De Staking in de Glas-Industrie. De Schiedamsehe Courant. De tien Geboden voor de stakende Glas-arbeiders. Schiedamsehe Bestuurdersbond. Neen, het zijn de „orde"-lievende burgerpartijen die met hun ellendig stelsel van stelselloosheid in de voort brenging den klassenstrijd steeds heftiger doen worden....; tot zij eenmaal zullen ondergaan in dien klassenstrijd, dien zij loochenen in de theorie om hem des te heltiger te voeren in de praktijk. Als we steeds en met aandrang werkten, om de stakings-idee bij de glasblazers te keeren, al konden we ons ook heel goed een voorstelling maken van de gevoelens, welke die menschen bezielen moesten, bij de gedachte plotseling in hun loon zóó belangrijk te wor den gekort, omdat zoogenaamd de patroons de concur rentie op de Engelsche markt tegen de Duitsche industrie niet konden weerstaan; eene bewering, die altijd nog aan een zekere twijfel onderhevig is. Als we toch poogden, de menschen van hun plan tot staken af to houden, dan geschiedde dit, omdat wij de overtuiging hadden, dat eene staking op dit oogenblik noodwendig verloren moest worden en zij de gevolgen van hun verzet nog extra zouden hebben te boeten. Er zijn reeds zoovele van die plotseling-opkomende beweginkjes geweest d'r is in 't een of ander vak iets aan de hand, wat de arbeiders in 'n zekere span ning brengtgauw wordt er eene vereeniging opgericht en dan meent men ineens heelemaal vaardig te zijn om te gaan strijden. Als er een vereeniging is, dan rekent men zich zoo sterk, dat men nu wel de steeds gevreesde macht van den patroon kan weerstaan. En ze zijn vergaan, die beweginkjes, bij tien-, bij twintigtallen steeds met een nadeelig slot voor de arbeiders. Neen, we weten 't nu eenmaal op grond van de ervaring zoomin als ongeoefende soldaten goede strijders kunnen zijn tegen den geoefenden vijand, zoomin kun nen vreemdelingen in het vereenigingsleven iets be langrijks verrichten in den strijd tegen het ge organiseerde patronaat. Waar deze rotsvast schouder aan schouder staan, ruggesteun hebben aan een wel voorziene weerstandskas, daar hebben die arbeiders meestal niets wat in den strijd onontbeerlijk isdaar weten ze niet van dat onwrikbaar vertrouwen op elkanderdaar weten ze niet van dat lijden en strijden met en vóór elkanderdaar kennen ze niet dat waar achtige, heerlijke gevoel van solidariteitéén voor allen, allen voor éénstaan of vallen met elkanderdaar is het meestal voor den patroon en z'n trawanten bizonder gemakkelijk een wig in de gelederen der arbeiders te drijventwist te zaaien onder hen, verdacht te maken degenen die voorop staan, allemaal oorzaken die zoo héél, héél licht de beweging der arbeiders in duigen doen vallen. Om nog niet te spreken over wat het zeggen wil, geen spaarkas te hebben en direct het hongerspook reeds de deur te zien binnentreden Op die overwegingen steunde ons streven voornoemd. Of we 't bekeuren dat het zonder resultaat gebleven is Laat ons die vraag bespreken, wanneer de strijd ten einde is. Op 't oogenblik staan we voor het feitde staking is er en daardoor zijn andere overwegingen op den voorgrond gedrongen. Vooraf willen we zeggen, dat het tegen onze ver wachting was, dat de arbeid zóó algemeen is neerge legd. Dit had zeker niemand durven denken. Op geen der beide glasblazerijen is ook maar één der blazers aan het werkde witwerkers (zes man) staan buiten de beweging, zoo goed als het overige personeelplaats werkers, koetsiers enz. Mocht de staking eenigen tijd volgehouden