No 10. ZATERDAG 7 MEI 1904, 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van .Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Agenda. Aan Maassluis Het arbeidscontract. Ons Meifeest. Het Volkshuis. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruithetall franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Zangvereeniging „Excelsior". Repetitie Maandagavond 8 uur, in „Constantia". Schiedamsche Bestuurdersbond. Alg. Vergadering op Woensdag 11 Mei, 's avonds 8 uur in „Constantia". (Vereenigingen, welke kosteloos hunne vergaderingen onder deze rubriek willen zien vermeld, moeten uiterlijk 's Woensdagsmorge'ns ons opgave zenden). Reeds éêumaal is met De Moker'.en Het Volk in Maassluis gecolporteerd. En in tegenstelling met andere plaatsen, waai-men eerst uit onbekendheid onze lektuur schuwde, nam men ze te Maassluis gretig aan en was de kolporteur in vijf minuten z'n voorraad kwijt. We maken uit dit feit de gevolgtrekking, dat men te Maas sluis, zoo goed. als elders reeds lang 't geval is, niet meer zoo angstig voor 't roode spook is als weleer. Die opruiersbent, die men altijd zoo vrees'lijk zwart heeft afgeschilderd, verliest overal z'n verschrikkingen, en ook Maassluis zal hem niet uit z'n grenzen kunnen weren. Dit is nu eenmaal feit, spruitende uit oorzaken, die niet in .'n vloek en 'n zucht te noemen zijn. Rustig gaan wij verder stuk voor stuk, voet voor voet ons terrein op de tegenpartij veroverend. Wilt, gij onze strijd volgen, wilt gij weten wie en wat' wij zijn waarheen wij gaan, hoe wij werken en leven, schaft u onze lekfuur aan er- Abonneert u op „Het Volk" en „De Moker". Een onzer vrienden heeft beloofd van tijd tot tijd ons 'n briefje te zullen schrijven over de vermeldens waardige feiten, die zich in uwe stad voordoen, doch laat ieder die iets heeft, wat hij ter publiceering ge schikt of noodzakelijk acht, het ons melden. Zóó moet zich De Moker ook in Maassluis inburgeren dan zal Maassluis ons moeten ontvangen. Aan onze vrienden het woord. li. Zooals met meerdere wetsvqorstellen van het tegen woordige ministerie zijn ook in het voorgestelde ontwerp-arbeidgcontract de werkelijke wetsbepalingen lang niet altijd in overeenstemming met de bedoeling van den voorptellenden minister, zooals die wordt ge formuleerd in de memorie van toelichting. Dat maakt de bestudeering van dergelijke wetsvoorstellen niet ge makkelijker en niet pleizieriger. Men heeft telkens het gevoel van te worden voor den gek gehouden dooi den minister: meent hij nu werkelijk wat hij zegt? Speelt hij het spel van den kat en de muis? of zit er wat anders achter? Ook bij dit wetsvoorstel is dit weer kras het geval. Wij zullpn dit verderop aantoonen- De bepalingen der wet zeiven. ,,Ia de eerste af deeling (algemeene bepalingen).wordt onder^pheid gemaakt tusschen 3 soorten, van overeenkomsten, nl. „de overeenkomst tot het verrechten van enkele diensten" (daarover geeft het wetsvoorstel geen bepalingen), „de arbeidsovereenkomst en{,de aanneming van werk bij beide „verbindt zich de eene partij om voor de andere tegep belooning arbqid te verrichten". Bijde „aanneming van werk" evenwel, zegt de memorie van Toelichting',' wordt niet^de arbeid,maar het door den ar beid tot stand gebrachte werk" voor belooning in aan-, merking gebracht; ook deze, overeenkomst valt daarom buiten dit wetsontwerp, dat.zich dus bepaalt tot de zuivere „arbeidsovereenkopist", dat is „de o vereenkpmst, waarbij de eene partij, de arbei der, zich verbindt om in dienst van de andere partij, den werkgever, tegen loon gedurende zeke ren tijd arbeid te verrichten." (art. 1637. a.). Bij een aanneming van werk, waarin naast de ar beidsovereenkomst andere overeenkomsten kunnen voorT komen, heeft de arbeidsovereenkomst steeds den voorrang. Deze