Ditjes en Datjes. Een wandeling door Schiedam. Vlaardingsche IJzerkoekjes Vlaardingen. woord voerde, constateerde Dr. v. Leeuwen ook het feit dat niemand het voor Dr. Kuyper c.s. opnam Is het ministerie daarom minder Neen immersHet staat nog torenhoog boven al de ministeries sinds Thorbecke uit. En al het gepraat van een Troelstra kan daaraan niets veranderen Zoo ook met U. „Ondanks al Uw gezwets durf ik volhouden, dat wij in jaren niet zoo'n goed Dage- ljjksch Bestuur hebben gehad als thansNiet vol gens uw idéé, maar wel naar het mijne En de hemel beware Schiedam voor een Bestuur volgens systeem-de Groot, de ellende ware niet te overzien. Bij het einde van de vergadering verkondigde de heer De Groot met veel ophet, dat er ook on zedelijkheid bestaat, niet strafbaar door de Wet. Maar dat behoef je ons niet te zeggen, dat weten wij welAls er in het Volkshuis een lezing wordt gehouden van het Neo-Malthusianisme, dan noemen wij dit een grove onzedelijkheid, niet strafbaar door de wet en als iemand voor zjjn eigen motie steunt met het doel iemand onschadelijk te maken, terwijl men weet, dat de aangeklaagde zelf niet stemmen mag, dan is dat een verregaande onzede lijkheid, niet strafbaar door de wet. Maar beide gevallen zijn voor een fatsoenlijk mensch al even verachtelijk. N. N. Het eenig antwoord op de wijsheid van meneer N. N., die evenals z'n buurman Veritas te laf schijnt, trots de hooge toon, die uit dit stukje spreekt, om voor den dag te komen en zoo open en ruiterlijk als z'n tegen- kanters dit gewend zijn den strijd aan te binden het eenig antwoord op dit van domme haat getuigend pro duct kan slechts wezen een zeer ootmoedig zwijgen. Want wie meneer N. N. (Verhoeve ook wezen moge, in 't schelden schijnt ie een baas. Nou, laten we hem op dat terrein het meesterschap ook gunnen (Slot.) Ziedaar de „Arbeidsbeurs". Een instelling van ge wicht, meneertje! D'r wordt heel wat „omgezet" aan die markt, hoor maar nou lieg-ik. Hoeveel werke- loozen zijn er al door van de straat geholpen Maar zeg'reis, zijn we weer van de goê gewoonte afgeweken en gaan we de brug weer smeeren op een tijd die daarvoor 't slechtst is? 't Is een dorstige jonge juffrouw, die mooie sluisbrug, maar dat kunnen toch de gemeentenaren niet helpen? Die hebben haar toch wel duur genoeg betaald en moeten ze nu nog voortdurend de last hebben van te mogen omloopen Als 't niet anders kon, was 't wat anders, doch 't is reeds be wezen, dat het wél kan. En dat gekriel over de sluis deuren gaat net zoo lang tot 'r een in 't water sukkelt. Dat beursgebouw ziet er niet onaardig uit. Werke lijk nog zooiets van eerbiedwaardigs valt er in op te merken, vooral nu 't weer wat wordt afgekalefaterd Dat moet natuurlijk óók gebeuren, waar het 't heilig dom is van de égalité der burgerij, oftewel de kerk der handelsluyden. Straks, als die fameuse klok haar roepstem heeft doen hooren, stroomen ze van alle kan ten aan en dan zon je niet zeggen, dat je hier in zoo'n stil stadje waart. D'r is over 't algemeen levendigheid genoeg van handelen zijn ze hier nogal thuis. Of er ook gesjacherd wordt Stil, laten we daar niet over spreken, 't Is niet ieder mensch gegeven de scheidingslijn te ontdekken tusschen handelen en sjacheren. En als wjj, leeken, gingen oor- deelen, zouden we misschien menig eerbiedwaardig mensch in onze onnoozelheid compromitteeren. Voortgewandeld maar weer, doch daar 'k vermoed de voornaamste punten van Schiedam te hebben bezocht, ben 'k voornemens koers te nemen naar Vlaardingen. Als 