Ditjes en Datjes. Grootje van streek. Vergaderingen Steuncomité voor de Diamantbewerkers. Opoe Nieuwe is nu eenmaal niet meer bestand tegen al te sterke emotie. Dit wisten we sinds lang, maai de ouwe ziel twijfelde er zeker aan of we wel goed over tuigd waren, en leverde een bewijs, 't Is haar natuurlijk ontgaan dat ze er al zoowat duizend-en-één geleverd heeft. Ze ging zich zoowaar met de herstemming be moeien een terrein waarop wel krachtiger gestellen de kluts kwijt raken. Maar och, ze wist misschien wel geen ander onderwerp te vinden om haar Zaterdag middagdutje te pakken dus daar ging-i: „Het groot nadeel van deze herstemming is ook, dat wij daarbij onze vijanden vereenigd zieu,. terwjjl de eerste stemming ze verdeeld vond. Want, laten wij 't ons niet ontveinzen: al deed de S. D. A. P. het in een strooibiljet voorkomen, dat de beide can didate^ de heeren mr. J. C. von Briel Sasse en A. Dirkzwager, voor haar lood om oud ijzer zijn, al ried zij ook hare volgelingen hun stem te onthouden aan de beide heeren, die beiden „vertegenwoordigers zijn van clubjes reactionairen en niets meer," bij de her stemming zal zij haren aard en afkomst niet ver loochen. Het kind zal den vader niet miskennen, wien 't het leven dankt. De S. D. A. P. mannen zullen bij de herstemming wel weer toonen, dat het „bloed kruipt, waar 't niet gaan kan", en hun stem gemoedelijk op den candidaat der oud- 'en jong- liberalen uitbrengen, al loopt men daardoor ook het gevaar, dat men „de conservatieve-reactionaire macht in den gemeenteraad helpt vergrooten." Opoe bedoelt met 'n „strooibiljet".... De Mokermaar die gevaarlijke naam spreekt ze niet uit. Vanwege de hartkloppinkjes, weet U Maar de rest doen we haar ditmaal kadeau Ze gaat verder met naar de christelijk- historischen 'n aasje te werpen, dat in de Schied. Cour reeds besproken is, waarom wij 't laten passeeren. Maar erop volgt „Christelijke burgers van Schiedam, beschermt uwe heiligste goederenDenkt, dat het radicale gevaar niet zoo ver is, als ge wel denkt. Denkt er aan, dat het Raadsclubje, dat onlangs uwe neringen in ziekte- tijd sluiten wilde, o zoo graag ook uwe scholen slui ten zouDaarom zorgt en waakt, nu het nog tijd is. Weet te verhoeden, dat het clubje in den Raad, dat de schendende hand zou slaan aan uwe heiligste goederen, dat de ons allen dierbare vrijheid zou be lagen en vermoorden, daar waar wij haar 't meest opeischen, worde uitgebreid en versterkt Op dus, christelijke burgers van Schiedam, allen in 't geweer, Dinsdag weer allen, allen, tot den laatsten man ter stembus Daar zit ze, 't oudje, hijgend naar adem. 't Kant mutsje is van den gladden kruin afgegleden de bril is scheef weggezakt op den hoekigen neus en dreigt te vallen Tfffftmensch, pas op neem eerst 'n blaas-ie. „Hij is de man der ware christelijke vrijheid, de vrijheid zooals wij die verstaan, de vrijheid om onze kinderen op te voeden op de scholen onzer keuze, de scholen met Bijbel of Kruis, de scholen, waar het kind gewezen wordt op Hem, die de Oorsprong en het Einddoel is van ons leven, waar het kind vooral geleerd wordt, dat alle aardsche kennis en macht ten slotte leiden moet en dienstbaar moet zijn aan onze hoogste, eeuwige bestemming. Hij is de man van het noodzakelijk behoud en van den gewenschten vooruitgang. Die behouden wil, wat noodzakelijk moet behouden worden, maar vooruit wil streven daar waar de veranderde tijdomstandig heden nopen en dringen. Dat heeft hij nog pas