No 32. ZATERDAG 10 OCTOBER 1903 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Afdeelingsnieuws. Weer eens: Coöperatie Menschen-verloting. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal I r 7. franco per post 30 cent j y vooruitbetaling. Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. De wintercampagne wordt geopend met de inleiding tot den cursus-Loopuit. Aanstaanden Zondag, 11 October, des morgens tien uur, zal de voorzitter van de afdeeling dien voorbe reidenden cursus beginnen. Leden en geestverwanten moeten dan allen present zijn. Een goed begin is het halve werk Op de cursusvergaderingen, door Loopuit te houden, zullen de volgende onderwerpen behandeld worden 8 November,,De klassenstrijdin theorie en practijk. 15 November,,I)e waarde van de Democratie en het Algemeen Kiesrecht." 22 November: Overzicht van het behandelde en debat. Partijgenoote H. R. Holst treedt in Januari driemaal voor de afdeeling op. Zij zal spreken over: De strijdmiddelen der arbeidersklasse 3 Januari: De vakvereeniging. 17 Januari: De politieke actie. 31 JcmuariDe Coöperatie. Aan het einde van elk dezer cursusvergaderingen be staat er gelegenheid, vragen te stellen en met spreek ster van gedachten te wisselen. De kaarten, voor beide cursussen toegang gevende zullen van Zaterdag, 10 October a. s. af, verkrijgbaar zjjn bij het Bestuur en in Constantia. oor leden en arbeiders is de prijs 35 cents. Niet-leden (niet-arbeiders) bel alen 75 cents. De toegangsprijs voor elke vergadering is op 10 cents gesteld. Door een kaart voor alle vergaderingen te koopen, bevoordeelt men zich dus heel wat. Opgemerkt dient nog te worden, dat alle cursusver gaderingen op Zondagmorgen worden gehouden. De meeste arbeiders zijn dan in de gelegenheid te komen. Thans kunnen allen toonen, door trouwe opkomst, dat hun de^strijd voor hun rechten niet onverschillig is. Verschijnt allen op deze bijeenkomsten. Nuttige kennis kunt ge er op doen, uw geest kunt ge verrijken, uw inzichten zult ge er door verhelderen. Alzoo kunt ge beter oordeelen, aan wie uwe belangen het best zijn toevertrouwd. Arbeiders, partijgenooten, geestverwanten, niemand mag ontbreken. Maar vooral <Ze leden der afdeeling niet, die kunnen weten, hoe noodig het is, dat oude denkbeelden weer eens worden opgefrischt, zoodat levendiger wordt de begeerte, kennis te dragen, van wat er om ons in de maatschappij plaats grijpt. Uit deze kennis kunnen wij moed en vertrouwen putten voor de toekomst. Daarom nog eens, toont door trouwe opkomst op al deze samenkomsten, dat het u ernst is, dat ge krachtig wilt meewerken aan de verbreiding van de juiste be- giippen omtrent de taak, die onze partij in de huidige samenleving op zich te nemen heeft Allen op post! Zoiidag 11 October, des morgens tien uur in Con stantia! t Is jammer, dat het aantal inteekenaren op de Partij scheurkalender niet groot genoeg was 2000) om de kosten te dekken. Deze zal nu niet worden uitgegeven. We vestigen daarom de aandacht op een andere goed- koope uitgave van de partij, n.l. het Arbeidersjaarboekje 1904. Dit werkje, dat gewoonlijk tal van wetenswaardig heden bevat omtrent politieke- en vakorganisatie's, dat voorzien is van een kalender, ruimte voor aanteeke- ningen biedt en nog bovendien aangename lectuur levert, moet in handen van eiken arbeider komen. De prijs zal wel geen bezwaar kunnen zijn. Het kost slechts 10 cents. Daar de oplaag niet zoo groot is, raden we ieder aan tijdig zijn bestellingen te doen bij den Brochurenhandel