. s. Het Bestuuk. ■De Moker heeft ditmaal weer eens een stuk raads- verslag. 't Werd tijd. De oorzaak is niet ver te zoeken, de vorige vergadering van onze vroede mannen bood weinig stof tot een bespreking, het voornaamste van die zitting hielden de heeren onder zichde bespreking van het stratenplan werd in geheimezitting gevoerd. En zonder „geheime7' zitting of niet een groot stadhuis woord komitee-generaal, kom je d'r tegenwoordig als raadslid niet meer af. Maar wat duivel, waarvoor ben je anders raadslid als je niet ereis in een geheime zitting kan vergaderen, dat geeft een zeker cachet, zoo'n eigen aardige geur, 'n luchtje, zouden wij zeggen, aan het eerbiedwaardig raadslidschap. Ook ditmaal was er weder, dat geheimzinnige komitee- generaal, maar d'r werd toch bijgezegd, waarover u die duistere geheime zitting (met de ramen open, want 't was wat warm) der raadsleden een groot licht zou worden ontstoken. Maar daarover straks. In de zitting van Dinsdagmiddag klokke 2 uur werd o. m. ook aan de orde gesteld de arbeidsbeurs-kwestie, n. 1. het voorstel tot voortzetting van de voorloopige regeling van de arbeidsbeurs in 1904. De heer de Groot had tegen het voortzetten van de proef met de huidige arbeidsbeurs geen bezwaar, maar hij wilde een stapje verder gaan en een bestuur benoe men. Hij oordeelde dat dan de arbeidsbeurs meer in de burgerij zou wortel schieten en dat aan het tegenwoor dige min of meer autocratische bestuur (de geheele „slavenmarkt" rust op een persoon) een eind kwam. De Kamers van Arbeid zouden daartoe ieder een aanbeveling van werkgevers en werknemers opmaken, van ieder 2 man en B. en W. zouden een onpartijdig raadslid (dezulken moeten nog geboren worden) aan wijzen en klaar is Kees, daar heb je je bestuur samen geflanst. De heer Gouka merkte leuk op dat er in den raad maar twee exemplaren onpartijdige leden bestaan. Wie het zijn laten wij aan het oordeel der lezers over, maar veel bizonders gelooven wij niet dat het is. Onder onpartijdig verstond de heer de Groot iemand die noch werkgever noch werknemer is. Mr. Jansen begon met het voortzetten der arbeidsbeurs toe te juichen (o wee) doch hij „vreesde" dat de bedoeling van den heer de Groot „niet zou worden bereikt." Hij „acht de zaak niet ge noegzaam doorgedrongenom een bestuur te benoemen en meent dat daardoor de zaak eerder „tegengewerkt" dan bevoordeeld zou worden. Deze Jansensche frase werd aanstonds deu kop inge drukt door der heeren de Groot's opmerking, dat mr. Jansen wel zich aan voorspellingeu waagde, doch dat van redelijke gronden geen spoor te ontdekken was. De voorzitter gaat natuurlijk ook niet met den oppo- sieten heer de Groot mede. Waarvoor zal men nu reeds een onderdeel van 't reglement vast stellen, als er nog niets geregeld of vastgesteld is. B. en W. willen nog een jaar op deze wijze voortgaan en... de arbeidsbeurs gaat weer een jaartje meê. Amendement de Groot wordt verworpen met 9 tegen 8 stemmen. Vóór stemden de heeren Witkamp, de Groot, v. d. Schalk, Gouka, v. d. Drift, Ris, Krane en v. Westendorp. Abattoir. Een bizondere Raadscommissie werd over dit ge wichtig vraagstuk opgedragen een rapport uit te brengen, waaraan de commissie, gewillig als alle commissies, voldepd. Het rapport eindigde met den raad voor het dilemma te stellenWil men juist aangeven wat de financiëele gevolgen zijn voor het oprichten vau zoo'n abattoir, wil men cijfers m. a. w., dan is noodig een begrooting van onkosten en een plan, in het ander geval is het zaak dat B. en W. de bestaande slacht plaatsen een nauwkeurig onderzoek doen