Ditjes en Datjes. Vakkroniek. Het begin. Ay ziet, hoe lief zij elkander hebben! Groot- en kleinbedrijf. Mosterd na den Maaltijd need'rig van harte als we zijn heelemaal niet grooter lijken dan we zijn en erkennen, bij onze andere politieke broers ver achter te staan. Maar voor wie 'reis achter de schermen gekeken heeft, zal 't raadsel wel opgelost zijn, hoe we ditmaal zoo onnatuurlijk klein bleken 't mocht ons niet gelukken de menschen aan 't verstand te brengen dat ze door op v. Leeuwen te stemmen Loopnyt geen afbreuk deden. Dat schijnt een bar moeielijke berekening te wezen waarop we te gelegener tijd terugkomen. Eigenaardig is het op te merken, hoe in ieder dis- strict in Schiedam bij deze verkiezing de kerkelijke de meerderheid hadden. Zelfs in III, het z g.n. liberale. En in II, waar twee weken geleden de nu gekozen candidaat viel! Maar enfin, dat zijn verkiezings-pro- blemen, aan welker oplossing wij ons niet wagen. De S. Ct. meent, dat hoe ongunstig de uitslag ook voor de liberalen moge wezen, er nog geen reden is den moed op te geven. De nu gevoerde strijd kan voor hen een krachtige les wezen, want, zegt zij, zij zal er uit geleerd hebben dat haar taak nu behoort te zijn de kiezers voor te lichten. Niet enkel in verkiezingstijden, maar van heden af regel matig, systematisch. Zij moet duidelijk doen uiteen zetten, wat die partij beoogt, wat zij belijdt, wat haar beginselen zijn. Zij moet het den kiezers zoodanig doen mede- deelen dat deze niet meer door onjuiste leuzen aan het wankelen worden gebracht, het vertrouwen in de partij moet wederkeeren door het verkondigen harer beginselen en eerst dan zal zij als vroeger weder overwinnend uit den strijd treden." Nu, 't recept kan goed bedoeld zijn, maar de uitwer king kan nog wel twijfelachtig genoemd worden. Aan den afgeleefden boom zullen geen groene lootjes meer ontluiken en zoolang de liberale partij zich niet eens grondig herzien heeft en haar beginselen eu haar tak- tiek aan de modernen tijd leert aanpassen, is er met haar geen land te bezeilen. Maar misschien wordt ze met schade en schande wijs 't Is althans in Schiedam of de one tante ineens wakker is geworden en men zint op alle middelen tot revanche in 1905. Wat de tijd dan baren zal! Door de bakkersgezellen worden in het Agneta-park te Delft, daartoe door den heer Van Marken welwillend afgestaan, aanstaanden Zondag, namiddag 1 uur, een meeting gehouden ten gunste van afschaffing van den nachtarbeid. Spreken zullen Mevr. A. v. Herwerden Steffens en H. Spiekman, beiden van Rotterdam. Zang en muziek dienen ter opluistering. Het doel moet de meeting goed doen slagen en niet alleen alle vakgenooten, niet alleen de broodbereiders, maar ook alle broodefers moeten protesteeren tegen dit vloekwaardig euvel, opdat de wetgever de wil des volks leere kennen en in zijn Arbeidswet er rekening mee houden zal. De Schiedammers vertrekken met den trein van 11.59 (stadstijd). Onlangs vermeldden we dat de beide typografische vereenigingen alhier in een schrijven aan alle boek drukkers-patroons hadden verzocht, hun personeel in 't genot te stellen van enkele vrije dagen per jaar. In Ons Vakbelang, het orgaan van den A. N. T. B. lezen we nu om. het volgende: „Zooals reeds gezegd, veel succes hebben wij tot heden niet van ons werk. Slechts van enkele patroons mochten wij een antwoord ontvangen, dat tot te vredenheid stemde. Enkelen gaven in het geheel geen antwoord, en anderen weer trapten de beide ver eenigingen in het stof. Deze laatsten waren voor namelijk de heeren H. A. M. Roelants en H. J. C. Roelants, Gfenoemde heeren berichtten ons als ant woord op ons schrijven, dat hun personeel, als zij wat te vragen hadden gehad steeds een open oor gevonden hadden en dat zij er het nut niet van inzagen, dat derden zich nu met hun zaken gingen bemoeien. Als men nu weet dat de heer H. A. M. Roelants nota bene beschermheer is van „Adelphis- mns" en H. J. C. Roelants lid van de Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen, dan kunt ge begrijpen dat wij een dergelijk antwoord niet verwacht hadden. Vooral van den heer H. J. C. Roelants, die ver leden jaar nogal in een commissie heeft zitting gehad, welke aan al de Schiedamsche patroons het verzoek richtte, hun personeel bij de komende feest dagen (Kerstmis en Nieuwjaar) eenigszins tegemoet te komen, door hun deze dagen niet op hun loon te korten en ze tot ware feestdagen te maken. Enfin, een mensch is veranderlijk, en zoo is het ook met