tórjsnr** i No. 47. ZATERDAG 23 JANUARI 1904 3e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Afdeelingsnieuws. Waarschuwing. Ingezonden Mededeelingen Van onze vroede vaderen. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. BUREAU VAN REDACTIE Gebouw „CONSTANTIA", Hoogstraat. BUREAU VAN ADMINISTRATIE: A. WINTERBERG, Raam 27. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Leden, die voorstellen hebben voor het aanstaande Congres, worden verzocht, ze vóór of op de verga dering, van Zondagmorgen in te dienen bij het bestuur. De huishoudelijke vergadering, die ZONDAG 24 JANUARI as., des morgens tien uur, in Constantia zal gehouden worden, belooft weer veel belangrijke besprekingen. We wekken daarom alle leden op, de vergadering bij te wonen. Ieder dient zich rekenschap te geven van den gang van zaken in de afdeeling, en het nemen van gewichtige besluiten moet niet aan een deel der leden worden overgelaten. Er zijn gewichtige ingekomen stukken en een voor naam punt der agenda is VOORSTELLEN BETREFFENDE HET AFDEELINGSORGAAN Allen dus tijdig present! Het Bestuur. Naar aanleiding van het veelvuldig voorkomen van febri typhoïdea in Rotterdam, dringt de Gezondheids' commissie er ten sterkste op aan de melk te koken. Maatregelen zijn genomen om de zuiverheid van het leidingwater tot de grootst mogelijke hoogte op te voeren (waardoor de druk misschien wat minder zal zijn), toch blijft ook het koken van het drink water gewenscht. De Gezondheidscommissie. Wij vonden deze. „waarschuwing" in de lokale bla den, en ofschoon De Moker natuurlijk voor officiëele kennisgave niet in aanmerking komt, willen wij haar toch aan onzen uitgebreiden kring van arbeiders-lezers bekend maken. Bij ons geldt het algemeen belang boven kleinzieligheid. Excelsior. LEDEN VAN EXCELSIOR, welke onderricht wen- schen in de theorie der muziek, moeten dit vóór of op Maandag a. s. opgeven bij het bestuur. De cursus zal gegeven worden eiken Woensdagavond half negen, in „Constantia", te beginnen Woens dag 27 Januari. Ter bestrijding van kosten moet elk deelnemend lid 3 ct. per week betalen. Het Bestuur. 't Was te voorzien dat de raadszitting van Dinsdag middag 19 Januari aanleiding zou geven tot allerlei debatten en wat wel een merkwaardig feit is te noemen, de publieke tribun stond propvol van de meest uiteen- loopende bestanddeelen. Eén factor misten we echter, die de vorige maal voor 't eerst en voor 't laatst met zooveel gratie op het verslaggevershekje had gehangen, n. 1. onze waardige collega van De Nieuwe Courant. Dit brave anti-socialistische blad wilde haar roem niet beleven en trok er van tusschen en met haar de verslag gever-redacteur. De assche van De Nieuwe Courant ruste in vredeElders in dit blad zal men nog wel eenige waardeerende woorden vinden die aan dit sterfbed van de jeugdige gewijd zijn. Doch ter zake. Onze edelachtbare burgemeester, m. a. w. de baas van 't spul, stak zijn gewone, onbenullige nieuwjaarsspeech af, waaruit moest blijken, dat het in Schiedam in 1903 van een leiendakje is gegaan; 'twas wonder, dat-ie 't niet had over „misdadige woelingen", waarvan trouwens in Schiedam weinig te bemerken viel. Eigenaardig was, dat de burgervader sprak van de onderlinge waardeering der gevoelens bij de be sprekingen in den Raad, waar het toch bekend is. dat de heeren elkaar soms voor „vuil vet," uitmaken, altijd heel parlementair en netjes. De heer Klein kon zoo'n waardeeriug als raadslid niet verkroppen en zwaaide den burgervader kompli- mentjes toe, die dankbaar en zwijgend achter de groene tafel in ontvangst werden genomen. Een reeks van ingekomen stukken passeerden daarna de revue, o.a. werd aan den aard werker