Christelijke wereldwijsheid. Eerste Anti-Kevol. Partijdag. De Koers voor 1904. arbeiders draaglijk zijn te maken. Maar tijden van bloei "worden gevolgd door crisissen, en geen categorie van arbeiders is tegen de gevolgen daarvan beveiligd. Alle voordeelen, door de vakver. behaald, moeten worden prijs gegeven. In 1901 werden duizenden en duizenden arbeiders ontslagen en de machtige Engelsche vak ver. moesten zich loonsverlaging laten welgevallen. Evenzoo de groote Amerikaansche vakver. in de staalindustrie, die niet hebben kunnen voorkomen loonsafslag van 10, 20 en meer procent. En ook zonder dat, wordt het loon binnen zekere grenzen gehouden, door voortdurend aanbod van goedkoope werkkrachten van 't platteland, b. v. die, welke de vakvereenigingsmannen onderkruipen. De metselaarsbond heeft in de laatste 10 jaren, 350 duizend gulden besteed aan propaganda onder de Italia nen. Het peil van die arbeiders moet verhoogd, hun hersens verhelderd worden, anders blijven zij een voort durend gevaar. Doch ook de organisatie van het kapitaal is ont wikkeld en gegroeid. Het proces der concurrentie heeft gevoerd tot aaneensluiting der patroons tot reuzen- ondernemingen. Tegenover zulke ondernemingen met haar millioenen staan de arbeiders weerloos, hun weer- standskassen zijn een druppel in den emmer. En al is het bedrijf nog gescheiden, de patroons worden één. (v. Heek en Crimmitschau.) In zulke omstandigheden wordt er staking een incident van belang, brengt een staking het econ. leven van een land in de war. (De staking in de anthracietmijnen in Amerika, spoorweg staking in Nederland). Een staking wordt een conflict, dat de oogen der geheele beschaafde wereld op zich doet richten, en waaraan regeeringsbemoeienis wordt verbonden. (Dr. Kuyper—v. Heek. Saksische regeering-Crimmit- schau). Hoe langer hoe meer bewijst de praktijk, dat de vakaktie niet los is van de politieke. Iedere staking van belang in de toekomst wordt tevens een politieke gebeurtenis. Ofschoon het kapitalistische stelsel dus meebrengt, dat de macht der vakvereenigingen haar grenzen heeft, ofschoon de samentrekking van 't bedrijf tot reuzen- ondernemingen oorzaak is, dat de georganiseerde arbei ders meer keeren hun strijd verliezen dan winnen, toch is vakorganisatie van ontzaglijk belang voor den arbeider. De vakbeweging is de eigenlijke school voor den arbeider, zijn school en leven. Daarin ontvangt hij zijn opvoeding, daarin geraakt hij tot bewustzijn van zijn toestand, daarin rijpt hij tot democratie. In de vakvereeniging kan niet worden weggemoffeld de klassenstrijd, zooals in vele burgerlijke vereenigingen, bij het toynbeewerk b. v.in de vakvereeniging ont wikkelt zich het strijdbare in den arbeider, omdat de feiten zijn inzicht dagelijks verscherpen In de vakvereeniging leert de arbeider het kleine, het persoonlijke van zich afwerpen, om het grootere te doen, zich opofferen voor zijn klasse, om het grootere te bereiken: het geluk van ziju klasse. Hij leert zelfbeheersching, beteugeling van zijn slechte neigingen, hij overwint zijn drankzucht. Nooit kan te hoog geschat worden de kracht en uit werking ten goede van het vakvereenigingsleven. In onze kennisgeving van de Nieuwe Cour., is er op gewezen, hoe diep het christelijke in de gemoederen der ondernemers ligt begraven, hoe hoog de wereldsche belangen er liggen opgestapeld in de harten van hen, die zich leiders gevoelen op christelijke wegen, hoe plat en dor en droog in hen is, het godsdienstig leven en voelen, dat innig, rijk en diep kan zijn. 