No. 16. ZATERDAG 18 JUNI 1904 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van .Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. - Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Bericht aan onze Posfabonnes Ingezonden Mededeelingen. Afdeelingsnieuws. Christelijke taktiek, en nog wat. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent j 3 vooru%i3}eta3m9- Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. De volgende week worden de abonnementskwitanties verzonden, voor de maanden Juni, Juli en Augustus. Ier besparing van kosten, zoowel als ter voorkoming van terugzending der kwitanties wegens afwezigheid of andere oorzaken, verzoeken wjj echter beleefd het abonnementsgeld per postwissel over te maken. De Administratie. 3 cents per regel. Aan de Lezers Vanaf heden worden bestellingen voor De Algemeene Socialistische boekhandel van H A. Wakker, Rotterdam Boterslooi 52, aangenomen door A. Winterberg, Schie dam Raam 27. (Zie de Advertentie in dit nummer.) In de op 12 Juni gehouden huishoudelijke vergadering was onder de ingekomen stukken een schrijven van J. v. d. Most, waarin hij zijn functie als secretaris van de afdeeling neerlegt wegens drukke werkzaamheden. Er werd besloten onmiddellijk in de vacature te voor zien het secretariaat is nu geheel in handen van Mejutïr. J. H. Roldanus, en als vijfde bestuurslid in functie van 2en voorzitter werd A. De Wit gekozen. Ook was er een schrijven van J. A. Bergmeijer, deze stelde voor een federatie te stichten van al de afdee- lingen ten zuiden van de Merwede en Nieuwe Maas, benevens de afdeelingen Rotterdam I-V en Schiedam. Er zal 26 Juni in Rotterdam een vergadering plaats hebben van afgevaardigden om tot stichting van een federatie te komen. Voor Schiedam is er een zeer ernstig bezwaar, n.l. het stichten van een blad van de fede ratie, in verband met den bloei van De Moker. Van aannemen van dit artikel zal het voornamelijk afhangen of de afdeeling Schiedam zich zal aansluiten. Het financiëele verslag over het tijdvak 1 October 1903 tot 31 Maart 1904 werd uitgebracht, hoewel de toestand vooruï'gaande is, werd toch door het bestuur een contributieverhooging wenschelijk geacht. Het voorstel hieromtrent werd met algemeene stemmen aangenomen en werd bovendien besloten een algemeene reservekas van vrijwillige bijdragen te maken. Te ruim één uur sloot de voorzitter de vergadering. De christelijke partijen, een vreemd mengelmoes van onderling verdeelde kerkelijke groepen, zijn een nieuwe periode van christelijke taktiek ingetreden. Dat is voor ons, sociaal-demokraten, van buitengewoon belang, om dat uit de veranderingen in de houding onzer tegen partijen het duidelijkst de snelheid en de belangrijkheid van onzen vooruitgang zijn op te maken. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat onze tegenstanders met de hun eigene verwatenheid gewoon waren, zich zeer geringschattend over de sociaal-demo- kratische partij te Schiedam u t te laten. Zjj, weinig bekend met den ontwikkelingsgang der partijen, weinig begrip hebbende van wat er leeft en woelt in de ge moederen der proletariërs, zagen met eigengerechtigden trots (een christelijk verschijnselneer op ons kleine clubje. Zij voorspelden den ondergang van De Moker. Zij waren er zeker van, dat zij „Constantia" niet zou den kunnen houden. En invloed op het politieke leven van Schiedam, nu ja, voor hen was het te belachelijk, iets van dien aard ons toe te kennen. Dit alles over denkende in christelijke zelfgenoegzaamheid, telden zjj de sociaal-demokratie ongeveer niet mee. En zij vonden het niet onaardig, voor hun vergaderingen zelfs een succes, wanneer wij kwamen debatteeren. Wat betee- kende het zelfs, dat een Talma en een Sybrandi het moesten afleggen tegen onze argumenten? De Schie- damsche