den heer H. J. C. R. gesteld. Wel vond bij ons verzoek netjes van vorm en zelfs heel aar dig, bij een gesprek dat hij hierover had met een zijner chefs, voor hij ons het antwoord zond, maar hij schijnt later weer van gedachte veranderd te zijn. En dan zou ik genoemde heer nog wel eens willen vragen, wanneer zijn personeel dat geopende oor gevonden heeft, want mij is slechts één geval bekend, dat het zich tot hem gewend heeft, en toen heeft hij het nog niet eens noodig geoordeeld om hun van antwoord te dienen. Wel is toen aan het verzoek voldaan, maar het adres, toen door het personeel tot hem gericht, is geheel buiten bespre- - king gebleven. Ik zon dus den heer Roelants maar aanraden te bedanken als lid van de Kamer van Arbeid, want zoowel hij niet duldt dat derden zich in zijn zaak mengen, kan hij tocli ook niet als zoodanig in eens anders zaken optreden." Uit het feit dat „het -personeel steeds een open ooi- gevonden had spreekt een volkomen negeeren der vak- vereeniging. En dit zou in de toekomst bij ernstiger gelegenheden toch wel eens tot bepaalde conflicten aan leiding kunnen geven. Zou 't geen aanbeveling verdienen den heer Roelants 't goed recht van bestaan der vak- vcreeniging eens onder 't oog te trachten te brengen? Is het niet in Schiedam (en overal elders) de groote Amerikaansche Petroleum-Maatschappij (adres Breed- straat alhier# die het werk van petroleum-verkoopen den kleinen neringdoenden uit de handen neemt, en zelf als Petroleum-verkooper-in-het-klein arbeidt? Wij zouden deze feiten natuurlijk met tientallen kunnen vermeerderen, al was het alleen maar uit Schiedam-zelf, doch iederen neemt ze overal waar, en wij socialisten zien al deze feiten met een nuchter oog aan, omdat wij weten dat dit alles gebeuren moet, ingevolge de ontwikkeling der kapitalistische productie wijze die leidt tot de communistische. Het kapitaal werpt zich op alles wat het meent voor zich winst-gevend te kunnen maken kolensyndicaten, petroleumtrusten, broodfabrieken enz. enz., alles is welkom, tot de begrafenis-onderneming toe. Maar de proletariërs, die het alzoo maakt, zullen in onze rijen geschaard zijnde, mee-arbeiden aan zijn eindelijken ondergang Het Volk schrijft: De politieke schaar moet in het Haagsche Statendistrict gezet. Als geheel vaardigt Den Haag enkel liberalen af, in drieën geknipt, zooals voor de Kamer, kiest het tot nu toe op twee liberalen één klerikaal Op dat derde deel is dr. Kuyper begrijpelijkerwijze verlekkerd en zoo heeft hij aan het advies der Zuid-Hollandsche Staten onderwor pen een voorstel om Den Haag ook in drie Staten- districten te kiezen, elk met vier leden, zoodat het aantal Zuid-Hollandsche Staten-leden dan met 2 vermeerderen zou. De liberale pers is natuurlijk woest. De N. Rott. Ct. briescht dag aan dag. Wij meenen dat dit bericht in andere bewoordingen had kunnen worden gesteld. Want ook ons verbittert het, dat zelfs nog maar in de hoop op de overwinning de verkiezingen hadden nog niet plaats gehad toen de agenda voor de Staten-vergadering werd opgemaakt dr. Kuyper zóóver gaan durfde, 't Geeft een sma kelijk voorproefje van wat er straks nog zal worden opgediend een reeks van partij-belangen en be langetjes, een gewurm om zich door alle kunstgrepen op z'n veroverde plaats vast te nestellen. Tegen dat gedoe past nóch een „brieschen", nóch een gekscheren maar een krachtig protest. In een branderij van een Roomsch-katholieken bran der aan de Nieuwe Haven was een R.-Kath. branders- knecht sinds jaren werkzaam, wiens kinderen „prote- stantsch gedoopt" waren omdat de moeder protestant was. Dezer dagen, juist toen de onderlinge liefde der „christelijke" partijen zich zoo roerend openbaarde aan de stembus, werd den R.-Kath. knecht door den R.-Kath. patroon de eisch gesteld zijn kinderen „katholiek te iaten doopen" of de laan uit te gaan. De kinderen zijn niet protestantsch gedoopt en de R.