'tls een bewijs te meer bij de duizenden, die aan- toonen, dat het publieke leven niet door den godsdienst vermooid, en dat de godsdienst in 't gareel van 't pu blieke leven vies en besmet en beduimeld wordt. Maar eer de schaapkens dat gaan voelen, zou de godsdienstige opvoeding op heel wat goddelijker grond slag dienen te worden opgetrokken. Nu het christelijk element meer en meer in 't openbaar wordt gebracht, zal blijken, dat niet edele aandoeningen worden gewekt in de godsdienstige bustes der anti-revol. kweek. Nu zijn twee nummers van de Nieuwe Cour. ver schenen en met genoegen kunnen we constateeren, dat van onze zijde een betere kijk op de roerselen, die tot oprichting dreven, bestond dan bij de oprichters zelf, öf dat zij de waarheid verzwegen. In 't eerste geval zij den christenen werkzaamheid aanbevolen, die tot zelfkennis leidt (zonder die geen verootmoediging) en in het tweede geval kan de zeer onchristelijke deugd van huichelarij worden geconstateerd. De zaak dan is, dat de Nieuwe Cour. zich werkelijk ontpopt als een socialisten-vreezend blad en in zijn angst niet beter weet te doen, dan naar de soc.-demo- cratie te bijten. Hoe klein moeten ze zich gevoelen In de „Terugblik" (hoofdartikel) is de hoofdschotel: de staking. Talma liet in de kamer de „misdadigen" weer in haar ware grootte uitkomen voor het Neder- landsche Volk. Het hoofdmoment is 't betoog, dat de beteekenis der stakings-historie in twee feiten ligt. Vooreerst: snelle uitbreiding en geestdrift in een bepaalde kring van arbeiders, en ten tweede in de energie, waarmee de woeling werd bedwongen. Het eerste verschijnsel vervult ons met zorg, schrijft de Nieuive Cour. Dat is de vrees. Die duizenden arbeiders, die rijp zijn voor 't socialisme en anarchisme. Vroeger was zulk een beweging onder de arbeiders ondenkbaar. Daarvoor was ons volk te bijbelvast. Daar, dat is nu christelijke wijsheid. In plaats van te betoogen, (van geloovig standpunt), dat God de maatschappij liet groeien naar het modern kapitalisme, dat dus juist de geloovige arbeider de geschiedenis van dien groei moet kennen, om den wil van zijn God te weten, maken de heeren er zich af met een machtspreuk. Dat is geheel in den trant van den regel, volgens welke de heeren de schaapskens inlichtenen ook veel gemakkelijker. Maar de Nieuive Cour. zegt verder maar klakkeloos, dat de openbare school niet te vergeefs heeft gearbeid. Als de Nieuwe Cour. die verdachtmaking kan be wijzen tot zoolang zullen we de heeren, die dat neet schreven, leugenaars noemen. En de schaapjes nemen dat ook maar niet zoo aan. Hoevelen er van hebben op onchristelijke schoolbanken gezeten in hun jeugd en zijn nu toch onverdorven Christel jjk-anti- revolutionnair? Een beetje voorzichtig, de volgelingen zijn nog niet geheel hersenloos en vergodsdienst De energie waai mee de staking bed wongen werd, school niet zoo zeer op 't Binnenhof, ook niet op de punt van de bajonet, maar in de volksconscentiena de eerste verbijstering kozen de christen-arbeiders kloek partij. Jawel, 't was op 't kantje at, maar noch door woor den noch christelijke beginselen is de ontwikkeling tegen te gaan en steeds breeder zullen worden de kringen der twijfelaars, de gelederen der afvalligen, niet wat betreft den godsdienst, maar het lage gods- dienstig-politiek-gescharrel. Nog een lengen tot besluit. Den socialist, die als 't op beloven, op bieden, op „lekker maken" aankomt, iedereen de loef afsteekt, maar, slim genoeg, eiken vraag naar zijn toekomststaat als onze gepaste nieuwsgierigheid, afwijst. Ieder sociaal-demokraat zij propagandist Propageeren doet men onze beginselen door het verspreiden van onze lectuur Koopt, Leest en Verspreidt dan De Moker Werjt abonnees op ons blad. Liegen maar, jongens! De schaapjes mogen niet naar socialistische vergaderingen, waar zij beter kun nen hooren en de socialisten krijgen op een heele partjjdag 10 minuten debat. Wat een onverklaarbare vrees met zoo'n machtigen steun als godsdienst in den rug. 