Ditjes en Datjes De Algem. Coöperatieve Bakkerij Vlaardingsche IJzerkoekjes Aan de belangstellende Leden onzer Ned. Herv. Gemeente. De kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis" heeft, met het oog op de aanstaande stemming voor Leden van het Kiescollege der Ned. Herv Ge meente, een daad verricht, die eenig is in hare geschiedenis. Nadat eerst op reglementaire wijze de dubbeltallen waren opgemaakt en daarbij de aftredende Leden als naar gewoonte met algemeen goedvinden num mer één waren geplaatst, heeft, op eene vergade ring waar slechts 34 Leden aanwezig waren, eene kleine meerderheid zes zitting hebbende Leden laten vallen en in plaats van deze, anderen gesteld. Waarom Zijn die Leden zoo geheel en al on trouw geworden aan de beginselen van „Evangelie en Belijdenis" Dan moest dat aangetoond zijn ge worden. Maar dit is niet gebeurd. Of is hier blinde partijdrift in 't spel Het schijnt inderdaad zoo Daarom doen wij een beroep op allen, die zulk een taktiek als onchristelijk afkeuren en niet kunnen dulden dat zulke mannen, die getoond moeten heb ben de eensgezindheid in de Gemeente te behar tigen, zonder vorm van proces worden afgemaakt. Wij vragen daarom allen, die het werkelijk be lang onzer gemeente op 't oog hebben, dringend hunne stemmen te willen vereenigen op de aftre dende personen, wier namen hiernevens zijn ver meld. Niemand verzuime zijn plicht te doen. Het Bestuur der Vereen, tot Bevord. van de Belangen der Ned. Herv. Kerk C. Plooij. P. Eijsberg Jr. W. v. Zon Pz. G. van der Zee. P. Krommenhoek. Het is bekend, dat onder de broederen der Herv. Kerk in onze stad nogal heel wat tweespalt bestaat, die haar oorzaak vindt in politieke overwegingen. Dit bleek reeds .bij de jongste verkiezing voor de Provinciale Staten toen een gedeelte der Hervormden den heer Loopujjt, een ander gedeelte Mr. von Briel Sasse aan beval. Feit is, zoodra Ds. Schrijver van hier is weg gegaan, een zekere richting de macht. In de Hervormde Kerk heeft zien te veroveren, hetwelk haar ook ten deele is gelukt. De laatst gearriveerde predikant, Ds. Bokma, een verklaard anti-revolutionair, heeft in den bestaanden strijd een machtigen invloed. Niet dat hij op den voor grond komt o neen, nog nooit heeft hij zich bloot gegeven, doch hij heeft om zich heen geschaard een collectie handlangers, niet van de meest fanatieke soort, en deze laat hij het werk doen. Daar staan voorop in die richting menschen als C. de Geer, J. Krabben dam (groentenhandelaars) en Teun van Es (kaaskooper), menschen van wier intellectueel-hóóg-staan óf niemand, óf slechts een hoogst enkele, iets weet te vertellen. Deze prachtvolle combinatie speelt in de Hervormde Kerk de eerste viool, en poogt met alle kracht ze over te loodsen naar het anti-revolutionair regime. Dit edel streven zal wel niemand bepaald eerlijk kunnen vinden. Wanneer die menschen de begrippen, die ze voorstaan, in waarheid bezitten, dan is daarmede uitgemaakt, dat ze niet meer in de Hervormde Kerk thuis behooren en eerlijkheidshalve naar de doleantie behooren te gaan. Hun functie in de Hervormde Kerk bekleeden ze dan ten onrechte en plichtsbesef (ware het aanwezig) zou gebieden de hun toevertrouwde post neer te leggen. Doch in hoeverre of het eerlijkheidsgevoel in die menschen ontwikkeld is, spreekt uit het feit, in boven staande circulaire vermeld, dat ze in een onder-onsje van 34 menschen gauw even zes gevaarlijke! (hun weerstrevende, niet door dik en dun mee-modderende) candidaten lieten vallen en gauw even een