No 17, ZATERDAG 25 JUNI 1904. 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Ingezonden Mededeelingen. J)e S. D A. P. en de Statenverkiezingen. De strijd in Schiedam. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent j 3 voormiïetahng. Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stokken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Huishoudelijke Afdeelingsvergadering op Zondag 3 Juli, s morgens te 10 uur. Agenda in De Moker van de de volgende week. Het Bestuur. -NA TIEN JAAR - Gedenkschrift bij het 10-jarig bestaan der Soc. Dein. Arb Partij. Medewerkers: P, J. Troelstra. P. L. Tak. Henr. Roland Holst. W. H. Vliegen. Henri Polak. Jos. Loqpuit. J. Oudegeest en anderen. Prijs f 0 75. Gebonden f 0.95. Men teekent in bij e. A. WAKKER, Boekverkooper, -Dotersloot O.Z. 52, bij de Heerenstraat, ROTTERDAM en bij A. WINTERBERG, HHIEDAM, Raam 27. De afloop der Statenverkiezingen heeft bewezen, dat ons Partijbestuur terecht den raad gaf, overal zooveel mogelijk zelfstandig met candidaten zelfstandig op te treden en alleen in noodgevallen samen te werken met de liberalen. Nu ging het om de macht tusschen liberalen en clericalen, en samen konden deze beiden front maken tegen de sociaal-democraten. Wel jammer is het, dat dit niet overal duidelijk kon uitkomen, om dat niet overal eigen candidaten te vinden waren. Maar waar het kon, is deze partijopstelling gemaakt, ook te Schiedam. En over het heele land heen is naast de leus „vóór of tegen het clericalisme" de leus gehoord „vóór of tegen de sociaal-democratie." Dat de liberalen zóó bar klop zouden krijgen, heeft wel niemand voozien, al takelde ook menigeen aan de kans op overwinning voor de liberalen. Maar te ont kennen is het allerminst, dat de kerkelijke partijen een veel grooter overwinning hebben behaald dan in 1901. En door deze verkiezingen is het waarschijnlijk gewor den, dat de clericalen in 1905 een nog grootere voor- waartsche beweging zullen maken. Want bij deze verkiezingen is gebleken, dat dechris- telijk-historischen der Ned. Herv. Kerk langzaam maar zeker zich losmaken van de conservaiief-lïberalen en overgaan naar het clericale kamp. Voor een deel is dat de nawerking van den strijd tusschen orthodoxen en modernen in die kerk, die ten nadeele der modernen (en de politiek-liberalen) verloopt. En voor een deel is dat het gevolg van de angst der Ned. He< vormden voor het socialisme, een angst die voornamelijk voort komt uit het feit van haar kapitalistisch bezitterschap. En tevens is bij deze verkiezingen gebleken, dat reeds nu „Je kleurlooze middenstofdie steeds de macht hebbenden aankleeft, bezig is zich aan de nieuwe plunje van Dr. Kuyper vast te hechten, daaraan een lange staart vormende voor velerlei gebruik geschikt. Er zijn altoos talloozen, die iedere nieuwopkomende macht aan bidden en die van de bezitters der macht bescherming hunner eigen belangen verwachten. Het vertrouwen van deze massa in de liberalen moet wel zeer klein ZÜR geweest, dat zij reeds zoo spoedig aan de slippen der clericalen zijn gaan hangen. En de beteekenis van het liberalisme in Nederland is wel zeer veel overschat geworden, want een werkelijk economisch en politiek sterke partij kan niet in zoo korten tijd een zoo be langrijk deel van haar aanhang verliezen. In 1905 zullen wij nu een herhaling, in verscherpten vorm, van deze verkiezingen zien. De liberalen zullen als verwoede anti-clericalen hun oude vrijheidsleuzen aanheffen ter bestrijding van de middeleeuwsche clericale domperij en in dien historischen rol natuurlijk nog groote kracht kunnen ontwikkelen. Maar de liberalen raken hun band met de economische ontwikkeling kwijt in de economische zaken worden zij langzamerhand even reactionair als de clericalen Daarom is het waar schijnlijk, dat in 1905 den liberalen een nog grooter nederlaag te wachten staat als dit jaar. Alleen dan, wanneer door domme daders van de tegenwoordige wikkelingen in het