No. 33. ZATERDAG 15 OCTOBER 1904 4e Jaargang, ORCAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van JRedactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Stukken yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie- zijn. Hulde! De staking in de Glas-Industrie. De geschiedenis van een adres of iets over de Buitensluis. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 Uj V00ruithetaUn franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. De „Volksbelangers" te Vlaardingen hebben hun tweeden man in den Raad gebracht. De strijd was vinnig aan den anderen kant roerde men zich geducht; men was zoo politiek geweest een kandidaat te nemen die als anti-revolutionair, door sommigen voor liberaal gehouden wordt; misschien werd er dan zoo nog wel een vischje gevangen.... Maar de „Volksbelangers" hebben getoond, wie ze zijn, wat ze vermogen. Dagen van groote inspanning, van ontzettende moeite, hebben ze achter den rug thans smaken ze de genoegdoening ook de zege te hebben behaald. Zóó gaan ze verder stap voor stap terrein af- winnend op het liberaal of kerkelijk conservatisme onvermoeid werkend en strijdend onder de vaan der demökratie, die ze dra, ten teeken van overwinning, planten zullen op de puinhoopen der reaktionaire burcht. Een eere-saluut aan de stoere „Volksbelangers.', In den stand der zaken is geen verandering gekomen. De houding der stakers blijft steeds lofwaardig vol goeden moed op den uitslag zijn ze vast besloten te volharden. De posten blijven geregeld bezet; ook die regeling is volkomen in orde. In ons vorig no. vermeldden we het aantal stakers als 178; dit was een zetfout en moest zijn 278. In- tusschen is het aantal werkloozen weer uitgebreid; j.l. Zaterdag heeft weer een gedeelte van het zgn. „plaats- personeel" ontslag gekregen, en nog meerderen zullen waarschijnlijk volgen. Niet alleen echter wordt de werkloosheid beperkt tot de glasfabrieken zelve, doch kistenmakerijen, distil leerderijen enz. zullen heel spoedig eveneens stop staan. Vooral voor Schiedam is dus de staking van veel belang. Een heugelijk verschijnsel is, dat de algemeene opinie sterk ten gunste der stakers is. Dat hiertoe veel bij draagt de uiterst korrekte houding der stakers, spreekt vanzelf. Buiten „Constantia" merkt men niet wat er aan de hand is; overbodig politie-vertoon is gelukkig achterwege gebleven en d'r wordt in alle kringen nogal braaf om gelachen dat de militairen in Delft geen 24 uren krijgen kunnen, zonder nauwkeurig hun adres opgegeven te hebben, om terstond te kunnen worden gerequireerdWaarom deze orde is afgekondigd geworden, laat zich niet gemakkelijk raden zelfs voor een spreeuwenjacht is het nu niet de beste tijd. Jammer dat in dezen mooien strijd een conflict ont staan is, dat, hoewel van de staking gescheiden, tóch er ten nauwste mee in verband staat. De Bestuurdersbond, die besloten had de oprichting van een steun-comité ter hand te nemen, ging direct „Patrimonium" opzoeken met het doel te pogen weder gelijk met de steunbeweging voor de Diamantbewerkers was geschied, samenwerking te verkrijgen. De kansen hierop schenen goed edoch, daar kwam de Volks bond z'n neus er tusschen steken. Met veel recht mag gevraagd worden, wat of deze met de staking en de stakers te maken had. Een organisatie van R. K. glasbewerkers bestaat er niet een poging midden in den strijd aangewend, er een op te richten, leed op jammerlijke wijze schipbreuk. Dat schenen de Volks (vodde?) bonders niet te kunnen verknoersen ze wilden blijkbaar met alle geweld hun zegenrijke invjoed doen gelden, en daarom kwam in De Isiieuwe al heel spoedig het bericht voor, dat Patrimonium en de Volksbond zeker zouden samenwerken in een steuncommité, schoon de medewerking van den Glasblazersbond -„niet zeker" was. Wat achter de