ArbeidersOp 1 Mei moet het STROOMEN naar „Gonstantia" Steun-Diaraantbewerkers en nog wat. Ervé de Leugenaar. Vlaardingen. Ingezonden. bruiken bestaan, worden alle patroons zonder onder scheid aangevallen. Zoo'n schelm, maar dan heeft-i héél wat te doen want d'r is zoo nog al 'n enkel patroontje! Als-i ze nu als klasse bestreed, was-i gauwer klaar en dan was-i niet zoo dwaas ook maar dat doet-i niet wel Nieuwe „Is het niet boosaardig om, onder voorwensel van „misbruiken uit te roeien, tot revolutie aan te hitsen? „Is het niet satanisch om alle rijke menschen en alle „patroons als ondeugende en booze wezens af te schil deren? Geheel de taktiek der socialisten is erop aan gelegd, den werkman, wie of wat hij ook zijn moge, „te vleien en den patroon een monster te noemen. „Het streven der socialisten is niet zoozeer de uit- „roeiïng van misbruiken als wel het weergeven van „den toestand der werklieden. Heel hun streven heeft „ten doel den arme te verbitteren en het hart van „den werkman te vervullen met haat en bitteren gal." Sjonge, sjonge, boosaardig, revolutie, satanisch, on deugend, monster, haat, bittere gal da's raak daar, hoor 't dondert aan Boterstraat 50. 't Hart van de werkman wordt door 't streven der socialisten vervuld met haat en bitteren gal! Daar zijn geen overmatig lange werktijden, daar zijn geen veel te schrale loonen, daar zijn geeft tyrannieke autoriteiten en autoriteitjes die de arme verbitteren, o neen, daar is de socialist, die zegt dat dit alles 'r wél is.... Zwijg stille en hoort!.... 't Orakel zegt: „De werkman moet, volkomen en trouw, het werk „verrichten, waardoor hij zich door billijke en vrije „overeenkomst verbonden heeft; hij mag geen nadeel „toebrengen noch aan de goederen, noch aan den per- „soon des patroons, hij moet zich onthouden van ge welddadigheden, wanneer hij zijne rechten wil verde digen, en nooit tot opstand aanhitsen; hij moet de „booze lieden ontvluchten, die met listige en geslepen „redevoeringen hem overd even verwachtingen willen „inblazen en hem grootsche beloften doen, die nergens „anders op uitloopen dan op verdriet en op den onder „gang van de fortuin. Billijke en vrije overeenkomst'n Allemachtig mooi ding, maar den tegenwoordigen proletariër tamelijk onbe kend. Die heeft honger en deze alléén maakt de overeenkomst. Dat hij verder koest mot wezen, niet tot opstand mag aanhitsen enz. enz., ja, die goê dingen verteld tegenwoordig 'n kristelijke overheid hem vrij hardhandig. Maar van den ondergang van de fortuin, m'n lieve, beste, brave, verstandige nieuwe ouwe tante hebben we nooit gehoord. De fortuin van 'n arbeider hm!... hoe ziet zoo'n beest 'r uit?... Vier of zes pooten „Onder de hoofdplichten van den patroon moet op de „eerste plaats gesteld worden de plicht van aan ieder „het hem toekomend werkloon te geven. Omtrent dit „punt moet de patroon zich herinneren, dat de ver drukking en exploitatie van behoeftigen, met het oog „op zijn persoonlijke belangen, tegenstrijdig zijn met de „goddelijke en menschelijke wet; dat het weigeren aan „den werkman van het hem toekomend loon, eene zonde „is die ten hemel om wrake schreit." Hoort 'reis, tante, je moet voor den patroon andere hoofdplichten opsnorren. Je moet 'r voor waken niet in 't zog der socialisten te komen, zooals je nu doet die denken óók zoo om het stoffelijke, maar ^'immers niet! 