bepaling wordt voorgesteld, om te maken dat men niet b.v. door het arbeiden op stukloon als het aannemen van werk op te vatten, de bepalingen eener arbeidsovereenkomst zou kennen ontduiken: men zou dan wel een serie van werkaannemingen (op stukloon) in de plaats van een arbeidsovereenkomst kunnen stellen. De tweede afdeeling behandelt „de arbeidsover eenkomst in het algemeenDe eerste 6 artikelen dezer afdeeling behandelen de arbeidsovereenkomst voor wettelyk onzelfstandigen (vrouwen en kinderen), die dus feitelijk geen overeenkomst kunnen aangaan. De gehuwde1 vrouw krygt nu het recht, „zonder by stand Vdn haar man arbeidsover eenkomsten aan' te £aan" met dèzelfde rechten als de ongehuwde meerderjarige(vergeten is de bepalina, dat de gehuwde vrouw ook de wettelijke beschikking heeft over hei door haar verdiende loonDe minderjarige kan een arbeidsovereenkomst alleen met mondelinge of schriftelijke machtiging van „zijn wettelijken vertegenwoordiger" (zijn vader of zijn voogd) aangaandeze machtiging wordt dan nader geregeld. De 6 overige artikelen dezer 2e afdeeling slaan op het loon? in verband met deze 2 hoofdvragen (M. v. T.)„ld!1 in welken vórm kan en mag bij de overeen komst hét loon worden vastgesteld, en' 2o. in welken vorm kan én mag het bjj de overeenkomst vastgestelde loon worden uitgekeerd." Wat de vaststelling van het loon betreft, het wetsontwerp stélt voor, niet uitslui tend' een loonvaststellihg in den vorm van geld toe te laten, maar naast het loon in geld de vaststelling van loon toe te laten in den vorm van „voedsel te nut tigen, alsmede verlichting-s- en verwarmings middelen te gebruiken, ter plaatse waar ze worden gebruikt" en in den vorm van „kleeding, door den arbeider bij de waarneming der dienstbetrekking te dragen". Voedsel verstrekking in de werkplaats/ver schaffing van vrij vuur en licht, en dienstkleeding ver- leenihg, kunnen dus volgens deze wet als „loon" worden opgevat, een bepaling die niet zonder beteekenis is met het oog bp de bèlastingde vaststelling van het vaste loon in verbdnd met de ongevallenwet, enzMaar behalve deze' 2 kunnen bij schriftelijke (niet bij mondelingearbeidsovereenkomst ook de volgende 4 vor men vhn loonvaststelling worden gekozen: lo. een bepaalde hoeveelheid voortbrengselen van het bedrijf waarin het loon wordt verdiend (voor een bakkersknechts dus een zeker getal' brooden) maar „in ieder geval'met uitsluiting van sterken drank" (deze bepaling is belang rijk voor onze jeneverindustrie 2o. een bepaalde woning 'of lokaal, een bepaald stuk grond, weide of stel ling, bèpUalde gereedschappen3o. bepaalde werk zaamheden, 'door of' voor rekening van den werkgever voor den arb'eidek 1 te verrichten,", wat bijv. kan doelen op het vervoer van den arbeider naar de plaats van het werk; 4oi' „'onderricht, door of vanwege den werkgever aan cteh arbeider te verstrekken," bijv. voor de opleiding fn het vak van den werkgever. Deze 4 vormen éan loon moeten dus in een schriftelijke arbeids- over'eenkóinst worden opgenomen; in een mondelinge mogen zij niet voorkomen en de nadruk moet erop gelegd, dat" hier sprake is van loon en niét van inkomsten of uitkeeringen naast of behalve het loonkunnen deze laatste als afhangende van de goedwilligheid van den géver komen te vervallen (de Schiedamsch brandersknechts weten daarvan mee te spreken), van de in een schriftelijke arbeidsovereen komst aangewezen toonvormen, onverschillig of die geld zijn of voedsel of kleeding of anderszins, mag nooit worden afgeweken 1). Gewagen de bladen van grootsche manifestaties op den 1-Mei grootscher en indrukwekkender dan ooit te voren, overweldigend vooral in Amsterdam en Rot- 1) Wegens de groote hoeveelheid stof voor dit nummer hier afgebroken. terdam mag de nu gepasseerde Meidag 'n overdon