Een les. JZezoekt den JCunsfauond, helpt den nood van duizenden lenigen Vlaardingsche IJzerkoekjes. De slot/in van het bewuste artikel is als volgt „Doe dan in Gods kracht de goede keuze die nooit „berouwen kan en waarop alleen eeuwige zegen kan „rusten." Dominee schijnt dus niet zoo geheel zeker te weten dat er eeuwige zegen zal rusten op de verkiezing van de kerkelijke candidaten te Schiedam en te Vlaardingen Waar Dominee dezen twijfel uitspreekt, stellen wij tegenover zijnen twijfel ons weten-, dat de vrucht van ons wei ken zal zijn een samenleving waarin ieder zich naar zijn eigen krachten en aanleg zal ontwikkelen, en waar niet een enkel individu, een groep menschen buiten de zedelijke gemeenschap zal sluiten, zooals ons sociaal democraten is overkomen. (De bekende bul van Dr. A. Kuyper, ex-dominee.) „Smeedt het ijzer als het heet is" geldt op dit oogenblik voor de linksche partijen. We behoeven het .aan onze overburen niet te vertelleu, waar 't geheim hunner overwinning schuilt. De laksheid hier, tegenover de groote aktiviteit daar, is de sleutel van 't raadsel. Want datgene wat voor Schiedam te constateeren valt, zal ook in andere plaatsen zich wel hebben voor gedaan. Terwijl men linksch ziet meiden in zalige rust en in goê hoop, wroetten en groeven daar de mollen onverpoosd werden daar alle zorgen besteed aan mobi lisatie Kiezers-kweeken, daaraan is bij linksch maar héél weinig, bij rechts alle zorg aan besteed En wijl bij rechts, toen de strijd daar was, geen weerbaar man behoefde thuis te blijven, stonden ze hier bij hoopen, die. hoe gaarne ze er aan zouden deelnemen, door on- attentheid en onverschilligheid, machteloos den strijd moesten aanzien. Ze zijn aan te wijzen bij honderden! Een harde les vooral voor ons, sociaal-democraten, om in de toekomst, vooral in 1905, te zorgen dat we ons strategisch achter-zijn in dit opzicht, hebben inge haald. En nu op 't oogenblik de menschen nog „warm" zijn, nu hebben we het ijzer te smeden. Dit is onze eerste, dure plicht, partijgenoot en, die we met nauwge zetheid hebben te volvoeren. Aan het werk! Steuncomité Diamantbewerkers. De zangvereenigingen „Cresendo", „Eltheto", „Excel sior", „Gemengd koor" en „Polyhymnia" te dezer stede, verklaarden zich bereid mede te werken tot het geven van een concert, ten bate van de uitgeslotenen. Dins dag 1.1. vergaderde het Comité met de afgevaardigden dier vereenigingen. Als datum voor het concert werd Vrijdag 1 Juli vastgesteld Voor nadere bijzondei lieden zie men de aanplakbiljetten en programma's. Getracht zou worden ook de medewerking te krijgen van de „Kotterdamsche Arbeiders-Muziekvereeniging Excelsior". We willen aan deze mededeeling van het comité iets toevoegen. Al is de uitsluiting nu geëindigd, moet men niet denken dat de ellende in de gezinnen der diamant bewerkers nu ook plotseling verdwenen is. Neen, 18 weken van werkeloosheid doen zich nog lang gevoelen de tekortkomingen, daarin geleden, wreken zich nog lang er na zaak is het dus dat ook de laatste po ging tot steun van het plaatselijk comité schitterend slage. Binnenkort zal men weer veel geld weggooien aan het „volksvermaak" dat kermis heet, ieder beslisse of en in welke mate hij aan dit feest zal deelnemen, maar ieder overwege óók of hij niet goed doet te pro- fiteeren van ,'t kunstgenot, dan hen nu wordt aange boden, en waarmede tevens een zoo bij uitstek goed doel beoogt wordt. Moge deze onderneming van ons aktief comité tot den schitterenden uitslag leiden, die we haar toewenschen. Red. Moker. Verantwoording van het Comité. Ingekomen tot en met 21 Juni 1904. N. N. f 