stelletje opsnorden dat mede naar de pijpen van Ds. Bokma dansen wil. Hoe infaam gemeen zulk een zet is, voelen deze onbesmette rechtzinnigen blijkbaar niet eens Zooals de getrouwe Moker-lezers zich nog wel zullen herinneren, hebben wij nu ongeveer een jaar geleden (Zie no. 37 van den 3den jaargang van ons blad) onder het geschrift „de vlag dekt de lading", kritiek geleve» d op de wijze van samenstelling van het Verslag over 1902/3 der aan het hoofd dezes genoemde Coöperatie, welke kritiek zooveel stof opjoeg in de Kethelstraat, dat het Bestuur dier Coöperatie bij de tegenkritiek zich blindstaarde op eenige spreekwoordelijke uitdrukkingen, en in zijn verblindheid de volgende verzuchting slaakte „Wat zwart moet een ziel toch zijn, die op zulke „losse gronden zooveel slechts ziet in zijn medemensch. „Of is het dweepzucht, die belet anders te zien dan al „het eigene als voortreffelijk en al het andere als „oneerlijk of dom." Verder „Aan U laten wij natuurlijk het laatste woord. Wij „weten bij ervaring dat er vele middeltjes zijn om als „men ongelijk heeft, den schijn van het tegendeel aan „te nemen. Zijn eigen, aangevallen woorden stilletjes „verandereneen enkelen zin van zijn tegenstander „uitpikken of nóg harder gaan schelden (er zijn men- „schen die veel belang stellen in schelden) om zoo de „aandacht van de eigenlijke zaken af te wenden enz. „Wij erkennen daarin gaarne uw meerderheid." Wij zouden nog meerdere uitdrukkingen van gelijke waarde uit de tegenkritiek kunnen plukken, maar zullen het bij deze bloemlezing laten. Het bestuur der „Algemeene" stelde dus de zaak voor alsof wij fraudes in het finantiëele gedeelte van het verslag meenden te ontdekken, waarop het in zoo'n „algemeene" woede ontstak dat bovengenoemde liefe lijkheden aan ons adres het gevolg er van waren. Korten tijd na het verschijnen van het Verslag der „Algemeene" verscheen het Verslag der Arbeiders- Coöperatie „Voorwaarts", hetwelk geheel anders was samengesteld als dat der „Algemeene", en het werd, naar wij van het Bestuur vernamen, ook ter kennisname gezonden o.a. aan de Bestuursleden der „Algemeene." Ook ons werd een exemplaar toegezonden. Hadden wij stellig er op gerekend van de „Algemeene" een /Verslag over 1903/04 te mogen ontvangen, (als eenig Arbeidersblad in Schiedam meenden wij zoo'n beetje recht daarop te hebben, wij beweren bovendien als Soc. Dem. over Coöperatie nog wel een woordje te kunnen meespreken), onze rekening bleek een mis rekening. De vraag „waarom" zullen wij niet trachten te be antwoorden, wijl het feit voor zichzelf spreekt. De „Algemeene" weet in elk geval waar zij een in elk opzicht liefkozende behandeling voor hare verslagen kan bekomen. De kolommen van de Schiedamsche Cou rant, een specialiteit op get gebied van coöperatie, van administratie en van arbeiderszaken, zijn met alle liefde opengesteld Wjj zijn evenwel een verslag 1903/04 van de „Alge meene" machtig geworden, en wat zien wij? Ie. Dat aan het finantiëele gedeelte voorafgaan een verklaring van de cijfers, wèl sobertjes, nog niet, zoo als wij dat de „Voorwaarts" zagen doen (het is maar 3 Va regel) maar het is een feit, dat dient geconstateerd te worden. Eenmaal dien weg ingeslagen, volgt de rest van sr.elf! 2e. Dat de „Algemeene" (op onze aanwijzing) zijn afschrijving op den oven heeft verhoogd en boven dien het teweinig afgeschreven in 1903/3 ook nog heeft afgeschreven, zou het bestuur der „Algemeene" op de ledenvergadering durven verklaren „De kritiek van de Moker, hoewel ongevraagd, was „goed bedoeld en wij hebben een goed gebruik ervan „gemaakt P" Steeds de arbeiders voor te lichten zij onze leus. De Moker zal beuken en smeden, de Wekker zal waarschuwen, de Voorwaarts zal vooruit wijzen Overal zullen wij de fouten aanwijzen waar wij ze waarnemen, of „men" het .pleizierig vindt of niet is iets, waarmede wij ons, met dit goede doel voor oogen, niet kunnen bezighouden. Onze overtuiging is: „Degeschie denis zal ons in het gelijk stellen." Boeren, burgers en buiteluiHoort de plaatselijke pers meldt het volgende: Als een der nadeelige gevolgen van de werk staking in de glasindustrie wordt ons medegedeeld, dat een aangeboden contract voor de levering van 3 millioen flesscken door de glasblazerij „De Schie" is moeten van de hand gewezen worden. Aan deze levering zou een arbeidsloon hebben gezeten van f30.000. Slaat de handen ineen, goê menschen, van verbazing, dat die stomme glasbewerkers met hun malle staking dit buitenkansje voorbjj hun neus laten gaan... Maar vraag niet hoeveel fdbrikantenviinst aan 3 millioen flesschen zit wantdat raakt je niet Het gaat slecht in de g'as-industrie, dat zoo maar een contract van 3 millioen flesschen wordt aangeboden? PikZooals je weet Por, zijn wij de vorige week afgesproken om nu een nabetrachting te houden over de herstemming in distrikt I. PorDit zijn we ook, en ik zal dan maar beginnen je een en ander mee te deelen. Zooals je weet stonden tegenover elkander, van Raait van de Christelijk Nationale, en Hoogerwerf van de Kiesvereeniging „Volksbelang". Als naar gewoonte hebben de strooibiljetten weer een voorname rol gespeeld. Volksbelang kwam met zakelijke dingen voor den dag, maar de Christelijk Nationale wisten niet beter maar ook niet anders te doen danflauwiteiten aan te halen over de Koningin, en verder mee te deelen dat Volksbelang theorieën zal doorvoeren tegen de belangen van het volk. Geestig hévind je niet Pik Maar dat kan ook niet anders als je de namen ziet van de onderteekenaars van die biljetten. PikWie zijn het dan Por PorWie dat zijn het is een waardig viertal, luistert maar. No. 1 is Hugo Kijne, timmerman. No. 2 is Jb. Goudappel, haringkruiër. No. 3 is Arie Maas', groentenboer. No. 4 is Frans Verkade, haringkruiër. Dit zijn nu vier politiekers van Stavast, hechte steun pilaren van Groen van Prinseteren, en voorwaar man netjes die op 't terrein der politiek hun man staan kunnen hoor Op 't biljet van hen kwam tevens voor, een aanbe veling ten gunste van Van Raait door de anti-revolu tionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje." Deze kiesvereeniging vermeldde het besluit van hun vergadering om van Raals krachtig te steunen, en waarin denk je Pik, dat die krachtige steun bestond? Pik: Wel ik zou zoo zeggen in 't bezoeken en over reden der kiezers Por: Mis! Zij spoorde de kiezers aan, om, het witte vakje in 't zwarte blokje voor van Raait zwart te maken. Pik: Anders niet?! Vertelde zij dan niets van het positief christelijke van, van Raait, of iets van dien aard? Por: Laat ik je nog wat anders vertellen. Het gerucht doet de rondte dat, de Christelijke Nationale en de Anti's, in een gecombineerde bestuursvergadering waren afgesproken, om maar één Christelijke Candidaat te stellen, namelijk van Raals, toen het evenwel tot Candidaat stellen kwam, kwamen de Anti's toch met een candidaat zooals je weet met de Bruin. Pik: Hoort eens! als dat waar is, dan vind ik, dat zij bij „Volksbelang" een lesje kunnen nemen in het gestand doen van het eenmaal gegeven woord