bewe zen door de oprichting van de afd. Schiedam van den Nederlandschen Boerenbond. Daardoor toonde hij, dat hij den waren christelijken vooruitgang wil, die de bakens doet verzetten, als het getij verloopt, die de eeuwenoude beginselen weet aan te passen aan de nieuwere begrippen en in nieuwen vorm aan nieuwe behoeften weet te voldoen. Zeg 'reis, grootje, zou 't misschien niet beter zijn geweest, als die Boerenbonderij van den heer Yon Briel Sasse maar niet zoo vooropgeschoven ware?... We hebben niet enkel anti-semietische hoorders, opoe d'r zijn d'r hier, die over zoo'n gezegende gave zéér zonderling denken. Dat van 't noodzakelijk behoud en gewenschten vooruitgang heb-i héél aardig door mekaar geparlevinkt daar begrijpt nou geen mensch meer wat van. Waar 't natuurlijk om te doen is? 't Laatste hortje Met dezen oprecht christelijken en toch waarljjk vrijzinnigen candidaat treden „Recht, Plicht en Orde." en „Nederland en Oranje", Dinsdag aanst. in het strijdperk. Hem zjj de zege door de eendrachtige samenwerking, door het eensluitend votum van alle anti-radicale, christelijk-gezinde kiezers. Komen zij allen zonder uitzondering, zonder verontschuldiging, Dinsdag aanst. ter stembus, dan is de zege ons, de overwinning aan den uitnemenden candidaat der christelijke partijen. Nou, je luidjes zijn d'r wél allemaal geweest en nog niet gehaald! Spijtig, hè?... Ja, en hoe dom van die kiezers dat ze je kandidaat niet genomen hebben. Je had 't er nog-al zoo lekker gemaakt! Gé-nacht, opoe! Volgens een particulier telegram aan de Nieuwe werd bij de voorlaatste exercitie onzer stads-dapperen ternau wernood 'n paniek voorkomen, daar 'n vijftal eerst vreed- zaam-kalm-grazende paarden door 't tromgeroffel her schapen werden in onstuimige, wilde prairie-paarden, 'n Half uur van den kostbaren oefeningstijd onzer schutters ging alzoo verloren. Rare paarden, hoor! Zeker uit d'r paarden-humeur dat de majoor geen zegetochten meer maakt op hun rug naar Vlaardingen. Dat was me nog 'ns 'n tijd Sic transit gloria mundi In verkiezingsdagen zijn d'r altijd van die dingetjes aan te wijzen, die dan oogluikend toegelaten, maar anders zeker voor bedriegerij zouden worden uitgekreten. Zoo'n beetje „stemmenvangst", daar valt de meest rechtzinnige niet vies van. Zoo vonden we hier in de aanbevelingen van Mr. von Briel Sasse gezegd, dat-ie was gesteld door de christelijke partijen. Niets van an, hoor, want de kristelijk-historischen zjjn heel kalm op honk ge bleven en hebben geen candidaat gesteld of aanbevolen. De Zondagsbode, hun orgaan, vermeldde er dus ook niets van. Wel stonden er eenige advertenties in, o. a. van de Christ.-Historische Kiesvereeniging „Eendracht", aanbe velende den heer Mr. von Briel Sasse. Maar de Christelijk-Historische Kiesvereeniging „Eendracht' bestaat, naar men ons van bevoegde zijde verzekert, uit lijf en leden des heeren JOB SCHELLEVIS, van wien ook de bedoelde advertentie moet zijn uitgegaan. En nou zijn d'r héél wat menschen die tamelijk wel maling aan den heer Job Schellevis hebben. En vooral als ie als politicus optreedt, wordt ie niet dikwijls ernstig genomen. Eigenlijk wel spijtig voor dien armen heer Job De plechtige onthulling van het vaandel, op zoo royale wijze aan de afd. Schiedam van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel ge schonken, zal plaats hebben op Zondag 19 Juni in de zaal der Ofücieren-Vereeniging. In deze feestvergadericg, door muziek en zang