Cursus Mevr, Roland Holst Kiezer-worden. Katholieke wijsheid in Schiedam. die brutaliteit niet gegeven werd, eenvoudig prote steerde langs 'n minder-officieelen weg. Hoe begrijpelijk ook, is dit echter toch in alle opzichten beslist af te keuren en te ontraden, want natuurlijk kregen in de anti-revolutionaire pers de socialisten de betiteling van herriemakers. Wij vertrouwen dan ook, dat onze vrienden zich Maandag in alle omstandigheden zullen weten te beheerschen, Hermans in De Stem des Volks en Loopuit in Het Volk hebben hunne ervaringen, in 't debat met den den heer Sybrandy opgedaan, reeds eenigen tijd ge leden weergegeven. Ons partijblad De Volksstrijd van Zaterdag j.l. wijdt eveneens 'n artikel over het optreden van Mr. S. in Groningen en in alles vindt men één aan eenschakeling van leugens en brutaliteiten, die de gerid derde*) meester tegenover de sociaal-demokraten debiteert. Over z'n stokpaardje „het optreden der soc.-dem. in den Duitschen Rijksdag" hebben Loopuit en Hermans hem leelijk op de vingers getikt en z'n kool over 't stemmen tegen de ouderdams-verzekering aldaar, doet geen opgeld meer. De heer Sybrandy weet ten deze opzichte niet eens, dat op de wet van 1889, waar de soc.-dem. tegen hebben gestemd, omdat ze den arbeiders te weinig gaf en te veel vroeg, in 1899 een revisie gekomen is, die verbeteringen aanbracht, en toen den steun der soc.-dem. verkreeg, maar de Centrumpartij tegenover zich vond! Dit weet dc heer S. niet öf.... hij verzwijgt het moedwillig! Eveneens blijft-i stom als '11 mof over 't optreden der christelijken te Crimmitsckau, die onder aanvoering van dominé Schink botweg partij kozen vóór de fabrikanten, tegen de arbeiders. In Hoogezand en Uithuizen beweerde hij met een kalm gezicht, dat de nieuwe Arbeidswet van Kuyper zooveel beter was, dan het ontwerp van minister Lely, omdat thans alle arbeider, dus ook die van den Land bouw zouden worden opgenomen in de beschermende bepalingen der wet. Te Hoogezand debatteerde Sterringa en deze betwistte dit. Wat doet Sybrandy? Wel, hij zegt, dat St. er dan niets van weetdat hij (Sybrde gansche wet heeft nagegaan en dat St., als hij zich' overtuigen wil, wel een exemplaar van de wet kan present krijgen. Tegen deze brutaliieit was St. nauwelijks opgewassen Over de wijze van debatteeren geeft de Volksstrijd dit staaltje Mr. S. had beweerd, dat het Chr. Ministerie niet militaristisch was, want de soldaten moesten in April wel opgeroepen worden Schaper zei in het debatNiet 1 daarom wordt het in de eerste plaats militaristisch ge noemd laat dat er nu maar buiten, over de staking spreek ik straks. Toen het daaraan toe was, kritiseerde Sch het oproepen der soldaten scherp met aanhakng van dr. Kuyper's woorden over sabel en bajonet. Wat zegt Sybr. later Schaper had het oproepen dei- soldaten goedgekeurd, want hij had dat er bij de bespreking buitengelaten. Daarin lag opgesloten, dat Sch. dit goedkeurde, en over de rest geen woordi We meenen na dit al met recht nieuwsgierig te mogen zijn, welke kluchten wij hier van hem beleven zullen Zondag 31 Januari sprak Mevr. Roland Holst, als vervolg op haar eerst gehouden Cursus, over politieke actie. Bij de vakactie komen de arbeiders tot aaneensluiting, gedwongen door de economische ontwikkeling. De politieke actie ontstaat uit de voorwaarden der vakbeweging. Een eerste vereischte voor het wel slagen der vrijheid van beweging. De massa is noodig, wordt in de beweging betrokken. Belemmerende be palingen gesteld op de toetreding, dienen te worden opgeheven. In Engeland, waar de arbeiders in hun economische actie werden gehinderd door de wet, moesten zij hun toevlucht nemen tot staatkundige actie. Kiesrecht be stond voor hen niet, dus moesten zij zich voorloopig bepalen