der gemeente, P. van Dijk, een pensioen toegekend van 216 gulden per jaar. Tot directeur van gemeentewerken werd benoemd G. Gerlagh, een ingenieur uit den Haag, en tot onderwijzer aan school C, (hoofd ,de In er Kerdel), den heer P. J. de Mooy uit Sommelsdijk. Op de agenda stond o. m. een voorstel van B. en W. tot bepaling van het presentiegeld voor de leden van den Raad (een vergoeding voor het bijwonen der raads zitting). Voorgesteld werd door B. en W., aan Ged. Staten te verzoeken, het presentiegeld vast te stellen op een daalder per lid en per vergadering, in plaats van 5u0 gulden voor alle vergaderingen, zooals nü door hen was bepaald. De heer de Groot stelde voor, aan Ged. Staten te verzoekenpresentiegeld te geven aan diegenen dei- raadsleden, die daartoe het verlangen schriftelijk te kennen gaven. De heer Ris z.ag liever, dat presentie geld niet zou worden uitgekeerd aan hen, die schrifte- telijk te kennen gaven het niet te willen hebben. De Raad verwierp beide amendementen en vereenigde zich met het voorstel van B. eu W. Voor het blusschen van brand werden eenige gratifi caties uitgereikt. Een belangrijke kwestie werd nu behandeld, die reeds naar de vorige vergadering was uitgesteld, n. 1., de benoe ming der schoolartsen. Het almachtige college van Burg. en Wethouders had voorgesteld, de 3 gemeentegenees- heeren (de heeren Endtz, Elzevier Dom en Vaillant) tevens te laten opdraaien voor het baantje van school arts en daarvoor zouden genoemde geneesheeren 100 gulden verhooging ontvangen boven de 500 gulden, die zij als bezoldiging van gemeente-geneesheer ontvangen. De heer Ris schoot uit zijn slof. Het speet hem, dat zijn voorstel indertijd niet is aangenomen en dat de raadsleden in plaats van zelfstandig- te zijn, aan den leiband van B. en W. hadden geloopen, en er een partij stemming van gemaakt hadden. De houding van B. en W. heeft de heer Ris ook zeer teleurgesteld. Het is hem gebleken, dat de gemeente-geneesheeren onder protest zich „bereid" verklaarden, na aandringen van den burgemeester, om ook als schoolartsen op te treden Voor de geringe bezoldiging krijgt men een schoolarts die evenredig is aan f 100.m. a. w. een surrogaat. De heer Honnerlage Grete had de kwestie „onderzocht", en „men" had hem gezegd, dat de schoolartsen met f 10Ö. tevreden waren. Trouwens aldus de keer Honnerlage f500.voor gemeente-geneesheer was te gemakkelijk verdiend. Het is echter den heer Ris gebleken, dat de heer Honnerlage in deze niet bij de betrokken geneesheeren zelf heeft geïnformeerd en dus zijn oordeel al zeer lichtvaardig blijkt te zijn. De heer Ris is ervan overtuigd, dat de Raad even min als de geneesheeren, zich bewust was van hetgeen B. en W. wilden, n.l. dat het baantje van schoolarts er. en ondeelbaar was met dat van gemeente-geneeshe één Spr. zoekt te vergeefs naar de reden van B. en W.'s gescharrel. Was het soms om dr. Vaillant te wippen, of om andere reden Wanneer B. en W. volhouden, dan zal geen van de Schiedamsche gemeente-geneesheeren naar het schoolarts baantje dingen en ook de Ned. Mij. van geneesheeren zullen dit baantje boycotten. Dat zou dus uitloopen op een staking van genees heeren Den heer van Westendorp vindt, dat men zich om de zaak veel te druk maakt. Hjj wenscht den gemeentearts te zien aangesteld op 500 gulden en een schoolarts op 100 gulden. De heer Faure was de held van den dag. Hij vroeg, of het niet goed zou zijn, om op het genomen raads besluit van 1 December terug te komen en het voor 1 jaar met de aanstelling van schoolartsen te probeeren. De raad kan na dien beslissen wat he n het best lijkt. Met algemeene stemmen wordt des heeren Faure's voorstel aangenomen, nadat een