lia-ra Nachtrust der Bakkersgezellen. De werking der leerplichtwet. Het plan is een schaal-collecte te honden, als de bur gemeester toestemming wil geven. Nou, wij hopen van wèl en bevelen bij voorbaat die collecte bij ieder arbeider warm aan. Na de strop, hem in April aangedaan, heeft de Nederlandsche arbeider kolossaal veel reden tot dankbaarheid aan de bourgeoisie en hare liefhebberijen moeten hem bepaald sympathiek zijn Goed gezien van die hnlde-comité's hun hulde door arme drommels te laten betalen 'n Officieel telegram rechtstreeks aan ons bureau gerichtmeldt, dat de opbrengst der schaal-collecte bestemd zal worden voor de slachtoffers der Aprilbe weging, als zoen-offer voor alle wreedheden waarmede men in 1903 het Ned. proletariaat heeft gemarteld Dat de zorg voor het onderwijs bij de kristelijken in goede handen is, verzekert De Standaard voor de zoo- veelste maal in haar hoofdartikel van 30 December, waarin zij zegt „En in de derde plaats is het geraden, voor „verwaarloosde kinderen, nit de heffe des volks, „afzonderlijke havelooze-scholen op te richten, „waar deze kinderen verzorgd worden, en een „onderwijs ontvangen, passend bij hun lagen stand „en niets belet, dat ook deze scholen, evenals an- „dere scholen, steun ontvangen van overheidswege." Toch waarachtig zoo kwaad niet verzonnen De kris- telijke heeren hebben hier een royale bui! 'n Boffie als-i je kinderen naar 'n haveloozen-school (mot daar ook nog in den Bijbel onderwezen worden mag zenden 'n boffie ais je kinderen dan toch nog onderwijs ontvangen, „passend bij hunnen lagen stand."... Je zou zoo denken, dat de edele schrijver en ontwerper van dit idéé 'n verduiveld humaan mensch is Over de toestanden aan de (oude) glasblazerij van den heer J. C. van Deventer hebben wij nog geen bepaalde inlichtingen. We hoorden wel van zeer wille keurige handelingen van dit heer, evenals van 'n baas van 'm (Den Hollander), terwijl ook de boekhouder Lamers genoemd wordt, hier en daar de hand in 't spel te hebben, doch we willen feiten. Zouden de glas blazers nu niet eens 'n woordje spreken Wie durft? 't Was eerst 't plan niet op den anti-rev. partijdag debat toe te staan. Volgens een (of meer?) rechtzinni- gen stond prof. Fabins „te hoog" om met 'n soc. dem. te debatteerenDit zal wel 't geval zijn, stellig want hij toonde zich volgens veler oordeel 'n professor in de onkunde, ten opzichte der sociaal-demokratie. En buiten kijf staat zoo iemand kolossaal hoog Hm! hm! hè-je 'm gezien? Wat zeg-i van De Nieuwe Wat heit-i nu weer uitgehaald? Heb-i weer wat om te vitten? O nee, hoor, m'n waarde, De Nieuwe heit niks uitgehaald, 't Is juist z'n speciaal kenmerk, dat-i niks uithaalt. Hij heeft wel met tamelijk veel bombarie z'n intrede in 't leven gedaan, maar is tot nog toe zoo iets van 'n doodgeboren kindje Ja, natuurlijk, volgens jou 'n doodgeboren, kindje, desnoods nog met 'n lam handje, kromme beentjes en een waterhoofie. Maar wacht 'ns poosje, 't zêl wel anders worden Nou, wachten wil ik wel als-i zélf maar wachten wil (en kanals-i maar niet in den aanvalligen leeftijd van 'n paar maanden blijft Dat zou be paald zonde wezen 'tls te hopen Dat de centen vaii 't „kamerlid", dat achter de schermen moet spelen, 'm nog 'n poosje voor dat lot bewaren? Van 't kamerlid of niet, ik hoop dat 'm 'n lang bestaan beschoren zij! Hij kan nog veel goeds doen! Bijv. voor het geloof. Daar zeg-i zoo iets! Da's wel mogelijk! Maar had z'n geboorte eigenlik nog niet een