't Volgend artikel betoogt, dat de christelijke regee ring zoo'n kracht heeft. We zullen ons vergenoegen met enkele vragen. Die zal de Nieuwe Cour., omdat zij als christelijke blad de waarheid in de eerste plaats dient, wel voor haar lezers beantwoorden, omdat dan ook nog eens die be roemde kracht kan geconstateerd worden. Waar zat de kracht der regeering deze christe lijke in de Januari-dagen 1903? Waar zat de regeer kracht bij 't terugnemen van ingediende wetten? (invoerrechten en leger.) Waar zat de kracht der regeering bij de Indische begrootingsdebatten Waar zat de kracht der regeering toen 't om de centen dei- kleine luyden ging, bij de millioenen-rede van Troelstra. Zouden de schaapjes dat niet weten en denken de heeren maar weer, dat ze 't wel gelooven zullen Kom, kom, als ge zoo voort gaat, graaft ge uw eigen graf. Ge zoudt immers ook aantoonen „de vinger Gods" in de geschiedenis van den dag? Voorloopig hebben we staaltjes van zeer onchristelijke eigengerechtigde zelfgenoegzaamheid. En dat al zoo spoedig Woensdagmorgen 10 uur de eerste der drie vergade ringen van dien dag. Opening naar gewoonte met gebed, daarna telegram aan dr. Kuyper, toen dominee van Lummel met„Onze beginselen in de regeerings-prak- tijk." Het bleek, dat die hooggeroemde beginselen voor de zooveelste maal bestaan uitiets zeer onchristelijks. Er was geen debat en dominee nam de kans waar, om eens onverhinderd zijn gal te luchten aan de sociaal- demokraten. Je zoudt zeggen, dat die het uitverkoren volk hebben opgewekt. Maar't is niet eens men- schelijk-eerlijk, om niet te spreken van ridderlijk, want zoo iets staat niet in 't bekrompen woordenboek der anti-revol., dat rijmt niet met den godsdienstenfin, de anti-revol. baasjes voelden geen gewetenswroeging de groote man op 't Binnenhof heeft immers de soc.- democr. zeer christelijk buiten de gemeenschap gesloten De openbare school vergiftigtja, ja, ds. van Lum mel at. Knappe man, toejuiching, geen wroeging in de dorre harten over 't gemis aan redelijke eigenschappen in dominee. Middag-vergadering. Half drie. Opening als boven. Mr. Diepenhorst. „Socialisme en liberalisme." 't Ging diep óók. 's Morgens was de bodem bereid door Lummel, nu konden de toehoorders wel even de meerwaarde theorie slikken en 't historisch materialisme was een peulschilletje toe en de afstammingsleer maar een hapje toe. Onjuistheden en onware voorstellingen gaan over de hoofden van anti-revol. toehoorders heen als de golven over een rots. Maar toentoen ging het goed, toen werden ze wakker en begrepen ze godslasteringen, reisjes maken enz., 't ging natuurlijk overde socia listen. Liberalisme en socialisme één pot nat. Paulus, dat was de man van den anti-revol.