opgeluisterd, zal de weleerw. heer H. J. M. Donders, kapelaan te Boxtel, redacteur van Het Rechte Spoor, als feestredenaar optreden. (Nieuwe.) Dat zal 'r dus voor de zooveelste keer weer 'ns spannen. De weleerwaarde heer Donders zal 't wel weer laten donderen op onze arme ruggen!... Maar weet-je wat leuk is? Dat ze voor die gelegen heid de zaal van den Officierentuin noodig hebben. Da's natuurlijk voor menschen die heelemaal buiten de spoorwegwereld staan. Want voor die anderhalve ka tholieke spoorwegman die hier is èn lid van de vereeni- ging, behoeft 't niet. Praat-je daarvan?... Och kom, de heele afd. Schiedam van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tram wegpersoneel bestaat uitalles en nog watVoor zitter is de bekende heer Frederiks, reiziger, kantoor schrijver, assuradeur enfin, alles wat je maar wilt, behalve.... spoorwegman. Doch de man gevoelt er zooveel voor, vat-je! Toen onlangs de heer jLos die vroeger graag 'ns bij de oppositie neusde, vergaderingen bezocht enz. enz., maar sinds 't vorig jaar erg ordelievend is geworden, 't 25-jarig huwelijksfeest vierde, kwam de heer Frederiks in vol ornaat hem gelukwenschen. Als dat een jaar vroeger was gebeurd had monseigneur Frederiks, model type-katholiek veel kans geloopen door z'n „amice" Los (ongeloovig als Thomas) de keien te worden opgebonjourd De Schiedammer, alias De Hollander van Papa de Wilde zegt: Zooals bekend is, werd op Hemelvaartsdag een openluchtmeeting op het landgoed „ten Donck" te Bolnes, vanwege het Herst Ned. Werklieden Verbond gehouden onder leiding van den bondsvoorzitter den heer D. de Klerk uit Rotterdam. Volgens bekend making waren op het terrein ververschingen ver krijgbaar. De vaandeldrager nu van mijnheer De Klerk was zoo onder den invloed van die ververschingen, dat de man niet vast ter been meer was en ten slotte bij het verlaten van het terrein in een sloot terecht kwam. Voorzeker een edele aftocht. De vaandel drager zal van mijnheer De Rot, die er ook gespro ken heeft, nog veel moeten leeren. Deze toch gebruikt vóór den middag eventueel twee bittertjes en 's avond eventueel een klaartje en als men het daarbij laat, dan komt men niet zoo gemakkelijk in een sloot terecht. Maar de vleeschelijke God van papa de Wilde, op het Woord Gods den volke ordineerende, gelast.... 2 decilitertjes, onder ootmoedig opzien te gebruiken. Of men dan ook gevaar loopt in een sloot te verzeilen, vermeldt papa de Wilde niet. De R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" hield voor de herstemming een openbare vergadering, waarbij zij den heer Von Briel Sasse had uitgenoodigd tegenwoordig te zijn, maar toegankelijk slechts was voor.... R. K. kiezers! Dus niet eens de broeders-anti- revolutionairen mochten d'r bjj wezen! Leuke schar relaars toch altijd maar onder-onsjes. Of de heer Briel Sasse nu óók „verhinderd" was, meldt de geschiedenis niet. Het plaatselijk steuncomité voor de Diamantbewerkers had op Donderdag 26 Mei een openbare vergadering belegd, in Musis Sacrum", waarin de heer J. G. Kee- sing de zaak van technische zijde uiteenzette, terwijl de heer L. Den Broeder een opwekking deed om te kiezen de zijde van het recht. De vergadering was matig bezocht, terwijl eenig debat plaats had met een anarchist, wiens akadabra door den heer Keesing, kort en krachtig werd beantwoord. Plaatsgebrek verhindert ons van het gesprokene uitvoeriger verslag te doen. De vergadering in „Constantia" jl. Zondag door de