ander doel? Zeker, de propaganda der anti-revolutionaire be ginselen Ik meende Ja, ja, zoo'n beetje Kuyper-op- schroeverij En anders niets? Natuurlijk wel Hij moest vervangen in de huisgezinnen die bladen van verderfelijken invloed, zoo als jullie Volk en Moker. Hij moest bestrijden de gevloekte leer van het Socialisme! Aiwat-u zegt, juffrouwJe zou me bang makenDan heeft-i wis en waarachtig: nog 'nbepaald hooge roeping! Sjonge, sjonge, dan is-i nog 'n heerschap van gewicht Dat zel-i worden! O zoo ja, je zei wel gelijk hebben. Maar a propos, hoe vind-je nu eigenlijk dat De Nieuwe zich van z'n socialisten-vretende taak kwijt? Lees 'ns wat-i schrijft onder het stukje van „de gezellen." Hier heb 'k het „Blijkens het bovenstaande, vragen de schrijvers, „voor éénmaal een plaatsje en staan wij het hun „gaarne af. Wij deelen evenwel mee dat door ons „geen repliek zal gegeven worden, noch stukken zullen worden opgenomen betrekking hebbende op „critiek op bladen als De Moker en dergelijke. De Redactie." Daarin (ja nou affijn, daar gaat-i daarin heeft-i gelijkDe Moker is 'n schendblad. „De Mokerscheldt op de dominé's „De Moker scheldt op H. H. patroons liegt en bedriegt geen fatsoenlijk mensch kan 'm lezen 't is 'n gemeen, dom, leugenachtig ding, die niet moest mogen bestaan. De Nieuweheeft groot gelijk dat-i er geen notitie van neemt Precies, man, hij heeft groot gelijk! Nu kan hij, zonder zich te behoeven verantwoorden, z'n groote broers en zusters na-apen in hun fratsen-verkooperij tegen de socialisten. Nu kan hij, met dezen, leukweg meebaggeren in de zwijnderij, waarmede de uit-den- wortel-des-geloofs-geschoten rechtzinnige schare de vrij zinnige overzwaddert! 'n Uitstekende struisvogel-politiek, welke die meneer-persridder 'r op na houdt, 't Schijnt een held te wezen. Don Quichot zou bepaald jaloersch worden op zóó'n droevige figuur! „Wat in 't vat ligt, verzuurt niet," dachten wij, toen vorige week tijd en plaatsruimte ons verhinderde, melding te maken van het feit, dat „het persoueel der drukkerij, waar De Nieuwe Courant gedrukt wordt" in no. 3 daar van een woordje ten beste geeft over onze opmerkingen onder „Ditjes en datjes" gedaan, betreffende het over- en nachtwerken op bedoelde drukkerij. Het personeel geeft „een woordje ten beste"anders kannen wij niet zeggen; ofschoon natuurlijk bedoeld wordt onze opmer king, of althans de indruk er door veroorzaakt, te „bestrijden", kan het stukje van die menschen deze waarde niet worden toegekend. Terwille van de volledigheid laten wij het in z'n geheel hier volgen Mijnheer de Redacteur, Verleen ons voor onderstaand schrijven éénmaal een plaatsje in Uw blad, bij voorbaat onzen dank. Zaterdag 11. werden wij opmerkzaam gemaakt op „Ditjes en Datjes" in De Moker van 2 Januari, waarin de patroons der drukkerjj, waar De Nieuwe Courant gedrukt wordt, van onchristelijk worden beschuldigd, door hun personeel laat en des nachts te laten werken. Nu is het voor leeken onduidelijk of onbegrijpelijk, dat op een drukkerij de week van Kerstmis en die van Nieuwjaar altijd veel meer werk is te doen, dan in gewone weken het geval is, en dan een week van 4 dagen zal ieder, wie ook, moeten toegeven dat, wil men niet met Kerstmis werken, er toch wat van inge haald moet worden, en hoe moeten wij die inhalen, zonder eens een enkelen nacht door te werken, want men kan toch in 4 dagen geen 2 dagen inhalen. En wat het wegbrengen van couranten naar Vlaa? dingen en Maassluis betrelt, o M. de