't Geestelijke voorop dat is en blijft 't devies van u en de unwen. Zooals je nu aan den gang bent, zou je per slot van rekening nog aan moeten o-even Nieuwe, grut nee hoor! dat valt buiten je tijd. Maak je daar maar niet druk voor, mensch! In de vergadering van onze coöperatieve bakkerij „De oorwaarts" j.l. Woensdag gehouden, werd aan 't bestuur de opdracht gegeven steun te verleenen aan de diamantbewerkers. De som zal door 't bestuur worden vastgesteld als maximum werd f 100 genoemd. Door dit besluit^heeft „De Voorwaarts" wederom getoond 'n arbeiders-coöperatie te zijn, levende met de arbeidersbeweging in al hare uitingen. Krachtig werd aangedrongen op de propaganda, die alle leden der „\oorwaa>ts" moeten en kunnen ter hand nemen door vrienden, kennissen en familie als plicht voor te houden lid te worden van „De Voorwaarts". En het besluit nii genomen zal ieder die in de arbeidersbewe ging meeleeft doen gevoelen wat 'n coöperatie als „De Voorwaarts" vermag. Werkt, kameraden, werkt zoo hard gij kunt werft leden en verbruikers helpt steeds met al uw kracht onze coöperatie groot en krachtig worden. Leve „De Voorwaarts!" 'n Zonderling heerschap, die Ervé. Bjj al de zotte streken die i al heeft uitgehaald, is-i nog aan verschil lende personen wie hij dacht lid der S. D. A. P. te zijn, briefjes gaan schrijven, anderen is hjj gaan gelukkig maken met 'n persoonlijk onderhoud. Zooals vanzelf spreekt is-i voor 'n zeer groot gedeelte aangeland bij menschen buiten de redaktie van De Moker om, maar onze sinjeur verbeeldt zich nu eenmaal te weten wie er alzoo met onze redactie annex is en daarop gaat-i handelen. Aan 't goede adres is-i echter nog niet geweest. Maar enfin, uit alles blijkt, dat we hier met 'n sukkel te doen hebben die niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor zn daden. We sluiten dus onze rekening met hem geheel^haasten ons onzen eisch (zie vorig no.) tot onze rehabilitatie in te trekken en doen in 't vervolg of r nimmer 'n Ervé 2 op God's aardbodem heeft rondgewandeld. Eindigend met 't verzoek aan de resp. partijgenooten wien hij z'n documenten zendt, ze ons niet meer te doen toekomen, maar ze te vernietigen, t Drama van dezen beroemden akteur is afgespeeld, en 't scherm valt voor goed. gevallen, waarom het dan de arbeiders te doen? 't Is niet heel nobel, vindt ge wel Waarom «lan toch? wat onder het „toekomend werkloon" verstaan dient te worden, dan zou je misschien nog, om niet al te opper vlakkig te wezen, moeten spreken over meerwaarde theorie en brrrr!dat zijn dingen waarmee je je hoofdje toch maa.r liever niet vermoeit. Daar hoorde je in den goeien ouden tijd niet van, waar?.... „Als er geluisterd wordt naar de leer der Kerk „zullen de vrede en de eendracht heerschen in dé „maatschappij; want het Christendom alleen kan ver dachten, wat van nature hard en pijnlijk is in de „verhoudingen van dienaar tot meester. Zoo er naar „de Kerk geluisterd wordt, zullen de rechtvaardigheid „en liefde alle maatschappelijke verhoudingen beheer- „schen. Zoo niet, dan zal het brutale socialisme de „zege behalen." Dat zou meer dan erg wezen maar wat drommel, kan dat socialisme de zege dan wel behalen? 'r Zijn zooveel geleerde menschen opgestaan die al verteld hebben, dat die dwaasheid 'n onmogelijkheid is, en als zoodanig spoedig genoeg verdwijnen zal! Maar Nieuwe, wat is dat nou? Als er naar de Kerk geluisterd wordt hm, die zal je niet doof maken! zullen vrede en eendracht heerschen, rechtvaardigheid en liefde alle maatschappe lijke verhoudingen beheerschen. Ja, de Kerk wélke Kerk 't Christendom bedoeld Maar dat regeert al 'n twintig eeuwen lang en van 'n vrede en eendracht, van rechtvaardigheid en liefde is nog maar bitter weinig gezien. Nu zal 't Christendom misschien wel wonderen kunnen doen, doch op maatschappelijk gebied is 'r nog maar weinig van gebleken. Daar schijnen we 'n ander stelsel voor te behoeven Als we daar nu eens naar zochten Jij niet, Onlangs hield de afd. „Patrimonium" een cursusver gadering, waarin als spreker optrad de heer W. C. Uiten- broek van Rotterdam, met het onderwerp: „Wat scheidt de christen-werkman van de neutrale vakorganisatie?" De spreker vatte zijn betoog samen in een viertal stellingen Hier volgen ze: le. Een man van kennis, veel minder een man van begin sel kan zich in de neutrale vakorganisatie vinden. 