No, 30. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1904 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van .Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Afdeelingsnieuws. Het spookt in de glasindustrie. De Troonrede. Een stortbad voor de Schiedamsche Gemeente-autoriteiten ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruithetaU franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Wij ontvingen meer als voldoende exp. No. 28 van 10 Sept 1904. Hartelijk dank aan de zenders De Administratie. Het voornaamste punt op de agenda van de huis houdelijke vergadering, die Zondagmorgen 18 September in „Constantia" werd gehouden, was wel het vaststellen van de winterwerkzaamheden ter voorbereiding van de verkiezingen in 1905. Het bestuur had een programma samengesteld, dat door de vergadering werd goedge keurd. In de eerste plaats werd een regeling voorgesteld omtrent de propaganda in Overschie en Kethel. Hier voor zal een schrijven gericht worden aan de federatie Zuid-Hollands Zuiderkwartier", met het verzoek, aan den propagandist van de federatie, L. M. Hermans, het begin van organisatie in die plaatsen op te dragen. Omtrent Vlaardingen werd besloten zich in verbin ding te stellen met de Volkskiesvereeniging aldaar om verdere plannen te bespreken. In Schiedam zelf zal een flinke actie op touw worden gezet. Er zullen in den loop van den winter een vijftal openbare vergaderingen en een aantal feestavonden georganiseerd worden. Een regeling werd voorgesteld omtrent het samenstellen van kiezerslijsten, een com missie voor huisbezoek werd gevormd; wanneer alle partijgenooten nu op post zijn, dan kan er heel wat gedaan worden. Om twaalf uur werd de vergadering gesloten; er moest plaats gemaakt worden voor de glasblazers, die onder leiding van den Schiedamschen Bestuurdersbond in „Constantia" bijeenkwamen. In 1895 maakte de Bond van Nederlandsche glasfa brikanten, opgericht in 1883, een nieuw bondsreglement, waarin aan de arbeiders een nieuw artikel, art. 12, werd gewijd. Volgens dit artikel mag o.a. geen der heeren Bondsleden een arbeider van een ander Bondslid in dienst nemen, indien die arbeider niet een bewijs van zijn vroegeren patroon kan overleggen, dat hij be hoorlijk 2 maanden van te voren om ontslag heeft gevraagd. Daarmee zijn dus de arbeiders der glasfa brieken (alle fabrikanten behooren tot den Bond) aan de genade en ongenade van de patroons overgeleverd. Wordt een arbeider door den patroon ontslagen en heeft deze niet de (bij patroons weinig gangbare) vriendelijk heid gehad, dien arbeider ruim 2 maanden van te voren mee te deelen, dat hij plan heeft hem te ontslaan, dan dan kan de arbeider het gevorderde ontslagbewijs niet krijgen en kan dus na zijn ontslag geen werk in een andere glasfabriek vinden. In gelijken geest zijn de andere bepalingen van art. 12. Maar de arbeiders bekommerden zich niet om dien Bond, zij lieten de heeren Patroons rustig huu patroons organisatie stichten en tot ontwikkeling brengen, zij zagen het zorgeloos aan dat de fabrikanten onder elkan der, ondanks hun onderlinge elkaar opvretende concur rentie, zich verbonden tegenover de arbeiders, en door hun zorgeloosheid en onbewustheid maakten zij het hun patroons mogelijk, na hun afspraak van onder linge knechting der arbeiders, een maatregel voor te bereiden tot algemeene loonsvermindering voor bepaalde groepen van arbeiders. Begin October zal aan alle glasfabrieken behalve die te Leerdam en te Delftshaven een groote loonsverminde ring intreden voor alle bolwerkers (dat zijn de eigenlijke flesschenmakers, verdeeld over 3 groepende aanvan- gers, de stellers en de glasblazers of glasmakers). Van deze bolwerkers is het meeste te halen. Daarmee wordt dus begonnen. En de loonsvermindering