ondergaan en daartoe hebben ze het recht met de Hinderwet in de hand, 'tis alleen maar de vraag of ze 't doen. Voor het maken van een plannetje werd maar effentjes een crediet van f 500 aangevraagd en gekregen. De derde kwestie was zeker wel de minst belang rijke, het betrof de loonen der arbeiders bij de ge meentereiniging. De heer de Groot vond een loon van 8—10 gulden voor een gemeentewerkman te laag en daarin zal iedereen hem groot gelijk geven. Hij deed er dus wat bij en stelde voor minimum f9 en maximum f 11. De heer de Groot vond het erger lijk en dat zeker velen met hem, dat in dit geval ook B. en W. lieden, die tien twintig maal meer salaris ontvangen dan een arbeider in kwestie, spreken van een voldoende belooning van 8 of nog minder guldens. Spr. weet niet of de heeren wel eens een arbeiders budget hebben opgemaakt maar dan zouden zij zien, dat ze onmenschwaardige bezoldiging hebben voorgesteld. Het bevreemdt den voorzitter dat de heer de Groot er hem een verwijt van maakt, „als een dier heeren met groote inkomens", zoo weinig weten van arbeiders toestanden. Spr. denkt voor zijn persoon dikwijls daaraan en zegt, dat ook 911 gulden te weinig is voor een werkman (bravo burgemeester)..edoch burge meester zit daar niet alleen,... men moet rekening houden met de gemeentebegrooting. Dat is zeker 'n ijselijk ding zoo'n gemeentebegrooting. Daar kan je zelfs 'n heele raad, de heer de Groot incluis, mee doodslaan. „En, voegde de geachte voor zitter van Schiedam's vroede mannen erbij, „in dezen tak van dienst kunnen menschen worden gebruikt, die totaal geen vakkennis bezitten..." Als ze dus m.a.w. niet met d'r hongerloon tevreden zijn, d'r uit, honderd anderen voor jou De heer Gouka breekt een lans voor de commissie van gem.-reiniging, die steeds trachtte de arbeiders te helpen aan een meer menschwaardig bestaan. Het aanvangsloon van f 8.steekt al mooi af, tegen wat het vroeger was. Spr. zou niet weten, waar de konsekwentie hem heen voerde, als hij de loonen ook van gemeente arbeiders die vakkennis bezitten, in gelijke mate moest 'opvoeren. Ja, en dan die gemeente-begrooting, meneer Gouka, brrr., 't is om van te beven. De heer v. d. Drift vroeg naar den werktijd van die arbeiders. De heer Gouka zei 's zomers van 66 en 's winters is de werktijd niet zoo lang. De heer v. d. Drift zei, dat hij ze wel om half zes al aan den slag had gezien en 's zomers en 's winters niet veel later. O, zoo! De heer Van Westendorp merkte nog op, dat een opperman in dienst der gemeente f 10.verdient, het geen bij raadsbesluit is vastgesteld. En een opperman of een arbeider bij de gemeentereiniging hebben geen van beiden veel vakkennis noodig. Waar de toestand voor de betrokken werklui al verbeterd is buiten vroe ger, mag dat toch geen reden wezen om niet het voor stel van den heer de Groot te steunen. De commissie heeft reeds den weg ingeslagen tot verbetering der loonen, de gemeente dient toch in alle geval den toon aan te geven en voor goede loonen te zorgenwat be staat er dan tegen de verhooging, zooals, die door de heer de Groot is voorgesteld De heer de Groot antwoordt den burgervader dat iedere stap in de goede richting hem moet verheugen, al kunnen ook niet aanstonds de loonen opgevoerd wor den tot 15 en 20 gulden. Het bezwaar tot veihi.oging van de begrooting legt ook bij hem gewicht in de schaal maar de gemeente dient toch haar arbeiders menschwaardig te bezoldigen. De burgervader, alweer de burgervader aan 't woord, 'twas tusschen twee streepjes merkwaardig gedurende de geheele zitting op te merken, dat de hooggeachtte