Ditjes en Datjes. 7 JYÏirakel van Schiedam Vlaardingsche IJzerkoekjes. na een godsdienst-onderwijzer te benoemen, getuigt niet van een verstandige taktiek. Hulde voor deze benoeming ook aan onze Regeering, die nog eens weer getoond heeft ivat kleingeestige politieke tegenvoeters ook fulmi- neeren dat het ook, waar zulks pas geeft, een man van Christelijke belijdenis durft te stellen op een plaats, waar nog maar enkele jaren geleden gemeend werd, dat slechts een liberaal kon en mocht staan. Hulde ook daarvoor, dat ons Ministerie voortgaat op den goeden weg om voor het schooltoezicht te benoemen, mannen, als de heer Van der Laan, die in het schoolwezen op- eR ingegroeid, daarin lang geen onbeteekenende plaats innemen. Hier komen we op 't zelfde: er was een school opziener noodig en wie als zoodanig het meest presteeren kon, had behooren te worden benoemd. Maar neen, alles moet bekeken worden door den bril van 't partij belang alles wordt geregeld op de wijze, door den heer Gerritsen onlangs zoo helder en waar uiteengezet. Desnoods benoemd men menschen zonder de minste capaciteiten voor de te vervullen betrekking als ze, maar van de richting zijnDat maakt alles goed. En wat ze den liberalen zoo heftig verwijten, doen ze met het meest onnoozele gezicht zelf, waar ze maar kunnen. De verdienste van het coalitiebewind zal dan ook ge boekstaafd kunnen worden als dat het in verbazend kotten tijd al de vrinden onder dak had gebracht met een vet baantje. Maar we dwalen af. De heer Van der Laan is óók politikus, althans we lezen Toch bij de hartelijke blijdschap over deze benoeming, voegt zich in Gouda ook een gevoel van droefheid. Omdat Van der Laan nu onze goede stad zal moeten verlaten. Twaalf jaren arbeidde hij hier; in school aller eerst, en voorts op allerlei gebied. Natuurlijk kunnen wij daarbij niet vergeten, dat hij ook in den poli- tieken strijd veelal vóóraan stond. Hij arbeidde met energie. Zijn school bloeit dan ook. En wat vaak van zijn bezielend talent en zijn heldere adviezen op kerkelijk, politiek en sociaal terrein genoten werd, kunnen velen getuigen. We zullen zien wat we van dit alles hier bemerken zullen. Nieuwsgierig zijn we bij voorbaat. En we tellen al vast op ons duimpje uit, wie na 't fiasco met den beer Von Briel Sasse, bij volgende gelegenheden den kan didaat zal zijn van „Nederland en Oranje" Van de 302 katholieke kiezers in district II kwamen bij de herstemming voor den gemeenteraad 270 op. De heer Briel Sasse verkreeg 451 stemmen de anti revolutionairen met de christelijk-historischen samen kwamen dus met 181 man in 't vuur. Nu moetje toch niet beweren, dat de katholieken zich in de luren laten liggen. Met zoon meerderheid laten ze zich door dat handjevol heerschzuchtige anti-revolutionairen overbluf fen en nemen hün kandidaat óók voor de Provinciale Staten. Zij moeten de koalitie betalen, zei Melchers volkomen terecht. Vóór de koalitie zaten voor 't Westland één anti revolutionair en één katholiek, sinds dien twee anti-revolutionairen. Als 't hier zoo doorgaat hebben de katholieken bin nenkort niet één zetel voor den gemeenteraad Ziehier de wijze, waarop de uitverkoren schare het Nederlandsche volk vertegenwoordigt! 