De Gursnsvergaflerinfi gaat niet door. Schiedam in 1903. Arbeiders-Coöperatie „Voorwaarts" Ditjes en datjes. No. 46. ZATERDAG 16 JANUARI 1904 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeidtrspartij. Uitkeering van Dividend. Afdeelingsnieuws. op ZONDAG 17 Januari 1904, van Mevr. Roland-Holst ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 7 franco per post 30 cent hlJ voormihetal™9- Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE CJebouw „COMSTAATIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Raam 27. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. 3 ets. per regel. Heden opende ik een winkeltje in Tabak, Sigaren, Sigaretten, Thee, enz. Hopende op de gunst van Partijgenooten en geest verwanten, Aanbevelend, A. WINTERBERG. Raam 27. Voor hen, die nog niet in de gelegenheid waren, het door hen te vorderen dividend af te halen, is de gelegenheid daartoe opengesteld op Zaterdag;, 16 Januari 1904, des avonds van 8 tot 10 uur in de Bakkerij. De penningmeester houdt dien avond zitting. Het Bestuur. De eerstvolgende huishoudelijke vergadering der af deeling zal plaats hebben op Zondag;, 24 Januari a. s. De agenda, die later zal worden bekend gemaakt, zal als een der voornaamste punten weer bevatten Besprekingen over het Afdeelingsorgaan. Het Bestuur. ii. Hoe is 't gegaan met de vakorganisatie, die beloofde te worden een strijdvereeniging, zooals nog nimmer gezien was binnen Schiedam In 't najaar van 1902 werd opgericht de Bond van Branders- en Distillateurskneelits. Al te spoe dig was de vereeniging groot. Onder een groot deel der leden ontstond toen de meening, dat zij ook reeds een macht was. Dat was de fout. De macht der vakver. bestaat in de zekerheid, dat de leden op elkander kunnen vertrouwen, in de zekerheid, dat genomen be sluiten door allen zullen worden uitgevoerd, in de zekerheid, dat alle leden bewust één en dezelfde richting gaan, in de zekerheid, dat de vereeniging kracht uitoefend als één, sterk, gesloten geheel. Dat nu kon in den korten tijd van enkele maanden niet bereikt worden, daartoe is langer leertijd noodig en zij, die meenden, dat nu in korten tijd alle billijke eischen zouden zijn doorgevoerd, zagen zich deerlijk teleurgesteld. Toen de eerste krachtproef gewaagd werd, niet werken op de 2e Paaschdag, kwam de innerlijke zwakheid direct aan 't licht, Groote en algeheele mis lukking. Die tot nog toe, gesterkt door de hoop op de te behalen voordeelen, of gedreven door een ontwakend solidari teitsgevoel, weerstand hadden geboden aan de betoogen van huisvrouw, dominee of pastoor, er in waren geble ven, gaven den moed op„'Z werd toch niks De patroons lachten in hun vuisje en vinden tot op heden den godsdienst nog niet zoo slecht voor 't volk. Maar een kern bleef over, mannen van beter in zicht, die weten, dat de maatschappij, ook in Schiedam, niet binnen enkele maanden te veranderen valt. En ook bier 't verblijdend verschijnsel, dat de neergeslagen vakver. zich langzamerhand hersteld, dat zij groeit. Deze tweede, langzame, geleidelijke opbloei is waar borg voor steviger organisatie, en wij zullen nog beleven den heilzamen invloed, die het werken der vakvereeni- ging heeft op het lot van de Schiedamsche Branders knechts. Veel succes zij den Bond toegewenscht in het jaar 1904. Maar gij allen, die nog buiten. Re vereeniging staat, kunt gij verklaren: „Ik heb gedaan, wat ik kon?" Is 't niet wat al te gemakkelijk, te zeggen„'t Wordt tóch niks!'1 Kijk, toen de vereeniging 250 leden telde, werd uw bestuur ontvangen, en behoorlijk ontvangen, door de heeren van den Brandersbond. Het kon spre ken uit nw aller naam en er zat leven in, toen, en geestdrift en durf, misschien wat al te veel. Maar nu Nu wordt een oude arbeider na vijf en veertig jaren trouwen dienst (zoo heet dat immers) op straat gesme ten zonder méér. 't Moest niet kiinnen gebeuren en 't zou ook niet gebenren, als uw vakver. was, wat zij wezen moést. Zouden Christelijke beginselen soms be letten, om zoo'n lotgenoot te helpen, die nn oud, arm en ellendig is, een uitgeknepen citroen op de maat schappelijke vuilnishoop. Nu komt een welbekend patroon beweren, dat de patroonsklasse zéér goed is voor het werkvolkGaat het soms daarom? Is nachtarbeid afgeschaft, Zondags- arbeid beperkt tot 't hoog noodige, is er een algemeene loonregeling ingevoerd, zijn er geen gistzifters meer van f4.in de week? Is de eigendunk van den meesterknecht al weggekrompen voor de macht van uw ^rakvereeniging? Krijgt ge zolderboenen enz. betaald als overwerk? Kom, die patroon heeft meer op met z'n eigen goeien naam dan met jullie ellendigeu toestand Nu breken geen ruwketels meer door, niet waar, zooals Dinsdag laatstleden op de Noordvest? Neen, dat is nou wel de laatste. Er worden nu geen kurken meer gebruikt, en vlas en zand, om de gaten in