tot petionnement en manifestatie. Het allereerste recht, dat de arbeiders dienen te hebben of te veroveren van den staat is dus het vereenigingsrecht. Andere vrijheden zijn: vrijheid van vergaderen en van drukpers. Bij de groote, landelijke organisaties, bij landelijke be weging dus, is publieke bespreking een behoefte. De drie rechteiL brengen den arbeider nog niets, maar zij vormen de bodem van steun, waarop zich de beweging moet ontplooien. Zij zijn noodzakelijk tot het volbrengen van onder linge verstandhouding, het bijeenbrengen der arbeiders enz. Zij zijn licht en lucht voor de arbeiders-beweging. Waar die rechten nog niet bezeten worden, waarde strijd daarom nog gevoerd wordt, vallen slachtoffers. De burgelijke organen spreken dan van een klap, die de sociaal-democratie is toegebracht, wij weten echter, dat elke nederlaag meerdere bewustwording der ar beiders tengevolge heeft. In ons land kwam een einde aan den invloed der patriciërs als overal elders, de bourgeosie had tenge volge van 't even bestaande verkiezingsstelsel de macht in handen in '48. Arbeidersbeweging was er nog niet, tengevolge van de economische achterlijkheid. De ar beiders waren in den dommel. Het gevolg van de overlating der zaken door de arbeiders aan de bour geosie was, dat vrijheid van vereeniging, vergadering en drukpers in de wet werd opgenomen, De bourgeois hadden veel te goed ondervonden, hoe noodig zij die rechten hadden in hun strijd en vrees voor de arbeiders kon natuurlijk niet bestaan. De*e toestand was in hooge mate bevordelijk tot 't aankweeken van onzelf standige arbeiders. In Duitschland, waar de reactie sterker was bij de opkomende beweging, waar angst bestond voor de reeds woelige arbeiders, werden deze van alle gelijkheid uitgesloten De tegen stelling was dus de prikkel tot bewustwording. Hier zijn de arbeiders de staart of 't aanhangsel der bour geoisie gebleven: de Volksbond van de Katholieken, Patrimonium van de Anti-Revol. en 't Werkliedenverbond van de Liberalen. In Duitschland werden de arbeiders onder de werking der zoogen. Caoutchouc-artikelen gedrongen tot organi satie, in Nederland is één der oorzaken van achterlijkheid de burgerlijke vrijheid. In ieder land wordt die vrijheid evenwel aan 't wankelen gebracht bij machtsontwikkeling der arbeiders. Het beste voorbeeld levert Engeland. De ontwikkeling der vakbeweging in volle vrijheid, in 't tijdperk zonder concurrentie van 'i, buitenland, van hooge loonen en groote ondernemers-winsten. De waan der Engelsche arbeiders, .aan geen politiek behoeven te doen, gaat over, nu de ondernemers bang voor hun profijteu worden. De Staat tast nu de vak- vereeniging aan, en put bij gerechtelijke uitspraak hun kassen leeg. Het toekennen der rechten geldt maar, zoo lang geen winst wordt gederfd. De politieke actie komt dus noodwendig op uit de vakbeweging, om de drie rechten bovengenoemd te veroveren. Een tweede, groot belang dwingt de arbeiders, zich bezig te houden met politiekarbeidswetgeving. Het standpunt, dat de Staat is: beschermer van den eigen dom, rust- en ordebewaarder, moet worden prijsgegeven. Engeland kan weer dienen als voorbeeld. De groote revolutie in de productie-wijze, met vrouwen en kinderarbeid in zijn gruwelijkst misbruik tot gevolg, de kolossale loonsverlaging daarna, omdat 't gezin, man, vrouw en kinderen in zijn geheel productief werd en evenveel loon trok als eertijds de man alleen, die gruwe lijke uitbuiting, deed in kringen, welke daarbij niet direct belang hadden, de noodzakelijkheid van bescher ming inzien. Daarin is, in ruim een halve eeuw, niet veel voortgang te bespeuren. Ruim 50 jaren geleden werd in de textiel nijverheid in Engeland de tien-urige arbeidsdag inge voerd, de christenen in ons land achten die