Ditjes en Datjes. Aan de Buitensluis. Christen-Demokratiscbe gekheid. Schiedamsche Bestuurdersbond. Onderwijs-vergadering. Ontvangen. steenblokken aan de eene zijde van de grafsloot en de uitstorting een meter boven het niveau dei- sloot uit een riool aan de andere zijde, den on- houdbaren toestand der rioleering in het Singel kwartier enz. enz. Hjj vreest dat men hier te veel vertrouwd geraakt met deze bestaande verkeerde toestanden. Spr. wenscht er daarom den nadruk op te leggen dat, hoe goed het maken van een uitbreidingsplan ook is, het nog beter is de sanitaire toestanden van het oude Schiedam te verbeteren. Spr. zegt dat hier, omdat hij hier vele raads leden ziet zitten, die hij anders slechts schriftelijk kan bereiken en hij vreest dat de papiermand voor zijn betoogen als eindpunt is voorbehouden. (Applaus). Of de aanwezige Raadsleden applaudiseerden Nu, dat zullen we maar niet uitzoeken, doch 't ware te wenschen dat een hunner toch „de boodschap" te bestemder plaatse eens overbracht. Ook al liet de dokter nogal harde pillen slikken. Ieder Schiedammer kent de Buitensluis. Vroeger la? daar een nauw rolbrnggetje langs. Nu is daarvoor in de plaats een groote ophaalbrug gekomen met 2 groote kleppen, die geweldig veel wind kunnen vangen. Maar weinige Schiedammers, als ze niet daar in de buurt wonen, zullen de toestanden aan die Buitensluis kennen. Er is ons daarvan dezer dagen een en ander ter oore gekomen, nog te onvolledig evenwel om het nu reeds mee te deelen. Maar zoodra wij er meer van weten, zullen wij onze lezers vergasten op een verhaal van afbeulerjj en afjakker ij van een paar arbeiders in dienst der gemeente door die zelfde gemeente, zoo kunnen wij dat reeds op grond van onze gegevens noemen. En wij staan er voor in, dat wij onze critiek niet sparen zullen aan de menschen, die daarbij de schuldigen zijn. Aan die Buitensluis staan 2, zegge twee, sluiswach ters, die nu ook den ophaalbrug te bedienen hebben (vroeger alleen het rolbrnggetje, dat door één man kon worden bediend). De een is reeds 82 jaar in dienst der gemeente, de andere 18. Diensttijden voor ieder zonder geregelde schafttijdeneiken werkdag 's zomers van 5 uur *s morgens tot 9 uur 's avonds, 's winters van 6 tot 8, en voorts iederen nacht en 's Zondags bij hoog en laag tij bewaking der sluizen enz., wat neerkomt op minstens 2 uur bewakingsarbeid iederen nacht met zijn beiden, op 8 nachten van de 14 naen is het slecht weer, dan kan een groot deel van de nacht, soms on geveer de geheele nacht, ermee gemoeid zijn. Wij willen er thans nog alleen dit bijvoegen, dat het materieel van de Buitensluis buitengewoon ouderwetsch, versleten en zwaar werkend is. De volgende week meer. In de Christen-Demokraat wordt o. m. het volgende gehaald uit het verslag dat Het Volk gaf over de kies recht-meeting Op het Buitenhof rolde de stoet zich op. In nauwer en nauweren kring gingen de voorste be- toogers rond, totdat de gansche massa ten slotte op het groote plein geschaard stond, en het gansch en al vulde. Toen traden eenige matrozen, die trots het verbod zich toch in den stoet hadden begeven, met groote roode strikken op hun borst, naar voren, en namen enkele motto's van de dragers over de boven aangehaalde woorden van minister Ellis, een ander dat afschaffing eischte van de militaire straf rechtpleging in tijd van vrede, en nog een enkelen manifesteerden zoo, ten aanschouwe van ons allen voor bun vertrapte rechten. De hoeden en petten gingen omhoog en er klonk een daverend hoera voor deze moedige kerels. De politiemannen ston den verbluft Nog een hoera, en nog een toen klom Troelstra boven op het ververschingstentje midden op het plein, en ontbond met een krachtig en geestdriftig woord de grootsche betooging. En dan wauwelt „Hein en Kees" aldus Kees. Hoe vindt je dat mooi's? Hein. Heet dat nou parlementair socialisme Is dat nou langs parlementairen weg je recht veroveren Is dat nou het hoogste toppunt van moed, waar voor de socialisten juichen, wanneer een matroos van de Koninklijke Nederlandsche Marine tegen het uitdrukkelijk verbod van zijn meerderen zoo in het openbaar optreed? Ik noem zoo