Het derde steentje. Stommiteiten. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Vlaardingen. U. f 0.05, A. S. f 0.05, A K. f0.05, K.J. Z. f0.025 P. C. v. d. G. f 0.05, F. L. f 0.10, C L. f 0.10, G.I. f 0.10, M. K. f 0.10, C. v. W. 1 0.10, A. E. f 0.05. Lijst Sigaren- en Tabaksbewerkersbond f 0.675. Lijst S. D. A. P. (Niet bij eenige vakvereeniging aan geslotenen) In eensMej. H. K. f 1, P. Z. f 1, H. v P tl A. K. f 0.10, P. D. f 0.25, J. V. f 0.15. WekelijkschMej. A. t 0.10, J. v. L. f 0.50, Mej. D. V. f 0.10, C. J. Y. f 0.15, J. v. d.S. f 0.25, A.M. f 0.15, B. v. W. f 0.10, C. N. f 0.10. A. v. d. S. f 0.25. Opbrengst schaalcollecte f 232.85. Totaal f 349.826. Zooals onze lezers wel weten gaat het de Rotter- damsche coöperatieve bakkerij „De Voorwaarts" voor den wind, zooals we dat noemen. De bakkerij neemt ont zaglijke afmetingen aan, bezit depots en de kruideniers winkel staat ook al sinds eenige weken. Ofschoon de verwachtingen wel goed waren, overtreft de loop dei- zaak toch de meest optimistische. Maar^hoe komt het? Een der geëmployeerden (d'r zijn er al 17 of 18!) vertelde ons het volgendeEen vrouw van een arbeider kwam deze week in der haast's avonds nog ee,n lid aanbrengen. „Dit is m'n derde steentje vandaag" zeide zij triomfankelijk. „Waar ze de lui vandaan halen, weet ik niet", zei onze zegsman, maar 't was werkeljjk het derde lid dat die vrouw dien dag aanbracht. En belangloos gebeurt dit niet door haar alleen, maar door zoovelen". Is 't wonder, dat het „De Voorwaarts" te Rotterdam „voor den wind" gaat? Mannen, vrouwen, van onze coöperatie, van onze oorwaartsis hierin niet een voorbeeld voor u ge legen? Brengt gij wel behoorlijk uw steentje bij? Werkt gij wel onder al uw vrienden en kennissen voor „De Voorwaarts „Haal ze d'r bij met d'r lurven" zei Polak op het laatste congres, toen hij wees op den plicht van alle leden, nieuwe lieder. te winnen. Welnu, haal ze in „De Voorwaarts". Daar is het terrein waar zij, die nog schuw voor ons zijn, de eerste kennismaking met ons en onzen strijd opdoen, waarop ze zich leeren ontdoen van dien mallen schroom, waarop ze belangstelling zullen leeren in onzen strijd om te eindigen in het volle mee-leven ervan. Laten we dit goed voor oogen hebben laten we dit vooral begrijpen dan zullen we óók begrijpen den grooten plicht die op ons rust, om ons steentje bij te dragen, dan zullen wij óók streven op éénen dag ons derde steentje te kunnen bijdragen. Voorwaarts Reeds meermalen waren wij voornemens te wjjzen op 'n domme en onverantwoordelijke daad welke in onze stad herhaaldelijk plaats heeft, maar de bedrjjvers ervan zien nog altijd, tegen onze verwachting in, het ergerlijke van hun handeling niet in en daarom zij 't hun dan nu eens met ernst onder 't oog gebracht. Dat erbarmelijk stelletje bruggen, dat we hier reeds zoo lang kennen, is 'r met de nieuwe sluisbrug niet beter op geworden. Schoon deze geld genoeg gekost heeft, staat t zeer te bezien of we er wel lang plezier van zullen hebben. Maar waar dit de toekomst leeren zal, heeft onze eerwaarde Sluisbrug, die in haar oude gedaante reeds de burgerij zoo ontzettend veel last heeft veroorzaakt door haar grootheidswaanzin om maar niet naar omlaag te willen, ook na de metamorphose die ze heeft ondergaan, haar ondeugend karakter be houden en schept er nu behagen in vreeselijk dorstig te willen zijn. En dit wel weer met hetzelfde doel om de burgerij wat te plagen. Want heeft ze dorst, dan moet ze gelaafd worden. En dit is 'n eigenaardig iets. De brug gaat omhoog en enkele stads werklieden