-wet. Liefde', weet je, tot den naaste en omdat spreker zoo'n extra fijne les in dat vak had gegeven en geen eens dominee daverend applaus. Avond-vergadering. Zeven uur. Daar zit klimming in. Dominee Voorop, toen een meester om te eindigen met een professor. De heer Fabius: „wezen en praktijk der vrijzinnig heid." Professor was aan 't visschen. Hij vischte wat op uit den vijver van Groen van Prinsteren, van Thor- becke, van Cort v. d. Linden, van prof. Simons, van Hubrecht, van prof. v. d. Vlugt, en als 't publiek dacht, dat-i klaar was met visschen, dan ging de hengel weer naar omlaag en dan ving hij direct wéér war. Dat duurde zóó anderhalf uur bijna. Professor is een.harts tochtelijk en knap hengelaar hij vangt wat. Niemand is een jota wijzer geworden, wat jammer is van den tijd. Hermans vroeg debat. Tien minuten en toen ging professor weer twintig minuten visschen in den vijver van Hermans. Hij vischte iets van Oranje op onder daverend applaus, 't Is een mooie dag geweestde christenen hebben nu en dan eens gesmuld aan de so cialen, dat wekte een aangename gewaarwording, maar het christelijk gemoedsleven is er niet verrijkt. We mogen de plaat in Het Zondagsblad (3 Jan. 'q4) bekend achten 't Beeld is scherp; vlijmscherp, maar... naar waar heid geteekend. Het snelvuur-kanonuenschandaal, waarmee het kriste- lijk kabinet 1903 heeft uitgeluid, bepaalt voorzeker de koers voor 1094. Bijbel en wierookvat dekken nog de lading de geschoren kruinen der leiders zijn de paspoorten voor de contrabande zalvend geprevel doet de dotterige volks-oogen sluiten, en alzoo bezweert men de natuurlijke antipathie tegen z'n waar En zooals het in 't bijschrift luidt„of de vrijheid wordt geknot, het volksrecht wordt verplet, het onder wijs verwaarloosd, welvaart onbekend is bij de groote massa 't zijn allemaal bijzaken Hoofdzaak is dat 't repeteergeweren en snelvuurkanonnen ziju van de laatste konstruktie die ons arm land zeven mil- lioen kosten De koers voor 1904ze is bepaald, 't Zal zijn een aanbidden van den Moloch Militarisme, een afzakken steeds meer en meer, tot reaktie -'t zal zijn een handhaven van de onbeperkte macht: het kapitalisme! De koers van 1904 door onze kristelijke regiering zal zijn een handhaven van de onbeperkte macht van het kapitalismeDe koers van 1904 door onze kristelijke regeering, zal zijn een belangen-dienen der Grooten, een belangen-rerwamrZoo^en der Kleinen Leer, groote klasse der „kleine luyden" Ook voor onze gemeente is de koers voor het nieuwe jaar vrijwel te bepalen. Zij zal niet afwijken van die van het oude, tenzij nog tot grootere behoudszucht. Zij, die nog de kussens bezetten, zij dwingen ons tot deze verwachting. De povere figuren, waaruit Schie- damsch' raad is samengesteld (en général) de simpele werkgeest en -lust, waarvan zij steeds deden blijken zij rechtigen ons er toe. Wij kunnen niet verwachten van mannen als de H. H. Jansen, Versteeg, Visser en Loopuyt, gecombineerd de ten-top-gevoerde autokratie wij kunnen niet verwachten van mannen als Faure en Van der Poel, bewonderaars der tradities en antiek bewind, of als de H. H. Van der Velde en Van der Drift, de belichaamde Onwetendheid en daardoor stijve aanhankelijkheid aan 't oude, dat zij hun ingenomen stellingen zullen prijsgeven. Daarvoor moesten zij tegen over zich hebben anderen dan v. Westendorp, Smit, Gouka, Ris, met hun halfslachtige vooruitgaugs-filoso- fiën - anderen nog dan 'n De Groot, met z'n hard- aanvallen maar gauw-terug-krabbelen. De heeren hebben het terrein nog vrij zij zullen den k ers in 1904 wenden naar believen tot ook hier, evenals in alle steden der wereld, hen op krachtigen toon het „halt" wordt toegedonderd en het bewuste proletariaat stem in 't kapittel erlangen zal. Tot ook hier de lang gedwee-volgende kudde zich van den on trouwen herder, die haar voert op dorre heide, afwenden en graziger weide zoeken zalTot ook kier de klasse der uitgebuitenen en ontrechten vluchten zal naar zijn Verlosserhet Socialisme.

De Moker | 1904 | | pagina 2