2e. Het geloof is een klove, die ons scheidt van de neutrale vakorganisatie. 3e. Samengaan van alle christelijke werklieden is een eisch des tijds. 4e. Federatie is een eisch des tijds. Zooads men ziet, het is weer het gewone liedje dat de christelijke arbeiders wordt voorgezongen: vereenigen is goed en best, maar asjeblieft niet in de neutrale vakorganisatie. Waarom dan toch? Waarom mogen toch de ar beiders niet in één verband opgenomen worden en de patroons wél? Ziet 'reis hier. Hier ter s'tede hebben wij een organisatie van reeders, geloovig en ongeloovig, een kuipers-patroons-vereeniging, geloovig en ongeloovigeen schilders-patroons-vereeniging, ge loovig en ongeloovig. De heeren werken uitstekend en in goede harmonie. Ons is dan ook niet bekend dat zij hun geestelijke behoeften in hunne vergaderingen op den voorgrond zet ten, integendeel, hun economisch belang drijft hen tot elkaar, en zij kunnen op dien basis het heel goed met elkander vinden, wat nog maar kort geleden de schil dersgezellen duidelijk bemerkt hebben, waar op hun billijk verzoek om het uurloon voor hen van 18 op 20 cent te brengen, afwijzend werd beschikt. En we hebben er reeds een twee-tal keeren op ge wezen, dat de houding van „Patrimonium" toch zoo allertreurigst is. Wél cursusvergaderingen voor arbeiders, om hen toch maar te doen gelooven, dat werkelijk Gods woord zich verzet tegen het lid-worden van de neu trale vakorganisatie, maar voor de patroons achten zjj blijkbaar die vergaderingen overbodig. Voor de derde maal wijzen wij de arbeiders op dit verschijnsel, op de dubbelzinnige houding van Patri monium." Nogmaalsals de patroons door u niet lastig worden Een kleine tegemoetkoming. n fengevolge, aldus een bericht in de Nieuwe Vlaar- dingsche Courant, „van een zekere spanning onder de kuipersgezellen heeft de kuiperspatroonsver- eeniging de vorige week op hare vergadering met algemeene stemmen besloten, den loonstaudaard in dier voege aan te vullen, dat het loon voor de grauwe halvetonnen van machinale duigen met machinale bodem op 17Vj cent zal worden gesteld, dat voor de ankers met machinale duigen met toegelegen bodems 24 cent, en die zonder toegelegen bodems 28 cent, indien dé duigen geen werkzaamheden vereischen. Flink zoo, kuipersgezellen! Laat de „spanning" er bij u in blijven; waar verkeerde toestanden heerschen en onder het loon gewerkt wordt, moet gij immer, gelijk gij dit op heden gedaan hebt, uw protest er tegen doen hooren. Werkt trouw aan uw organisatie, steentje voor steentje op den andere gezet, aan elkaar gehecht door het duurzaam cement: uwe solidariteit als arbeiders. Nog eens de Kermis. De anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" nam kort geleden een motie aan, naar aan leiding van een voorstel van een drietal gemeenteraads leden om de kermis weer in 't leven te roepen, waar o.a. ook dit in voorkwam, dat zij vertrouwde dat de mannen die de kermis hadden doen kelderen, bij hun eens genomen besluit zouden blijven, en dat alle leden der christelijke meerderheid eenparig tegen zouden stemmen. Onze lezers hier ter stede begrijpen natuurlijk heel goed wat het woordje „alle" wil zeggen. Het is alvast een compliment aan de heeren Van Dam en Van der Valk. Het ziet er nu slecht voor de heeren uit, men kent de geschiedenis: Van Dam schitterde door afwezigheid toen het kermisvraagstuk in den Raad aan de orde kwam, en Van der Valk hield er een christelijkheid op na, waarvan