„AURORA Arbeiders- „VOORWAARTS Oude Kerkhof 7 LOUIS DE VRIES, Yleeschhouwer, Prima Winkel vleesch Mej. H. VAN DIJKE,\ BROERSYELD 82. Vlaardingen. •M9NMNIHN Fonds tot uitkeering bij Overlijden onder medetoezicht en ten voordeele van de „Weezenkas." Onder Arbeiders-Coöperatie kan alleen verstaan worden die Coöperatie, welke ten doel heeft, een steun te wezen voor Arbeidersbeweging. Dit doel alleen verwezenlijkt lworden door een beteekenend deel der winst te besteden tot steun van den strijd, dien de arbeiders economisch en politiek hebben te voeren op terrein. De schitte rende resultaten der Arbeiders-Coöperatie's in België moeten voor de Schiedamsche arbeiders een opwekking tot aansluiting zijn De Voor- geeft 25 vaT1 de netto arbeidersbeweging. waarts' aan de winst Voor het eerste jaar wjaren de resultaten in alle opzichten gunstig te noemen. Zorgt er voor, arbeiders, dat het tweede jaar nog beter is! Eendracht maakt macht en daarom, wordt lid van deVoorwaarts!" Verslag van het tiende Congres der S. D. A. P. a 30, 35 en 40 cent per pond. IDe 3^Ie"a.-w-2xZCa!ltli'a.sia,a,n.se Bond Van de Dorpspastorie naar het Torentje. De zwarte kunst. Als men aan 100 menschen vraagthebt ge wel ei ns van Bamberg gehoord, dan zullen ongetwijfeld 99 dit bevestigend beantwoorden. En zij zullen er aanstonds aan toevoegen, dat deze man zoo uitnemend de goochel kunst verstond. En nu weet iedereen dat goochelen, alleen maar een groote handigheid is, meer niet. Men wil het een of ander kunststuk als natuurlijk doen toeschijnen, terwijl het inderdaad alles slechts zinsbegoocheling is. Dit neemt echter niet weg dat men de verrichtte toeren bewonderen moet, al is men in zijn binnenste overtuigd, dat het louter bedrog is. Vandaar de benaming: „de zwarte kunst." Deze „kunst" heeft immer zijne bewonderaars gehad, en ook zijn navolgers, doch bleef niet beperkt tot het tooneel, maar werd ook in de laatste jaren overge bracht in het publieke leven, wat wij inzonderheid te danken hebben aan de politieke christenen onzer dagen. Vooral bij verkiezingen verstaan de „christenen" uitnemend die kunst. De toeren, welke zij dan ver richten, zijn ongeëvenaard en verwekken ieders be wondering. Zij hebben er aardig slag van den ee voudigen kiezer een rad voor de oogen te draaien, nl door de godsdienst te misbruiken voor hun politieke bedoelingen. Zoo kwam ons de vorige week een strooibiljet onder de oogen, waarin o. m. ook dit voorkwam: „Ge herinnert u de revolutiebeweging van ver leden voorjaar te goed, om u die opnieuw in haar opzet en gevolgen voor oogen te stellen. God heeft het gevaar afgewend. Hij gaf ons Christelijk Minis terie wijsheid en moed, om dien misdadigen aanslag met beleid te keeren." 'n Brutaal mensch heeft de halve wereld, zegt het spreekwoord: God heeft het gevaar afgewend en gaf ons een christelijk ministerie enz. enz. Je moet maar durven. „Men mocht hopen en verwachten dat menigeen, gezien hebbende de vrucht van het woelen dier socialistische en anarchistische opruiers, zich van die verleiders zou afkeeren. In vele steden en dorpen van ons vaderland is dat dan ook werkelijk hetgeval." Helaas maakt Vlaardingen een droevige uitzonde ring. Hier werpt men zich bewust of onbewust in de armen van het socialisme, zóó, dat ieder be lijder van den Christus Gods, als met ontzetting vraagt „Waar moet het heen?" 't Is bepaald koddig dit angstgeschrei aan te hooren. Deze goochelaars weten echter wel wat ze moeten schrij ven om de menschen kippenvel te bezorgen, en vooral de volgende tirade doet de deur dicht „Vlaardingen, met zijn des Zondags zoo gevulde kerken en zijn bloeiende christelijke scholen, Vlaar dingen, voorheen om zijn godsdienstige zin in heel Nederland bekendVlaardidgen wegzinkend als gevolg van het liberalistisch ongeloof!" Ge begrijpt zeker wel lezers, wat met dit „wegzinken" bedoeld wordt Natuurlijk heeft men hier het jongste succes van „Volksbelang" op 't oog. Wat zal deze ver- eeniging zich wel niet gaan verbeelden Vlaardingen wegzinkend als gevolg van het liberalis tisch ongeloof! Hoe hebben die heeren den treurigen moed zoo iets te durven schrijven? Zij, die nota bene het vorig jaar aan de liberale kiesvereeniging „Vlaardingen" het voorstel deden om met hen samen te werken. Zij, de mannen van „Neder land en Oranje," de „christenen" bij uitnemendheid, wenschten toen met dezelfde