niet waar. Ik denk bijv. hieraan, dat „Volksbelang" bij de Statenverkiezing toch de heer Hoogendijk steunde, ondanks z'n vreemde houding in die dagen, maar zij deed het alleen hierom, dat er belofte was gedaan aan het centrale liberaal comité, wel eigenaardig dat die Goddelooze Volksbelangers mannen van hun woord kunnen zijn, en zulke beste brave christenen als de Anti's daarin nog falen kunnen. Por: Och ja Pik, ik denk altijd, maar wat ik eens hoorde zeggen door de christelijke propagandist Ooster- baan in een debat. Deze zeide. De Antirevolutionaire, zijn in hunne daden slechter dan hunne beginselen. En ik vind die man zal dat wel weten. Pik: Zeg Por! hebben de katholieken zich nog met deze stemming bemoeid? Por: Jawel, zij hebben zelfs een strooibiljet laten verspreiden waarin zij beweerden, dat de kiezers kwamen te staan tusschen het christelijk element enhet socialisme, en natuurlijk hunne steun moesten geven aan de christelijke candidaat van Raals. Bij het lezen van die woorden christelijk element, van katholieke zijde ten opzichte van een christelijk nationaal ging ik in mijn gedachten eenige jaren terug, naar dien tijd, toen opgericht werd de Christelijke Historische kies vereeniging, die door omstandigheden herdoopt is in Christelijke Nationale, maar waarin toch dezelfde mannen zaten, die nu nog zitten in de Christelijke Nationale. Ik denk daarbij, dat men die vereenigingen oprichtte, als tegenwicht, tegen het samenwerken van de Anti's met de Roomsch Katholieken. En wanneer ik nu bedenkt dat het bij die christelijk historische of nationale niets anders was dan een geest van.... Antipapisme, en ik ziet dat die politieke vijanden elkaar om beurten helpen, dan moet ik je toch verklaren Pik, dat het een echte Janboel is. Ik zou dan ook wel eens willen vragen aan één der meest invloedrijke mannen van de Christelijk Nationale alhier, ^namelijk onze voormalige Torenkijker Hein van Minnen* zeg van Minnen zoudt gij, nu de katholieke partij uw partij zoo helpt, zoudt gij even als in vroegere jaren nog in 't openbaar durven uit roepen.,.. Liever Turksch dan Paapsch? Maar ik heb nog wat anders. Aanstaande Zondag 16 October, zal in de Groote of Hervormde kerk gesproken worden over den 30sten Zondag, voorkomende in de Cate chismus. De inhoud hiervan is. Welk onderscheid is er tusschen het „Nachtmaal" des Heeren, en de P a a p- s ch e mis. Als antwoord hierop, lees je dan verder. En alzoo is de M i s in den grond anders niet, dan een verloo chening van de eenige offerande en het lijden van Jezus Christus, en.... een vervloekte afgoderij. Pik: Maar dan ga ik Zondagmiddag eens luisteren, en ik zal mijn best doen eenige van mijn kennissen daartoe op te wekken, en ik zou wel willen, dat de katholieke kiezers daar ook eens heen gingen, dan zouden zij zeker wel tot de conclusie komen, dat al dat liefdoen in de dagen der verkiezingen, niets anders is, dan speculeeren op de onnoozelheid en goedgeloovigheid der eenvoudige zieltjes, en eigenlijk gekwalifiseerd moet worden als.... Boerenbedrog.... Por Dat heb je goed opgemerkt Pik, maar ik ben nog niet klaar. Wij zullen het nu eens hebben over de Anti's, ik bedoel de luidjes van Nederland en Oranje. Deze heeren zijn nog brutaler dan de andere, vooral in het samenwerken met de katholieke, alhoewel zij, en onthoud dit goed, de Katholieke die nooit steun ver- leenen die zij zelf ontvangen, met andere woorden zij nijpen de kat in 't donker. Maar nu eens over die samenwerking zelve.

De Moker | 1904 | | pagina 3