No. 33. ZATERDAG 17 OCTOBER 1903 3e Jaargang. ORCAAN||van |de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij, Ingezonden Mededeelingen. Arbeiders-Coöperatie „Voorwaarts Afdeelingsnieuws. Speculeeren op den kleinen man. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. 3 cent per regel. Het boekjaar eindigt 31 October a. s. Laat vóór dien datum het bedrag uwer penningen inschrijven op uw penningenkaart. Het is in uw belang. Zorgt voor een zuivere winstverdeeling. Penningen vóór 31 October! Het Bestuur. De eerste cursusvergadering 1.1. Zondag was heel goed bezocht. We zagen heel wat nieuwelingen, die niet veel instemming luisterden naar het eerste deel dei- inleiding van den voorzitter. A.s. Zondag 18 October, zal deze zijn beschouwing voltooien. Dan moeten allen weer present zijn om te leeren en te profiteeren. Zondagmorgen 10 uur in Constantia! De vorige week deelden we mee, dat kaarten toegang gevende tot alle cursusvergaderingen verkrijgbaar zijn a 35 cents. Op verzoek stelt het bestuur de arbeiders in de ge legenheid op gemakkelijke wijze in het bezit van zulk een kaart te komen. Men kan nl. wekelijks 7 cent afdragen en heeft dan in 5 keeren zijn kaart vrij. Laten velen van deze gemakkelijke gelegenheid gebruik maken om de cur sussen te bezoeken. Ontwikkeling heeft ieder mensch noodig. Maar wij vooral, partijgenooten. Wij, die ons rekenen tot de meest vooruitstrevende partij, tot de organisatie, die de aarde eenmaal zal veroveren en deze langzamerhand reeds zal rijp maken voor het dragen van haar ideeën, wy kunnen geen kennis ontberen. Geen gelegenheid mogen we daarom voorbij laten gaan, om beter onderlegd te raken, en alzoo bekwamer te worden voor de propaganda, voor den strijd. Maakt een druk gebruik van alle cursusvergaderingen. Met de colportage in Vlaardingen is de vorige week met succes begonnen. Onze lectuur moet onder het volk komen! Laat iedere partijgenoot, die lust gevoelt en gelegenheid heeft, dit werk mee te doen, zich ten spoedigste opgeven bij het bestuur of bij den leider der Colportageclub. We kunnen nog wel een mannetje of wat gebruiken. Vele handen maken licht werk! Heeds zijn enkele boekwerken, waaronder heel mooie, voor onze bibliotheek ingekomen. Wie helpt mee? Partijgenooten en geestverwanten, die uit hun boekenvoorraad iets kunnen afzonderen, kunnen daarmee groote diensten bewijzen aan vele arbeiders, die de lange winteravonden in gezelschap van aangename, onderhoudende, leerzame, nuttige lectuur willen doorbrengen. Alles is welkom! Het Ontwerp-Afdeelingsreglement is aan alle leden toegezonden. We verzoeken hen, die amendementen op dit ont werp hebben, deze ten spoedigste, maar liefst vóór 18 October a. s. op te zenden aan het bestuur, dat dan beter voor een geregelde discussie zorg kan dragen. Ten slotte vestigen we nogmaals de aandacht op de Huishoudelijke Vergadering- der afdeeling op Woensdag 21 October. De agenda is vermeld in achterstaande advertentie. Een partij, die van parlementaire werkzaamheid zoo veel verwacht als de onze, kan het zonder behoorlijke reglementen niet stellen. Alle leden moeten daarom ook doordrongen zijn van het groote belang dezer ver gadering. Niemand mag ontbreken! HET BESTUUR. Een uitmuntend, dankbaar en tevens dringend nood zakelijk werk, óók voor Schiedam is de zorg voor Volkshuisvesting. We tellen in onze goê gemeent' nog zoo ontzettend veel krotten, afschuwelijke hokken, van licht, lucht, privaat