worden, dan kan het moeilijk anders of alles wordt naar huis gezonden, zooals nu reeds met een groot gedeelte van dit personeel is geschiedt. De staking zelve omvat circa 178 mam, blazers, stellers en inleggers inbegrepen. Mocht echter de heele boel worden stop gezet, dan staan er een 5 a 600 man op de keien. En dat tegen den winter -- terwille van een fabri- kantengril. De houding der stakers is voorbeeldig en overtreft eveneens sterk onze verwachting. We willen dit wel ronduit verklaren. Doodkalm is het op de straatgroep jes ziet men nietin den omtrek der fabrieken ziet men de posten der stakers en natuurlijk de noodige politie agenten. Deze hebben bepaald een „makkie" de stakers leggen hun natuurlijk geen stroo in den weg en de fabrieken zijn nog geen steen van hun plaats geloopen. 's Morgens en 's middags vergaderen de stakers in „Constantia"bij voortduring wordt er op aangedrongen de waardige houding te blijven bewaren. „In deze dagen vooral niet in de kroeg" is de leus. Dit verwondert de goê burgerij wel een beetjemen had eigenlijk verwacht (en misschien liever geziendat er eens een aardig zuippartijtje en wat vechtpartijen hadden plaats gehad. Die glasblazers, wat is dat ook voor volk In deze dagen toonen ze op doorslaande wijze, voor hen, die met minachting op hen neerzien, volstrekt niet onder te doen. Ze toonen allereerst op te durven komen, pal te staan voor hun recht, ook al schijnen de kansen niet het allergunstigst; ze toonen zich waardig en kalm te kunnen gedragen, zoo goed (en misschien beter nog) als anderenstraks toonen ze ook, dit vertrouwen wij thans ten volle, den ingeslagen weg tot het einde toe te willen volgengeen vrees te kennenvan geen buigen te weten; doch te volharden tot het einde, steunend met algemeene krachten hen, die wankelen Maar slechts ook zóó zullen ze gaan ter glorievolle overwinning. We hebben op 't oogenblik moed op den goeden afloop. Als overal de zaken staan als hier; als overal de geest onder de stakers zoo mooi eendrachtig is als in Schiedam, waar wij reeds verschillende voorbeelden opmerkten van dat zoo ten-volle-met-elkaar-meeleven, daar kan het niet anders of onze pessimistische gedach ten zijn (hopen we voor goed!) op den achtergrond ge drongen en achten we de overwinning door de arbeiders zeer goed te bereiken. Ze hebben zich niet bang te laten maken door het patroonsbesluit van Dinsdag, dat Vrijdagmorgen de vuren zullen worden gedoofd dit konden de stakers wel op hun duimpje uitrekenen. Ze weten ook wel, dat er weer eenige weken mee gemoeid zijn, alvorens de ovens weer tot gebruik gereed zijn. Dergelijke „gewichtige" mededeelingen zullen de arbei ders wel voor kennisgeving aannemen. Maar als naar gewoonte, zal er nog wel meer volgen de hemel weet wat ze verzinnen zullen, misschien nog wat van die prachtige loonstateu als in dq Schied. Cour. reeds zijn gepubliceerd en waarover we elders in dit blad nog iets zeggen, arbeiders, waakt er voor, dat je, je door geen kunstgreepjes bij den neus nemen laat kijk bij al wat gebeurt, goed uit je oogen! Dat is bij gelegenheden als een werkstaking vooral het consigne! Dinsdagmorgen probeerde men op een wagen enkele vormen onder een groot zeil weg te smokkelen naar de blazerij der fabr. Gagenstein Mulder, te Rotterdam. De stakers hadden 't in de gaten en gingen per fiets mee. Na eerst een poosje door Rotterdam gekruisd te hebben, keerde de wagen met de vormen er nog op, maar weer terug. Men vreest, dat de glasblazers