der afdeeling. JNu nog voor alle partijgenooten in Schiedam een WAARSCHUWING. De eerstvolgende Afdeelingsvergadering wordt niet op Zondag gehouden, maar is vastgesteld op Woensdag 21 October, des avonds acht uur in „Constan tia". Op die vergadering zal door de afdeeling de candidaat aangewezen moeten worden voor den post van hoofdredacteur van Het Volk, die door het be danken van Troelstra vacant is. Leden, die reeds een geschikt plaatsvervanger op het oog hebben, zu'len wel doen, daarvan het bestuur in kennis te stellen, daar dit de discussie kan bekorten. Op dezelfde vergadering zal in behandeling komen het Ontwerp-Afdeelingsreglement. De volgende week zal aan ieder der leden een exemplaar van dit ontwerp toegezonden worden. We i verzoeken aan hen, die amendementen op de verschil lende artikelen hebben, die vóór den lSden October bij het bestuur in te zenden. Voor een geregelden gang van zaken is dit zeer gewenscht. Deze afdeelingsvergadering is zeer belangrijk. Ieder zal dus wel doen, den avond voor de verga dering bestemd, vrij te houden. Daar moeten alle leden bij zijn! Ge kunt nu medewerken aan de vaststelling der wetten waaronder Ge leven en werken moet Maakt er gebruik van! Zooals de leden weten, is er aan de afd. een boeken kast geschonken. Het komt er nu op aan, die gevuld te krijgen. Ieder, die iets van boekwerken te missen heeft, weet nu -een adres; Het nieuwste is even wel kom als het nieuwe. Zaterdagavond na zeven uren kan ieder met zijn gave in „Constantia" terecht. Ook bij de bestuursleden kan ze ten allen tijde worden ingeleverd. HET BESTUUR. Het zal er dan toch van komen. De vorige week vermeldden we het plan van het Bestuur van de „Voor waarts" om aan de Ledenvergadering, in November te houden, een plan van uitbreiding voor te leggen. De toebereidselen blijken reeds gemaakt te zijn. Het volgende schrijven werd aan alle leden der Coöperatie toegezonden Arbeiders-Coöperatie „Voorwaarts." SCHIEDAM, October 1903. Aan onze Leden Ons eerste boekjaar loopt ten einde. Met tevredenheid kunnen wij op het verleden terug zien, zonder bezorgdheid de toekomst tegemoet gaan. De houding van onze leden en afnemers, die het Be stuur in zijn werkzaamheden bereidwillig steunden en ook bij de laatste uitbreiding der zaak zooveel mogelijk in het belang der onderneming werkzaam waren, geeft de vrijmoedigheid opnieuw met een Uitbreidingsplan tot u te komen. Door het Bestuur is het plan gevormd naast de be staande Brood-, Beschuit-, en Kleingoedbakkerij een Onder af deeling der Coöperatie te stichten en wel een Boter-, Kaas- jpn Melltnering. Wie van de „Voorwaarts" lid is, is het dan tevens van de nieuw op te richten onderneming. Men behoeft dus geen hooger bedrag te storten, dan het nu vast gestelde inleggeld. Van de leden wordt dus niets geëischt, dan een wei nig goeden wil. En daarop meent het Bestuur wel te kunnen rekenen. Wil het evenwel met succes het plan verwezenlijken, dan is het noodzakelijk, dat het de noodige gegevens bezit. Daarom doen we een beroep op Uwe bereidwilligheid en verzoeken we U nevens gaand vragenlijstje in te vullen. Het ingevulde biljet zal door den broodbezorger wor den teruggehaald. Heeft het Bestuur de gegevens, dan kan op de Jaar vergadering de zaak besproken worden en mochten onze plannen dan de instemming der leden verwerven, dan zullen we niet aarzelen, deze nieuwe zaak op een nader vast te stellen tijdstip te openen. Welaan, laat ieder lid het zijne doen, om de Arbei ders-Coöperatie te