en alle gemakken verstoken en uit hygiënisch oogpunt totaal ongeschikte menschen-„ pak huizen," dat 't zeker dringend vereischt wordt daarop 'ns de aandacht te vestigen en te streven naar beter. Hard, zéér hard is dit noodig. De algemeen bekende huisjes-melkerij, een eenvoudig, algemeen verschijnsel in onze huidige samenleving, kan gerust worden aangemerkt als een der hoofdoorzaken van den op dit gebied zoo treurigen toestand. Er wordt uit gemergeld wat er uit te mergelen valtvan onder houd, hoe noodzakelijk ook, meestal geen sprakehet hnis-eigenaai'-zijn is voor velen óf 'n hoofdfactor van bestaan óf 't geheele bestaankosten voor onderhoud is knagen aan dat begaan, piügelen aan de inkomsten van den eigenaar deze is óók 'n mensch en verde digd z'n huid. Maar als al die eigenaartjes slechts zich 't hoofd boven water kunnen houden, ten koste van den kleinen man, die dan wonen moet in vunze, donkere, ongezel lige huizen, dan is de eenvoudige redeneering ook hier weer 'n natuurlijke opwellingdat de massa niet mag worden opgeofferd aan het individu dat ook dit soort parasieten-dom behoort te verdwijnen. En trots hun gemier en gespartel er tegen, zullen ze verdwijnen daar helpt nu eenmaal niets aan. Wij weten dit lot de geheele middenklasse beschoren en de huisjes-verhuurders gaan mee, misschien wel vóóraan. Jammer wellicht voor de menschen, doch 't is de loop der dingen. Maar wie zal hen vervangen? O, liefhebbers meer dan genoeg, 't Grootkapitaal dingt ook mee woningmaatschappijen bestaan er sinds lang. Maar die nemen enkel woningen die „gewild" zijn die huurders trekken en waarvoor prijs te maken valtminderwaardigen komen niet in de gratie. Tóch, al is natuurlijk ook het éénigst, het heiligst ideaal van woningmaatschappij-directies„winstmaken" al zal er bezuinigd worden op reparatiën, en de kuur worden opgedreven zoo hoog mogelijk, tóch zal er dikwijls 'n merkbare verbetering in den algemeenen toestand te constateeren vallen. Vooral als er niet wat er hier juist in zoo erge mate 't geval is gebrek aan woningen is en er nog met particulieren geconcur reerd moet worden. Apprecieeren wij de welwillendheid der kapitalisten, daar, waar wat uit te schroeven valt, present te willen zijn en ook wel, zij 't ook met behulp van handlangers, huisbaasje te willen spelen, wij, sociaal-demokraten, meenen nu eenmaal dat de gemeenschap aangewezen is het beweeg der middenklasse over te nemen, speciaal op dit gebied, waar de groote kwestie: het particulier óf het communaal bezit van den grond op het spel staat. Men kent onze ideeën hierover, er thans over nit te weiden zou ons te ver voeren. Bij onzen strijd tegen sociale nooden voeren wij immer aan, dat juist door het produktief maken van den grond door de ge meenschap, le de werkeloosheid sterk kan worden be streden; 2e de volkshuisvesting er beter aan toe zal zijn dan op 't oogenblik, 't geen verschillende gemeenten ook in ons land (Kampen, Vlaardingen b. v.) reeds hebben bewezen. En waar wij dus de gemeenschap willen zien gesteld voor de partikulieren winstjager, kunnen wij alleen 'n streven in die richting onze sympathie geven en steunen. Heel aardig lijkt dan ook wel het pogen des heeren de Groot, om, in vereeniging met verschillende elementen uit de burgerklasse, waaronder van de meest conserva tieve richting, (waarmee hij den laatsten tijd op nogal goeden voet schijnt te staan) onder patronaat van „Schie dam Vooruit" 