No. 34. ZATERDAG 24 OCTOBER 1903 3ef Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij, Stnkken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 nar in "het bezit der Redactie zijn. Afdeelingsnieuws. Waarheen wij moeten. BRANDERSKNECHTS! Leest allen DE MOKER aanstaande week. van Een Feestavond. Aan de Lotelingen ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal I franco per post 30 cent j hlJ vooru^^hng. Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. MISfTERBERG, Nieuwe Sluisstraat 5. ADYERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. De tweede cursusvergadering 1.1. Zondag was nog beter bezocht dan de vorige. Het was een recht ge zellige vergadering, waar uit de gedachtenwisseling bleek, hoe verlangend velen onzer leden zijn om eenigs- zins wetenschappelijk onderlegd te raken. We twijfelen er niet aan, of de cursusvergaderingen van Loopuit, in November, zullen ook wel belangstel lenden trekken. óór dien tijd zal er nog een Openbare vergadering gehouden worden. Onze partijgenoot F. van der Goes heeft zich bereid verklaard, 4 November a. s. voor de afd. op te treden met het onderwerp De Sociaal-Democratische Arbeidersparty en de Revolutie. Daar valt zeker weer wat te leeren. Alle partijge- nooten moetèn dus op post zijn. We vestigen nogmaals de aandacht op de kaarten voor de cursusvergaderingen, die verkrijgbaar zijn a 35 cents per stuk. Zij die dit verlangen, kunnen betalen in 5 termijnen van 7 cents. Maakt er gebruik van Niet altijd kan er echter onderwezen en geleerd worden. Zoo nu en dan moet er eens eên weinig ver- poozing zijn. Hoe aangenamer die rusttijd wordt door gebracht, hoe beterVoor aangename verpoozing zal deze week ook gezorgd worden, want er is een feestje op til. De Zangvereeniging „Excelsior" geeft Zondag, 25 October a. s. een uitvoering. We wekken alle partijgenooten op, daarheen te gaan. Het programma belooft veel goeds en het is ontegen zeggelijk, dat de kas van Constantia bij een druk bezoek ook niet kwalijk zal varen. De leider van de Colportageclub heeft ons verzocht nogmaals de aandacht te vestigen op het te kort aan verspreiders. Als er nog eenigen bijkomen, kan de colportage zóó geregeld worden, dat men éénmaal in de vier weken een beurt krijgt. We richten daarom nogmaals een Dringende Oproep tot alle partijgenooten, die in de gelegenheid zijn te gaan colporteeren, om zich zoo spoedig mogelijk aan te melden. Beseft nu eens allen, welk belang wij hebben bij de verspreiding van onze lectuur. Denkt niet: „Een ander zal wel gaan. Het gaat goed zoo maar werkt naar uw krachten mee, om onzen propagandistischen arbeid te verrichten. Denkt aan de Colportage! Alles wat we totnogtoe voor de Afdeelings-bibliotheek ontvangen hebben, zal in de volgende Moker worden verantwoord. Genoeg is er nog niet! Wie helpt ons? Zoodra er een kleine boekenschat verzameld is, zullen we met de uitgifte beginnen. Het Bestuur. De snelle gang, waarmede het socialisme voortwoekert onder het proletariaat de machtige groei der socia listische partijen is wel 'ns door sommige socialisten met 'n zekere vrees aanschouwd hoofdschuddend meenden nóg wel sommigen dat het te vlug gaat. Waarom?.... De reden, welke zij aanvoeren, kan niet het recht van bestaan worden ontzegd. Ieder, die wat langer dan vandaag of gisteren in de beweging meeleeft, zal vaak genoeg de ervaring hebben opge daan, dat er elementen zich onder ons scharen, van wier beginsel-vastheid wij nu niet zoo bizonder over tuigd kunnen geraken, en die ons niet zóóveel vertrouwen inboezemen, dat