nog niet bereikbaar op dit oogenblik. De verzekering. Deze grijpt direct in de zakken der arbeiders, dus moeten ook de arbeiders in staat zijn, invloed te hebben. Ons wetsontwerp over ziekte-ver zekering zegt: de arbeider betaalt twee derden van de premie. Beslist de Staat dat, dan moet de arbeider ook mee stemmen bij het tot stand komen. Iuvoerrechten. Deze komen gewoonlijk daarop neer, dat zij den prijs der levensbehoeften kunstmatig ver- hoogen. Toegegeven wordt, dat de verhouding tusschen loon en prijzen der levensbehoeften niet zal veranderen, maar de laatste loopen het eerste vooruit. In den beginne, in den tijd van overgang, blijven de nadeelen voor de arbeiders niet uit. Als voorbeeld geldt de suiker-accijns hier te lande. In Engeland bestaat die niet, zoodat suiker daar een algemeen verkrijgbaar voedingsmiddel is. Het militairisme. Dit treft den arbeider persoonlijk en financieel. De belasting van successie, inkomen en vermogen bedraagt slechts 1/b van de geheele belasting. De arbeiders brengen dus zeker het grootste deel op. Zij hebben belang bij het gebruik, dat van hun geld gemaakt wordt. Het leger, h?t staande leger met loting, is het klasse-instrument. Zij, die zoo druk in de weer zijn over onze weerbaarheid, moeten toch ook bedenken, dat een volksl ger tweemaal zoo groot kan zijn dan het tegenwoordige, met korter diensttijd en een vierde van de inkomsten gaat nu heen aan leger en vloot. De arbeiders zouden dus nu een keuze moeten doenStaande leger of volksleger. Het laatste zou niet zoo gemakke lijk genegen zijn, tegen de arbeiders op te treden, en dat is voor hen van 't grootste belang. De zeven gulden indirecte belastingen per hoofd opgebracht, vormen niet zoo'n gering bedrag op den financieelen staat der arbei ders. Zij zijn verplicht te zorgen dat het in ieder geval niet worde aangewend voor instellingen tegen hun belang. Geen vakaktie is daartoe alléén bij machte. Bij het belastingwezen is dus van zelf de arbeider ten nauwste betrokken. Als bij ziekteverzekering de Staat twee derden van de premie vordert van hem, zal hij dikwijls niet in staat zijn, daaraan te voldoen. De staat moet dus nemen van de kapitalisten-klasse. Het belastingwezen dient hervormd, zoodat ook zij, die nu niet getroffen worden, die hun kapitaal in handel ge stoken hebben, het hunne bijdragen. Het onderwijs. Hoewel de arbeiders het meeste, dat zij noodig hebben, in 't leven zelf leeren, is goed onderwijs van 't hoogste belang, omdat op de lagere school in ieder geval de grondslagen worden gelegd. De arbeiders bekwamen zich verder in gemeenteraden, in pers, coöperaties enz. De voorbeelden, hoeveel ontwikkeling de arbeiders nog missen, zijn voor 't grijpen, zij moeten zich zelf den toegang tot betere onderwijs-inrichtingen banen. Om dit genoemde te verkrijgen, moeten de arbeiders strijd voeren tegen de bezittende klasse in haar geheel, maar ook hun invloed op de staatsmachten worden ver groot. De akfie moet gericht zijn op twee dingen lo. Een zoo groot mogelijk aantal gekozene te ver krijgen in 't parlement. 2o. Het kiesrecht algemeen te maken. In Rusland b. v. is heel ander optreden noodig. Daar geen grondwet en vertegenwoordiging, doch natuurlijk wel de politieke actiede actie van klasse tegen klasse. Het inzicht bestaat evenwel in dat barbaren land óók, dat de parlementaire strijd een gewichtig onderdeel is van den politieken, vandaar aandrang tot verkrijging van een grondwet en vertegenwoordiging. Het middel zijn de bekende straatmanifestaties. Waar een parlement is, richt de actie zich op boven genoemde twee punten. In Frankrijk, waar wel algem. kiesrecht is, is de actie meer gericht op het goed ge bruik. In Duitschland bestaat algem. kiesrecht voor den Rijksdag, voor de landdagen wordt het zooveel mogelijk ve-slechterd. 