zoo'n grooten kookketel te dichten. Wel neen, d'r zat weer een dynamiet-patroon in de kolen, of gassen onder de ketel. Jullie weet het nu, de eenige bedreiging van je geluk ligt in gassen of dynamiet-patronen. Yecht daar maar tegen en laat al 't andere met rust 't Gaat goed zoo. Dominee en pastoor knikken ern stig en goedkeurend, 'n vakvereeniging is uit den booze vanwege de socialerigheid,1 de patroon lapt den Bond aan z'n hielen, de huisvrouw sjouwt en slooft het zeurig- drukkende leven al maar door, zonder uitzicht... de man verzet z'n zinnen op verkeerde plaatsen.... Ja, 't gaat goed zoo Vindt gij dat óók, brandersknechts? Denk daar eens over, en bepeinst eens, of het niet eervoller en man lijken is, u in 1904 aan te sluiten bij uw vakvereeniging. Onder de overige vakken verdient nog vermelding de organisatie van den Ned. Bakkers-gezellen-Bond. In 't eerste jaar van haar leven, is niet te verwachten, dat er veel kracht naar buiten zal uitgaan. Ook daar is de meest voor de hand liggende arbeid: de inwen dige propaganda, het aanwerven van leden. Wat de arbeid van deze vereeniging bemoeielijkt, is hetzelfde, waartegen ieder te kampen heeft, die zich aangordt tot organisatorische werkzaamheidalgemeene oorzaken dus. Laksheid, onverschilligheid, domheid, gemakzucht bij één deel der arbeiders, godsdienstige bezwaren bij een ander deel. Daarbij komen, behalve de invloed van de tegenwoordige reactie, de eigenaar dige plaatselijke, tegenwerkende omstandigheden. Schie dam is juist groot genoeg, om klein-steedsch te zijn, en 't is juist klein genoeg, om geen groote dingen te doen. Iedereen kent hier iedereeniedereen weet alles van iedereen; iedereen vraagt, wat iedereen er van zeggen zal; iedereen is 't eigendom van iedereen; iedereen wordt van straat gehaald door iedereen, wordt dan bekletst, gehavend, geplukt door iedereen, en wordt dan weer op straat gezet door iedereen met eenige veeren minder in z'n staart; iedereen woont hier in een nederig huisje, iedereen maskeert zedig z'n ruiten voor iedereen, en toch woont iedereen in een glazen woning ten aanschouwe van iedereen. Deze kleine eigenaardigheden hebben tengevolge, dat iedereen op z'n hoede is voor iedereen, dat iedereen zalig oppast, een stapje bezijden den weg te doen van iedereen. De patroons gaan voorop, en de dominee's en de pastoors en de Nieuwe Cour. vormen het vaandel, dan volgen onmiddellijk hooge en lage beambten en daarna de arbeidersdat is de orde. Doch nu een arbeider een stapje in de richting van eene onafhankelijke organisa tie doet, dan is heel de voorhoede in beweging. De beamb ten Kijk, daar gaat er een! De patroons: Zoo, ben jij óók al ontevreden! Dominee en pastoor: Foei, foei, wij houden de armen altijd bij ons! De medearbeiders: Non, nou zie je 't es! Wat wou jij nou beginnen! Ieder een heit je immers in de gaten. En de arme verdoolde keert weer in de gelederen terug. O, zoo leven we bier zoo gezellig en zoo wegen kleine belangetjes hier veel zwaarder dan het ééne groote.... het belang der arbeiders-klasse. Een vereeni ging oprichten, zich daarbij aansluiten, net doen, of het je ernst is met het leven.... wat zou iedereen daarvan zeggen? Een ander gevolg is, dat tot nog toe uit de arbeiders-rijen geen persoonlijkheid naar voren treedt, die èn als vertegenwoordiger der arbeiders, én als leider hunner beweging 'n bijzonderen invloed heeft, een per soonlijkheid, waarin het klasse-bewustzijn en de klasse macht vervleeschelijkt zijn. Ieder, die onze beginselen belijdt, zij propagandist, want de ideeën moeten zóó gerevolutioneerd, worden, dat het inzicht den moed opwekt, om over alle klein-burgerlijke bezwaren en bezwaartjes heen te stappen en dat de arbeiders tot hechte organisatie worden gedrongen. Aan de bloedloosheid op 't versterf der vakvereeni- gingen is het ook te wijten, dat het hoofdlichaam, de Schiedamsche Bestuurdersbond, vrij wel gedoemd werd tot werkloosheid; eerst de opbloei van verschillende vakver. zal voor dien bond gunstige gevolgen mee brengen. Bizonder veel genoegen doet het ons, onze lezers te kunnen onthalen op de heugelijke mededeeling van het dito dito feit, dat ook in onze gemeente (Vlaardingen was ons enkele dagen voor) maatregelen zijn getroffen om tot vorming te geraken van een sub-comité voor het aan te bieden huldeblijk aan H. M. de Koningin- Moeder ter herdenking van haren intocht in ons land vóór 25 jaren. Per abuis schijnt men vergeten te zijn ons offi cieel bericht van deze „grosser Erreigniss" te zenden doch alevel even goê vrinden Het Bestuur van dit sub-comité bestaat uit de heeren Versteeg, (onzen vader) mr. Van Sickenga en van Harderwijk. De eerste is voor zitter, (dat past), de tweede secretaris, (dat past ook), de derde penningmeester, (past allemaalLeuk hè KER Xtó 'SQL

De Moker | 1904 | | pagina 1