Arbeiders-Coöperatie „VOORWAARTS" I Adverteert in De Moker. „AURORA" y2 des Maandagsavonds na 1 uur. 272 1672 prima kwaliteit „VOORWAARTS BESCHUIT". Mej. H. VAN DIJKE,\ De Adiunistratie. 12 cents Kadetjes per stuk 2 cents. 11 Krentebollen Kleingoed ons 11 12 Schotsch Brood 12 6 Beschuit (lange) dozijn 5 15 (ronde) 10 13 Eierkoeken stuk 2 Melkbrood 71/2 ons) Waterbrood (1 kilo) r/2 kilo Kropbrood 1 kilo Krentenbrood le soort 2e soort ZELDZAAM LEKKER! ZUIVERE WAAR! ONOVERTROFFEN! Van de Dorpspastorie naar het Torentje. Fonds tot mtkeering bij Overlijden onder medetoezicht en ten voordeele van de „Weezenkas kwajongens maar bij personen nit den ouden Vlaarding- schen degelijken en fatsoenlijken burgerstand nrenschen die nog nooit opgebracht zijn voor eenig ordeverstorend feit. U geeft in Uw waarschuwing alle verantwoordelijk heid, voor de zich afgespeeld-hebbende walgelijke too- neelen, aan de zijde van het publiek. Het beste was die schuld bij sommige politieagenten te zoeken, die voortdurend door hun ruwe, onbeschaafde, uittardende houding aanleiding tot ergernis geven en die van veel moeite de oorzaak zijn. Noemt u het geen uittarting als een der politie agenten 's avonds laat bij het Prikkengat, aan twee personen, van welke er een zijn zakmes dichtknipt, welke beide personen niet de minste moeite hadden, welke beiden nuchter waren, niets van de afwezigheid van dien agent wisten, zelfs met hun rug naar de zijde stonden vanwaar de agent naderde, als herhaal ik nog eens deze agent uit het dichtknippen van een zakmesje, 't welk hij toevallig hoort, aanleiding meent te mogen nemen om te vragen„Gaan jelui vechten, dan kan ik mee vechten." Nog sterker zelfs, als na eenige woorden deze agent een revolver te voorschijn haalt, deze één der personen onder zijn neus houdt en zegt: „Ik heb er hier anders één, die voor zes mee kan doen." Dat overkwam mij persoonlijk, terwijl mijn metgezel niet was een opgeschoten kwajongen, doch een boek houder op een bekend kantoor alhier in Vlaardingen, wiens naam ik hier in 't blad niet zal noemen. Kan de heer Commissaris één artikel aangeven uit eenige Verordening of Wet, welke aan een agent van de Vlaardingsche politie dragende op zijn kraag no. 19, het recht geeft, om op de Hoogstraat op Maandag 19 Sept. 1. 1., terwijl een beschonken schepeling wordt weggebracht, 's avonds ongeveer elf uur a kwart over elf, een andere schepeling, die een gesprek scheen te willen aanknoopen of iets vroeg, tot drie maal toe op de ruwste wijze beet grijpt, en éénmaal hem op een laaghartige, walgelijke wijze, tegen den grond gooit! Bedoeld feit is gezien door mij met meer dan twintig anderen, waarvan een tiental bereid zijn mede beves tiging te verleenen van wat daar gebeurd i*. Is dit geen uittarting, om een persoon die aldus behandeld wordt te verlokken zijn handen uit te slaan, en daarop de kans te hebben hem te doen vervolgen wegens wederspannigheid of iets dergelijks. Indien het geen lage uittarting is wat is het dan? Mishandeling of... is dit soms een blijk van dat bedoelde leedwezen? Wederom hetzelfde geval als het eerst vermeldde. Indien de persoon het verdiende, verbaliseer hem dan of neemt hem naar het bureau. Ik meen wel degelijk verschil te maken tusschen verzet bij opbrengen door den opge brachte en het uit dat verzet voortvloeiende, nood zakelijke hardhandige optreden der politie en tusschen niet door verzet uitgelokte mishandeling. Vanwaar komt het verder, dat er in 't bijzonder zoo'n haat zit tegen over den onder-inspecteur v. d. Hout? Ik kan er geen oplossing van geven, wel weet ik, dat zij in 't bijzonder onder den gewonen burgerstand algemeen is, wat ik op velerlei wijze heb gehoord. Ik breng evenwel met dien haat ondermeer in verband het optreden van dat heer schap op de haven bij de Vischbank na afloop van het eerste feest, gegeven door Flardinga. Aldaar was bij één een vrij groote menigte volks, méést jonge kerels, drie, vier gehuwde kuipersbazen mij persoonlijk bekend, kuipers, zeilmakers, smeden, varensgezellen enz., dus geen opgeschoten kwajongens. Ik heb er opgelet en absoluut waargenomen, dat er niet een beschonkene onder was. Zooals gewoonlijk met zulke feesten werd onder het zingen van één of ander lied door een ge deelte van die menigte in een grooten cirkel hand in hand in de rondte gehost en gedanst. Waarom kwam ook hier weer de ergernis en de uit tarting van de zijde van een politiebeambte in den per soon van den genoemden onder-inspecteur, welke uit tarting weder bestond in