te Rotterdam geen ouderkruipersdiensten willen verrichten en daarom ging 't zoo geheimzinnig. Jammer, dat 't niet helpen wou Te Nieuwerkerk a/d. IJssel (Kortenoord) probeerde men eveneens flesschen te laten maken voor Schiedam als antwoord lag het personeel aldaar eenparig den arbeid neer. Dat is solidariteitmet een harde les voor de patroons. Daar geeft ze warempel de loonstateu van de glas blazers, zooals ze waren en zooals worden, welwillend door den heer J. C. van Deventer verstrekt. Nu zeggen de menschen, dat de redacteur van de Sch. Crt. erg bevriend is met den heer Van Deventer, doch dan heeft deze z'n vriend door zjjn welwillend heid leelijk bij den neus gehad. Want tante wordt door ieder hartelijk uitgelachen om haar „nieuws" zelfs de minst-snuggere S. C7.-lezers voelt de onmogelijke nonsens, die door genoemde loonstaatjes wordt beweerd. Men ziet niet anders haast als verhooging zoo veel, zusveel, nou ja, een enkel onbeduidend verlaginkje maar dat is ook al. En zoo van zelf komt men als onnoozele tot de slotsom èn de glasblazers zijn gek, met te staken als ze verhooging van loon krijgen; èn de heer Van Deventer is gek, met de lui niet d'r zin te geven, wat hem nog veel arbeidsloon zou besparen. Wat de heer Van Deventer de redaktie van de S. Ct. niet vertelde, was, dat hij zijn staatjes over de twee maanden gaf, Maart en September, waarin het allermeest kan worden geproduceerd; verder, dat hij onder de nieuwe regeling loonen opgaf, die niet als bij hooge uitzondering kunnen worden behaald verder, dat hij de hoogste loonen opgaf, opdat het publiek de han den zou ineenslaan van verbazing, over zulke hooge weekloonenverder, dat de menschen 6, 7 a 8 weken per jaar werkeloos zijn, als de vuren vernieuwd moeten worden, en ten slotte ook niet, dat de glasblazers zóó afhankelijk zijn, dat, als hij ze gedaan geeft, ze bij niet één patroon werk kunnen vinden, dank zij het ver plichte getuigschrift. De heer Van Deventer heeft alzoo de Schied. Cour. eens gebruikt om de menschen te vertellen, wat een heerlijk leventje de glasblazers eigenlijk al hebben en hoeveel beter ze het nog zouden krijgen, maar hoe vreeselijk ondankbaar dat volk wel is. Als het publiek dat nou maar voor zoete koek slik ken wilde 1. De handen in den zak, tot de patroon u het oude loon wedergeeft. 2. Hebt vertrouwen in de door n zelf gekozen leiders; volg de wenken en bevelen die'zij u geven. 8. Ga niet in op voorstellen die u vanwege den patroon persoonlijk mochten worden gedaang ij moogt geen onderhandeling voeren, dit is de taak van uw Bestuur en Hoofdbestuur. 4. Dwing door een kalme, waardige houding het publiek eerbied af. 5. Steek geen vinger uit naar de politiehaal niemand over tot staken met geweld. 6. Houdt de koppen helder; ieder uur, iedere minuut moet ge de volle beschikking hebben over uw wil en die verliest ge in 't jeneverglas. 7. Steunt de vrouw in deze ook voor haar zoo moeilijke dagen. 8. Hebt geen wantrouwen in elkaar, alvorens ge onom- stootelijke bewijzen hebt van onbetrouwbaarheid. 9. Laat u geen vrees aanjagen door groote woorden aan leugens ontbreekt het nooit. 