LOUIS DE VRIES, Yleesclouier, Prima Winkelvleesch Arbeiders- Coöperatie „VOORWAARTS" Oude Kerkhof 7 y „AURORA" Steunt de Diaman tbe werkers. BERICHT. H. VAN DUKE Ingezonden. ADVERTENTIEN Wegens vergadering is „Constantia" a.s Zondag 29 Mei van 111/-.» tot 2'/.2 uur voor de leden NIET toegankelijk. BR0ERSVELD 82. telephoon 75. a 30, 35 en 40 cent per pond. Onder Arbeiders - Coöperatie kan alleen verstaan worden die Coöperatie, welke ten doel beeft, een steun te wezen voor Arbeidersbeweging. Dit alleen verwezenlijkt doel worden door een beteekenend deel der winst te besteden tot steun van den hebben te voeren op terrein. De schitte- strijd, dien de arbeiders economisch en politiek rende resultaten der Arbeiders-Coöperatie's in België moeten voor de Schiedamsche arbeiders een opwekking tot aansluiting zijn De Voor- geeft 25 van de netto arbeidersbeweging. waarts" aan de winst Voor het eerste jaar waren de resultaten in alle opzichten gunstig te noemen. Zorgt er voor, arbeiders, dat het tweede jaar nog beter is! Eendracht maakt macht en daarom, wordt lid van de Voorwaarts!'' Mej. Fonds tot uitkeering "bij Overlijden onder medetoezicht en ten voordeele van de „Weezenkas mijnkeeren, om aan te toonen dat zij die daar zitten, uwe belangen verwaarloosd hebben. En nu een ander punt. In onze gemeente hoort men tegenwoordig de rechtmatige klacht dat, wil men niet op straat zitten, men dan een woning moet huren boven de draagkracht van z'n inkomen. Velen, zeer vele werklieden of hunne vrouwen zitten te zuchten wanneer de huisheer komt, en een belangrijk gedeelte van het weekloon in ontvangst neemt, de huis bazen slaan hun slag, en gaan zoetjes aan er toe over, de huurprijzen van hunne woningen te verhoogen ten koste van de beurs van den werkman. En nu de vraag, is hieraan iets te doen Ik antwoord u, dat hieraan veel, ja zéér veel te doen is door den Gemeenteraad. Wij hebben dan een Rijkswet, n 1. „de Woningwet". Deze wet geeft aan de Gemeenteraden de bevoegdheid om aan bouwvereenigingen van arbeiders, welke zich ten doel stellen het bouwen van goedkoope, gezonde arbeiderswoningen, zonder speculatief doel, geldelijke voorschotten te verstrekken, hetzij renteloos of tegen zeer lage rente. Hieruit ziet gij dus dat er een weg is waardoor de arbeiders goedkooper kunnen wonen, mits de Gemeenteraad hieraan meetreft, maar waar onze Raad bestaat uit huisbazen, renteniers en verder uit menschen wiens belang het is de toestand te laten zooals hij is, ligt het voor de hand dat die woningwet door deze heeren aan hunne „laarzen gelapt wordt". Ik wil verder spreken over cadau- tjes en gratificatiën aan goedgesalarieerde ambtenaren, en wanneer ik raadslid was, dan zou ik wel eens willen vragen of die ambtenaren gebrek of te wel arremoe leden. Ik zou dan willen vragen of men niet liever aan de stadswerklieden of aan de politie-agenten eens een flinke fooi zou geven, of moeten die maar tevreden zijn met een nieuwe pet?! Iets anders nog, een punt waarop niet altijd gelet wordt, n.l. de samenstelling der Armbesturen. Hoe gaat dat? Och, gij weet dat, men neemt voor die colleges menschen, die eigenlijk bij ervaring niet weten,wat armoe is en eigenlijk dat „armoe-leven" van de arbeiders nog nooit hebben meegemaakt. Wat hiervan de gevolgen zijn, dat heeft menigeen, die stille armoe geleden heeft aan den lijve daardoor ondervonden, en waarom? Denkt eens in dat er huisvrouwen zijn, die van huis uit zoo zindelijk zijn, dat wanneer zij door werkloosheid of andere oorzaken gebrek lijden met hun gezin, dat zij trots dat alles den boel nog zoo in 't reine weten te houden (althans uitwendig) dat men bij den eersten aanblik niet bemerkt dat daar werkelijk armoe geleden wordt. En waar nu die armbesturen zooals zij tot heden zijn samengesteld uit heeren, welke dientengevolge een oppervlakkigen kijk op die zaken hebben, en vele arbeiders of hnnne vrouwen tegen die heeren niet zoo openhartig durven spreken als tegen hun medearbeiders, daar ziet men het al maar door gebeuren, dat zij die nog men- schenwaarde genoeg gevoelen om in hunne armoe nog zindelijk en netjes te zijn, geen of al zeer weinig hulp krijgen van het armbestuur, en dat anderen, die door de omstandigheden gedemoraliseerd en vanzelf slordig en o n z i n d e 1 ij k zijn, de meeste