iets zuiver revolutionair, en de daad van die matrozen is er een die heeren socialisten in hunne organisatie nooit zonden dulden. Kees. En de „moed" van die matrozen, zou dat moed zijn geweest of willen ze misschien graag de Marine uit Zooals men ziet bestaat er al heel weinig onderscheid tusschen De Standaard etc. en De Chrislen-Demokraat. Ook volgens de „verlichte" geest van Staalman behoo- ren de schepelingen der Koninklijke Nederlandsche Marine tot de natunrlijk-onmondigen. Zij mogen niet optreden tegen het uitdrukkelijk verbod hunner meer deren. Maar nu mocht de redactie van de zeer demo- kratische Christen-Demokraat toch wel eens vertellen aan wie de matrozen zich te houden hebben aan minis ter Ellis, die sprakDen schepeling wordt geen enkele band aangelegd ten aanzien van zijn golitiek-geestelijke ontwikkeling óf aan de een of anderen scheepscomman- dant die hun deelname aan een Kiesrecht-manifestatie, welke nog altijd los is van „parlementair-socialisme", verbiedt. Moet men als „gehoorzaam" mensch het hoogste gezag of dat van lager orde gehoorzamen De slot-alinea van De Christen-Demokraat getuigt van een volslagen gebrek aan respect voor den moed eener overtuiging bij anderen. Hebben de Christen- Demokraten soms het monopolie daarvan? Redacteur van De Nieuwe. Tot redacteur van De Nieuwe is in de plaats van den heer Verhoeve benoemd de heer Nico J. M. Dresch, thans reeds aan het blad werkzaam. Door wie die benoeming heeft plaats gehad, blijft een geheim De Nieuwe was het eigendom van den heer Verhoeve, dus we veronderstellen dat deze de benoeming deed. In ieder geval hebben we een leerling van hem.... hopen kunnen we slechts dat blijken zal dat de leerling den meester in kundigheid overtreft. Dit zal de toe komst moeten leeren. Onze bevolking. Ingedeeld naar de gezindten was de bevolking op 1 Jan. 1903 aldus M. V. Totaal Nederduitsch Hervormden 6480 6923 13403 Roomsch Katholieken 5062 5780 10842 Gereformeerden 1072 1154 2226 Evang. Lutherschen 465 413 878 Herst. Evang. Lutherschen 61 82 143 Chr, Gereformeerden 56 58 114 Nederd. Israëlieten 28 37 65 Oud Katholieken 21 37 58 Doopsgezinden 22 28 50 Remonstranten 21 23 44 Waalsch Hervormden 6 6 12 Anglic. Episcopalen 3 2 5 Tot geenerlei gezindte 50 54 104 Totaal 13347 14597 27944 Er blijkt uit dit staatje hoe er werkeljjk reden is te spreken van een „handjevol" anti-revolutionairen dat hier den baas speelt, en van een massa die zich door dat kleine hoopje op sleeptouw nemen laat. Risico van den arbeid. De brandersknecht Broersen, werkzaam in de branderij van den heer Ris, is bij het sluiten van een kraan van de stelling ge vallen, kwam eerst op een bak en vervolgens met het hoofd op den grond terecht. Met gebroken schouder blad en schedelbreuk werd hij opgenomen en naar het Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. Die weet 't zoo. De aanstaande redacteur van De Gelderlander meldt nog in De Nieuwe Schiedamsche Courant „Te Nijmegen is gisteren in den tuin der Vereeniging een meeting gehouden voor de algemeene werkstaking. Naar schatting namen er een duizendtal mannen en vrouwen aan deel. Sprekers waren de kopstukken der S. D. A. P. Methofer, Kolthek, Luitjes en Reinders, die allen een lans braken voor de algemeene werk staking, door hen genoemd het meest krachtige wapen, om zich te ontworstelen aan den druk van het kapi talisme Wel, wel! Methofer, Kolthek, Luitjes en Reinders de kopstukken der S. D. A. P.! 't Zou wel leuk zijn als we nu eens een verzameling hadden van de liefelijk heden die door genoemde „kopstukken" tegen de S. D. A. P. in het algemeen, den volksverrader Troelstra in 't bizonder, op genoemde meeting zijn geuit! Wat een knappe voorlichters toch! Harte af? Naar aanleiding der geruchten als zou minister Harte aftreden, bevat ons partijblad De Volks- strijd het volgend pikante gedicht: Treedt Harte af? Hoe is het, meester Harte, Men zegt ons: gij gaat heen, Ei, wacht nog maar een poosje En ga dan niet alleen! Gij zoudt ons wreed verlaten? Och Harte, zeg toch nee, En anders, neem uw heerlijk Ontwerp-Tariefwet mee Gij hebt toch zelf dat baksel Gewis half gaar gemaakt, Waarom