we op hen steunen durven in dagen van aktie, wanneer er werkelijk opofferingen van ons geëischt worden en het voortgaan niet even gemakkelijk en triomfantelijk blijft. D'r komen in onze gelederen elementen, door onze idealen, door onze beginselen, door onze wijze van strijden, getroffen, werkelijk enthousiastisch zich werpend midden onder ons voor 'n tijdlang vol vuur en kracht zich gevend aan de propaganda voor de groote zaak doch na 'n poosje verslappend, meer en meer wegzinkend, om na korten tijd geheel van het tooneel te verdwijnen. Dat zijn van die echte luchtkaarsen, die erg hoog de lucht ingaan, doch ook weer heel spoedig zijn uitge brand en hier of daar in 'n vergeten hoekje neerploffen.... Harddravers zijn ook hier: doodloopers, en komt 'r zoo n wildeman bij ons, in lichte laaie staand en we willen hem behouden omdat we gelooven van hem dat-i 't eerlijk meent, dan hebben we hem zoo'n beetje aan den ketting te leggen, z'n ijver wat in te toornen, z'n vuur wat af te koelen. Anders loopt-i beslist over z'n adem heen. We mogen hem niet laten drijven enkel op enthousi asme; z'n overtuiging mag niet gevestigd zijn enkel op aanhankelijkheid aan idealisme-schoondaarvan raken de voedende sappen eenmaal uitgeput en verdort de plant welke ervan bestond, doch de altruïstische bestanddeelen hebben we aan te vullen met het weten schappelijke, met het materialistische, wat aan het Socialisme ten grondslag ligt. We hebben den opper vlakkige den blik dieper te doen inslaan in het wezenlijke van onzen strijd bezwijkt hij onder de operatie, dan besparen we hem en ons teleurstelling, doorstaat hij haar, dan hebben we een krachtig medestrijder ge wonnen. Maar er is nog een andere categorie er zijn nog andere elementen welke wij in ons opnamen. B 1 ij v e r s (in tegenstelling dus met eerstgenoemden) maar.... die vaak, door wanbegrip over het karakter hunner be ginselen, die van alle zijpaden uitloopen naar, het hoofd-element, naar de kracht-batterijvereenzelviging, verbroedering van het proletariaat, meer afbreken dan opbouwen. Eendracht vooral is noodig voor ons, moderne ketters. Bij alles wat de bourgeoisie en haar hand langers ons aandoen, alle plagerijen en kwellingen door haar uitgedacht, moet het onze kracht zijn te weten dat^ dat alles afstuit op onze eendracht, op ons' soli dariteitsgevoel, dat ons hecht en sterk aanéénsnoert. Dan alleen kunnen wij staande blijven dan alleen zullen alle belagingen onzer vijanden, vol van gal en venijn, kracht- en machteloos blijken. Maar niet mogen we vroeten in eigen ingewanden niet door op alle slakjes zout te leggen, alle onbenulligheden op onze horens te nemen, tweedracht zaaien in eigen gelederen, verbittering wekken onder hen die ons zóó na verwant zijn. Hensch, dit kunnen we gerust de burgerpartijen overlaten, die niet achterwege blijven van de gelegen heid partij te trekken waar die zich voordoet. Geen persoonlijke antipathiën mogen ons onze hand doen onttrekken aan hem, die met volle ziel zich geven wil aan de goede, schoone en groote zaak waarvoor ook wij ijveren. Kunnen zich gevallen voordoen dat we geen vriendschap gevoelen kunnen voor de een of ander, bovenal ons beginsel pogen we ernstig onze antipathie te doen verdwijnen en zij 't dan niet als persoonlijke vrienden, als lotgenooten, als gelijk-ver- drukten en ontrechten in de huidige samenleving hebben we naast elkaar te staan als goede kameraden, als trouwe strijdmakkers. We mogen niet de groote zaak afbreuk doen door persoonlijke getwist dit kunnen we nimmer verant