IN „CON ST AN Tl A". Weet ge, moeder, wat ik droomde Ingezonden. waarover je een poosje kant nadenken. Het eene luidt Men moet wat water in zijn wijn weten te doen. Juist, en daarom zullen we wat inschikkelijk voor je zijn Die zjin kinderen lief heeft, kastijdt ze 'n Waar spreekwoord en zeer van pas en om de waarheid van dit spreekwoord niet te logenstraffen, veroordeelt de rechtbank bij deze Anastase Bnconie voor den 38en keer tot 8 dagen gevangenisstraf. Bedaard staart de filosoof den rechter aan, knikt eerbiedig met het hoofd en zegt dan duidelijk en plechtig Baat het niet, het schaadt niet. De arbeid. Moeilijk uit te voeren. Sergeant (zijn sectie inspecteerende tot een der manschappen). Kerel, maakt rechtsomkeerd zeg ik je, en kijk eens op je rug, wat vnile tasch je daar hebt hangen. Yerkeerd begrepen. In een winkel van pels jassen, bonten kragen en handmoffen komt een Duitscher binnen en bestelt een biefstuk met aardappelen. „Maar, meneer, 't is hier geen restauratie „Staat doch schreven bnite op venster." „W-a-t „Ziebuiten voor 't raam stond op een bordje geschrevenHier worden moffen gevoerd Aan 't bedje hearer kranke liev'ling Zit moeder neêr in stil geween; Reeds gingen er zoovele dagen Van droef en angstig waken heen. Gebroken is het trouwe harte De lippen staam'len klacht op klacht. Nauw' merkbaar wenkt haar nu de ljjder, En d' arme kleine murmelt zacht: „Weet ge, moeder, wat ik droomde?.... Er streek een vreemde vogel neer In 't raamkozijn van onze kamer, Nooit zag ik hem voor dezen keer.... Hij keek zoo droevig naar mijn sponde Als minde hij me als U zoo teer Schuif op, schuif hoog op nu het venster Want zeker, zeker keert hij weer!" 't Betraande oog der arme vrouwe Beschouwt heur liev'ling bang te moe; Wéér koorts.... hij ijlt.... zij gaat naar 't venster En geeft aan zijn verlangen toe.... Plots komt een vogel ingevlogen Een vreemde, zoo zij nimmer zag Hij zweeft om 't bed der kleine kranke, En deze stamelt met een lach „Weet ge, moeder, wat ik droomde? O moeke, wees met mij verblijd! Er zweefde rond om mijne sponde Een bode van den Nieuwen Tijd. Van 't oord van liefde, welvaart, vrede".... Een hemelgloed glanst in het oog De ziel ontvlood het broos omhulsel Naar 't oord van Nieuwen Tijd omhoog.... P. d. Br. SCHIEDAM, 17 Nov. 1903. Aan de Redactie van De Moker! Herhaaldelijk hadden wij de eer in uw blad in on- gunstigen zin besproken te worden. Wij deden er meestal het zwijgen toe. Het ging en gaat ons goed. Wat werk plaats, loon, arbeidsduur, hoedanigheid van het brood, ledental en omzet aangaat, kunnen we ons met elke bakkerij in Schiedam, ook met de „Voorwaarts" meten en zelfs de geldelijke uitkomst kan, den lagen prijs door de „Voorwaarts" in het leven geroepen in aan merking genomen, bevredigend worden genoemd. Wij vroegen ons zelfs meermalen af, of de wijze waarop u ons bestreedt niet bijdroeg tot onzen, bijna voorbeel- deloozen groei. In uw nommer van 14 dezer, ieder onzer welwillend door u toegezonden, maakt u het echter zoo kras, dat we eenige ruimte voor verdediging vragen, te meer, daar administratieve kritiek door de meeste uwer lezers zonder goede voorlichting wel niet naar waarde zal kunnen worden geschat. Uw opmerking omtrent oven-afschrijving is juist. Het ware beter geweest, die afzonderlijk te boeken en het percentage hooger te nemen. We zitten nu echter met onze statuten, die 2 pCt. voorschrijven, maar zul len trachten daaraan een mouw te passen. Wat maakt nu echter deze zaak uit Een nieuwe oven kost f 120 stel den koopprijs van onzen oven op f900 en de waarde aan steenen en ijzer, als hij vernieuwd moet worden, op f 300, dan moeten we, den duur van onzen gebruikten, doch zeer goeden oven op 8 jaar stellend, f600 afschrijven over 8 jaar, dus jaarlijks f75.