is niet gering. De aanvangers (leerlingen feitelijk) zullen er weinig op verminderen, kunnen zelfs in uitzonderingsgevallen een paar kwartjes per week meer krijgen dan nu Maar de stellers verliezen behoorlijk en de glasmakers verlie zen ontzettend veel. Voor de steenwerkers (die zoogenaamde helderflesschen maken en vooral de Biuuenlandsche industrieën bedie nen) is de loonsvermindering weer geringer dan voor de klotswerkers (dat zijn de makers van bier-, wijn- en andere flesschen van dien aard). De steenwerkers zullen evenwel nog 8 stellersen 10 procent (glasmakers) van hun loon moeten missen. Het ergst zjjn de klotswerkers er aan toe, waarvan de stellers minstens 25 procent en de glasmakers }/3 van hun loon afslag zullen krijgen. Voegt men dan daar nog bij, dat de voorwaarden, waaronder de dagelijksche premies kunnen worden behaald (bij de aflevering van een vastgesteld aantal goedgekeurde flesschen per dag wordt een dagpremie betaald), veel ongunstiger zijn geworden, zoodat de premies noodzakelijkerwijze ook zullen verminderen, dan komt men tot een nog grooteren loonafslag. En deze loonsvermindering wordt zoogenaamd ver dedigd met een verwijzing naar de groote concurrentie met het buitenland. Vreemd is het, dat directeuren en aandeelhouders niet hoeven te deelen in die inkomsten- verminderidg met Vs ten bate der concurrentie! Het spreekt van zelf, dat de bolwerkers, ook te Schiedam waar er nog ruim 200 zjjn (het geheele personeel der glasfabrieken bedraagt tusschen de 500 en 600 arbeiders) door deze plotselinge loonsverlaging ten hoogste verbitterd zijn geraakt. Zij hebben den bloei en de ontwikkeling (geen geringe!) der Schie- damsche glasfabrieken meegemaakt, en voor het grootste deel is die te danken aan hun arbeid. Nu de ellendige stelselloosheid in de voortbrenging de Nederlandsche glasindustrie van een deeltje van haar grove winsten dreigt te gaan berooven (want verder gaat het thans nog niet), nu moeten onmiddellijk alleen de arbeiders het loodje leggen. Nu zijn het weer in de allereerste plaats de arbeiders, die door groote loonsverminderingen de slachtoffers worden van het kapitalistisch anarchisme. Neen arbeiders, dat hoeft niet. Het is niet noodig, dat altijd weer voor en boven alles de arbeiders de slachtoffers worden van iederen gril van het kapitalistische voortbrengiDgsstelsel. Het is volmaakt onnoodig, dat een stelsel, dat steeds zijn stommiteiten en tekortkomingen verhaalt op de arbeiders, gehand haafd blijft. En het ligt aan u, arbeiders, alleen, aan u alleen, om dat in de toekomst onmogelijk te maken. Het kapitaal is niets waard zonder arbeid. Het kapitaal, het kapitalisme, de kapitaalbezitter, ze kun nen niet leven indien de arbeider zijn arbeid niet stelt in dienst van het kapitaal. Welnu, arbeiders, prent deze waarheid goed in uw geheugen, en handelt overeen komstig dit feit. Zeker, in dezen tijd van grootproductie is er ook kapitaal noodig om voortbrenging te kunnen verkrijgen. En indien het kapitaal den arbeider arbeid weigert of onthoudt, is hij werkeloos. Maar kapitaal zonder arbeid is ook waardeloos. En dat is in dit geval voor den arbeider belangrijker om te weten, want dit wetende, kan hij begrijpen, dat hij zich niet willoos en gebonden hoeft over te geven aan de grillen en nukken van een winstbegeerig kapitaal en een mensckenmoordend kapitalisme. En als hij dat begrepen heeft, zal hij weten, wat hij doen moet, om de beulsmacht van het kapitalisme te vernietigen. Tegenover de vereenigde kapitaalbeziiets zal hij de vereenigde arbeidsbezitters gaan stellen. Tegenover den patroonsbond den arbeidersbond. Zoo ook hiertegenover den Bond van glasfabri kanten de bond van arbeiders, in de glasfabrieken. Vereenigt u, arbeiders in de glasfabrieken! Leert