voorstel de Groot om de heeren Endtz en Elzevier-Dom te benoemen tot schoolartsen, op een salaris van 200 gulden 'sjaar ge duikeld was, evenals een motie van 't zelfde „groote" raadslid. Op de venijnigheid, die de heer Ris aan 't adres van den burgervader had geplaatst, antwoordde de laatste breedvoeriug. Er bleek uit, dat de burgervader met de geneesheeren de kwestie mondeling had beraad slaagd, eu hij zeide, dat, als deze beraadslaging schrif telijk had plaats gevonden, het adres der genoemde doktoren anders zou luiden. Aangaande het kleine bedrag had de burgervader de geneesheeren beloofd, later zelf een voorstel te doen tot verhooging. De geneesheeren moeten bij die gelegenheid volgens den burgervader de schouders hebben opgehaald welke mededeeling in den Raad de noodige vroolijkheid verschafte. Ook de heer Honnerlage Grete was op zijn paardje. Het salaris om 100 gulden voor de betrekking van schoolarts vond hij te laag (och kom!) en de wethouder van onder wijs heeft wel degelijk geïnformeerd. „Bij wie?" vroeg de heer Ris. „Ja, bij wie! Bij menschen die het wisten," zei de heer Honnerlage. De heer Klein kwam nog vertellen, dat de genees heeren tevreden waren met 100 gulden, maar aan 't eind van 't jaar zullen we kunnen merken of de veelom vattende werkzaamheden van de schoolartsen al dan niet schandalig betaald worden. Wel kenmerkend voor Schiedam's vroede schaar was het feit, dat de opheffing der weekmarkt, door B. en W. voorgesteld, bij acclamatie werd aangenomen. Alle heeien zaten te tikken met hun potloodjes op de respek- tieve inktkokertjes, alsof hun zielerust d'r van afhing. Wat 'n ironie met den burgervaders speech, aan 't be gin, dat alles toch zoo goed ging, en nu deze afschaf fing van een markt, die de verhouding van de buitenlui rondom Schiedam, met onze dierbare stad inniger moet maken Maar de markt wordt opgedoekt, omdat er geen boeren met vee komen, ondanks het verleidelijke touw en de borden met „mager vee" en ander vee, nog eenige malen in troostelooze verlatenheid op de markt plaats hadden geprijkt. De markt is op de flesch, maar Schiedam gaat vooruit De markt zal misschien een leelijke sta-in-den-weg zijn geweest, daarom tikten de heeren wellicht zoo hard en had een van hen de geestigheid, ('t liep tegen 4 uur) om te stemmen: „la mort sans phrase," of te wel „de dood zonder gebabbel, een bekend, historisch ge zegde, werkelijk geestig, als dit feit maar niet in het teeken van den achteruitgang stond. De regeling van de jaarwedden der leeraren van hooger en middelbaar onderwijs werd uitgesteld om het laatste punt der agenda: „de afschaffing der kermis" nog in deze zitting zijn beslag te doen krijgen. t Was natuurlijk, dat van anti-rev. zijde de klep zou opengaan. De heer Faure nam het woord en bekeek de zaak voornamelijk van economisch standpunt, wie nadeel van de kermis hadden, n.l., en wie voordeel. Hij gunde den werkenden stand, bij al dat zwoegen en slaven, zeker een uitspanning, doch tevens meende hij, dat kermispret meer kwaad dan goed bracht onder den werkmansstand. De slokjesbazen profiteeren ervan, 'tis de eenige tijd van 'tjaar, om eens „boven Jan" te komen en ook de vreemde „vagabondisten"(!) gaan met de Schiedamsche centen strijken. Er was veel waars in des heeren Faure's redeneering maar zijn conclusie klinkt vreemdsoortig: De heer Faure zou n.l. wenschen dat de werkman die zijn centen opspaart voor de kermispret, die liever besteedt aan de hier ter stede opgerichte vereeniging voor verbetering van de „arbeiders"-woningen (combi natie-de Groot-Herman dansen c. s.), om zoodoende mee te helpen de kazernen, o pardon, de gerief- 3 ets. per regel

De Moker | 1904 | | pagina 1