0 50. Lijst Branders en Dist kn. E. V. W. f0.15 J. S. f0.20.F. J f0.10.A. d U. f 0.05. A. S. f 0.05. V. H. f 0.05.K. J. Z. f 0.023.; P. C. v. d. G. f 0.05.F. L f 0.10.C. L. fO.10.G. I. f 0.10. M. K. fO.10.Cv. W. f 0.10.W. R. f 0.10.A. L. f 0.05.J. A. v. d. W. tO.10. W. C N. f 0.10. B. v. W. f0.05.C. v. D. R. fO.10.J. P. N. G. f 0.10.J. d. II. f 0.10.A. V. f 0.05 J. M. f 0.05. A. v. d. P. f 0.10.J. v. d. K. f 0.10.F. v. d. Li f 0.10.G. A. f 0.05.A. d. H. f 0.05.P. H. f 0.10. Onbekende f0.25. Lijst Patrimonium. J. S'. fO.10.M. S. fO.10. ;H. G. f 0.10.G. B. f 0.05. G. H. L. W. f 0.05.C. B. f 0.05.A. J. F. f 0.05. A. F. fO.10.J. v. d. M. f0.10 W. v. M. tO.10. A. N. f 0.05.P. K. f 0.05.G. B. f 0.05.N., v. L. f 0.05.A. W. f 0.05.A. v. L. f 0.05.D. d. W. f 0.05.B. v. d. W. f 0.05.G. S. f 0 15.B. v. d. Z. f 0.05.D. L. R. f0.05.M. v. O. f0.10. Lijst Typografen. C. S. fO.10. A. G. f 0.10. C. J. v. W f 0.10.H. V. f 0.10.G. B. f 0.10. J. B. R. f 0.10.D. v. D. f 0.05. D. B. f 0.05.G. v. d. B. f 0.05.J. v. 't. Z. f 0.10. H. f 0.05.Th. M. f 0.05.E. R. f 0.10.W. A. d. H. fO.10.J: v. d. Z. f010. G. v. d. Z. f0.10.D. K. f 0.10.M. V. d. B. fO.10.J. J. S. f 0.10.M. f 0.05. Lijst S D. A. P. (Niet bij eenige vakvereenigingen aangesloten). J. v. L. f 0.50; A. A. f 0.10; L. de V. f 0.10 A. K. f0.25; J. J. V. f0.15; J. v. d. S. f0 25; A.M. f 0.15; B. v. W. f 0.10; C. N. fO.10; A. v d. S. f 0.25; L. d. V. f 0.25J. V. f 0.15; J. v. R. f 1.A. M. E. O. fl.— Collecte vergadering S. D. A. P. f 4.20. Lijst Sigarenmakers. A. W. f 0.20; D. V. f 0.10; J. E. f 0.05A. V. f 0.10; H. E. f 0.05; G. D. f0.10; K. f0.05. Circulaire P. L. f5. Vorige opgaven f 459.20. Totaal f479.225. PikZoo Por, nou pas je beter op je tijd dan de vorige week. PorJa, ja, 't is een slecht mensch dat niet betert. Maar a propos, weet je nog nieuws. PikNieuws, nieuws, ja eigenlijk oud nieuws, maar misschien toch wel de moeite waard om te bespreken. Ik bedoel hiermee, de jongste verkiezingen voor de Proviuciale staten. Ook bij deze verkiezingen hebben wij de kerkelijke partijen alweer in hun ware gedaante gezien. PorOch, ik mot je zeggen pik, ik heb me daar voor niet zoo erg moeielijk gemaakt, om de eenvoudige rede, dat het vooraf vaststond, dat in ons distrikt de zwartrokken, het op hun gemak konden winnen. Pik: Maar je hebt toch zeker wel wezen stemmen? PorNatuurlijk, en zooals je begrijpt, op de Vrij zinnige Candidaten, maar jij Pik, heb jij de Strooi- biljetten van de Anti's wel gelezen.? PikNou of ik, en bij het lezen ervan, kwam het mij voor, dat de inhoud het best was te vergelijken met een vuilnisbakgevuld door Christenen, en leeggestort op; zooals zij ze noemen liberale Ongo- disten oftewel gedoopte heidenen, want wat daarin weer uitgebraakt is, dat kan alweer best bestaan, het is heusch alweer welletjes. PorZeg pik, heb je nog van die biljetten. PikJawel, hier heb je ze, lees maar eens na..... Hier zie ik b. v. staan. Onze koningin gaf ons een Ministerie, dat ons volksleven in al zijn geledingen wil terug leiden naar de sporen, door Gods ordenautiën aangewezen. Wat zeg je daar eens van?, hé! Dat is nou nog eens mannentaal! dat is nou pas je ware! PorMaar nou moet ik je toch zeggen, dat zooiets een raar compliment is aan het adres van de Koningin. Het komt eigenlijk hierop neer, dat onder de vorige regeering, toen het Ministerie van een ander „baksel" was, de Koningin het niet goed gedaan heeft, wel te verstaan, volgens de redeneering der „Anti's Pik Och Por, wil je wel gelooven dat die z. g. n. christelijke politiekers het best zijn te vergelijken bij een „Marskramer" Por: Hoe