dan halverwege Den arbeid wel gestaakt? Nee, Harte, met uw achten Begont ge uw „christelijk" spel, Wij willen u wel missen, Maar dan het heele stel! De Arbeid maakt zich vaardig, De storm bereidt zich voor, Gij gaat er nu of later Toch allemaal van door! Uit liet rjjk „Utopia." Bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is ingekomen een schrijven van de H H. de Groot c.s., raadsleden der gemeente Schiedam, verzoekende schorsing te gelasten van den wethouder Mr. Th. H. Jansen, op grond van gepleegde handelin gen, strijdig met de wet. De heer Mr. W. H. Jansen heeft aan den raad een schrijven gezonden, waarin hij mededeelt als wethouder en als raadslid ontslag te nemen, aangezien hij, na al wat gepasseerd is, tot de overtuiging is gekomen, niet langer de door hem ingenomen plaatsen te mogen be houden. De heeren Visser, Loopuyt en Van der Schalk zullen in de eerstvolgende raadszitting de verklaring geven, waarom ze de laatste zitting niet geschikt achtten voor hun voorname tegenwoordigheid. De heer Klein heeft het vaste voornemen in den raad voor Kees den Zwijger te gaan fnngeereu. Naar aanleiding van dit besluit ontving hij reeds van ver schillende zijde hartelijke gelukwenschen. De Bestuurdersbond vergaderde Woensdag 14 Sept. jl. in „Constantia." De vergadering was matig bezocht afwezig was de Onderwijzersbond. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen. Op den oproep van den S. B B. voor Ambtenaar voor het Bureau van Advies in Arbeiderszaken was één sollicitatie ingekomen. Aangezien sollicitant echter te Vlaardingen woonachtig was, werd besloten op deze sollicitatie niet in te gaan. Tevens werd het salaris voor den Ambtenaar bepaald op f 50.— per jaar. Een proefjaar zal alzoo genomen worden en een nieuwe oproep worden gedaan. Op een vraag van het Dag. Bestunr aan de „Alge meene Coöperatieve Bakkerij" of het op den weg dier onderneming kon liggen, den S. B. B. financieel te steunen, was van het Bestuur der Coöperatieve Bakkerij een schrijven ingekomen, vermeldende dat, daar in de Statuten van den S. B. B. geen waarborg voor neutra liteit gegeven ligt, geen steun kan worden verleend. Dit schrijven zal door het Dag. Bestuur nader worden beantwoordt. De rekening van den Penningmeester wees een batig saldo aan van ruim f 12.—. De boeken worden door een commissie gecontroleerd. In den loop van den winter zal gepoogd worden in verschillende vakken organisatie te brengen allereerst zal in die richting gewerkt worden onder de werklieden werkzaam aan de Glasblazerijen. Statuten en Huishou delijk Reglement, met aanhangsel Reglement van het Bureau van Advies, zijn gedrukt de aangesloten vereeni gingen uitgereikt. Volgens een reeds vroeger genomen besluit, zullen zij, die lid zijn van meer dan één aan gesloten vereenigingen, hun reglement ontvangen van hun vakvereeniging. De kostende prijs is 5 cents. Na afdoening van eenige minder voor publiciteit be stemde zaken, werd de vergadering gesloten. Tegen Zaterdag, 24 September a s. is door de Afd. Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers een buitengewone vergadering uitgeschreven, in het Verkooplokaal, Lange Haven. Als spreker zal optreden de heer Th. M. Ketelaar, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal met het onderwerp: „Het goed recht der Openbare School." Behalve alle onderwijzers en onderwijzeressen in de gemeente zijn tot deze vergadering ook uitgenoodigd de autoriteiten en de bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereenigingen. Ieder belangstellende heeft verder vrij toegang. De Vakbeweging. Eenige beschouwingen over ontstaan, doel en middelen der vak-organisatie, door J. Oudegeest. Een uitnemend boekje, dat veel verspreid en gelezen moet worden. Oudegeest geeft naast de theorie ook de lessen der praktijk. En men proeft uit alles, dat hier de man van ervaring aan het woord is. Vooral ook is het den schrijver te doen om tot meer eenvormig en bewust optreden der vak-organisaties te komen en ze te brengen buiten het gebied der anarchistische fraseo logie. En ook dit doel doet ons het boekje in veler handen wenschen.

De Moker | 1904 | | pagina 2