DE VAKBEWEGING. Gebouw „Constantia". Adverteert in De Moker. „AURORA" Arbeiders-Coöperatie „VOORWAARTS" November nadert weer. Laat het bedrag Uwer penningen inschrijven op Uw penningenkaart. Wisselt steeds kleine penningen tegen groote in Aan de leden. MASEREEUW BOUTEN, Beste adres v. Handelsdrukwerk. Ingezonden. Waarschuwing J. OUDEGEEST. Mej. E. H, van der Meer Dagelijks te ontbieden. Voor het houden van Vergaderingen van Poli tieke-, Vak- en Strijd-Vereenigingen ruime lokalen te huur. Adres: A. WINTERBERG, Raam 27. Fonds tot uitkeering bij Overlijden onder medetoezicht en ten voordeele van de „Weezenkas." Zeg Pik, weet jij wel wat Dokter Kuyper daarvan gezegd heeft in 1894? PikWel, toen heeft hij zeker wel gezegd, dat het geoorloofd was om met Katholieke samen te werken. PorLuister maar eens, dan zal je wat hooren, hij sprak toen deze woorden En toch wijs ik zoo beslist mogelijk de gevolgtrek king af, alsof we samen als één man met de Katho lieke konden optrekken. Dat dit niet kan, ligt aan onze gloriense historiedat dit niet kan en... n o o i t... zal kunnen, ligt aan het bloed der martelaren, dat gevloeid heeft; dat dit nu niet kan en nooit zal kunnen, ligt aan den schranderen grijsaard te Rome, die de pretentie maakt gevolmachtigd Stede houder van Christus te zijn op aarde. Zoo sprak Kuyper dus in 1894, en zijn volgelingen zeide hem dit na, maar... Niettegenstaande die glorieuse historie, en... Dat bloed der martelaren, en die zich wanende Stedehouder van Christus op aarde te Rome, heeft Dokter Kuyper en zijn volgelingen met hem, daarna tot op den huidigen dag gebedeld om stemmen bij die vroeger zoo verfoeide Katholieken. En nu vraag ik je, Pik Als wij dat alles nu eens nagaan, heb je ooit grooter misleiding, ja, grooter Christelijk bedrog gezien als bij die partij? En dan durft men nog in de dagen der verkiezingen een groote mond op te zetten tegen andere. Dit staat evenwel vast, Pik. Zij mogen met hun gemodder nog een poosje slagen wellicht, maar het feit, dat zij bij een zuivere partijstemming hier in A'laardingen bij elke verkiezing minder stemmen krijgen, bewijst mij, dat de broeders hen in de kaart beginnen te kijken. Pik Maar nu nog wat over den uitslag in distrikt I. Hoogerwei'f is nu gekozen, nietwaar, met 16 stemmen meerderheid, nou ik geloof wel, dat er voor gewerkt is ook, maar nog wat, Por, heb jij nog wezen luisteren naar het oplezen der stemmen? PorNou of ik. Ik was er vroeg bij, en ik had een mooi plaatsje gekozen bij de Ballustrade, en ik moet je zeggen het was spannend om dat te hooren. De twee candidaten hingen als 't ware aan elkaar vast. Dan de één voor, dan werd hij weer ingehaald door de andere, dat ging zoo steeds maar door en, er was veel enthausiosme in de zaal. Ik stond zoo te kijken naar de onderlippen van de' verschillende partijgangers, en leuk was het zien hoe dan de onderlip van den één, en dan weer van den ander naar omlaag hing, dat ging zoo maar steeds door, tot dat er een incident kwam waarop men niet was voor bereid. Zooals altijd waren er weer stemmen van On waarde, en toen voorzitter Yersteeve de eerste stem Onwaarde afriep, toen vroeg de voorzitter van Volks belang ook in de zaal aanwezig, of hij dat briefje mocht controleeren. Dit verwekte eenige sensatie, en voorzitter Versteeve was niks in „z'n dingen,jongen neer hoor! Hij riep, dat is wantrouwen. Maar de kleine voorzitter van Volksbelang ook niet mis, zeide Mijnheer, dat is geen wantrouwen, dat is mijn recht als kiezer, en dan de meening over het al of niet onwaardige van het biljet kan verschillen, en wij mogen het liever nu uitmaken, dan dat er naderhand kwestie over ontstaat. Het gevolg was dan ook, dat wij die kleine voor zitter Hofman, met z'n kleine beentjes en z'n snoeperig sikkebaardje, heel parmantig naar de voorzitterstafel zagen stappen, de briefjes controleerde, en met 'n ge zicht of hij wilde zeggen, ik ben nu kiezer in I, ik ben nu de voorzitter van die rooie kiesvereeniging, ik zal jullie nou eens laten zien hoe het behoort, en nadat hij dan met een gewichtig gezicht zoo'n briefje van onwaarde had bekeken, riep hij, het is in orde. Natuur lijk groote vroolijkheid bij het publiek, maar toch wel een beetje weveiigheid bij de tegenstanders, tot vier malen toe stapte hij, dat voorzittertje als zoo'n kal- koensche haan naar de tafel. Er kwam eenige be weging bij het publiek, de plechtige stilte was ver broken, en Voorzitter Versteeve, die nog maar steeds geloofde dat hij