vergrooten en te versterken. Het parool zij immer „Altijd Voorwaarts." HET BESTUUR. Ja juistVan den goeden wil der leden hangt het at. Als zij inzien, dat door samenwerking veel, ja alles v'erkiegen kan worden, dan moet deze onderneming Hagen. M e hopen, dat het bijgevoegde vragenlijstje door alle leden ingevuld zal worden teruggezonden, in het belang1 van de Coöoperatie in het bijzonder en van de gansche arbeidersbeweging in het algemeen. Het bestuur wenschen we veel succes bij zijn pogen om van de Coöperatie een strijdmiddel bij uitnemend heid te makenDe leden mogen niet achterblijven, maar zij moeten eensgezind het Bestuur steunen. Denkt er om: „Altijd moeten we Voorwaarts!" Wéér leven ouders in spanning 't Laatst van October is voor velen het tijdvak, dat ze het geheele jaar met vrees en siddering zagen naderen. De dag van loten nadert LotenStraks worden onze zonen, die absoluut nog niet bestand zijn tegen de vele verleidingen der wereld, die nog absoluut niet missen kunnen de zachte, leidende hand van vader en moeder, die nog zoo drin gend behoeven het scherpe, zorgvolle ouder-oog, dat hun gaan doet langs het veiligst pad, die nog elk uur van den dag noodig hebben de levenservaring, de onder vinding, de lessen der praktijk uit den worstelkamp om t leven, die slechts het liefhebbend, openhartig ouder hart met de zoo dringend verlangde gulheid hen open baren kan en openbaart, straks worden zij, die we steeds hebben omringd met onze liefde en zorgen, wier wèlzijn ons ploet'ren was dag en nacht, straks worden onze zonen opgeroepen.... te loten! Komen moeten zij in den Doele of waar dan ook en op de tafel, waarachter enkele groote hansen en ook iemand in uniform met gouden kraag, beschikkende ovei n paar handlangers, staat 'n glas metlootjes De hand 'r in ééntje van die opgerolde papierkens er uit gehaalden 't lot is beslist 'n Oogenblik dat een eeuwigheid duurt! van vreeselijke, tergende spanning de sergeant geeft 't briefje an den man met den gouden kraagen deze vertelt-je of je gelukkig of ongelukkig bent. En tien tegen één heb je kans op 't laatste Men hoort wel 'ns ouders, die zeggen er niet om te geven, of hun jongen r-in loot ja of neen, die zeggen dat 't misschien wel goed voor 'm is, als-i bij de pap pot vandaan gaat en op eigen wieken leert drijven maar of ze 't meenen Men hoort pochen op 't lieve vaderland, waar we allemaal wat voor moeten over hebben, men hoort pochen op mooie uniformen, glimmende knoopen, op 't dappere Hollandsche leger.... op der vaad'ren roem.. Maar als t er op aankomt als we staan voor 't feit: nu onze zonen er aan gewaagd! dan, ja dan willen we wel 'ns anders erover praten, zeker: denken. En als we dit niet doen, niet willen doen, dan geven we blijk óf van domme, onverschoonbare onverschilligheid, in 't gunstigste, óf van misdadigheid in 't ongunstigste geval. Maar we willen het wél!.... W e zien maar liefst mooie uniformen gedragen door anderen dan onze jongens, we pochen graag op 'n lief vaderland, zoolang dit maar verdedigd wordt door andermans kinderen, we prijzen graag de dapperheid van 't Hollandsche leger wanneer de heldenfeiten maar niet behoeven te worden bedreven door óns kroost, dat dan ook niet blootstaan aan de gevaarlijke gevolgen ervan..,, want anders hebben we maling aan der vaad'ren roem." Nog niet gedacht aan kritieke tijden, van veranderen van „schets" in ernst nog niet gedacht aan de konsekwentie van het soldaatje-gespeel, wanneer wer- MOKER T NT

De Moker | 1903 | | pagina 1