het bij den arm of kleeren grijpen van twee personen en hen te midden van de andereu op zij en vooruitsmijten. Dit feit is door meer dan honderd personen bijgewoond, van welke eveneens verschillenden tot getuigenis bereid zijn. Bedoeld feit gebeurde 's avonds elf uur, toen nog geen andere politiebeambte aldaar aanwezig waren. Later verscheen de heer inspecteur en was het toch wel won derlijk te zien, dat nommer een voor dezen zooveel meer respect bestaat en ten tweede deze tot geen der door den onder-inspecteur gebruikte middelen zijn toe vlucht nam. In 't kort alles te zaam genomen is de houding van verschillende politieagenten een loffelijk staaltje van zelfcritiek, en staat het onbetwistbaar vast, dat veel ergerlijke tooneelen, die nu plaatsvinden, niet zouden gebeurd zijn als in sommige der politieagenten wat meer beschaafdheid en tact had gezeten. Ik hoop dat mijn stukje komt, ook onder de oogen van den commissaris van van politie, omdat ik overtuigd ben, dat veel van wat gebeurt of gebeurd is, niet op de rechte wijze tot zijn ooren komt. Waarom ga ik niet persoonlijk mijn klacht inbrengen bij den heer Commissaris van Politie. Mijn antwoord is ditIk wensch mij voor lichamelijke mishandeling of uitvloeking tê vrijwaren van de zijde van onder geschikte beambten. Ik zal nu tot sluiten overgaan, mijnheer de Redak- tëur, anders zou ik bijna heel De Moker noodig hebben Ik dank u nogmaals ten zeerste voor de plaatsing en teeken mij met de meeste hoogachting, UEd. dw. dn. L. v. RIJN. STEUïfPEMING. R. 10 ct.P. 5 ct.d. R. 10 ct. M. 15 ct. In de bus. Ik ben verhuisd 10 ct. Vlaardingen. Alg. Kiesrecht 25 ct.omdat 178 enz. 10 ct.omdat het volk enz. 10 ct.van een juffrouw 8 ct.te veel 28 ct. Reeds eenige maanden geleden schreven wij dat voor taan lange zinnen bij de steunpenning of heele verhaal tjes afgebroken door 1 ct. of zoo iets, niet meer zou worden geplaatst. Wij schreven dit, omdat wij niet van plan zijn van de rubriek steunpenning een soort vuil nisbakje te maken. Geheel buiten onzen wil is de vorige week toch een stukje 't welk in de bus lag aan de drukkerij verzeild, geplaatst. Wij zullen er streng op letten dat zooiets niet meer voorvalt. Deze week lag er weer een steun penning in de bus met een vuil, vies motto. Zoo men ziet geheel verkort geplaatst. Wij hebben dit geruimen tijd gel-den besloten en zullen zoo door blijven gaan. Wie De Moker wil steunen geven een steunpenning er bij voegende een briefje met letter of kort motto voor verantwoording. Boven bedoelde steunpenninggever is het echter niet te doen om het blad te steunen maar, om d'een of ander is dwars te zitten, of bekend te maken, en daar kunnen wij buiten. Wijselijk doet men dus zulke dingen niet meer in de bus te werpen. Correspondentie. Boode Keeste VI. Van stukken van inzenders, die ons hun naam verzwijgen, kan geen notitie worden genomen. Het partijgenoot-zijn doet daaraan niets af of toe. Een lezer te VI. Zie boven. D. v. d. W. te VI. in orde. A. D. te VI. dito. A. S. te VI. dito. J. M. te VI. dito. De Administratie. WSHÊB^ Van heden af zal ik voor belanghebbenden alleen te spre ken zijn Overmaat van bezigheden dwingen mij, dezen maatregel te nemen. Dr. J. VAN LEEUWEN. Gedipl. Deskundige v.Vrouwen Medew. v. d. N. Malth. Bond. Dagelijks te spreken van 2-9 uur. Voor minverm. Woensdags en Vrijdags. Dinsdag van 'smorg. 10 's av. 9 uur. WEST-KRUISKADE 137, ROTTERDAM. Gevestigd: Amsterdam, O.Z. Achterburgwal 203. OPGERICHT 12 SEPTEMBER 1 887. Goedgek. bij Kon. Besl. van 8 Sept. 1896, No. 44, St.bl. No. 239. AdministrateurJ. G. G T Z E. Belegd Reserve-Kapit. op 1 Jan. 1001 f 2.311.000. Onze Agent ST. KLEPKE, Helena- straat 16, Schiedam, schrijft in en geeft alle mogelijke inlichtingen voor kinderverzekering en andere van f 50. tot en met f 800. ii ii 11 ii V» ii V» 11 IV ii 11 ii ii ii 11 ii 11 Verschenen bij de Uitgevers MASEREEUW BOUTEN, Binnenrotte 50, Rotterdam: leven en Lotgevallen van Dr. Abraham Knyper. ANTI-REVOLUTIONAIR HELDENDICHT door L. M. HERMANS. Met 23 teekeningen en geïllustreerden omslag van H a h n, gedrukt op goed papier, formaat royaal 8°. Prijs 30 cent, fr. p. p. 35 ct., na ontvangst van postwissel. (De jolige rijmpjes op den levensloop van Dr. Kuyper, vroeger in het Zondagsblad van „Het Volk" verschenen, versierd met de onberispelijke en geestige teekeningen van Hahn, zijn in aangenaam formaat en leuken omslag afzon derlijk uitgegeven, en zeker de drie dubbeltjes waard. Mendels in „De Voorpost".)

De Moker | 1904 | | pagina 4