kruipen eronder en gaan aan de smeer. Kom je nu als gemoedelijk burger ervoor, dan denk je niet om die smeerpartij, zoekt en zoekt ziet in de verste verte geen schip en mag staan in je verwondering hoe of die brug opkomt en waarom. Een brugwachter zie je meestal ook niet en in je onwetendheid wacht je en wacht je 'n kwartiertje, 'n half uurtje Maar je bent arbeider en moet om zeven uur be ginnen. Dienstboden, baker, of wat dan ook, je bent aan je tijd gebonden Wachten Altijd om zeven uur 's morgens, dus op 't drukke moment, tot 8 uur, half negen, is 't kriek. Omloopen gaat ook niet, dan kom je te laat. Dus... de sluis maar over as-i 't be neffenen kan. En zoo zie je oue, stramme stumpers en kinderen, dienstmeisjes en bakers, die als ze halverwege zjjn terug moeten omdat ze den kaap niet halen kunnen, over den sluis mieren. Maar als 'r nu 'ns een in den draaienden stroom valt, zeg, aan wien dan de schuld? Je hond-je hart dikwijls vast! Is er bepaald geen ander uur van den dag, heeren gemeente-autoriteiten, om bruggen te oliën als dat, waarop de arbeiders-bevolking naar fabriek, werkplaats of huis moet Pik Wel Por wel Por! wat zet je een vroolijk ge zicht Wat is er gaande jó ben je jarig of heb je soms uit de loterij getrokken of is soms je gezin ver meerderd PorHoe heb ik het nou met je Pik Snap je dat nou niet Laat ik je nou zeggen dat ik sinds gepas- seerden Vrijdag bizonder in mijn „Knollentuin" ben, en waarom, dat begrijp je toch zeker wel. Zoo'n boertje ben je ook niet PikO nou begin ik het te snappen't Is Zeker over de Gemeenteraadsverkiezing Nou ik mot je zeggen Por, het is dan ook prachtig afgeloopen die „Volks- belangers" hebben eer van hun werk! PorZeg dat wèl, eer van hun werk want zij hebben gewerkt ookVerbeeld je dat zij een korps huisbezoekers hadden dat klonk als een klok. PikHoe weet je dat heb je die lui gesproken. Por: Jawel ik heb ook bezoek gehad, en ik kwam tot de ontdekking dat zij van de „tongriem" zijn gesne den hoor! Wat kunnen die kerels hunne zaken bloot leggen en verdedigenNeen maar daar neem je je petje voor af, en dan die opgewektheid, dat onvermoeide. Vergeet daarbij niet dat het meestal luidjes zijn die lange dagen werken, en daarna nog onvermoeid voor hun Kiesvereeniging aan den arbeid gaan. Geloof mij Pik, als je dat goed indenkt, hoe die kerels zich afsjou wen voor die zaken, dan dwingen zij eerbied af! Pik! Wat zeg je eerbied! bewondering! En weet je wat het mooie van hun zaak is. Zij komen niet met leugens op je dak Neen hoorzij komen met tastbare zaken, en dat is verklaarbaar, en weet je waarom Zij weten wat zij willen, en het voornaamste is wel, zij komen met candidaten voor den dag die wat „mans" zijn. Daar heb je de Witte, algemeen gunstig bekend sinds jaren, en Schuitmaker heeft ook getoond niet „voor de poes te zijn." PorJe bedoeld zeker die lezing over dat nieuwe belastingstelsel. Nou, ik ben op die vergadering geweest, en ik moet verklaren, het was kranig, zoowel den inhoud, als de manier waarop hij die zaak verdedigde, en wat ik ook nog wil zeggen, je zat in die zaal „Harmonie" zoo op je gemak. Overal was voor gezorgd, ik bedoel dat je niet bang behoefde te wezen voor „brand", of voor ongelukken. Jongen, neen hoorde stoelen waren voorzien van ijzeren roeden, en die kaar senlantaarns brandden er weer lustig op los, heel wat beter dan in het lokaal „Liefde en Vrede." Daar ziet men van al die voorzorgen niets; daar is maar één uitgang, en als daar brand komt, dan verbrandt men als muizen in een val PikZeg Por, heb je nog bij den