schermen heeft plaats gehad, is niet te zeggen, al valt het gemakkelijk te raden. De Bestuur dersbond ontving het antwoord dat Patrimonium-Volks bond slechts werkten voor de christelijk georganiseerde glasbewerkers omdat de „neutrale" stakers den band met de „christelijke" stakers verbroken hadden In een gecombineerde vergadering Patrimonium-Volks bond, waar twee bestuursleden van den Bestuurdersbond aanwezig waren, werd verklaard op welke wijze „de band" verbroken was. De „neutralen" hadden geweigerd in te gaan op efn voorstel tot het daarstellen van een Beiniddelings-comité, bestaande uit3 leden der neutralen (voor 250 stakers); 3 leden voor „Patri-' monium" (voor 20 stakers); 3 leden voor den R. K. Volksbond met OOO (nul, nul, nul) stakers. Een prach tige, uiterst billijke verdeeling waar 20 000 6 ver tegenwoordigers zouden hebben in een bemiddelings- comité en de 250 neutralen wel3. Omdat die slechte neutralen daarop niet wilden ingaan, was „de band" verbroken Een bemiddelings-comité behoefde (mocht) echter zelfs niet te worden opgerichtbemiddelen doet slechts het Hoofdbestuur van den Glasblazersbond, volgens een sinds lang genomen besluit der stakers. Dat de zaken dit te betreuren verloop hebben, moet in hoofdzaak geweten worden aan den R. K. Volks bond, die „Patrimonium" geheel „onder de knie" schijnt te hebben. De Volksbond weigerde voor de neutralen iets te doen, het bestuur van „Patrimoniumis laf genoeg geweest te bukken. Op de vergadering voornoemd werd zelfs den voorzitter van „Patrimonium" verboden z'n meening te zeggen Wij hebben gelukkig reder te vertrouwen, dat de stakers zich weinig om dat "geharrewar bekommeren en Patrimonium-man of niet, broederlijk naa-t elkaar den strijd blijven voeren. Dit is een bewijs dat ze een helderder kijk op de dingen hebben, dan zij, die zich als hun „leiders" opwerpen willen. Bewaar dien eendracht, mannen hand in hand, schouder aan schouder, zóó zult ge de overwinning bevechten. Over de jammerkreten der patroons, betreffende het „slecht"-gaan der zaken, willen we nog even dit zeggen De directeur der flesschenfabriek „Delft" jammert wel het hardst. Volgens gegevens, door Het Volk ont leend aan Van Nierop Baak, betaalde deze fabriek respectievelijk in de jaren 1889 tot 1902 het volgend dividend: 6, 3, 0, 0, 9, 4, 71/,, 5, 5, 0, 0, 34/10, 96/19 en 10 pCt. Het gemiddelde is dus ongeveer il/2 pCt.opvallend is dat in de laatste jaren hat dividend beduidend is gestegen. Maar als men wil vertellen of de industrie loonend is, ja dan neen, dan moet er op aangedrongen worden, dat men wegblijve met gegevens over de flesschenfabrieken te Delft en te Vlaardingen. Wat van die fabrieken wordt gegeven, kan nimmer als een betrouwbaren maatstaf worden geaccepteerd, 't Ver moeden is zéér sterk dat de fabrieken te Vlaardingen en te Delft om zekere redenen niet mogen rendeeren. Feit is, dat op beide fabrieken al sinds jaren zeer beduidende sommen worden weggesmeten aan waardelooze proeven, die nimmer tot eenig resultaat leidden. In de kringen der arbeiders is de meeniug sterk, dat als eenmaal de kleine aandeelhoudeitjes dier fabrieken vervangen zijn door enkele geldkoningen, dat dan de toestand wel anders zal worden. Is men van patroonskant zoo goed overtuigd van de malaise als men voorgeeft, laat men dan aan des kundigen eens de boeken voorleggen van de beide glasfabrieken die hier gevestigd zijn. Hier weet men van geen schatten-verslindende proeven; hier weet men wel van een glasfabriek „De Schie" die in één jaar f 75.000.