'k er maar een gids opduikelen kan.... Wacht, mis schien willen Pik en Por wel met me uit wandelen. Dat zijn 'n paar ronde jongens en die zullen me 't voornaamste wel laten zien. De lezers van De Moker zullen er dan wel van hooren. Wie regeert Pastoor tot een fabrikantGeef dien man nog geen ontslag. Maar ik heb totaal niets aan hem. Hg hoort in mijn vak heelemaal niet thuis. Doe me dan 't genoegen en houdt 'm nog een paar weken slechts. Dan is ie onderdak. Daarvoor zal ik zorgen.... Na een paar weken was de knecht in dienst der Gemeente, nadat eerst een ander was verdrongen. Meten met één maat. Reeds meermalen ver namen wij van werklieden in dienst der Gemeente die een jubileum vierden, en wien een „gebruikelijke" enveloppe werd aangeboden. Thans zijn ons twee gevallen' be kend, waar de „gebruikelijke" enveloppe niet werd aangeboden. Hoe zit dat voor de gemeente zjjn toch alle werklieden gelijk? Of hebben we een categirie gunstelingen? Nog een bloempje. In 't krantje van den heer Verhoeve nog 't volgende moois tegen den heer de Groot Daar zijn ook bij die discussie uitdrukkingen gehoord, die men in den mond van een „achtbaar Raadslid" niet zou verwacht hebben. De heer De Groot heeft her. durven bestaan tegenover 's Raads sensior, die nog volstrekt van geen verzwakte geestvermogen blijk heeft gegeven, van ontoere kenbaarheid te gewagen! Hij toont aldus noch de grijze haren, noch de veeljarige diensten te ont zien en neemt tegenover zijne medeleden eene houding aan, die beneden alle kritiek is te achten. Of ook deze houding van den heer De Groot in het belang der gemeente is, laten wij aan alle weidenkenden ter beoordeeling over. De heer De Groot bedenke, dat hij zich van een gevaarlijk wapen bedientde punt van het zwaard, dat hij zoo ommeedoogend op zijn medeleden richt, zon wel eens tegen hem-zelven gekeerd kunnen worden Dit laatste is gemeend, dat willen we wel gelooven. Jammer eigenlijk, dat meneer Verhoeve de stad uitgaat en niet kan helpen als 't zoover is, om den heer de Groot te wippen. Als je de luidjes op de vingers gaat kijken, brand-je je vingers. En vooral als je den blik richten durft op den „sensior" van den Schiedamschen raad. Maar weet nou heusch De Nieuwe geen andere verdediging voor Mr. Jansen aan te voeren als z'n sensior-schap en z'n grijze haren Waarom de veeljarige diensten niet eens gewogen? PikZiezoo, vertel me nou eens wat van die feeste lijke bijeenkomst van al die dames en heeren van „Flardinga." PorNou jo, daar is niet veel van te vertellen. Zooals ik vernomen heb, is het er ordelijk en netjes gegaan. Zij hebben daar gegeven Voordrachten, Tableau Vivants enz., en dit alles is gepaard gegaan met het gebruik van Ververschingen, maar, zooals ik verneem, is niemand onpasselijk gewordeD, en wat wel de moeite waard is te vermelden,er is ditmaal één commis saris van Orde met knikkende knieën thuisgebracht. Pik: Maar zeg, Por, hebben zij daar nog gedansen PorWel neen, dat mochten zjj niet. Pik: Wat zeg je, Mochten zjj niet? En dat voor wie niet?! PorDat zal ik je eens zeggen. Er waren bij die dames en heeren nog al wat Christelijke Onderwijze ressen en Onderwijzers. Deze zijn naar ik heb gehoord, eens onderhanden genomen door de Predikanten van hun Parochie, en dit is zeer waarschijnlijk de oorzaak dat er op die laatste bijeenkomst niet gedanst is. Want laat ik je dat even zeggen, de bedoeling was het, om na afloop Bal te geven, en toen hebben die christelijke luidjes gezegd: hoor eens, wij willen wel komen, maarer moet