— we schreven af 2 pCt. f 18, dus te weinig f 57. Dit sommetje is onbeduidend op onze exploitatiehet wordt ruim opgewogen door het onverdeelde saldo van f 73, door de afschrijving van f107 op de oprichtingskosten, die we gerust over 5 jaar hadden mogen verdeelen en dan maar f41 zou hebben bedragen en door de prijs- winst van f 75 op 200 baaltjes op 31 Aug. nog niet ontvangen meel, welke winst we degelijkshalve niet aan onze exploitatie ten goede lieten komen. Meu ziet, we hadden de zaak gerust gunstiger kunnen opzetten dan we deden. En hiermede hebben we al de eer gegeven aan uw kritiek („gezond" noemt u ze zelf heel bescheiden) die haar toekomst. Het schijnt alsof ze geschreven is door iemand, die wel heel ijverig leerboekjes heeft bestudeerd, maar het inzicht en de ervaring mist om dergelijke staten goed te lezen, d. w. z. er uit te halen wat hij wenscht te weten en er werkeljjk inzit. We zullen punt voor punt behandelen. 1. Toelichting ontbreekt. Wij hebben gestreefd naar beknoptheid, die het over zicht vergemakkelijkt. Een ander zal aan uitvoerigheid de voorkeur geven. Naar ons oordeel zou dit het niet- lezen bevorderd hebben. In elk geval zijn het ter inzage liggen en de ledenvergadering er niet voor niemendal; zij juist dienen om hen in te lichten, die bizonderheden of specialiseering wenschen. 2. Het verslag beschrijft niet, waaruit de winst is voortgevloeid. En men vindt op bladz. 6 rechts de baten aan brood, links alle lasten aan meel, melk enz. en de zuivere winst! 3. U zoekt naar de kolen. Kortheidshalve en het vrij algemeen gebruik volgend, hebben we ze samengevoegd met meel enz. onder het hoofd Grondstoffen. 4. Is van het kapitaal reeds iets afgelost? Ja, per saldo thans f 1300. Op de vergadering is de aflossing ook medegedeeld. Het grootboek zou het ant woord ieder gezegd hebben, die er naar was komen kjjken. 5. Waar is de rente ondergebracht? Die het hoofd Exploitatie gebouwen ziet op de exploitatie-rekening begrijpt dadelijk, dat dit belast is met de (f 360.rente van de aankoopsom der ge bouwen. 6. Hoe kwam de Algemeene er toe Gebouwen f 1587 boven de boekwaarde te laten voorkomen op de Balans Ja, dit zou heusch valsche boekhouding zijn...als het juist ware. Gebouwen komen natuurlijk voor de boekwaarde voor op de balans. Maar zij komen in de boeken voor f 1587 boven de aankoopsom.. En als zoo de vraag juist gesteld ware, zoudt u misschien het antwoord wel gevonden hebben: aan de gebouwen viel veel te verbeterende koopsom was daardoor gedrukt verbeteringen, gewoon onderhond te boven gaande, zijn kapitaal-uitgaven, verhoogen de waarde en zijn daarom op Gebouwen gebracht; van die verhooging wordt na tuurlijk van nu af ook weer afgeschreven, 7. Een rekening „Inbreng nog te storten" is theore tisch zeer verdedigbaar, maar schijnt ons onnoodig en bij leeken licht tot verwarring aanleiding gevend. Tot gelijk bedrag zou dan het hoofd Leden grooter zijn. Het was dan ingewikkelder geweest, niet beter. De leden staan nu eenvoudig credit voor het werkelijk gestorte bedrag. Volgens de statuten wordt het nog te storten bedrag niet ingevorderd, doch langzamerhand van het winstaandeel ingehouden. 8. Van waar moet de Dividend-belasting komen? Wel dit bedrag van 47.50 staat op de Expl rekening als een last onder Belasting en op de Balans als een schuld onder Div. Crediteuren. 9. Onverdeeld ledendividend nergens te vinden. Eenvoudig omdat de verdeeling van de winst eerst geboekt is op 22 Oct. na de goedkeuring door de leden het wordt natuurlijk gevoegd bij hun winstaandeel van het nieuwe jaar. Zie daar. Eén punt, dat we gaarne in theorie toe geven, doch waarop we gedekt zijn door de statuten en dat een onbeduidend verschil maakt, gemakkelijk geneutraliseerd door verschillen in het voordeel onzer balans. En 9 punten, die een ervaren boekhouder dadelijk zelf zou hebben opgelost of hem hoogstens tot een paar vragen over ondergeschikte zaken zouden hebben gebracht. Maar u U grondt er op beleedigende uit spraken en verdachtmakingenwij noemen er maar 3 „de vlag dekt de lading." „zand in de oogen strooien." „duiveltje om den hoek." Wat zwart moet een ziel toch zijn, die op zulke losse gronden zooveel slechts ziet in zijn medemensch. Of is het