't Is nu veel moeilijker dan 30 a 40 jaar geleden, het kiesrecht te veroveren voor de arbeiders. De bour geoisie weet door den uitslag der verkiezingen de kracht der arbeiders en deze omgekeerd die der tegenpartij. De bourgeoisie heeft belang bij 't niet toekennen van 't A. K. De strijd daarom is eigenlijk scholing voor de arbeiders en ontmaskering der tegenpartij in 't debat. Daar worden zijn drijfveeren openbaar. De aard van een politieke partij is te streven naar de macht, niet naar zóó of zooveel leden in het parlement de macht moet zoo groot mogelijk zijn, moet over macht worden. Wat stelt zich de arbeiderspartij voor te doen, eenmaal in 't bezit van de vrucht. Een eind te maken aan de klassenstaat. De dingen hiervoor genoemd, het zijn slechts kleine stappen in de lichting, maar ze zijn noodig. De strijd om ze te verkrijgen, verheft de proletariërs, maakt ze geschikt tot betere samenleving. Als de arbeiders partij de macht toevalt, zal ze van zelf de Sociale maatregelen moeten nemen, die een eind maken aan uitbuiting en de klassen-verschillen opheffen. Als de arbeiders niet in hun hoofd hadden de komende dingen, de tijd van totstandkoming zou slechts verschoven worden. Maar dat is onze groote zekerheid, dat in alle landen de arb -partij groeit, dat zij socialistisch is, dat zij rijp zal zijn om een beter samenleving op te bouwen. De groote beteekenis van geniale mannen als Marx en Engels is, dat zij ,door hun werk hebben ver oorzaakt, dat het bewustzijn onder de arbeiders sneller is gerijpt. (Slot volgend nummer). Tot en met 15 Februari staat de gelegenheid open zich als kiezer te doen inschrijven voor elk mannelijk ingezetene die vóór 15 Mei 25 jaar oud is. Belastingkiezers behoeven zich niet aan te geven, wanneer zij slechts in Februari hun aanslag hebben voldaan. Bxamenkiezers hebben zich slechts éénmaal aan te geven. Woningkiezers (mits zij minstens f 1.75 per week verwonen) eveneens, tenzij zij niet verhuisd zijn. Zoo wel, dan moeten zij zich wederom aangeven. Spaarbankkiezers, die tenminste f 50.— op Rijks- of Nutsspaarbank hebben, blijven kiezer, zoolang zij dit bedrag onaangetast laten. Loonkiezers, die als minumum f 9.— inkomen per week genieten, krijgen zoo zij reeds kiezer waren, een nader in te vullen biljet thuis; wie tot heden geen kiezer was, moet zich aangeven. Moeten wij nog aandringen bij de Schiedamsche ar beiders in dezen te doen wat hun plicht is Moeten wij nog zeggen, dat geen arbeider verzuimen mag, zich wanneer hij daartoe gerechtigd is, als kiezer te doen inschrijven, dat geen arbeider zich mag doen ontwapenen? Arbeiders, op! Meer dan ooit is in den jongsten tijd gebleken, wat de politieke macht beteekent meer dan ooit is in den laatsten tijd uitgekomen, de kracht en de macht der politieke heerschappij meer dan ooit is de waarde van het stembiljet bepaald. Willen wij straks, wanneer de verkiezingen weer daar zijn, niet machteloos staan tegen den aktieven tegen stander, dan hebben wij nii onzen plicht te doen. Een plicht, dien wij om geen enkele reden mogen verzaken. Zorgen wij dus zelf het te zijn, en wekken wij vrienden en bekenden op: kiezer te worden! De Nieuwe Schiedamsche Courant, het orgaan der Schiedamsche Katholieken, bevat in den laatsten tijd nu en dan ingezonden hoofdartikelen over „algemeene" onderwerpen. Het laatste van dien aard verscheen in het nummer van Zondag 7 Februari onder het opschrift „Modern (Ingezonden)". Uit enkele zinnen en uitdruk kingen kan men opmaken, dat de inzender het oog heeft op de middeleeuwsche of 17-18e eeuwsche meta- We zullen 'ns opletten of-i z'n ordeteeken hier draagt. Som tijds heeft-i 't vodje in z'n zak, als sehaamt-i zich er voor

De Moker | 1904 | | pagina 3