ongeloovige heeren, welke nu door hen afgemaakt worden, een verbond te sluiten Waarom Om de arbeiderscandidaten te weren. Zoo ziet men dat de heeren in practijk brengen, het „zoo de wind waait, zoo waait mijn jasje." En dan tot slot komt de noodkreet „Er is maar één middel tot behoud. Gedoopten, terug tot God en Zijn dienst enz. enz. Aantoonen, waar 't specifiek christelijke nu zit in de daden van 't kabinet en van den gemeenteraad, ho maar, daar waagt men zich niet aan. De menschen bang maken, een rad voor de oogen draaien, dat is alles wat men doet. Wij gelooven dat we niet teveel schreven toen we boven dit stukje plaatsten: ,,De zivarte kunst," want werkelijk het is de christenen er niets anders om te doen om op de zenuwen van de lui te werken 't Is goochelen, anders niets Opheldering gewenscht. Volgens het verslag in de bladen van de raadszitting van de vorige week, heeft de heer Hoogendijk zich bij het bespreken van het kohier voor den hoofdelijken omslag, o. a. ook dit laten ontvallen, „dat het in rond Hollandsch gezegd, een leugen is, wat sommige perso nen zeggen of schrijven, dat het percentage verminderd kan worden. Wat voor de gemeentehuishouding noodig is, moet er komen, daar is nu eenmaal niets aan te veranderen." Wij noodigen den heer Hoogendijk beleefdelijk uit, namen te noemen. Waar hij slechts zijdelings den een of ander in 't zonnetje wil zetten, daar komt het ons gewenscht voor, dat hij zijn aanval ruiterlijk doe, te meer daar hij o. a. nog maar kort geleden beweerd heeft, dat hij nimmer openbaarheid heeft geschuwd. Noemt hij dus namen en zegt wat er geschreven is, wellicht vinden wij dan daarin aanleiding om hem daarop te antwoorden. Dat ons verzoek een gewillig oor vind6. STEIJSiPEMIJiG. R. 10 ct.W. 10 ct.v. P. 5 ct. te veel 2 ct.L. 3 ct. omdat de beursbrng zoolang openstaat 2 ct. Vlaardingen. J. v. V. 5 ct.J. W. 2 ct.de Br. 2y3 ct.Gesjochten jongen 8 ct.te veel 5x/g ct.Henkje de Bruggom 10 ct. Voor de Diamantbewerkers. 1) C. 25; J. D. 10 ct.; beide te VI. De penningmeester van het gebouw „Constantia" heeft ontvangen 6 aandeelen op het gebouw No. 19, 141,142, 143, 144, 145. Flink zoo. Wie volgt? CORRESPONDENTIE. Partijgenoote te Maassluis. Tot ons leedwezen konden we voor uw artikeltje geen plaatsje veroveren. En nu is het verouderd. Als ge iets hebt houden we ons aanbevolen, maar liefst niet te uitvoerig Onze ruimte is en blijft beperkt. Gevestigd: Amsterdam, O.Z. Achterburgwal 203. OPGERICHT 12 SEPTEMBER 1 887. AdministrateurJ. G. G T Z E. f 2.311.000. Onze Agent ST. KLEPKE, Helena- straat 16, Schiedam, schrijft in en geeft alle mogelijke inlichtingen voor kinderverzekering en andere van f 50. tot en met'f 300.—. BROCHURENHANDEE S.D. A.P. Afdeeling Schiedam. Zoo juist ontvangen Prijs 50 cent. Systematisch overzicht van en leiddraad tot het Ontwerp-Arbeidswet. Prijs 15 cent. Verder verschillende brochures verkrijg baar bij A. WINTERBERG, Raam 27 en bij ST. KLEPKE, Helenastraat 16. TELEPHOON 75. HEEFT VOORHANDEN TELEPHOON 75. 1) Wordt afgedragen aan den penningm. van het Steun-Comité. J J Goedgek hij Kon. Besl. van 8 Sept. 1896, No. 44, St.bl. No. 239. Belegd Reserve-Kapit. «p 1 Jan. 1004 n nr L_ Gedipt. Deskundige v.Vrouweu. Medew. v. d. N. Malth. Bond. Dagelijks te spreken van 2 9 uur. Voor minverm. Woensdags en Vrijdags. Dinsdag van 'smorg. 10 's av. 9 uur. WEST-KRUISKADE 137, ROTTERDAM. (Bewuste regeling van liet Kindertal) Goedgekeurd bij Koninbl. Besluit van 30 Jan. 18f6. geeft aan gehuwden gratis inlichtingen omtrent prijs en betrouwbaarheid der voorbehoedmiddelenaan gegoeden slechts na toezending van 25 cents, 's Gravenhage. Sekr. Hoofdb. Dr. J. RUTGERS, Hugo de Grootstraat 32. Verschenen bij de Uitgevers MASEREEUW BOUTEN, Binnenrotte 50, Rotterdam: Leven eu Lotgevallen van Dr. Abraham Kuyper. ANTI-REVOLUTIONAIR HELDENDICHT door L. M. HERMANS. Met 23 teekeningen en geïllustreerden omslag vanHahn, gedjukt op goed papier, formaat royaal 8°. Prijs 30 cent, fr. p. p. 35 ct., na ontvangst van postwissel. (De jolige rijmpjes op den levensloop van Dr. Kuyper, vroeger in het Zondagsblad van „Het Volk" verschenen, versierd met de onberispelijke en geestige teekeningen van Hahn, zijn in aangenaam formaat en leuken omslag afzon derlijk uitgegeven, en zeker de drie dubbeltjes waard. Mendels in „De Voorpost".)

De Moker | 1904 | | pagina 4