geen Bal zijn. Pik: Dan zijn Christelijke Onderwijzers en Onder wijzeressen anders dan Christelijke Ministers, niet waar. Immers deze hooge mannen dansen wel eens graag op het Hofbal, en dan wel liefst met dames waarvan men de zwellende en golvende boezem in optima forma kan bezichtigen. PorDie slag is jou Maar wat ik je nog wel kan meedeelen, dat is,dat het commissielid van „Flardinga" de heer W. C. van Dusseldorp bij het eindigen een Toast heeft uitgesproken, en wel liefst met een glas bruischende Nectar in de hand. Hij sprak daar zjjn voldoening uit over het werk van „hlardinga", en ook over dezen avond en hij hoopte, wanneer de Commissie en al de hier aanwezigen weer eens feestelijk bijeenkwamen, dat dan de heeren het geluk zouden hebben, omvan moeder de vrouw den huissleutel mee te krjjgen, hoe is die? Pik: Die is leuk. Maar hieruit maak ik op, dat hij gaarne nog wat langer had willen blijven, en ik weet niet, of ik dat nou goed snap, maar je zou zoo zeggen, meneer Willem laat dan het liefst zjjn vrouwtje thuis, wantanders behoeft h(j niet te spreken over dien huissleutel. Por: Verder kan ik je meedeelen, dat er weer een feest van „Flardingaop handen is, en wat een aardig feest ook. Er zal worden gegeven een Concert, gevolgd door een vuurwerk, en dit vuurwerk zal zijn ter eere der Visscherjj. Kjjk zie je, zooiets mag ik wel, dat heeft ten minste nog zin. Verder zal er worden gehouden een vliegerwedstrijd in afdeelingen, en wat ik wel het beste hiervan vind, is dit, dat het terrein kosteloos toegankelijk zijn zal, want, ik moet je zeggen Pik, dit was de vorige keer een groote fout, om niet alleen éntree te heffen, maar ook dit te doen telkens, wanneer men het terrein verliet en er weer opkwam. Heusch, het leek niet veel op een Volksfeest. Pik: Nou Por, ik moet je zeggen, dat ik alweer nieuwsgierig ben naar den afloop. PorMaar nu wat anders, laten wij het nou eens hebben over de aanstaande Gemeenteraadsverkiezing en over de Candidaten. Heb je wel gehoord dat de heer Hoogendijk zich weer heeft laten candideeren? En liefst wel in distrikt Pik: Wel! wel! hoe is 't mogelijk! Is dat nou die groote man! Is dat nou die man, die z'n ontslag nam omdat, ja omdat de kiezers in datzelfde district zoo veel stemmen uitbrachten op Schuitmaker, en daardoor (altijd volgens zijn meening) het bewijs gaven, zich te scharen bij den zoo smadelijk ontslagen Gemeente ontvanger. Wel! wel! hoe is het mogelijk, dat zoo'n groot man zoo'n klein, zoo'n pover en zoo'n kinder achtig figuur kan maken. Neenals hij een kerel was, dan moest hij zeggen hoort eens, de kiezers van II hebben toen te kennen gegeven dat wij als Raadsleden een Onbillijken en Onrechtvaardigen daad verricht hebben tegenover Schuit maker; aan dat spelletje heb ik naar hartelust mee gedaan niet alleen, ik heb het naderhand in een Polimiek met Schuitmaker nog durven verdedigen; ik heb verdér precies gedaan zooals al de Raadsleden; ik heb mij in 't openbaar niet durven verantwoorden; ik heb elke gelegenheid die mij is geboden voorbij laten gaan, ergode kiezers van twee hebben ook tegen mij geprotesteerd, met andere woorden, zij vertrouwen mij niet meer, en ik gevoel mij dus ook aan mij zeiven verplicht een candidatuur van de hand te wijzen. Kijk, als Hoogendijk zóó handelde, dan zou ik zeggen, dat is mannenwerk, maar nouis het kinderwerk, en zijn houding in dezen is het best te vergelijken bij een jaloersch jongeling. Wanneer zoo'n jongmensch maar denkt, dat zijn aangebedene ook liefdé gaat gevoelen