woorden. We mogen niet iemand van ons afstooten en den das om trachten te doen om onderlinge geschil- k len van meestal akelig en naar gehalte, doen we dat, we bewijzen het a b van onze beginselen nog niet te kennen. De ingevreten vooroordeeltjes en begrippen der kapitalistische maatschappij, waarin we nu eenmaal zijn gewonnen en getogen, zijn 'r niet altijd even gemak kelijk uit te krijgen, 'tis waar; vaak laten ook wij ons oor alle iiauwiteiten tegen elkaar in 't harnas jagen, zien we minachtend neer op een pariijgenoot, die dit of dat anders doet dan wij dit gewoon zijn, bespotten, krenken hem door minder joviale ant- wooiden, enz. enz., en toonen alzoo de beteekenis van ons „heilig ideaal,' waarvan we dikwijls met zooveel vuur zingen, zóó weinig te begrijpen, dat we niet eens een ander de vrijheid gunnen in 't private leven Zijn dit uitzonderingen?... Gelukkig wel, maar lioe weinig ze voorkomen, we mogen ze niet laten bestaan, doch moeten ze bestrijden. Ze knagen aan den wortel van den boom, die wij met zooveel zorg en toewijding trachten op te kweeken en deze kwijnt er door. Werken we dus allen als goede tuiniers in den wijngaard streven we steeds onze eigen feilen zooveel mogelijk te verbeteren en uit te roeien zijn we tegenover elkaar waardige, kloeke en verstandige menschen, die eerlijk mekaar in de oogen durven zien, kleine verschillen vergeten en vergeveu ter wille van de grootsche, heilige zaak, die met warmen handdruk schouder aan schouder zich scharen lief en leed samen deelend, den zwakke steunend, den wank'le schragend, dan, maar dan alleen ook kunnen wij gaan naar ons ideale oord waarheen wij moeten. De biljetten van „Excelsior" prijken aan den muur hierachter is 't programma afgedrukt. Men zie hoe goed t bezet is. 't Kan werkelijk een genotvollen avond zijn de Schiedamsche arbeiders hebben nu te toonen dat ook zij wel eens genieten willen. De programma's, tevens bewijzen van toegang, zijn vanaf heden a 15 cents verkrijgbaar aan „Constantia," Hoogstraat, bij A. Winter berg, Nieuwe Sluisstraat 5, bij v. d. Hoeven, Markt en verder bij de leden van „Excelsior." Van 't Partijbestuur der S. D. A. P. kwam bij 't bestuur bericht, dat als vertegenwoordiger ervan P. L. Tak was aangewezen. Ook het bestuur der afd. „Schiedam" der S. D. A. P. zal zich doen vertegenwoordigen. Vrienden! De afd. Schiedam van de Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken, kan door bijzondere om standigheden dit jaar geen openbare vergadering houden, bij gelegenheid van de lotingsdag. Het spijt ons erg, dat wij u op een vergadering niet tunnen waarschuwen, u in acht te nemen voor den dag, waarop zoovele jongelingen voor de eerste maal grepen naar het glas vergif, geuaamdAlcohol. Den dag waarop zoovelen vóór u, hun eerste schreden zetten op den weg, welke leidt tot verderf en ellende. Maar al kunnen wij dit nu niet, er is hier ter stede nog een vereeniging, die het wel kan en ook doet, nl. de Nat. Christ. Geheelonthouders-vereenigingOok zij voeren, al is het op andere wijze, den zelfden strijd tegen Koning Alcohol. Daarom lotelingen, roepen wij u toe: Bezoekt allen de verg. van de Nat. Christ. Geheel onthoudersen drinkt dien dag geen alcoholische dranken Denkt er om, dat het een dag is welke, al drinkt men geen alcohol, toch reeds genoeg treurige gevolgen voor velen met zich sleept. Verergert dit dus niet door het tot nietsnuttigs, maar veel kwaad en ellende .ver oorzakend gebruik van alcohol. Weg met de drinkgewoonten! Het Bestuur. MOKER

De Moker | 1903 | | pagina 1