sociaal-demokratie beteekende volgens hen veel te weinig, om daarvan eenig voordeel te kunnen hebben. Dat was de periode van geringschatting door onze tegenstanders. Och, wij lieten ons in gemoede gering schatten. Er was dikwijls iets vermakelijks in, de chris telijke broeders (de liberalen sliepen en droomden van spoeling en dividenden) met een werkelijk koddige zekerheid ons telkens te hooren verklaren, dat wij toch niets beteekenden. In dien tijd werkten wij kalm voort met ons kleine clubje. Te Schiedam zelf werd onze voorbereidende arbeid naar alle richtingen toe opgezet en aangevangen. Te Vlaardingen en nu ook te Over- schie geschiedde datzelfde. Het is in de laatste weken onzen tegenstanders duide lijk geworden, dat wij in deze periode hunner gering schatting onbeschroomd en vast onzen eigen weg zijn voortgegaan. Eerst bij de gemeenteraadsverkiezingen en nu bij de statenverkiezingen is het hun, clericalen en liberalen, duidelijk geworden, dat wij niet meer dat gering te schatten clubje zijn, waar zij niets anders dan een zekeren spot voor over hadden. W ij beheerschen op ditoogenblik het politieke leven te Schiedam. Dit is iets anders dan dat wij heer en meester zijn in onze sombere jenever-stad. Dat zal ook wel eens komen maar jaren en jaren van noesten arbeid scheiden ons nog van dien dag. Zooiets bedoelen wjj ook niet, waar wij zeggen, dat wij thans het politieke leven te Schiedam beheer schen. Wij bedoelen daar dit meedat bij de ge meenteraadsverkiezing in II gebleken is, dat w ij het in o ii ze hand hebben, den clericalen zoowel als den liberalen de stembusoverwinning te onthouden; en wij bedoelen tevens dit daar meedat het g e - heele politieke gedachten-leven be heer scht wordt door ons optreden. In onze hand liggen de gewichten, die de politieke school naar rechts of naar links kunnen doen overslaan. Onze actie dwingt de tegenpartij, door werkeloosheid en struisvogelpolitiek hun geestelijke minderheid te erkennen, of ons na te volgen en ons de volle gelegen heid te geven van bestrijding in het openbaar. Niet onze tegenstanders kunnen ons dwingen te doen, wat z ij witten W ij zijn het, die hen thans in het gareel hebben. Het is eigenaardig, na te gaan hoe de verschillende tegenpartijen zich gedragen onder dezen sociaal-demo- kratischen dwang. De katholieken, uitmuntende in onbekwaamheid en domheid tot in hun orgaan, de Nieuwe Schiedamsche Courant toe, maken alleen goede sier door katheder argumenten. De R. K. Volksbond argumenteerde tegen ons, door zijn katheder uit den Officierentuin weg te halen op den dag dat Troelstra spreken moest; de eenige die daarvan profiteerde is.. de sociaal-demo- kratische partijdat weghalen van den R K. Volks bondskatheder bezorgde ons een niet onverdiend succes. Als de Volksbond dat soms op raad van zijn Eerwaarde Adviseur heeft gedaandan zal hij goed doen naar een beteren om te zien: eerst die vergunningsgeschiedenis, en nu deze vermakelijke kathedergesehiedenis Verder worden in de R. K. kerken kathederargumenten gebruikt. Overeenkomstig het Christusgebod„hebt uwe vijanden lief en doet wel dengenen die u haten", en overeenkomstig de uitspraak van den apostel: „wie zegt, ik heb God lief, maar hij haatzjjnen broeder, is een leugenaar", gaan de Eerwaarde Heeren Geeste lijken in hun katheders te keer tegen die arme ver doolde sociaal-demokraten als of er geen God en geen Christus voor die Eerwaarde bestaat. En zij wiuden zich daarbij op tot een hoogte van wraaklust en haat, die doet terugdenken aan de tijden der inquisitie en hervorming, toen de heftigste woorden nog te zwak waren voor de uitdrukking van den haat tegen de ketters. Verderonthouden zij zich. De Nieuwe Schie damsche Courant roemde het, dat er geen „Christelijke" debaters tegen Troelstra