K. wij zouden wel eens willen vragen of niet elk die werk maakt, zijn werk moet bezorgen, en als er dan de personen in kwestie niet op tegen zijn, laat dan een blad als De Moker er zich ook maar niet mede bemoeien. Wordt ook niet De Moker uitgevent tot 's avonds 10 a 11 uur, maar daar van te spreken zou voor ons erg kleingeestig zijn, dus van zelf volgt daaruit, dat wij ook hun schrijven zoo noemen. En na het opnoemen van het onchristelijke, hadden zij ook het christelijke moeten publiceeren en moeten schrijven,dat die patroons Kerstmis en Nieuwjaars dagen niets van de loon en hebben afge houden, en voor elk uur overwerk het volle loon hebben uitbetaald. Wanneer alle patroons handelden als de hier bedoelde, voorwaar het sociale vraagstuk, volgens onze opvatting, zou voor een groot deel opgelost wezen. Het personeel der drukkerij waar de Nieuwe Courant gedrukt wordt. Alvorens onze opmerkingen hierbij te geven, laten wij ook volgen hetgeen wij schreven te dezer zake „We kunnen 't feit niet genoeg toejuichen, dat deze juffer ons juist als Kerstverrassing is toegezonden. Dat is zooiets van kristelijk.... Maar dat voor deze gelegen heid het drukkerij-personeel 'n week lang het genoegen smaken mocht, tot 11, 12 uur 's avonds door te ploete ren en den laatsten nacht gehéél door te werken, om 's morgens vroeg met zware pakken beladen naar Maas sluis (per spoor) en naar Vlaardingen (den dijk uit) te worden gestuurd, vinden we wel wat veel-vergend, eigenlijk zoo'n tikkie önkristelijk. Als-i nu de wereld 'ns effen opknappen wil door het zegenrijke zaad der anti-revolutionaire leer zoo kwistig uit te strooien, doe dat dan niet ten koste van je dienstbaren Naastenliefde is 'u schoone deugd, juffer Wonderlijk, hè, hoe sommige menschen lezen kunnen! Wij hebben (verbaasd als wij waren) gezocht naar onze beschuldiging aan 't adres der patroons van de Nieuwe Dotmmf-drukkerij van ón-kristelijkheid.... We konden haar heusch niet vinden! Onze lezers soms?.... Wat voor „leeken" onduidelijk of onbegrijpelijk zou zijn ten opzichte der Kerstmis- en Nieuwjaarsweek, is voor ons vrijwel helder. Wij hebben bij dezen het ge noegen het personeel der drukkerij, waar De Nieuwe Courant gedrukt wordt, onzen collegialen groet aan te bieden. Wij weten dus, wat er in die weken op 'n drukkerij te koop is, doch wenschen in alle bescheidenheid „het personeel" op te merken, dat het de strekking van ons schrijven, dat aan duidelijkheid niets te wenschen over laat, totaal niet gesnapt heeftKijk'reis, vrinden, de bedoeling is dit Wij vonden de verschijning der Nieuwe Courant 'n zéér gewichtig feit. Allemachies gewichtig. Maar we meenden, dat zonder het bestaan der menschheid be paald in de waagschaal te stellen, de uitgevers zoo taktisch hadden kunnen zijn, waar er zóóvele en zóó zware offers van het personeel gevergd moesten worden, de uitgave van het blad niet in zulke bekapte weken te doen plaats hebben.... Begrepen? De opmerking over het wegbrengen is bepaald snoezig gevonden. Maar wij meenen, dat het niet te pas kwam menschen die dag en nacht gewerkt hadden, (het agi- teerend drukkerij-werk!) nog te belasten met het be zorgen der kranten, vraagt gij of niet elk die werk maakt, zijn werk moet bezorgen!... Hoort'reis, mannen, in 't algemeen worden 'r weinig volwassen typo's voor krantenjongens gebruikt! Het uitventen van De Moker is nog nimmer (be grepen: nog nimmer) geschied door menschen, die 'n zoo langen werktijd achter den rug hadden