uitslag der stem ming wezen luisteren? Por Natuurlijk! en het was koddig om aan te zien die gezichten van de tegenstanders. Ik kan het je niet beter zeggen, als dat hun lip op het derde knoopsgat"' hing, en die lui van „Volksbelang" die lachten zoo witjes, dat begrijp je. Pik Nou, het wordt tjjd ook dat zij succes krijgen op hun werk, zij zijn reeds vijf jaren bezig, om wat meer frischheid in den Raad te brengen, maar steeds is hun de toegang betwist, en dat wel op de meest oneerlijke en leugenachtige manier. Evenwel zullen wij hopen dat zij nu met de herstemming zullen slagen, want hun zaak staat er prachtig voor, en doordat hun zaak er zoo prachtig voor staat is alles in 't geweer om hun die zetels te betwisten. Por Wie zijn dat alzoo Pik: Wie dat zijn? Wel dat zijn alle brandkast- beschermers, bijvoorbeeld, Dominé's Pastoors Notarissen en vooral niet vergeten, een vrij zinnigedokter. Pik En wat maken zij de menschen wijs Por Zij vertellen dat wanneer de Witte en Schuitmaker gekozen worden, dat Burgemeester en Wethouders en al de Raadsleden ontslag nemen, en dat er dan een soort van beroering onder de burgerij zal ontstaan. PikEn gelooven de menschen die praatjes zoo maar Por Niet allen, maar je begrijpt wel wanneer zulk soort kerels iets vertellen, dat men het gauwer gelooft dan wanneer wij het deden. PikMaar wat die Dominé's betreft, je bedoelt dan dat die op huisbezoek gaan voor de verkiezingen maar ik zon zeggen er is voor hen wel wat beters te doen, n. 1. huisbezoek voor de geestelijke belangen van hun schaapkens PorDat is zoo, maarals je die heeren daarop attent maakt, dat is het gewone smoesje, och wij hebben zoo weinig tijd. En wat nu betreft een Notaris, och ik zou zeggen, man, waar bemoei ge u mee? Zorg jij maar dat uw rekeningen niet te hoog worden. En tot die dokter, wel, man, wat haalt ge op uw bals?! Weet gij wel dat er voor u wat beters te doen is Zorg asjeblieft maar dat de respectie velijke lichamen nwer patiën niet in disorde geraken' door een meer dan domme achterlooze onver schillige en beneden alle critiek staande behandeling uwerzijds, en zorg daarbjj dat uw rekeningen ook niet te hoog worden. Pik: Mooi zoo! die is raak en welverdiend, want ik zeg maar Notarissen en dokters die kunnen je zoo lekkertjesvillen Por: Maar Pik om nog eventjes op dat zaakje door te gaan, bemerk je wel, wanneer de andere partijen in t gedrang komen, dat liberaal en klericaal hand aan hand gaan, en kunt gij nu zien dat Troelstra gelijk had en nog gelijk heeft, wanneer hij beweert dat de brandkast beschermd wordt met Bijbel en Wierookvat. Pik: En ook, al zit liberaal en antirevolutionair el kander in de haren over afschaffing van kermis, zoodra komt de effectentrommel niet in 't gevaar, of zij omhel zen elkander dat het een lust te om te zien, en ik concludeer dat het bij die lui geen beginselkwestie is maar eenvoudig eenportemonnaiekwestie PorZeg Pik, ik geloof dat wij nu onze beschou wingen over de verkiezingen kunnen staken tot de vol gende week, dan hebben wij in dien tusschentijd de herstemming gehad en dan zullen wij eens een bloem lezing houden over al de strooibiljetten der tegen standers. Pik: Ik vind het best, maar weet je soms nog wat anders Por: Jawel. Ik weet weer iets van een christelijken bakkerspatroon, n.l. de 5 maal bekroonde Jac. De Boer, wonende Westhavenplaats. Deze patroon vroeg onlangs aan een bakkersgezel (Gerrit Huizer) iemand die z.g.n. geen vaste patroon heeft, of hij niet één dag bij hem wilde werken voor15 heele centen per uur, en uit was n.l. ter vervanging