't Is de lui toch wezenlijk niet te doen om aardsche macht We moesten een heldenfeit boekstaven. Of we dit in de beste bewoordingen vermogen we weten 't niet. Misschien is onze pen voor deze extra-gelegenheid te ongeoefend misschien is onze blik niet ruim genoeg om 't feit in z'n ware. volle breedte te overzien, dit alles kan zijn, tóch willen we er ons aan wagen met een enkel woord de grootsche daad van het Bestuur van den Ned. Roomsch-Katholieken Volksbond afd. Schiedam te kenschetsen Kloeke strijders, dapp're ridders Van den machtigen Voddebond 1) Hoort, wij gaan uw fierheid roemen, Roemen wijd en zijd in 't rond. Gij weet nimmer van versagen, Immer staat ge moedig pal Wie zou 't strijdkamp binnentreden Die uw hand niet treffen zal Liberalen, socialen En al dergelijk gespuis Joegt ge steeds, o heldenschare, Met bebloeden kop naar huis. 't Laatst bewijs is nog geleverd Toen die slechte Troelstra sprak Aardig zette gij dien snuiter In de asch met pak en zak. Niet met hem gaan debatteeren Da's je force niet, nóch je pech; Doch om hem te overwinnen.... Gapte je den katheder weg 1) Kwam zoo uit voor de maat. Van verschillende zijde wordt ons het volgende bericht Dat de verbonden „zwarten" zoo lang stil bleven bij de Staten-verkiezing moet geen reden zijn om te denken dat ze met de handen in den schoot zitten. Integendeel, ze zijn in volle aktie, maar wroeten in 't donker. Zie hier een staaltje van de wijze waarop ze werken: De menschen die sinds jaren op verkiezingsdagen de kiezers „kloppen" voor de liberalen, hebben ditmaal schier allen bezoek gehad van anti-revolutionairen. Op gevaar van een aanklacht af noemen wij de ons mee gedeelde namen van de heeren Klein, Van der Drift enja, hij is 'r, hoor!Van der Velden. Het bezoek had ten doel de menschen an 't versta-je te brengen dat ze niet bij de liberalen hoorden en er dus vooral niet voor moesten werken. Zelfs werd door wie zullen we nog niet zeggen aan een zoo'n „klopper', 't aanbod gedaanvoor óns werken voor f25.— per dag neen?dan niet voor de liberalen werkena f 10.— per dag, die verdien je dus met thuisblijven Als nu door middel van dergelijke trucs de kerkelijken zegevieren, dan is 't een „zegen Gods" al zouden wij zeggendoor duivelskunsten verkregen. Er zijn geen grooter godslasteraars ooit geweest, dan de tegenwoordige „geloovigen!" Een do miné zoek! In de vergadering waar Troelstra sprak merkte men op een jonge, lange meneer, glad gezicht, zuinig ge schoren gelaat en hals, stootende, harde trekken, trotsch- lieid te kennen gevend, die, zoolang als Troelstra sprak, ijverig aan de schrijverij was en alle teekenen verried van debat-fahig zu sein. In de pauze echter was, tot veler teleurstelling, de zwarte meneer plots verdwenen. De deurwachter had hem zien heengaan, hem gevraagd of-i terugkwam en meneer had daarvoor 'n kaartje meegenomen, maar was en bleef... weg Men vermoed, dat hij de richting naar Overschie heeft genomen. Inlichtingen verzoekt de Commissaris van De Moker. Van 't Oorlogsterrein. SCHIEDAM, 14 Juni 1904. Als eenig lid van de Chr. Hist. Kiesvereeniging „Eendracht" heeft Job Schel- levis met algemeene stemmen besloten de heer Von Briel Sasse te steunen. Alle leden onderteekenen mede de aanbeveling (zie biljetten), Schellevis ditmaal als secretarisheeft beloofd te zullen varieeren. Als de heer Von Briel Sasse gekozen wordt, zal hij hem gaan gelukwenschen met dezelfde formule, die hij eenmaal bij Patijn bezigde. Die kent-i nog van buiten. Pas ontdektBrandcenten, die binnen 't half jaar worden uitbetaald. Altijd succes! Neemt proef! Verantwoording; van het Steuncomité Ingekomen tot en met 14 Juni. Lijst Bond van Ned. Onderw. Maandelijks: W. S- f 2.