land het anticlericalisme zeer sterke voeding wordt bijgebracht, zal er nog kans zijn op eenig herstel van verloren macht voor de liberalen. Anders niet. De sociaal-demokralen staan tegenover dezen strijd van liberalen en clericalen als toeschouwers, maar als toeschouwers die niet onverschillig zijn. Het geest en karakter vermoordende clericalisme, het farizeesche gescherm van de kerkdijken met hun geloof en hun Christus in dezen strijd om de wereldlijke macht, stuit ons tegen de borst; daar komt een bedwelmende walm van huichelarij uit op, die benauwd en naar frische lucht doet verlangenen het walgt ons als wij een christelijke femelaar hooren zeggen„bedenkt wel dat als gjj morgen in het stembureau staat de engelen in den hemel op u neer zullen kijken en toezien of gij het witte stipje voor den naam van Mr. von Briel Sasse wel zwart maakt" (historisch). Die vunze lucht van biddende farizeërs is ons nog meer tegen dan de vunze lucht van bedompte werkplaatsen en fabrieken. Daarom staan wij niet onverschillig tegenover dien strijd van liberalen en clericalen. En daarom zijn wij in dien strijd ook de bondgenooten der liberalen. Maar, „de vunze lucht van bedompte werkplaatsen en fabrieken", de onzekerheid van bestaan voor honderd duizenden proletariërs, het treurige leven van de arbei dersfamilies aan den rand van den honger, heel dit afgrijselijke maatschappelijk samenstel dat zijn pestlucht overal verspreidt door crisissen en werkeloosheid, mis daden en prostitutie en wat voor walgelijks al niet meer, dat is alles het gevolg van de onmacht tot regeeren zoowel van clericalen a Is liberalen. Daar is de heele bourgeoisie schuld aan. Dat verwijten wij aan alle burgerpartijen, hoe ze ook heeten en hoe moei ze ook doen. Daarom staan wij in de eerste plaats tegenover die heele kapitalistische burgermacht. Daarom is onze eerste eischbeëindiging van dienonhoudbarenmaatschappelijken toestand, waarin het winstzoekende kapitalisme de menschen heeft gebracht. En dit einde komt niet door een strijd voor of tegen het clericalisme, voor of tegen het liberalisme, maar door een strijd tegen het kapitalisme. Dit nog eens duidelijk te hebben geformuleerd door onze daden, door onze verkiezingsactie, is voor de S. D. A. Peen groote winst. Telkens weer dreigt het socialisme, levende in een burgeromgeving, meestrijdende in den politieken strjjd met burgerpartijen, te zullen moeten op gaan in dien strijd der bourgeoisie Telkens doen de liberalen of de soc.-dem. eigenlijk bij hen hooren en daartegenover jagen de clericalen de menschen vrees aan ten opzichte der liberalen door het voor te stellen of liberalen en soc -dem eigenlijk één zijn. Het is een goed ding, dat telkens ons de gelegenheid gegeven wordt, ons zuiver sociaal-demokratisch idéé weer zuiver te stellen tegenover al die burgerlijk kapitalistische opvattingen. O zeker, dan zien wij bij zulk een zeer scherpe lormu- Idfering ons stemmental afnemen Dan gaan onte vredenen, die met ons meeloopen omdat, zij in ons niets dan ontevredenen zien en ons positieve streven in 't geheel niet begrijpen, van ons af en scharen zich achter de liberalen. En de tegenpartij denkt dan, dat zulk een stemmenvermindering een teeken van achteruitgang is. Och neen. Niet van achteruitgang maar van zuivering. Wij hebben niets aan meeloopers, die onzen strijd niet kennen en meestrijden. Wij hebben volwassen, volledige sociaal-demokratische strijders noodig en ontdoen ons graag van wie niet feitelijk bij ons hooren. En hoe clericalen en liberalen die onder elkaar ook met vreugde onzen stemmenachteruitgang bezingen, ze voelen toch vrees in hun hart, angst voor de naderende sociaal-democratie, die hen eenmaal ter verantwoording zal roepen over hun beheer, en hen vragen zalwat hebt gij met die duizenden en honderd duizenden gedaan, wier lichamen de sporen dragen van uw kapitalistische uitbuiting en wier geesten verstompt zijn onder uw zoogenaamd vr ij