-Kath. knecht is de laan uit. Een kind van 7 jaar, de vader Roomsch, de moeder Protestant, kwam dezer dagen van school (een Roomsche school) thuis met de opmerking dat „moeder ook tot de dolenden behoort"; dat had het, kind op school ge leerd, want alleen de Roomschen zijn „echte' christenen, de anderen niet. „Hebt uwe ouders lief", „Eert uwen vader en uwe moeder", dat is de theorie, maar de praktijk - 't Farizeeïsrae begint aan zijn recordoefeningen. Dezer dagen werden we door een advertentie in de Schiedamsche bladen eens goed op de hoogte gebracht van de verhouding die er bestaat (of eigenlijk: die er niet bestaat) tusschen de „Eerste Schiedamsche Be grafenis-Onderneming" en de Onderlinge dito. De directie der „Eerste", bij monde van den Heer H. Gabel, verklaarde namelijk dat er tusschen de twee vereenigingen volstrekt geen overeenkomst bestaat. Ons, sociaaldemocraten, verwondert een dergelijke verklaring niet! Hier wordt wederom bevestigd wat wij steeds ver kondigen dat het kapitaal zich van elk terrein meester maakt, waar eerst nog middelstand vrijwel de baas was. En zou men nu denken, dat het kapitaal met middel standers overeenkomsten zou sluiten om gezamenlijk „het terrein" te bewerken? Men moet wél een bijzonderen kijk op de dingen hebben om zoo iets te veronderstellen. Zien we niet overal hetzelfde gebeuren? De warenhuizen, zooals te Rotterdam, bv. het magazijn van Cohn Donnay Co., drijven de kleinere winkeliers in de engte, om als heerschers dividenden te kunnen uitkeeren aan niet-winkeliers oftewel niets-doende kapi talisten. Heer Job heeft in de bijeenkomst in 't Vereenigings- lokaal, ter gelegenheid van de verkiezing gehouden, waar, 't zij tusschen twee haakjes gezegd, op echt- schellevischachtige manier debat was buitengesloten, omdat in den huize Gods niet mocht worden afgebro ken, enkel opgebouwd (al zijn 't ook kaartenhuisjes!) heer Job heeft in die bijeenkomst verteld, dat de engeltjes in den hemel zouden juichen, als de heer Yon Briel Sasse uit de stembus kwam. Kan iemand ons zeggen of 't Broersveldpad op de een of andere wijze verbonden is met het engelen-ver blijf? Want hij zal het toch wel sekuur geweten heb ben voor-i 't zei Ons wordt bericht, dat dominé de Bie (te Kethel) Zondag j. 1. gepreekt heeft over „een rood en een zwart gevaar" dat ons land bedreigde en waarvan het volk, helaas! het zwarte gekozen heeft. Als dominé de Bie daarvan overtuigd was, dan had hij héél goed gedaan, neen, was 't. z'n plicht geweest, die preek een week vroeger te houden, 't Is nu echte mosterd na den maaltijd Per advertentie wordt in de Nieuwe aan belangstel lenden bericht, dat de dilettanten-club „Alb Thijm" zich niet heeft afgescheiden van den R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Zooiets komt o. i. niet te pas. Al is er wat harre- warderij, wij weten niet dat dat de eerwaarde adviseur voor afscheiding z'n toestemming heeft verleend. En wat waagt men dan?.... En ook: wat bezielt de Nieuwe om zoo'n advertentie in z'n kolommen op te nemen Moet het geestelijk gezag ook door eigen organen wor den ondermijnd? Liever tien annonces, hoort ge? over Malthusianisme, dan één over „afscheiding" van wie dan ook van den Volksbond Ben-je besuikerd, Nieuwe Kijk in 't vervolg uit je doppen, hoor Uit 't laatste gevecht. Teneinde de zege gewisser te doen zijn, hieven wij op 't laatste moment twee groote spiegels op, teneinde den vijand den koers te doen kwijtraken. Een gaf 't beeld van een graaf, de ander dat van een doktor, 't Verblindend licht dat afstraalde deed den'vijand hals over kop den vlucht nemen. De overwinning is te dan ken aan den betoonden moed onzer dapperen en den zegen des allerhoogsten. Vechtgeneraal J. O. B. Ds. H. James uit Vlaardingen (misschien beter be kend aan „Pik en Por" dan aan de overige Mokerlezers houdt zoo waar een soort verkiezingspreekje in „de Zondagsbode" van 18 Juni, terwijl de verkiezingen te Vlaardingen en Schiedam reeds achter den rug zijn. Dominee heeft tot motto gekozen „En zij verkozen Stefanus, eenen man vol des „geloofs des Heiligen Geestes. (Handel. 65ó)." In dat hoofdartikel wordt Stefanus gekenschetst als een man vol heilig vuur voor de goede zaak van het Christendom, en bovendien wordt de klacht erin geuit, dat in onze dagen „schaarste heerscht aan karakters, aan „mannen en vrouwen die den moed hunner overtuiging „hebben." Wij, Dominee, voelen ons gedrongen James toe te roepen„Komt dan bij ons, in de rijen der bewuste ar beiders daar vindt ge het heilige vuur en den strijdlust „voor de gï ede zaak de ontvoogding van de menschheid „uit de klouwen van den Mammon, d. i. het kapitalisme." Dominee James zal toch ook wel weten dat 20 jaren geleden onze propagandisten geheel anders werden ont vangen dan heden ten dage, al laat het ook nu vaak nog veel te wenschen over. Werden zij niet, evenals Stefanus, met steenen begroet? Toch blijven zij strijden en vechten met het woord, omdat zij vol zijn van een heilig vuur, dat hen steeds aandrijft om op den ingeslagen weg voort te gaan

De Moker | 1904 | | pagina 2