dweepzucht, die belet anders te zien dan al het eigene als voortreffelijk en al het andere als oneerlijk of dom Aan u laten wij natuurlijk het laatste woord. Wij weten bij ervaring, dat er vele middeltjes zijn om als men ongelijk heeft, den schijn van het tegendeel aan te nemen. Zijn eigen, aangevallen woorden stilletjes veranderen; een enkelen zin van zijn tegenstander uit pikken of nóg harder gaan schelden (er zijn menschen, die veel belang stellen in schelden) om zoo de aan dacht van de eigenlijke zaken af te wenden enz. Wij erkennen daarin gaarne uw meerderheid. Maar dit bieden wij hierbij aan: door het Instituut van Accountants (boekhouders) een onderzoek te laten instellen naar ons verslag, zoo noodig naar onze boe ken, en het de vraag voor te leggenis de beoordeeling van de Moker billijk Het antwoord te adverteeren in de Schiedamsche bladen. De kosten van een en ander te dragen door de partij, die ongelijk krijgt. Komaan, Mokertje. Dankend voor de afgestane ruimte, Algemeene Coöp. Bakkerij, Kefhelstraat. M. C. M DE GROOT, Voorz. J. L. HILKHUIJSEN, Secundus. C. L. MOERMAN, Secr. J. STEGMAN, Penningm. A. DIRKS. Bijschrift De verzuchting ontsnapt onwillekeurig „Och, kon de heer de Groot maar lezen!" dan was al die poeah overbodig geweest. In het artikel: „De vlag dekt de lading," komt dit voor: Welnu, deze toelichting ontbreekt. Te meer doet zieh de behoefte aan die toelichting ge voelen, wanneer een verslag bestemd is voor niet vakmensehen. Lees dit nu maar eens goed! De opmerking over de ovens vindt u ad rem. Boven de andere negen opmerkingen staat: Wanneer wij nu eenige cijfergroepen op de Exploi tatie-rekening en op de balans ontleden en de wijze van administratié-voeren daaruit waarnemen, komen wij tot resultaten, welke naar ons oordeel duidelijk genoeg aantoonen, dat die toelichtingen van het Ver slag zeer noodzakelijk waren. U bent wel zoo welwillend te veronderstellen, dat iemand van de theorie deze opmerkingen gemaakt heeft en naar aanleiding van de gegeven cijfers enkele vragen heeft gesteld. Dit is dus gedaan door iemand, die nog eenig verstand heeft van de administratie. U bent nog bovendien zoo welwillend, die vragen te beantwoorden, dus de toelichting te geven. U erkent dus het goed recht van die vragen, maar.Dat is het, waarom de kwestie draait. U hebt verzekert, dat de coöperatie was voor en door werklieden, u hebt met de admini- stratie-kunde van deze menschen kennis kunnen maken bij het geven van uw cursusgelooft u in gemoede, dat de werklieden aan uw toelichting „opheldering" genoeg hebben? Als u dus goed hadt kunnen lezen, zoudt u aan het eind van uw ingezonden stuk niet zoo triomfantelijk uw voorstel hebben uitgekraaid. De opzet van nw verslag met bijbehoorende toelichting is totaal onbegrijpelijk voor arbeiders. Accountants zijn waar schijnlijk met veel minder nog tevreden. Uw voorstel is dus maar een grapje of anders een handigheidje om een of andere onnoozele hals te doen uitroepen: „Zie je wel, dat doen ze niet!" Die ze is dan de Moker. U schat uw publiek wel weer wat laag, waar gezond verstand getaxeerd wordt. „De vlag dekt de lading" is geen verdachtmaking, maar een feit. Het overgroote deel van wat de soc.- dem. „onbewuste" arbeiders noemen, vindt alles goed, wat u onderneemt in hun naam. De uitdrukkingzand in de oogen strooien, nemen wij gaarne terug. Dit onderstelt valsch opzet bij u en u begrijpt na boven staande, dat daar onzerzijds in de verte niet aan is gedacht. Nu u den zedemeester hebt uitgehangen, eventjes maar, moet dit toch ook gezegd worden: Rijp en on rijp, stichtelijk en onstichtelijk, smakelijk en walgelijk, naar 't uitvalt, hebt u steeds in De Moker geplaatst gezien. Ook dit stuk. Wat is echter 'tgeval? U, die over „zwarte zielen" zucht en over onze oneerlijkheid en gebrek aan gevoel, willen wij wijzen op den aanhef. Geen stuk van uw hand verschijnt over de Coöperatie, (Baiten verantwoordelijkheid der Redaktie). Copie wordt niet teruggegeven.

De Moker | 1903 | | pagina 3