ook wij, om in den toon te spreken van de Goedkoope Vlaardingsche Courant niet veel begrepen. Wij zijn dan ook nieuwsgierig hoe de heeren door dien zuren appel heen zullen bijten. Ze hebben echter nu de kans, om, wat ze eerst bij de broeders verkorven hadden, nu weer goed te maken. Wjj voor ons gelooven niet dat ze deze schoone gelegenheid ongebruikt zullen laten voorbijgaan. Het spreekwoord zegt nog altijdeen ezel stoot zich in 't gemeen, niet tweemaal aan denzelfde steen. i. j iL 4>1-.3 1,1jï (Dit stak, bestemd voor 't vorig; no., bleef door plaatsgebrek liggen). (Baiten verantwoordelijkheid der Redaktie.) Copie wordt niet teruggegeven. SCHIEDAM, 12/4 1904. Mijnheer de Redacteur, Mag ik u beleefd een bescheiden plaatsje verzoeken in uw blad. Iu De Moker van Zaterdag 9 April komt het verslag voor van de vergadering, gehouden Donderdag 31 Maart j.l. In dat verslag komen o.m. voor de volgende regelen: „En waarachtig, een eindje verder ook nog onze vriend? zijne Excellentie Hilkhuizen. Hiervoor mijn dank, want hierdoor word ik dan ook tot de „trouwe Broeders van den N. R. K. Volksbond" gerekend, waarop ik dan ook trotsch ben er bij te behooren. Maar dan staat er tusschen twee haakjes bij: „Voorbeen onder kruiper van zijn broeder". Kijk, M. de R., hierop zou ik kort kunnen zijn en zeggen: de geheele S. D. A. P. bestaat uit onder kruipers. Ja, zult u zeggen, maar dat moet eerst bewezen worden. Welnu, dit is ook mijn meening. Ik voor mij ben mij niet bewust ook onderkruipersdiensten te hebben waargenomen. Ook niemand heeft dit ooit bewezen, doch nu komt uw verslaggever uit de lucht vallen met onderkruiper van zijn broeder1'. Ik verzoek dan ook u, lichtgevende verslaggever, over wiens geleerdheid zeker menigeen den nek heeft gebrokenmij eens te verklaren op hoe- danige wijze of ik de onderkruipervan mijn broeder geworden ben, eerst dan zal het mij mogelijk zijn, u van antwoord te dienen. Ik hoop dan ook, dat aan mjjn verzoek gevolg zal worden gegeven en de Redactie van De Moker mij plaatsruimte zal afstaan. U, M. de R., mijn dank voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij, „Z. Excellentie," J. L. HILKHUIJZEN. 't Is om den drommel geen alledaagsch geval, dat'n Excellentie in De Moker komt schrijven, en dat wij dat hooge personaadje van antwoord moeten dienen, 't Is eigenlijk wel om de kluts kwijt te raken... maar we zullen 't töch probeeren. Dan beginnen we met Z. E. aan te bevelen z'n aandacht aan de Nederlandsche taal te wijden, in 't bizonder aan 't woord onderkruiperiets royaler dan hjj totnogtoe schijnt te hebben gedaan. Als-i dat doet, zal-i wezenlijk ook zónder onze hulp wel 'n definitie vinden voor wat men onderkruiper noemt. En dan komt-i misschien óók nog tot de ontdekking, dat 'n arbeider, die op alle slinksche manieren bij den patroon 'n wit voetje zoekt te halen, en z'n mede-arbeiders (z'n broeder incluis) bespionneert en verraadt wat ze doen, wat ze zeggen aan den broodheer over brieft, en wanneer zij ten slotte in strijd komen met dien brood heer, die het recht van vereenigen (bij de grondwet gewaarborgd!) hen ontzegt om beter aan hun loontje nog te kunnen pingelen, en hij blijft zitten als alle anderen gedwongen zijn heen te gaan en hij blijft werken en... flikflooien, om ter wille van 'n kluif (vaak nog 'n afgekloven) die meneer wel zoo goed is den hond toe te werpen, z'n mede-arbeiders, z'n lotgenooten in de wor steling om 't bestaan, den zwaren strijd te doen verliezen mis schien noemt Z. Ex. na eenig beraad zóó iemand óók: onder kruiper, krek als wjj dit doen. En als Z. Ex. dan 'reis zoo genadig zijn wil aan 't jaar 1896 te denken, toen er in Schiedam zooiets van 'n sigarenmakers-

De Moker | 1904 | | pagina 3