wethouders zwegen als moffen en de voorzitter voor de geheele vuile wasch op lieten draaien. En de burgervaders kreeg nog al eens een veeg uit de pan, die feitelijk meer aan 't adres van het zwijgen de drietal wethouders waren. De burgervader dan, wist te vertellen, dat de menschen bij gem. reiniging, een lange arbeidstijd hadden, en dat ze ijverig waren en dat ze met2 kwartjes tegelijk opslag hadden gehad, tot 9 gulden, en wie weet over een paar jaar, en dan liggen er misschien een dozijn onder de groene zoden op 't kerkhof, en werden hun heele leven afgescheept met een hongerloon. Er werd berekend, dat de verhoogiug door den heel de Groot voorgesteld, een vermeerdering van circa f1700 (35 arbeiders fl meer per week) zou met zich brengen. Opgemerkt werd door den heer de Groot, dat de meeste werklieden, volgens den burgemeester reeds f9 verdienen, dus dan zou de regeling zeker niet zoo duur komen. Spr. splitste zijn voorstello de vaststelling van een min. loon van t 9.en max. van f 11. Dit werd verworpen met 9 tegen 8 stemmen. Vóór stemden de heeren Faure, v. d. Velden, v. Westendorp, Krane, Ris, v. d. Drift, Gouka en de Groot. 2o. dat de regeling zou ingaan 1 Oct. 1903, wordt aangenomen met 12 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren mr. Jansen, Klein, Faure, Lagerweij en Beukers. De heer de Groot doet nog een vraag naar aan leiding van het plan ter uitbreiding der gemeentehij had de indruk van een spoedige behandeling gekregen, doch zag het niet op de agenda. Hij vraagt thans wan neer er behandeling te verwachten is en of er gelegen heid zal zijn voor het publiek om met het plan in ken nis te worden gesteld. De voorzitter zei dat de bedoeling van B. en W. is, na de behandeling van het stratenplan in geheime zitting het plan voorloopig vast te stellen. Omtrent de geheime zitting zegt spr., dat zulks geschiedde ten gerieve van de raadsleden om in 't bijzijn van den ingenieur de noodige vragen te kunnen stellen en later in openbare zitting met kennis van zaken over het plan te kunnen stemmen. Die geheimzinnigheid had dus volgens den voorzitter niks om 't lijf, en de heer de Groot moest zich daar over maar niet dik maken. Je zit toch in comité-generaal als fatsoenlijke menschen bij mekaar, je-kan desnoods nog eens over koetjes en kalfjes praten, om de tijd wat te korten enz enz. Wat het tweede betreft nl., om het publiek met het plan in kennis te stellen, zegt de voorzitter doodleuk, dat na vaststelling door den raad zulks zal geschieden. De burgervader sneed zich echter leelijk in de vingers, en de heer de Groot helderde aanstonds dit misverstand op, door hen onder 't oog te brengen, dat zelfs 4 weken van te voren, zoo staat 't in de woningwet, het straten plan ter visie moet liggen. De heer de Groot achtte ook de „voorloopige vaststelling" niet in den haak, dat had veel weg van een achterdeurtjeom aan de wet te kort te doen, m. a. \fr., terwïlle van B. en W?s auto- kratie. 't werd tijd om in komitee-generaal te gaan, en zoo geschiedde het. De afdeelingsvergadering van Zondagmorgen was goed bezocht. Verschillende belangrijke zaken werden daar afgedaan. Niet alle zijn voor publiciteit geschikt. We vermelden het volgende: De aandacht werd nogmaals gevestigd op belangrijke Brochures, door de Partij uitgegeven, in het bijzonder op „De Ware Schuldigen"debat tusschen A. Kuyper en P. J. Troelstra en Been Reactie?" door Hemiëtte Roland Holst. We wekken bij deze alle arbeiders op, zich die bro chures aan te schaffen, wijl zij op den huidigen politie- MOKER I

De Moker | 1903 | | pagina 1