van den Patroonsbond, dat er kracht zitin vereeniging. En leert uit de loonsvermindering, die u wordt opge legd, dat de kracht van vereenigde patroons groot en hardvochtig is. En stelt u dan even krachtig en vastberaden naast elkander tegenover den Patroonsbond. In dit geval hebt gij zelfs het eigenaardig voorrecht, niet met den aanval te hoeven te beginnen. Het zijn eerst de Patroons die zich hebben vereenigd, toen dreigde er nog niets van de zijde der arbeiders. Z ij hebben zich daarna aaneengesloten tegenover hun arbeiders (het beruchte art. 12 van 1895) Zij vallen nu hun arbeiders aan door een onverwachte onver dedigbare loonsvermindering. Tegenover dat stelselmatige aanvals plan moet een even stelselmatig ver dedigingsplan gevormd worden. Arbeiders der glasfabrieken, verdedigt u en vereenigt u. Schouder en schouder. Den strijd niet geschroomd, dien de patroonsbond u opdringt. Allen zonder uitzondering in één groote vereeniging van alle arbeiders aan alle glasfabrieken. En dan te zamen de plannen voor verdediging gemaakten uitgevoerd. In tegenstelling met alle vorige, belooft de troonrede héél weinig, ze munt ditmaal uit door soberheid en daarop wordt nu in de regeeringspers den nadruk gelegd. Er blijkt uit, dat de regeering haar werk wil afmaken Dit is ook wensckelijk, want mocht het eens het ge val zijn, dat dit kabinet dit jaar naar huis gestuurd werd, dan vonden de opvolgers een flinke verzameling „half-werk." Echter zal er toch nog wel een overschotje zijn. iWant met alle respekt voor de werkzaamheid der Kamer, kan ieder wel berekenen dat er in één jaar geen wetten als Tariefwet, Arbeidswet en -kontrakt, die een zéér uitvoerige behandeling eischen, benevens nog een Hooger Onderwijswet, kinder-, militaire- en tuchtwetten, worden van de baan geholpen. Het wets ontwerp ter verzekering tegen invaliditeit en ouderdom maar daargelaten daar 't natuurlijk slechts als sieraad op 't menu voorkomt, om de kiezers nog wat te lijmen. Er blijkt uit dit laatste program van werkzaam heid, dat de heer Kuyper zich van z'n vroegere liefde voor het huismans-kiesrecht geheel heeft kunnen los maken. Van herziening van het bestaande stelsel wordt niet gerept en we mogen dus nu wel concludeeren dat het prachtwerk-van Houten den tegenwoordigen premier héél wel schijnt te voldoen Toch zullen we bij de aanstaande verkiezingen ook wel weer op z'n demokratisch bewind hooren stoffen De vergadering van „Schiedam Vooruit", waar de heer Brands het bekende plan-Paul, over de uitbreiding der gemeente heeft besproken, had een eigenaardig slot. Zooals men weet wordt de Gezondheids-commissie door onze vroede mannen altijd vrijwel genegeerd. Reeds vroeger wezen wij in ons blad daarop en bekend is het ook uit de jaarverslagen der Gezondheids-com missie dat het Dagelijksch Bestuur haar vrijwel voor leelijkert zet. Als ze nog eens het geluk heeft op eenig schrijven een antwoord van het D. B. te ontvangen, wordt ze nog vrijwel met een kluitje in't riet gestuurd. Nu waren op die vergadering, bovengenoemd, ver schillende gemeente-autoriteiten aanwezig en Dr. Endtz, de secretaris der gezondheids-commissie, nam de ge legenheid waar den heeren even de ooren te wasschen. Volgens het verslag der Schied. Cour. sprak hij o.a. als volgt: De heer Dr. Endtz sluit zich aan bij wat de heer Brandsma daar zegt. Ook uit de vergadering mag wel een stem komen die erkent het groote belang van de gemeente om dit gemeentebelang goed ODder de oogen te zien. Doch spr. meent dat alvorens men denkt en spreekt over wat later zal moeten komen, van hoe groot nut dat ook zij, in de eerste plaats dient gelet op wat is. En dat is hier uit een hygiënisch oogpunt treurig. Spr. wijst op den waterval over DE MOKER

De Moker | 1904 | | pagina 1