niet vertrouwd werd, maakte zich zoo boos, dat hij dreigde, wanneer het publiek niet stil werd, dat hij dan de zaal zou doenontruimen. Zoo zijn wij dus aan 't einde van deze verkiezingen, wij zullen dus afwachten wat Hoogerwerf presteert, ik voor mij hebt de verwachting, dat hij in samenwerking met z'n collega de Witte de kiezers niet zal teleur stellen. X. Volgende week begint de wandeling van Pik en Por door Vlaardingen. Aan het Nederlandsche Volk MEDEBURGERS In den strijd der Glasbewerkers, waarvan de nieuws bladen U het ontstaan en verloop meldden, en waarop wij hier niet nader kunnen ingaan, doet zich een feit voor, dat door alle voorstanders van Recht en Billijk heid, mét ons zal worden betreurd in de hoogste mate. Over het goed recht der staking is men in alle krin gen gelijkgezinddoor allen, onverschillig van welke partij of religie, wordt erkend dat de glas-arbeiders zich niet mochten onderwerpen aan de drakonische willekeur der georganiseerde fabrikanten. Door allen wordt erkend, dat deze staking niet mag verloren worden omdat de stakers door den honger gedwon gen zouden worden zich over te geven. Zij moeten dus gesteund worden gesteund worden door U allen, die het Recht de zege gunt over Onrecht. Als wij met alle kracht die in ons is die opwekking tot U richten, dan zijn wjj daarnaast gedwongen tot een ernstig protest tegen de houding der afd. Schiedam van Patrimonium en van den Ned. R. K. Volksbond, welke een steunbeweging organiseeren alléén ten bate der Christelijk georganiseerde stakers. Patrimonium en de Ned. R. K. Volksbond hebben zonder eenige geldige reden geweigerd mede te werken aan een steunbeweging voor alle stakers of niet-christelijk-georganiseerde stakers door den honger naar de hutten zullen worden gedreven en alzoo den strijd om Recht verloren wordt, deert hen blijkbaar nietals hun mannetjes slechts geen honger -lijden. In sluwe berekening weten zij zooals de Volksbond dit weten, reeds in praktijk bracht bij de steunbeweging voor de Diamantbewerkers dat het gemakkelijker is 20 menschen van brood te voorzien dan 250 (deze verhouding van „christelijke" en „neutrale" stakers is naar Schiedam genomen). Waar dit geheele spel slechts dienen kan om de eendracht onder de stakers, die totnogtoe voorbeeldig is, te verbreken waar die heele steunbeweging een ingemeene grondslag heeft, daar zij de menschen die eenzelfden strijd aangevangen, maar ook te voleinden hebben, van elkander vervreemd; waar heel het plan schreeuwt en vloekt tegen ieder begrip van billijkheid waar het voor de hand ligt, dat alzoo noodwendig aan den strijd der glasarbeiders afbreuk wordt gedaan, omdat alzoo het zaad van twist en tweespalt, wordt uitgestrooid, daar wekken wij u dringend op te bedenken, dat gij met iederen cent die gij aan het comité Patri monium-Volksbond geeft, den strijd der arbeiders be nadeelt en verraad pleegt tegenover de groote zaak van het Recht. Geef daarom aan dat comité geen cent! Wilt gij de stakers steunen (en dat moet ge, zoo veel ge maar eenigszins kunt) steunt dan allen zendt uw geld rechtstreeks aan het Hoofdcomité voor steun te Delft of aan den penningmeester van het voorloopig Plaatselijk Steuncomité te Schiedam, A. WINTERBERG. Raam 27. Zendt steun zooveel ge kunt, maarslechts aan het goede adres! Het voorloopig Plaatselijk Steuncomité te Schiedam, P. DE BRUIN, Voorzitter. J. J. SCHROOTS, Secretaris. P.S. Bladen, die deze waarschuwing niet ontvingen, wordt dringend verzocht ze over te nemen. STEIISlPEJiMJiG. St. 25 ct.v. P. 5 ct. Vlaardingen. Van een juffrouw 3 ct v. W. 8 ct.een kennis 8 ct.gevonden 1 ct.te veel 51/i ct.omdat Hoogerwerf gekozen is 21/i ct.; C. 25 ct. Prijs 15 ct., fr. p. p. 18 ct. Prachtig beoordeeld inHei VolkDe Voorwaarts, De MokerDe I oor)aost. De folksstrijd, De Arbeid, enz. H. A. WAKKER, Boekverkooper. Rotterdam. BOTERSLOOT 52. Gedipl. Deskundige voor vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Nadere inlichtingen Oosterstraat ÏO. Gevestigd: Amsterdam, O.Z. Achterburgwal 203. OPGERICHT 12 SEPTEMBER 1 887. Goedgek. bij Kon. Besl. van 8 Sept. 1896, No. 44, St.bl. No. 239. AdministrateurJ. G. G T Z E. Belegd Reserve-Kapit. op 1 Jan. 1904 f 2.311.000. Onze Agent ST. KEEPKE, Helena straat 16, Schiedam, schrijft in en geeft alle mogelijke inlichtingen voor kinderverzekering en andere van f 50.— tot en met f 800. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaktie.) Copie wordt niet teruggegeven.

De Moker | 1904 | | pagina 4