— J. T f 2.— P. J. H. f2.— T. K. 2.— P. P. f 1.50L. S. f 0.25 A. W. V. f 1.— J. K. f 0.25; C. H. E. S. f 1.50; Jb. H. f 0.50 G. v. d. M. f2.— J. M. D. f 1.J. V. M. f2.— - M. T. f 1.J. D.-v. R. f0.25; A. K. f 0.25 K. C. M. f 0.25J. V. 0.50; M. v. W. f 2.— C. R. f 0.50 M. d. K. f 0.50K. J. J. D. f0.50; H. H. v K fl W. B. f 0.25; G. B. f 0.25J. v. R. f 0 50; A. C. d. K f0.25In eens J. v. d. H. fl. H. J. A. fl— I. J. L. f 1.-. Lijst Bakkersgezellenbond. L. T. K. f 0.10; T. K. f 010; J. v. d. H. f0.10; H. v. d. K. f 0.10; J. D. f 0.10P. d. B. f0.10; J. H. v. M. f 0.10; J. K. t 0.10 P.v.R.f 0.05; P. v.W. f 0.10P. d. R. f 0.1 5B. J. v. M. f 0.05H. V. f 0.10 D. K. f 0.05C. C. f 0.10; N. N. f 0.05 v. D. f0.10; E. v. W. f 0.05E. H. H. f0.10N. N. 0.05. Collecte S. I). A. P. vergadering Overschie f 4.03s. Lijst Alg. Ned. Typ. Bond. J. J. S. f 0.10; J. M. M. f 0.05; E. R. f 0.10; P. K. f 0.10; W. A. d. H. f 0 10G. v. d. Z. f 0.10J. J. v. K. f 0.25; J. v. d. Z. f 0.10; M. v. d. B. f0.10; J. K. f 0.05D. v. D. f 0.05J. v.'t Z. f 0.10G. d. B. f 0 05 Th. M. f 0.05; P. H. f 0.10C. L. M. f 0.10; P. v. d. B. f 0.05C. S. f 0.10; G. F. f 0.05; H. V. 10.10; G. J. V. W. f 0.10; A. G. f 0.10; d. G. f 0.35. Collecte S. D. A. P. vergadering Troelstra f24.535. Lijst Sig. en Tabaksbew.-bond. A. W. f 0.20D. V. f010; A. V. fO.10; G. D. f 0 10; A. G. f 0.05J. L. f 0.05H. L. f 0.05 K. f0.05; G. d. H. f 0.05. Lijst 4. Branders en Distillateurskn. W. H f 0.10A. v. W. f0.10; G. H. f0.05;G. P. f0.05; P. N. f0.05J. H. f0.05; L. T. f020; A. B. f 0.05 A. v. P. f0.10. Collecte vergadering Smissaert f 6.99. Lijst Bakkersgezellenb. L. T. K. f 0.10; T. K. f0.10; J. v. d H. f0.10; H. v. d. K. f 0.10; J. D. f 0.10; P. d. B. f 0 10 J. H. v. M. f 0.10; J. K. f 0.10; P. v. R. f 0.05 P. V. W. f 0.10P. d. R. f 0.15B. J. v. M. f 0.05 H. V. f 0.10; D. K. f 0.05C. C. f0.10; N. N. f 0.05; v. D. f 0 10E. v. W. f 0.05 E. H. H. f0.05. Administratie Moker f0.41. 5% rekening drukkerij „Eendracht" f0.53. Vorige opgaven f386.45. Totaalf 459.20. De penningmeester. Men wordt verzocht, zooveel mogelijk Woensdagavond af te dragen. Pik: Wel kerel, waar blijf j.e zoo lang!? ik zat al een half uur te wachten. PorDat zal ik je zeggen, ik ben daar aan de praat geraakt met iemand, en die deelde mij nog enkele dingen mede uit de laatst gehouden herstemming. Pik En was hetgeen hij meedeelde nogal interessant Por: Interessant nou direkt niet, maar toch waren er grappige dingen bij, één daarvan wil ik je meedeelen. Verbeeld je zoo iets, toen de uitslag van de her stemming in distrikt II bekend was, en men alzoo wist dat Schuitmaker niet gekozen was, toen klaarden de angstige tronie s van enkele Gezagslakeiën op, en één daarvan geraakte zoo in Geestesvervoering, dat hij z'n hoed van het hoofd nam, en dit hoofddeksel een salto mortale door het luchtruim liet maken. PikDat was zeker een Engelschman, want in Engeland is dat gewoonte. Por Mis, dat was een geïmporteerde Amsterdammer, en nou raad je toch