bedoel je dat? PikDat bedoel ik zooZoo'n marskramer dan, wanneer hij staat op de marlet, of hij komt aan je deur, begint dadelijk z'n waar aan te prijzen en uit te pakken. Hij begint dan gewoonlijk met die voorwerpen waarop de Koningin staat afgebeeld. Dan ziet men Jachtge- weerenmet grove en fijne tanden, messen, scharen, lepeltjes, toilet- en andere zeepen, oorbelletjes, komen wij in de winkels, dan ziet men bijv. daar steeds prijkende met het portret der Koningin, lucifers, kwast, verschillende soorten bitters en elixersook heb ik het wel gezien dat men in 'n slagerswinkel worst en andere vette artikelen wikkelde in papier met het portret der Koningin er op, en zoo zonden we kunnen doorgaan, maar dat zullen we niet doen, om de eenvoudige reden dat zulke misselijke en ongure handelingen beneden het peil van degelijkheid staan, omdat men zich moest schamen voor een dergelijke manier van reclame maken, omdat zij, die beweren zooveel van de Koningin te honden, zich moesten schamen om dat mensch te ge bruiken als reclamemiddel voor alles en nog wat. En waar die chr. politieke marskramers, die Charlatans, die Zaadstrooiers, die Volksverleiders en misleiders het in de Oranjedagen zoo druk hebben over de Koningin, en bij die gelegenheden hunne liefde voor dat mensch zoo gaarne „te luchten hangen", daar ivas het, en is het voor die lui gebiedende plicht bij het bekrachten en najagen van die dingen hun verstand, (voor zoover zij het nog bezitten,) een beetje beter te gebruiken, anders loopen zij, die andere zoo gaarne willen be schuldigen van Majesteitschennis, gevaar zich zelve daaraan deerlijk schuldig te maken door dien naam steeds maar te gebruiken met het vooropgezette doel, te slagen, onverschillig of het een vuil zaakje is of niet. PorNou, nou, Pik, ik geloof dat je'm raak slaat. Ik geloof dat je volkomen gelijk hebt, en laten wij nu die strooibiljetten nog eens nalezen. Hier zie ik zoo waar alweer staan de staking van het vorige jaar. Maar nou het mooiste van de grap is, dat zij nou die staking uitspelen tegen de liberalen. Hoe vind je die Pik: Hoe ik die vind? Och van die Chr. marskramers is men de gekste dingen gewoon, maar toch dit wordt een beetje al te gek, verbeeld je dat de stakingswetten zijn aangenomen met de hulp der liberalen, en nu schrijft men die zelfde staking 'op rekening van de liberalen, Ik zou haast zeggen, menschen, lieve menschen, snap je nou zelf niet dat je in de gaten begint te loopen, en waar jelui ach en wee begint te klagen dat „Vlaar dingen met zijn Zondags zoo gevulde kerken, en zijn bloeiende Christelijke scholen" begint weg te zinken als gevolg van het liberalistisch ongeloof, begrijpen jelui nou niet dat zelfs de eenvoudigste onder uw medeburgers uw boerenbedrog begint te ontdekken, en waar gij dan zelf begint te zien dat hier in Vlaar dingen Uw „stantje" lieverlede begint te verloopen, daar hebt gij dat aan u aelf en uw bedriegelijke tak- tiek en praktijken te danken, maar niet aan liberalistisch ongeloof of iets van dien aard, en doet uw klacht mij denken aan een vei je van „Vader Cats." Geen mensch en siet sijn eigen bult, Een ander krijgt altijd de schuld. PorMaar Pik, die gevulde kerken hier in Vlaar dingen, daar wil ik het nog wel eens over hebben, en dan moeten wij die kerken eens optellen en sorteeren. Pik: Met welk doel wou je dat doen, Por? PorDat zal je wel zien. Laat me nou eens even narekenen, en dan beginnen met1. de Ned. Herv. Kerk2. de Roomsch Katholieke Kerk3. de Christ. Gereformeerde of Afgescheiden Kerk4. de Protestan tenbond of Vrijzinnige Kerk5. de Doleerende Kerk 6. de