— schoon geld maakte. Hoeveel pCt. de fabriek deelde, weten we niet, doch het percentage- Delft zal wel eenige malen vermenigvuldigd moeten worden, om gelijk te staan, veronderstellen we zoo. Welnu, h.h. fabrikanten, zijt ge bereid zoo ten volle het licht op uwe handelwijze te laten schijnen? Wij hopen, maar vreezen! Uit Vlaardingen schrijft men ons Wanneer men de straten van onze Gemeente door loopt, dan ziet men een ongewoon verschijnsel. Dan ziet men menschen, die anders óf in de fabriek werken, óf door rjachtarbeid hunne halfverzengde en afgematte ledqmhter^" door de slaapkrachten te verfrisschen, wan delpa -doöf' de straten, met ernstige gezichten, druk gegticnleerende. Wat er gaande is? Natuurlijk de sta king. De staking, niet uitgelokt door hen zelve, maar heit opgedrongen door de vereenigde fabrikanten. Hoe hjinne houding is? Waardig, kalm, bewust. Wanneer men hen daar ziet loopen, wanneer men hen hoort en ziet vergaderen, dan zou men niet zeg gen, dat die menschen gewikkeld zijn in 'n strijd, 'n strijd, welke voor de arbeiders kan genoemd worden de bitterste strijd des levens, n. 1.De strijd om het behoud van een beete broods voor vrouw en kinderen, de strijd om het ellendig bestaan der glasblazers nog een poosje te kunnen rekken, de strijd, waardoor in menig glasblazersgezin tooneeltjes worden waargenomen, die, wanneer die Oppermachtige?? fabrikanten het aanschouwen en het meedeelden aan hunDe vrouwen en kinderen, dit weieens oorzaak zou kunnen zijn, dat hunne welvoorziene tafel een aanklacht zou worden tegen hun versteend en kapitalistisch fabrikantengeweten. Wij weten het. De heeren zijn aangesloten als één compakte massa, zij zijn krachtig georganiseerd en dat is hun recht, zij hebben niet gevraagd en dat is verstandig van hen of fabrikant A. geloovig en of B. ongeloovig is. Neen, zij hebben gezegd, wij hebben één belang, en dat is het belang van den fabrikant. Zoo is het ook met de „blazers". Zij hebben maar één belang, en dat is het belang van de arbeiders. Of zij doen wat de fabrikanten doen, dat isniet vragen naar geloovig of niet geloovig, helaas neen Bij hen moet de weg van den godsdienst er weer tus- schengedreven worden. Patrimonium en Chr. Arbeids-Secretariaat hebben er hunne breekijzers weer tusschen gezet, zij verlammen op^ die manier de eenheid, en de fabrikanten denken, gaat zoo maar door, het gaat zoo goed. Verwonderlijk, vreemd niet waar, dat die christelijke ijveraars altijd zitten te mieren bij de arbeiders, en niet bij de fabrikanten. Eén van twee, óf zij begaan bij de arbeiders een verkeerden daad, óf zij verzuimen tegenover de fabri kanten een duren plicht, m. a. w. Wanneer het waar is, dat christelijk niet met neutraal kan samenwerken dan geldt dat ook voor de fabri kanten. Glasblazers, bedenk wel, of gij zijt neutraal of niet, gij hebt allen één belang, dat is het belang van de maag, enz. En wanneer door de inmenging van die Chr. Propagandisten alzoo de aktie verlamt wordt, reken er dan op, christelijke heeren dat de gevolgen voor uw rekening komen, waarop wij de volgende week terug komen. h. Dr. Tjeenk Willink als Spion Zondag 2 Oct. 1.1. vergaderde de glasblazers in de zaal „Vriendschap." Tijdens deze vergadering kwam iemand binnenloopen met de mededeeling dat men afgeluisterd werd. Eén der bestuursleden stak z'n hoofd door een zij raampje, zag iemand staan, en meende in die „iemand" te herkennen Dr. Tjeenk Willink, en riep toen.... ha die Politieke dokter, waarop deze luistervink het Hazepad koos! Dr. Tjeenk Willink is een goed vriend van den Direktenr der Glasfabriek te Vlaardingen. Het stond zoo nuchtertjes in de kranten„ingekomen een adres van J. de Boo, sluiswachter aanfde Buiten- sluis, om advies in handen gesteld van B. en W." En meer stond daar niet bij. Was er maar eens een van onze mannetjes in den Raad geweest dan was dit adres niet zoo maar om advies gesteld in handen van B. en W., omdat dit college in dit geval volkomen ongeschikt tot raadgeven is, want nu wordt dit college 'rechter in MOKER

De Moker | 1904 | | pagina 1