niet wie het is. PikNou kerel, zeg het dan toch, je maakt mij dol nieuwsgierig. PorLuistert, het was de Direkteur van de Gas fabriek. PikMaar hoe heb ik het nou, waarom maakt die man zich zoo druk, zou hij soms bang zijn als Schuitmaker in den Raad komt, dat er ook aan de Gasfabriek zaken ontdekt zouden worden, die niet in de haak zijn PorIk weet het niet, maar wat ik wel weet, is dat ik het van die Gasdirekteur niet erg doordenkend vindt, hjj moest bedenken dat ook hij Ambtenaar aan de Gemeen te is, en dat ook hem hetzelfde lot kan treden als Schuit maker, en dan geloof ik wel dat hij ook wat dankbaar zou zijn als de kiesvereeniging „Volksbelang" het voor hem oppakte. PikZeg Por, zou je denken dat „Volksbelang" dit altijd zal doen PorVast en zeker, omdat het ligt in de lijn van het „Gemeenteprogram" van die vereeniging, echter moet dit vooraf gaan, dat een ambtenaar niet ontslagen wordt voor fraude of iets van dien aard, dan bemoeien zij zich er niet mede, en dit staat vast, dat Schuit maker zijn zaak als „Ontvanger eerlijk en correct heeft afgehandeld, zelfs zoo, dat, toen hij als een boef z'n ontslag kreeg, de wethouders toch niet konden nalaten hem een dankbaar complimentje voor z'n accurate boek houding te geven." Aldus, wanneer eenig ambtenaar in 't gedrang komt, dan kunnen zij rekenen op de steun van „Volksbelang", mits zij kunnen bogen op een eer lijkheid en correctheid als Schuitmaker Pik: Zeg, heb je nog op de lezing van Roodhuizen geweest, Vrijdagavond der vorige week Por: Nou of ik, en ik heb daar knap mijn „slinger" gehad. Pik: Welzoo, en vertel mij daar eens wat van. Por: Ik begin dan met je te vertellen, dat die meneer Roodhuizen een knappen en geestigen spreker is, en dat hij in het afmaken en ontmaskeren van ons z. g. n. Chr. Ministerie niet behoeft onder te doen voor de roodste dei' rooien. Hij heeft de huichelachtigheid van die Coalitiekliek deerlijk onderhanden genomen, en ook nog dingen verteld in het debat, die ik heusch nog niet wist. Pik: Wat waren dat voor dingen. Por: Dan moet ik je eerst eens wat vragen, Pik. Je hebt zeker wel meer gelezen en ook gehoord van Bil- derdijk, dat hij was een groote geleerde, maar ook een Christen mensch? Pik: Juist, dat heb ik altijd van dien man gehoord. Por: Maar Roodhuizen zei dan in het debat, dat Bil- derdijk wel eens rare grappen verkocht heeft. Het is n. 1. gebeurd, dat, toen z'n vrouw op zekere keer het leven had geschonken aan een jong Bilderdijkje, dat Papa toen aan overspel zich schuldig maakte in Brussel, en dat papa, toen Bilderdijk Jr. nog pas 8 dagen oud was, de moeder de zuigeling, en ook de baker op straat smeet, en dat juist die dingen de oorzaak waren, dat Bilder dijk hoe begaafd en knap hij ook was, niet werd aan gewezen voor het Professorsambt. Pik Maar kwam op die vergadering niemand tegen het gesprokene op Por: Jawel, niemand minder dan het {Selfmade) raadslid de Heer. Pik: Wat zeg je!? de Heer? zeker om reclame te maken. Por: Nou als dat het doel was, dan heeft hij al een zeer droevige reclame gemaakt. PikBracht hij het er niet goed af? Por: Och, wat hij zei, dat zei hij goed, maar hij ging niet op de zaken in, o neen, hij deed, wat meestal die luidjes doen, zij leggen een geloofsbelijdenis af en daarmee is het uit. 4

De Moker | 1904 | | pagina 3