zinnig of Christel ij k régisme? Wij zijn het, die zoowel de overwonnen liberalen als de zegevierende clericalen als een nachtmerrie ver volgen. Of zij 't inzien of niet, of zij 't erkennen of niet zij voelen in elk geval, dat de sociaal-demokratie een economische macht vertegenwoordigt, die spot met al hun burgerlijke ideetjes en de groote historische taak heeft van het proletariaat, de enorme uitgebuite arbeidersklasse, te bevrijden uit de klauwen van het kapitaal, het kapita lisme zijn hongerzweep uit de hand te slaan, voor alle menschen, ook voor de arbeiders, een mensch- waardig bestaan te veroveren. En da,t vergeten de burgerpartijen in hun strijd om de macht dikwijlsdat al hun politiek gedoe den grooten ontwikkelingsgang der maatschappij niet kan tegen houden en dat onze oorlogsvloot met wassend getij aan drijft naar hnn kusten, terwijl zij samen erover vechten wie die kusten verdedigen zal. Dat hebben de Statenverkiezingen ons en onzen vijanden opnieuwkunnen leeren. Men moest wel blind zijn, blind zooals de liberalen waren, die nog hoopten en hoopten tot het laatste oogenblik en zelfs den uitslag met verbazing vernamen, om in de laatste dagen vóór den stembusstrijd den afloop niet te zien aankomen. Ach, hun taktiek was bepaald niet zich meten met de tegenpartij niet zich wagen aan een open kamp met den bestrijder, maar in stilte doorgewerkt, man voor man bewerkt, beïnvloed door dominé en pastoor die voor deze ge legenheid op huisbezoek togenen op 't laatste oogenblik met bombastische lektuur het district overstroomd, dat was de wijze van werken der verbonden kristelijke partijen. En met verpletterende meerderheid werd de overwinning behaald. Zeker, wij weten allemaal wel wat de hootdoorzaak is geweest. De groote kerk „viel om" dat was de winner. Totnogtoe was hier de christelijk-historische fractie óf afzonderlijk óf met de liberalen verbonden opgetrokken, maar we hebben reeds vroeger geconsta teerd dat van 't oogenblik af dat dominé Schrijver is heengegaan, de koers der christ. hist, is veranderd. De strooming die hij wist te keeren, is thans de machtigste. Zooals alle kerkelijken, laten ook de christ. hist, zich blindelings leiden door de meening „van boven af." Welnu, de kerkeraad, waarin meer conservatieve dan intellectueel hoogstaande elementen den boventoon voeren, waarvan reeds sinds lang een onderlinge ver deeldheid 't gevolg was, heeft, nu de remmende hand van dominé Schrijver niet meer gevoeld werd, zwenking geuomen naar rechts. Dit was reeds merkbaar bij 't beroepen van predikantende laatst gearriveerde herder, de. Bokma, is dan ook een verklaard anti-revolutionair. Eu op „hoog bevel" hebben dan ook de christ. bist. kiezeis afstand gedaan van hun aloude begrippen, om zich te coaliseeren met de firma Rome—Dordt. Zeker, er zijn er wel, die eenige zelfstandigheid bleken te bezitten en zich niet blindelings onderwierpen aan het oordeel van 'n paar knollen-kooplieden, getuige de advertentie in De Zondagsbode die door een tiental hunner vu gjp: i it-r,, mii de missa, de groot blind3 massa volgde. Volgde, omdat blijkens ons verstrekte inlichtingen ook de andere dominee's, al spraken zij zich niet zoo ruiterlijk uit als ds. Bokma, in stilte voor den kandidaat der kerkelijken .werkten, zonder zich de moeite eens te geven te verklaren waarom zij den kandidaat, die ze bij de vorige verkiezing steunden, nu lieten vallen om te gaan samenspannen met hen tegen wien zij toen maals zoo fel optrokken. Echter dit hebben ze bewezen, dat, ze mogen christelijk zijn, van de historie hebben ze geen begrip, 't Wordt tijd voor wederdooping. Het stemmental dat onze kandidaat behaalde, viel velen tegen en 't is aanleiding voor sommigen om weer smalend af te geven op dat kleine hoopje socialisten, dat toch niks in de melk te brokken heeft. We willen DE MOKER ml W1 W W W 3 cents per regel. yO uuuuwugvio VAl UUUI vu v Ü1 menu V Cl -

De Moker | 1904 | | pagina 1