derend bewijs hebben geleverd aan de reaktie en de verwat en bourgeoisie, die zich op 't oogenblik méér dan sterk wanen, dat er een breede, steeds en steeds aan wassende schare is, die nog immer tegen hun klasse heerschappij te velde trekt, waar en wanneer noodig, mag dat bewijs over 't geheele land geleverd zijn, ook wij hebben reden trotsch te zijn op de wijze, waarop dit jaar in onze stad het Meifeest gevierd is. Met 't gevoel van volle tevredenheid zien wij op den avond terug „Constantia" was vol, eivol, en reeds in den aanvang heerschte die prettige, gezellige geest van feestelijk-gestemd-zijn, die bij ons niet kunstmatig be hoeft te worden opgewekt. En zij, die de organisatie van den avond op zich genomen hadden zij hadden eer van hun werk. 't Programma was keurig gesteld en wat meer zegt: ge werkt is er uitstekend. Of het mogelijk beter kón we zullen 't niet betwisten, maar allen hadden hun beste beentje voorgezet en het warm applaus deed bij voort during blijken, dat wat gegeven was, dankbaar werd ontvangen. „Excelsior" gaf vier uitstekend uitgevoerde nummers. We kunnen van ons koor zeggen dat het telkens wan neer we 't hooren, blijk geeft te zijn vooruitgegaan er zit fut in de lui. Vooral dat krachtige lied „De arbeid hoog" sloeg er best in. 'tZij bij deze gelegen heid eens gezegd, dat wanneer onze zangers en zange ressen met dezelfde lust en kracht zich aan den zang blijven wijden, „Excelsior" zeker binnen korten tijd zich 'n waardige plaats in de rij der zanggezelschappen zal hebben veroverd. Want reeds nu hebben we reden trotsch te zijn op ónze zangvereeniging. Van Leeuwen hield 'n korte causerie over de betee kenis van den 1-Meidag, verklarende onze eischen om den 8-urigen arbeidsdag en het algemeen kiesrecht, en in den aanvang zijner rede konstateerende dat er heden in Schiedam 3 vergaderingen worden gehouden van 't Volkshuis, van den R. K. Volksbond en de onze. 't Bestuur van 't Volkshuis zou spr. dank willen zeggen voor 't feit, dat 't nu 'ns duidelijk en klaar getoond heeft geen notitie te nemen van, geen rekening te houden met hetgeen in de arbeiders-beweging plaats heeft. De tooneelclub gaf „Het Puntje" (van Heijermans) en „Eens gekocht blijft gekocht" (van Justus van Maurik). De moeilijke rollen in 't eerste stukje werden allen goed vertolkt vooral Blok leefde in z'n rol. Met groote aandacht werd het spel gevolgd dat ernstige spel, vooral waar Blok den pastoor bekent lid te zijn geworden der arbeiderspartij. Daar leefden alle aanwezigen met Blok mee. 't Komieke nastukje bracht de lachspieren in werking die leuke Joris, de droge huisknecht was koddig in al z'n bewegingen. Dat smoelwerk alleen was 'n succes Allen stemden van harte met den voorzitter mee in, toen hij allen, die zich voor dezen avond zooveel moeite hadden getroost, maar ons nu zoo veel hadden doen genieten, een hartelijk woord van dank toebracht. Die dankbaarheid was reeds in de pauze gebleken, toen 'n collecte gehouden werd voor de diamant-bewerkers, welke bijna f 12.opbracht. Maar onder de velen die wel 'n extra-bedankje verdiend hebben, schoon niet doorde voorzitter genoemd, behoort zeker de niet- partijgenoot, die zoo bereidwillig geholpen heeft het tooneel in bruikbaren vorm te brengen door decoratie, die vooral in „'t Puntje" niet kon worden ontbeerd. Och, als allen wat doen, kan er zooveel bij ons ge beuren dat heeft ook nu ons 3e Meifeest weer doen zien. Laten we 't onthouden, vrienden! De vergadering was op 1 Mei. 't Had het bestuur niet kunnen behagen op z'n eenmaal genomen besluit terug te komen. Klokke zeven opent de Voorzitter. Met het oog op de Mei-vergadering in „Constantia", stelt hij voor de belangrijkste punten der agenda allereerst af te handelen. DE MOKER f v t: 7

De Moker | 1904 | | pagina 1