als gij. Maar ge laat den aap uit den mouw komen. Uw gespatieerde zin is de quintessence van uw schrijverij dit wilt ge nu eens tegenover het onze plaatsen. Wel nu, wij salueeren in deze voor uw patroons 't is humaan. Maar dit is 't eieren-eten niétMet deze mededeeling neutraliseert ge óns beweren niet! Er is te veel, véél te veel van u gevergd en al heeft het zalfje aan 't eind de pijn gestild, gevoeld hebt ge be slist dat ge afgebeuld zijt Afgebeuld, zonder de dringende noodzaak er toe. Dat ge niet begrijpt, niet wilt of kunt begrijpen,wat dezen werktijd voor den arbeider is wat het hem kostz'n energie, z'n geest, het bewijst zonneklaar, dat gezelf nog geen bepaald hooge gedachte hebt over de waarde van 'n „werkbeest". En zoolang ge dat niet hebt, zoolang ge nog behept zijt met „idealen" naar 'n cent of wat overwerk-geld zoolang ge nog den treurigen moed hebt, stukjes als 't bovenstaande, van zóó weinig geest, van zóó miniem gehalte (uw „verwèer"-stuk, dat tusschen twee haakjes gezegd slaat als tang op varken, neer te kladden, zwijg zoolang, o dapp'ren, zwijg, doodstil over 'n oplossing van 'n sociale kwestie, daar uw blik op sociaal terrein nog wel zóó beneveld is, dat ge toch niet zeggen kunt wat soort beest het is of't veeren of schubben draagt Saluut De geheele arbeiders-per wijdt 'n bespreking aan 'n pas verschenen en ook ons ter recensie toegezonden brochure, getiteld: De afschaffing van den nachtarbeid in het voorontwerp-arbeidswet en de bestrijding van eenige groot-industrieëlen, door J. F. A.ten Broekhorst. Door velen is zeer zeker met belangstelling gadege slagen, hoe door den Ned. Bakkergezellenbond met grooten energie, met taaie volharding, een aktie is op touw gezet, nu de regeering plannen, ernstige plannen schijnt te hebben, in te grijpen in het bakkerij-leven. Zooals de titel zegt, behandelt deze brochure het voor ontwerp van de wet te dezer zake en de door de groote broodfabrikanten er tegen aangevoerde bezwaren. 'tZal den aktieven schrijver zeker voldoening ver schaffen, zijn papieren kind met zooveel instemming te zien begroet. Welnu, men kan ook niet anders zeggen, dan dat de brochure is samengesteld met 'n groote kennis van zaken. Er is hier 'n vakman aan 't woord, die terdege weet wat hij behandeld die weet hoe de toestanden z ij n en hoe zij wezen konden, 'n Vak man, die zich niet met 'n kluitje in 't riet laat sturen die zich niet laat overbluffen en uit 't veld slaan door de poeha van enkele groot-industrieëlen, doch met feiten en cijfers op kalme, maar overtuigende wijze hun kabaal wéerlegt. Duidelijk toont hij aan, dat de nacht-arbeid in bakkerijen kén worden afgeschaft treffend zet hij z'n mede-arbeiders voor 't feit, dat 't een beschaafd mensch onwaardig is met z'n boterham tevens de ge zondheid en het levensgeluk van den bakkersgezel op te eten, in het verlangen naar versch brood. Wij wenschen de brochure in veler handen de afwerking valt te roemen en de prijs van 25 cent is zeker niet te hoog. Verkrijgbaar aan t adres van den schrijver, Jacob van Lennepkade 3061, Amsterdam en bij 't Bestuur der afd. Schiedam, N. B. G. B. In ons Groning's partij-orgaan De Volksstrijd behan delt een inzender de werking der leerplichtwet. Schrij ver zegt blij te zijn, dat onze partijgenooten-Kamerleden de totstandkoming dezer wet niet mede voor hunne verantwoording hebben genomen, ook al hebben zij daar door zich de beschuldiging van den heer Sybrandi op

De Moker | 1904 | | pagina 2