opkwamen, omdat dit toch slechts „koren op den molen der sociaal-democraten" zou zijn. Alsof onthouding van debat niet een sterker b e w ij s was van de geestelijke onbeduidend heid van die partij en van de politieke krach loosheid dier mannen dan een flink debat, al valt dit dan ook minder gunstig voor hen uitAlsof ont houding van debat niet wijst op vrees en angst, niet een erkenning is van volkomen minderwaardigheid, en of zijn lafheid niet tegenzin wekt, zelfs bij de eigen partijgenootenEn alsof dit alles geen koren is op onzen molenNeen, katholieke struisvogels, of jullie deelneemt aan onze vergaderingen of niet, of er door jullie acht wordt geslagen of niet op hetgeen we werken 'en schrijven, vooruit gaan we steeds met vlie gende vaandels. Dit zit 'em voor een deel in jullie verregaande domheid en onbenulligheid. Maar dat zit 'em vooral in de onverwinlijke kracht van ons sociaaldemocratisch ideaal, mdewlicht- brengenden invloed der sociaaldemocratische waar heid. De thans bewierookte, eenmaal zelfs met sluipmoord vervolgde (denkt b.v. aan Balthazar Gerard) tegen standers van Rome, de Calvinisten oftewel anti-revo lutionairen, schijnen zoo onder den invloed van Rome's stniisvogelarij te raken, dat zjj, de revolutionairen der 16e en 17e eeuw, de voorvechters voor de „vrijheid van consciëntie11thans de roomsche taktiek van belemme ring der conscientie-vrijheid meevolgen. Voor hen is dat erger dan voor de Roomschen Want waar Rome's heele macht staat en valt met de heer schappij der geestelijkheid in de kerk, daar hangt de macht der Calvinisten af van de handhaving van hun levensbeginsel „de vrijheid der consciëntie" Gaan zij dat opofferen, dan dooden zij zelf hun eigen levensbeginsel en verliezen zij hun geheele recht van bestaan. Voor ons, sociaal-demokraten, is deze houding der anti-revolutionairen „koren op onzen molen". Beter dan wij ooit zouden kunnen, bewijzen z ij zelf hiermee hun verbastering, hun ontaardingdoor hun voornaamste levensbeginsel in de domperhanden van Rome te stellen. En bovendien, zulke vijanden, ontaarde krachteloosheden, behoeven niet eens een ernstige bestrijding. Zonder veel moeite znllen de krachtigsten en eerlijksten uit hun midden zich van hen losmaken en het beste deel daar van is voor ons. Met een ernstige, eerlijke bestrijding zouden zij ten minste nog de kans hebben, hun schaapjes een beetje bij elkaar te houden Ons tegenhouden kunnen ze na tuurlijk toch niet. Maar den uitgang hunner schaapjes zouden ze nog een poos kunnen belemmeren. Door aan de roomsche struisvogelarij mee te gaan doen, trappen ze hun eigeu deuren open, en buiten die deuren staan wij met onze blijde levensmuziek en ons glinsterend levensideaal. Ook zij spelen aldus in onze kaart. De liberalen, voor zoover men in Schiedam van liberalen spreken kan, worden door ons optreden herinnerd aan de dagen, toen de liberale partij nog jong was. Ze gaan ook optreden. Maar nu komen ze met antiquiteiten als den conservgtvefsten der conservatieven, dhr. Mr. Smissaert, den typischen vertegenmoordiger bovendien van het in den dieitst van het kapitalisme getreden intellect. Denken zij ons heusch te bestrijden met dergelijke figuren uit de conservatieve kapitalisten wereld Is het uit liefde voor de sociaal-demokratie, dat zij ons aldus helpen te be wijzen, dat het liberalisme conservatief geworden is in de politiek en het kapitalisme vertegenwoordigt als economische macht? Of is het weer berucht-wordende Schiedamsche domheid die hier spreekt En de vrijzinnig-demokraten Hun stem geven aan den Heer Dirkzwager voor den gemeenteraad, hun stem men aan den heer Loopuyt voor de Prov. Staten, hun publiek optreden bij monde van den Heer Van Meurs, zijn„koren op onzen molen." Hulde, Heeren DE MOKER

De Moker | 1904 | | pagina 1