Apostolische Kerk; 7. de Vrije Gereformeerde of Denseliaansche Kerk8. het Leger des Heils, en om nu het stelletje compleet te maken 9. de Brink- manniaansche Kerk Pik Dat zijn dus negen soorten, dat kan er uit, maar nu nog wat Por, dat zijn nu negen kerken, is nu het geloof wat in die kerken beleden wordt in negen soorten verdeeld, of hebben zij er zooveel wegens ge brek aan ruimte PorDat zal ik je eens uitleggen, het geloof in no. 3, 5, 7 en 9 komt vrijwel met elkaar overeen, maar.... merk 3, 5, 7 en 9 hebben 't ongeluk nog al eens te struikelen over een bijbeltekst, en nu weet ik niet, Pik, of je zoo'n ongeluk al eens hebt bijgewoond, maar dan hou je het hart vast, dan komen de tongen pas los, dan verdaagt het zalvende op den achtergrond, dan wijkt de broeder- en zusterliefde, ja, dan beginnen zij zoo leelijk te doen, dat de huistafel en de Bijbel kennis maken met hunne geloovige vuisten, en het gevolg is dan, dat de een het nog beter weet dan de andere, (alhoewel ze het geen van allen goed weten) zij beginnen dan herrie en ruzie met elkander te krijgen, beginnen elkander leelijke dingen te zeggen, gaan eindelijk twij felen aan de echtheid van elkanders bekeering, en het slot van de rekening is, dat zoo'n bijeenkomst, begonnen met gebed, overslaat tot een formeele kakelpartij, en is het al meermalen gebeurd dat men zonder dankgebed uiteenging, endan duurt het niet lang, of men ziet weer een nieuwe kerk verrijzen, en dat zijn nu die menschen die de lakens willen uitdeelen, dat zijn ze nu die andere willen berispen over ongeloof en wat dies meer zij, dat zijn nu die menschen die een goed voorbeeld moeten geven, en nu vraag ik je Pik, is het wonder dat men aan dezulken het vertrouwen, ook in geloofs zaken opzegt, en dat men zich gelukkig moet achten, maar niet tot hun clvbje te behooren?! Pik: Maar nu moeten wij nog hebben de merken 1,2, 4, 6, 8, hoe zit het daarmee? Por Dat zal ik je zeggen, No. 1.is dan de Ned. Herv. Kerk, dat is, om eens een gevleugeld en door de dolee rende geliefkoosd woord te gebruiken, de Synodale kerk, en als je nou in 1887 en 88 je ooren de ko'st had ge geven, dan wist je gelijk welke bittere en gehate betee- kenis dat woordje synodaal heeft voor een' doleerende, en het staat bij mij vast, dat wanneer het ooit aan Dr. Kuyper en zijn aanhangers mocht gelukken voorgoed de regeermacht in handen te krijgen, dan zou je zien dat de Ned. Hervorde, of zooals hare leden dat met zooveel warmte kunnen zeggen hunne Vaderlandsche Kerk, dat bet dan met die kerk spoedig gedaan zou zijn, en dat dan Dr. Kuyper het plan, wat in 1887 is mislukt, met kracht zou doorzetten, dan zou je zien dat al die liefelijk heden van thans zouden verdwijnen als sneeuw voor de zon, dan zoudt gij zien, de anti-revolutionaire in hunne ware gedaante, maar dan zoudt gij ook zien dat hettooneel, hetwelk is afgespeeld in 1887 en 88, hierbij nog maar kinderspel zou zijn, en daarom pik, wanneer ik nog eens luidjes spreek van die Herv. Kerk, is het mij altijd een behoefte hen te waarschuwen voor de val strikken, waarin zij in de verkiezingsdagen door de anti-revolutionairen gelokt worden. PikGa maar door, jij schijnt nog al aardig op de hoogte te zijn van die zaken. PorDat wil ik nou wel doen, maar je weet het, als wij aan 't praten zijn, dan vliegt de tijd om, en wij moeten rekening houden met moeder de vrouw. Aldus stel ik voor te wachted hiermee tot de volgende week, dan zulien wij de overige nummers behandelen, en dan wil ik nog eens terdege zeggen wat of mij op 't hart ligt. Ajuus dan, tot de volgende week. X

De Moker | 1904 | | pagina 3