10.Allen hebt ge tegelijk den arbeid neergelegd; na den strijd hebt ge hen weer allen tegel ij k aan te vangen. Ge moogt niet dulden dat uw kameraad worde buitengesloten. Eén voor allen, allen voor één In de vergadering van Woensdag 28 SepC jl. werd allereerst besloten medewerking te verleenën aan de afd. „Rotterdam" van den Ned. Bakkersgezellenbond, in hun aktie tegen den broodfabrikant Boerop. Een bestuurslid der Rotterdamsche bakkersgezellenvereeni- ging lichtte toe, op welke motieven zijn organisatie den boykot over Boerop had uitgesprokendat zijn vereeniging er een levenskwestie van maakte, omdat er andere patroons reeds genoemd werden, die hetzelfde spelletjegeen georganiseerde werklieden in de bakkerij dachten te gaan spelen en dat er daarom een flink voorbeeld dient te worden gesteld van de zijde der werklieden. Waar Boerop in Schiedam verschillende depóts heeft, valt ook hier veel te doen. Met algemeene stemmen wordt besloten den boykot over te nemen, nadat Rotterdam verklaart had, dat de kosten voor hare rekening kwamen. Mededeeling werd voorts gedaan wat het resultaat was der pogingen om onder de arbeiders in de glas industrie organisatie te brengen. Verder dat de Bierbronwersgezellenbond vroeg of de Bestuurdersbond een openbare vergadering wilde be leggen, om te trachten hier een afdeeling van dezen Bond op te richten. Van den Metaalbewerkersbond een schrijven van gelijke strekking; medewerking wordt in beide gevallen verleend. Inzake de verkiezing voor de Kamers van Arbeid werd eenparig besloten kandidaten te stellen voor de Kamers voor de Alcohol-industrie en die der Voedings- en Genotsmiddelen. Daar er in de Bouwbedrijven geen werklieden-organisatie bestaat en het dus zéér moeielijk, zoo niet onmogelijk werd geacht in den korten tijd die restte, geschikte kandidaten te vinden, werd besloten zich voor deze Kamer te onthouden. Den Branders- en Distill.knechtsbond, die gedeeltelijk de aktie reeds zelf had gevoerd, zal gedeeltelijk de gemaakte kosten worden vergoed. De Onderwijzersbond wees op de agitatie zijner organisatie tengunste der openbare scholen. Hij wekte de aanwezigen op, ieder in eigen kring, front te maken voor de openbare school ook en zelfs voor een niet gering gedeelte hebben de georganiseerde arbeiders zich te mengen in den schoolstrijd. Niets meer aan de orde zijnde, werd de goed be zochte vergadering gesloten. Vanwege den Schiedamschen Bestuurdersbond is het volgend strooibiljet verspreid: Aan de clientèle van den Rotterdamschen Broodfabrikant BOEROP. Wjj vragen een oogenblik üwe aandacht voor het volgende De Afd. „Rotterdam" van den Ned. Bakkersgezellen- bond richtte aan alle Rotterdamsche Bakkerspatroons het beleefd verzoek, hun personeel vacantiedagen te geven. Het antwoord van den Heer BOEFiOP was, dat men met zijn zaken niets te maken had en dat zijn gezellen het nog zoo kwaad niet hadden. Deze toch werken slechts 100 uren per week voor de kapitale som van 1100 centen, wordt een nurloon van 11 cent. Nog zoo kwaad niet hè In De Bakkersbode werd de „humaniteit" van den Heer BOEROP echter aan de kaak gesteld en hier over was meneer zóó boos, dat hij zijn gezellen, die lid zijn van den Bakkersgezellenbond, ontsloeg! Hij duldt dus geen menschen in z'n bakkerij, die lid zijn eener organisatie, welke de in-treurige toestanden in het bakkersbedrijf tracht te verbeteren. Tegen zulk een despotische handelwijze protesteert de Bakkersgezellenbond met alle kracht, het broodetend publiek verzoekend er nota van te nemen onder welke omstandigheden de Heer BOEROP zijn brood doet bereiden, er het publiek op wijzende, dat aan het brood van BOEROP een wansmaak Is. Dit ter kennis te brengen ook van de Schiedamsehe Clientèle van den heer BOEROP is het doel dezer, en wij vertrouwen dat ieder nu zal weten wat te doen

De Moker | 1904 | | pagina 2