'n vereeniging voor „Volkshuisvesting" in 't leven te roepen, zeker, héél aardig lijkt dat streven, maar van onzen kant kunnen wij hem geen steun ver- leenen, verder nog moeten wij de arbeiders, tot wie de heeren de Groot c.s. zich richten en om steun (financieele) verzoeken, ontraden dezen te geven, om de reeds aan gegeven principieele reden En om nog 'n reden. Vastgeroesd, ondanks z'n vrijzinnig-demokraat-zijn, aan instellingen en begrippen onzer kapitalistische, onzer standen-maatschappij, is dit nieuwe product ook weer meer dan één blijk dat de heer de Groot zich daaraan nog altijd maar niet ontworstelen kan. Men zie de ontwerp-statuten. Hoofdzakelijk speelt er de geldmacht weer de hoofdrol. Arbeiders kunnen lid worden 't vereischte aan deel van f 10.— kan worden volgestort in termijnen. De leden hebben de voorkeur een woning te huren. Duidelijk is, dat er vele leden eeuwig uaar zoo'n wo ning fluiten kunnen, want stel dat er honderd arbeiders slechts lid der vereeniging worden, duurt 't misschien honderd jaar voordat de vereeniging honderd woningen bezit. Maar 'n arbeider wordt lid. f 10.is 'n zéér belang rijk bedrag voor 'n proletariër er kunnen tijden komen dat het de waarde van z'n leven is. Maar terug halen kan-i zijn geld, daar gestort, nooital springt-i 'r-om 't heet in de ontwerp-statuten hebben is hoüen. Als 'r per ongeluk niet tijdig 'ij kooper zich opdoet, kan 't zijn dat 'n arbeider niets anders te kauwen heeft dan 'n stukske papier, dat men f 10.waard heet. Natuurlijk nog niet gesproken over de mogelijkheid van niet-gelukken der onderneming, in welk geval het geld naar de maan verhuisd. Er is nog meer wat ons tegen de plannen van den heer de Groot c. s. kant. De alg. werkstaking van het Belgische proletariaat, de groote, harde, bitter-ge- voerden strijd door onze Belgische broeders tegen 't hun toebedeelde stemgerecht, doet ons ook zeer veel antipathie koesteren tegen de navolging hier van het Belgisch kiesstelsel. Het kapitaal heeft wéér de macht den wil van 't algemeen te ontrechten en op z'n poot te spelen. We lezenvan 115 aand. 2 stemmen, 1630 aand. 3 stemmen, 31—50 aand. 4 stemmen, 5175 aand. 5, meerdere aand. 6 stemmen. Voorééne keer duizend gulden, die voor menschen a la mijnheer de Groot, de waarde misschien vertegenwoordigen van 'n peuleschilletje, krijgt men den macht over zes arbei ders, voor wie him aandeel 'n kapitaal vertegenwoor digt. We zoeken hierin nog altijd naar 'tgeen men billijkheid noemt!.... Heel de opzet van dit zaakje, is absoluut niets meer dan zéér burgerlijk, klein-gedoe, 'n doodgewone kwak zalverij is niets meer in werkelijkheid 't geen we hier boven dit artikel als motto schreven (in 'n ietwat nieuwer dan de van ouds bekende vorm speculeeren op den kleinen man Engeland. De tochten van Chamberlain zijn één succes te Glasgou en te Grienock heeft hij reeds gesproken, pleitende steeds voor de alleen-zaligmakende invoerrechten, zooals hij die zich heeft in 't hoofd ge haald. Alles wat hij doet is in 't enkel waarachtige belang van Engeland, dat zonder zijn protektie zal kwijnen De kiezers weten dus wél, wat zij doenDe arbeiders heeft-i verteld, dat ze óf zich met lager loonen zullen moeten tevreden gaan stellen óf werkeloos worden. Ja, natuurlijk speelt ook de groote Joe op de minder-ontwikkelden en als ze anders niet te vangen zijn, gaat-i ze bang maken! Die oolijke groote Joe DE MOKER

De Moker | 1903 | | pagina 1