hulp en bijstand genieten. Wat is van dit alles de oorzaak? Dit, dat die menschen geen praktische kijk op de dingen hebben, en dat het m. i. meer dan tijd wordt dat die armbesturen ook worden gekozen werklieden, van wien men weet dat zij meeleven met de publieke zaken. En nu ten slotte nog een enkel woord. Wilt gij, kiezers, dat er verandering kome, zijt gij het met mij ééns, dat onze stadsregeering niet is wat hij zijn moet, ijvert dan met mij voor de candidaten der arbeiderspartij, opdat niet langer de belangen behartigd worden van de grooten alleen, doch dat eindelijk aan die kleinen, die financieel zwakkeren, ook eens de aandacht geschonken wordt. Ik heb gezegd PikBravobravo bravobravobravo Ik sta van je verbaasd por, ik dacht niet dat je zoo'n kraan van 'n redenaar was, en waar ik binnen kort den wensch geuit heb, dat die-schitterende koeien- rede non plus ultra van V d. Valk stenographisch zou epgenomen worden, daar stelde ik, eer dat zij begon, voor, zooals gij weet, om uw rede Gramophonisch op te nemen, en om nu mijn idéé verder uit te werken stel ik er prijs op, uwe prachtig uitgesproken rede aan den ingang van het stembureau te laten weergalmen door het reeds genoemde instrument. X. (Buiten verantwoordelijkheid der Bedaktie.) Copie wordt niet teruggegeven. strijden, aangezien ik overtuigd ben, dat er nog massa's menschen zijn, die zich door de geestelijkheid, als 't ware despotisch laten regeeren. Ik ben dan ook den heer X dankbaar, voor de moeite die hij zich getroost heeftom ook de misstanden die in Vlaardingen bestaan be kend te maken en te bestrijden. Maar ik wilde u verzoeken wanneer hij zulke beschuldigingen uit, het dan ook direct te bewijzen. Wel schrijft hij dat hij dit zou kunnen doen maar het bewijs later wil leveren. Gaarne geloof ik dat n waarheid spreekt, maar onze tegenstanders hebben natuurlijk een. andere meening. Het is zeer begrijpelijk dat zij zich van zoo'n onbewezen beschuldiging bedienen. Tenminste mij is al door een lid v. d. R. K. Volksbond „verweten" dat u nimmer zijn beschuldiging zal kunnen bewijzen. Hopende dat u spoedig dit zal logenstraffen teeken ik Uw abonné B. Vlaardingen 24 Mei 1904 M. d. R. De ondergeteekende dezer, verzoekt den schrijver C. Z. beleefd, zich in persoon te vervoegen bij het plaatse lijk bestuur, of aan 't commissariaat van politie te Vlaardingen, waar het hem dan duidelijk zal worden, dat er volstrekt geen sprake kan zijn van plichtsver zuim der politie, maar dat deze wel heeft gedaan wat in haar vermogen was, en wat betreft den knoop in de slang, dat dit absoluut onwaar is. H. Vlaardingen 24-5 '04. Geachte Redakteur, Verleen onderstaand een plaatsje in uw veelgelezen blad. 't Is een vriendelijk verzoek aan de „Vlaarding- sche IJzerkoekjesschrijver", die zich onderteekend X. Hij heeft n. 1. in het laatste No. van „de Moker" den heder IJzermans beschuldigt van onzelfstandigheid in den Gemeenteraad. Nu is het mijn doel niet dit te be- STEUNPENNING. R. 10 ct, W. 10 ct., v. P. 5 ct. In de bus. Schie 1 ct, 2 ct., alleen 3 ct., boven 4 st., komen 5 ct., Heelemaal alleen 5 ct., VLAARDINGEN. Met letje ook een smoesje 10 ct., te veel ontvangen 14V3 ct., H. J. W. kuipersgezel. 21/3 ct. Schied. Best Bond. Voor de uitgesloten Diamantbewerkers. H. J. W. kuipersgezel 27a ct. A. Winterberg, Penningm. Ontvangen: Verslag van het tiende congres der S. D. A. P. ge houden op '3, 4 en 5 April 1904 te Dordrecht, prijs f 0.50, verkrijgbaar bij J. G. v. Kuijk'nof. De Genestet- straat 16 Amsterdam. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten Ditjes en Datjes, Vlaar dingen en nog eenige stukken blijven liggen. TELEPHOON 75. HEEFT VOORHANDEN Gedipl. Deskundige v.Vrouwen. Medew. v. d. N. Malth. Bond. Dagelijks te spreken van 2-9 uur. Voor minverm. Woensdags en Vrijdags. Dinsdag van 's morg. 10 's av. 9 uur. WEST-KRUISKADE 137, ROTTERDAM. Gevestigd: Amsterdam, O.Z. Achterburgwal 203. OPGERICHT 12 SEPTEMBER 1887. Goedgek. bij Kon. Besl. van 8 Sept. 1896, No. 44, St.bl. No. 239. AdministrateurJ. G. G O T Z E. Belegd Reserve-Kapit. op 1 Jan. 1004 f 2.311.000. Onze Agent ST. KLEPKE, Helena- straat 16, Schiedam, schrijft in en geeft alle mogelijke inlichtingen voor kinderverzekering en andere van f 50. tot en met f 300.—. L_

De Moker | 1904 | | pagina 4