voor een ander, dan komt z'n hartstocht en jalouzie naar boven, dan wordt hij kwaad, ja, wat er dan in hem omgaat kan hij moeielijk aan anderen meedeelen, maar eindelijk gaat hij over tot een daad, en wat doet hij dan? Dan geeft hij zijn „Hulda" gedaan, maarwanneer hij dan tot z'n bezinning komt, dat hij ze niet kan missen, datzonder haar te leven eigenlijk geen leven is, dan begint hij lieverlede weer lonkjes en lachjes te geven, in de zoete hoop dat zij hem weer in genade zal aannemen. En zoo is 't ook met den heer Hoogendijk gegaan. Hij heeft bedankt voor den Raad om daardoor den kiezers schrik aan te jagen; de kiezers hebben toen getoond daarvoor niét bang te zijn. Hoogendijk gaf merkbare teekenen in den Raad daar nog heel gaarne wat te zitten. Hij begon zelfs mooi en aardig te doen op het laatst, en wou blijkbaar daarmee te kennen geven, zie je non toch wel menschen, hoe goed dat ik het meen! En eindelijk, wij hebben het nu gezien, de heer Hoo gendijk is weer in genade aangenomen door de liberale kiesvereeniging „Vlaardingen." Pik En met wie komen de anti-liberalen voor den dag PorDat zal ik je zeggen. In distrikt twee zullen de Christelijk Nationale en de anti-revolu(ionaire hunnen steun verleenen omhun politieken tegenstander, den heer Hoogendijk, in den Raad te brengen. Is dat wat?!! PikMaar PorHoe heb ik het nou. Durven die menschen nou nog te spreken van beginselen. Zijn ze soms vergeten, hoe schandelijk en hoe smadelijk zij lebben uitgepakt tegen de liberalen bjj de laatstgehou den verkiezing voor de Provinciale Staten. Zijn zij het vergeten hoe zij daarbij dielfde meneer Hoogendijk iben bekampt en bestreden om zijn politieke richting zeg nogmaals, zijn ze dat vergeten? Welnu, ik en anderen zijn dat niet vergeten, en ik stel dan voor Pik, je de volgende week die strooibiljetten van dien tijd eens voor te lezen. Wat denk je daarvan? PikOpperbest, maar hoe is het nu gesteld met andere candidaten Zouden er nog meer komen, bij voorbeeld van „Volksbelang?" PorKijk zeg, dat weet ik nog niet. Ik vermoed wel dat zij Schuitmaker wel weer zulleu stellen, doch aangezien zij nog vergaderen moeten, kan ik daarvan nog niets meedeelen. Ik stel dus voor, te wachten tot de volgende week, en dan zullen wij de heeren eens goed onderhanden nemen. X. Een erkenning. Het is overbekend, dat men de sociaal-democraten doodverft als menschen, die bij voorkeur zich met droomerijen en allerlei luchtkasteelen bezig houden, en van het practische leven hoegenaamd niet het minste verstand hebben. Hun economische theoriën't is louter fantasie en verbeelding. De bewering dat deze maatschappij zich geleidelijk ontwikkelt tot die socialistischeis pure onzin en de grootste dwaasheid. Het socialistisch ideaaldeze op uitbuiting berustende maatschappij te vervangen door de socialistische samen leving, kortom heel hun werken en streven is saam te vatten in dit ééne woord Utopie Zoo is in het algemeen het gevoelen en denken van de overgroote meerderheid der massa, welke door een eenzijdige pers steeds opnieuw daarin versterkt wordt. Maar toch, er is kentering te bespeuren in de geesten. Het ingewikkeld economisch raderwerk dwingt tot na denken, als men gewaar wordt dat de machine gaat haperen en stootenhet gevolg hiervan is dat men gaat zoeken naar de oorzaak en onwillekeurig tot de zelfde slotsom als de sociaal-democraten komt, dat repareeren geen baat meer brengt, doch dat het ge- heele mechanisme van voren af aan in elkaar moet gezet worden.

De Moker | 1904 | | pagina 3