bakkersgezellen gehouden, was evenmin druk bezocht, wat wellicht gedeeltelijk aan misverstand te wijten is. Mol hield een kernachtige rede, de achteruitstelling der bakkersgezellen bij andere arbeiders als gevolg van den nachtarbeid aanwijzende. Nóch van de Arbeidswet, nóch van het Arbeidscontract verwacht spreker eenig heil een krachtige, landelijke agitatie is hard noodig om het vele verkeerde in beide wetsontwerpen tegen te gaan. De Bruin sprak een woord van dank tot de Rotter- damsche afdeeling, die steeds, zooveel belangstelling had getoond in de organisatie der Schiedamsche bak kersgezellen. Hij opperde plannen om ook Vlaardingen eens te gaan bewerken. Door bemiddeling van den Schied. Bestuurdersbond werd den 18en Mei 1.1 een plaatselijk Comité tot steun aan de uitgesloten diamantbewerkers te Amsterdam op gericht. Dadelijk sloten zich de volgende vereenigin- gen aan Afd. Schiedam van Patrimonium, Bond van Nederl. Onderw., Vrijz. Dem. Kiesv., Bakkersgezellenbond, Alg. Ned. Werkliedenverbond en den 27 d. a. v. de Gemeente werklieden vereeniging „Ons Belang". Ieder dezer 10 vereenigingen heeft een vertegenwoordiger in het Comité. Voorzitter is J. Stegman, secretarisW. Sterk, penningmeesterD. Rook. Het eerste werk van het Comité was, een Openbare Vergadering te beleggen, waar de aanleiding tot en het verloop van de uitsluiting voor de ingezetenen zou worden uiteengezet. Donderdag, 26 Mei, werd deze vergadering gehouden. Als sprekers traden op de heerenL. den Broeder en I. G. Keesing van Amsterdam. Het Comité trachtte van verschillende ingezetenen in deze gemeente den moreelen steun te krijgen evenals dit in andere plaatsen van ons land is geschied. De volgende heeren waren tot dien steun bereid H. van der Drift, Lid v/d. Gemeenteraad. Ds. S. T. Goslinga, Pred. b/d. Chr. Ger. Gem. m'. C°Ma de Groot, Leden v/d' Gemeenteraad. P. C. A. Halffman, Pred. b/d Ned. Herv. Gem. D Risfn 6D I Geden v/d. Gemeenteraad. D. Rook, Voorganger v/d. Protestantenbond. J. H. van Westendorp, Lid v/d. Gemeenteraad. Tot het Dagelijksch Bestuur der Gemeente werd het verzoek gericht, een schaalcollecte langs de huizen der ingezetenen te mogen houden. Dit verzoek werd toege staan. De collecte, die Maandag 30 Mei, gehouden werd, bracht f232,85 op. Aan de verschillende aangesloten vereenigingen wer den lijsten verstrekt om onder de leden wekelijksche of maandelijksche bijdragen te verzamelen. De vakver- eenigingsleden weten, dat het bestaan van een der beste vakvereenigingen, zoo niet de beste, op het spel staat en zullen dus wel wat dieper dan gewoonlijk in den zak tasten. Bij de meer gegoede ingezetenen zullen circulaires bezorgd worden om te trachten ook daar nog steun voor de noodlijdenden te krijgen. Ook overweegt het Comité nog het plan in de maand Juni een kunstavond te geven ten bate van de uitge- slotenen. Hoe dit plan zal worden uitgevoerd, is nog niet vastgesteld. Het Comité meent aan allen, die tot nu toe reeds steunden, maar inzonderheid aan de plaatselijke pers, zijn dank te moeten betuigen voor de betoonde wel willendheid en offervaardigheid. Verantwoording van het Steuncomité. Ingekomen tot en met 30 Mei. Collecte Verkiezingsvergadering Constantia f 3.865, Arbeiders-Coöp. Voorwaarts f 100.—Collecte Openbare Vergadering Musis f 3.76, Ljjst 1, Br. en Dist.-kn In eens: N. N. f 1.—, X f 0.10, P. v. V. f 0.05, Weke- lijkschE. v. W. f0.15, J. St. f0.20, F.J. f0.10, A. d.

De Moker | 1904 | | pagina 2