van een knecht, die één dag vrijaf wilde hebben. Huizer aanvaardde dat en heelt 10 uren gewerkt. Toen het op betalen aankwam, weigerde De Boer dit, onder bewering, dat die gezel dat moest betalen. Wat gebeurt nu? Die gezel betaalt ook niet: hij zegt mijn baas heeft u aangenomen dus hij moet maar betalen ook, maar Jac. De Boer zegt neen; dat moet mijn knecht betalen, en het slot van de historie is, dat Gerrit Huizer, een fatsoenlijk man, 10 uren heeft gewerkt voor niemendal. Pik: Maar dat is eeu schandaal en vooral van iemand die nog al veel naar de kerk loopt. Por Ja jó! het is tegenwoordig in Vlaardingen met de Christelijke luidjes al droevig gesteld. Pik: Weet je nog wat ankers? Por: Ja ik weet nog wat, en daarmee eindigen wij dit gesprek. Het is ongeveer twee weken geleden dat de politie-agent Larooi op een dag dat hij vrijafhad aan 't fietsen was, hij is komen te vallen, en tengevolge daarvan geen dienst kon doen. Hij kreeg toen geen uitkeering van z'n salaris, omdatdit ongeluk niet in en door den dienst was gekomen. Ik hoorde dit zaakje, en liet iemand informeeren hoe het in elkaar zit en ik liet dit doen namens Por. En wat gebeurde Diezelfden avond ging Larooi naar de politiewacht, deelde daar hoogstwaarschijnlijk mede dat Por geïnfor meerd had, en het gevolg was dat Larooi lekkertjes zijn centen kreeg. Hoe is die PikDie is verdikme goed, en nou begin ik te ge looven wat de menschen beweren, nl. dat men bang wordt voor Pik en Por Maar nog wat, onze Burgemeester is al een langen tijd ongesteld, en men wil beweren dat hij dat opgedaan heeft met jagen. Dat is toch ook niet in en door den dienst, en toch krijgt hij z'n traktement, hoe vind je dat nou PorOch het is 't gewone liedje, ze denken de „kleinen" zijn reeds zooveel ontbering gewoon, voor hen komt het er niet op aan. Maar nu eindig ik, en ik hoop dat wij de volgende week kunnen spreken ever de overwinning der Arbeiders kiesvereeniging Volks belang." x. Plicht. Het zal zeker wel door niemand ontkend kunnen worden, dat in de plaats onzer inwoning, waar op vele dingen, „het oude" zijn stempel heeft gedrukt, toch ook, als ik het_ zoo noemen mag, de „nieuwere" ideën zich baan beginnen te breken. Gelijk wij het in de natuur dagelijks zoo goed kunnen waarnemen, dat het jonge en nieuwe leven overal uitberst, in knop en bloem, zóó gaat het ook met het ontluiken van de „nieuwere" ideën, in de hoofden onzer arbeiders. Voorheen 'k herinner 't mij nog goed dat de socialistische colporteurs het hart niet hadden om te gaan colporteeren, wilden zij niet een paar blauwe oogen of erger oploopen. Toen was de arbeider nog volkomen het werkbeest, dat slechts werken mo st, en niet mocht denken. Die in de socialistische corportage zijn grootsten vijand zag. inplaats van het als zjjn bond genoot te beschouwen, geklonken als hij was in kluisters van leugen en bedrog. Immers, de werkman van toen, wist een socialist niet beter te vergelijken dan bij een aangekleede aap. Zóó was het een luttel aantal jaren terug. En thans het is met vreugde dat wij dit kunnen constateeren véél van „het oude" heeft bij vele arbeiders reeds plaats gemaakt voor ,,het nieuwere". Zaten toen de gedachten gevangen in een net van fijn gesponnen leugens, thans is daar geen sprake meer van. Het volle licht van „het nieuwe" laat zijn stralen val len, daar, waar dit noodig is, en heeft weggevaagd de nevelen, die het helder denken belemmerden. Een mooi bewijs hiervoor leverde een onlangs geno men besluit ons weer, n. 1. de oprichting van een

De Moker | 1904 | | pagina 3